Odkrycie nieba

Harry Mulisch Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
De ontdekking van de hemel
2012-04-04
Ryszard Turczyn
Don Kichot i Sancho Pansa
literatura holenderska powieść holenderska miłość przyjaźń przeznaczenie

W moim notatkach w excelu ocena 5- (skala 1-5). Sporo czytam i słucham, a tą książkę pamiętam po ponad 2,5 roku.
Czyli mogę ją naprawdę polecić.

Książkę generalnie czyta się dosyć trudno. Ciężki język, dużo pojęć z zakresu polityki, architektury, filozofii, niektóre obcojęzyczne cytaty są nietłumaczone. Jednak z czasem coś zaczyna intrygować, chce się dowiedzieć jaki właściwie sens i pointa czai się po przeczytaniu tych ponad 700 stron. No właśnie. Zakończenie mnie rozczarowało, ale zapewne dla niektórych będzie z...

Minęło pięć lat od czasu przeczytania powieści Mulischa i ciągle nie mogę o niej zapomnieć. Jej wątki wracają do mnie w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Czasami wraca w snach. To bez wątpienia jedna z "najgęstszych" książek jakie przeczytałem. Nie ukrywam, że książka wymaga ode mnie ponownej lektury, czego nie będę się wzbraniał.

warto, niesamowita książka

Zwięzłość w rozwiązłości, rozwiązłość w zwięzłości; kontestacja konstatacji, konstatacja kontestacji; credo quia absurdum!

Oczekiwania w stosunku do tej książki miałam, przyznaję - zbyt wygórowane przez co rozczarowanie było silniejsze. Spodziewałam się Prawdy Objawionej, a dostałam zwyczajność. Postać Maksa - p o n a d p r z e c i ę t n i e irytująca, mdła. Wątek miłosny (można powiedzieć: niejako oś konstrukcyjna) - marnizna.

Rewelacja. Mulisch w wielkiej formie. Przeznaczenie, los i bolesna historia Europy jako tło opowieści o prawdziwej przyjaźni i jej końcu. Powieść wymagająca i dla wymagających. Dla mnie - pozycja obowiązkowa.

intryga i losy ludzi jak w telenoweli, dużo fajnych fragmentów

Z bohaterami książki a zatem i z samym Mulischem jest mi światopoglądowo nie po drodze. Czuje inaczej, myślę inaczej i świat tez widzę inaczej. Paradoksalnie jednak jest to jedna z książek , którymi absolutnie się zachwyciłam. To dowód na to , że rozmowa ludzi o zupełnie skrajnie , innych poglądach może być piękna. Wybitna i mądra książka.

Gdzieś we wszechświecie pędzi obraz naszej przeszłości, która dla większości z nas została na wieki zasypana przez piaski historii. Być może właśnie w najdalszych zakątkach kosmosu, nieznane postacie próbują rozwiązać zagadkę jaką jest człowiek. Łamią głowy nad zagadkowością ludzkiego istnienia, jego wielkością i upadkiem. Może tam, w regionach czystego rozumu, lepiej niż u...

Dyskusje

• 2013