Ferdydurke

klasyka
2012-04-01
literatura polska powieść XX wiek
19154 ocen 909 opinii

Jedna z tych lektur szkolnych, które szczerze mi się podobały. Po pierwsze wciągnęła mnie akcja, która toczy się i w mieście i we wsi. Po drugie podobały mi się postacie - każda czymś się wyróżniała, każda była specyficzna, niby prezentowały pewne schematy, a jednak mimo to nie były szablonowe. Wreszcie podobał mi się język, bardzo typowy dla Gombrowicza, które nawiasem...

Wybitne dzieło, które nie powinno trafić do kanonu lektur. Jak jest coś obowiązkowego to z automatu robi się nudne. Jak zwykle w tego typu utworach ludzie zapamiętują to co nie istotne. Nie skupiając się na tym co jest pod powierzchnią.

Rzecz nierówna, obok genialnych kawałków o szkole (Słowacki wielkim poetą był!) są tam fragmenty, zwłaszcza pod koniec książki, których nie da się czytać.

Ciekawa, przewrotna, klimatyczna i przede wszystkim głęboka.

Szalenie trudno znaleźć słowa, którymi mogłabym skomentować to dzieło. Z początku, przyznam, było dziwnie niewygodne i nie potrafiłam się w nim odnaleźć, ale z czasem zaczęłam je chłonąć i ono wchłonęło mnie. Jest niezwykłe. Po przeczytaniu miałam wrażenie, że nie było w nim ani jednego zbędnego słowa, choć przecież tyle w nim tych absurdalnych; że jest do cna naturalne i...

Ogólnie do lektur szkolnych mam stosunek od początku dosyć sceptyczny, ale Ferdydurke okazała się dosyć przyjemna, napisana zrozumiałym językiem i nawet przydatna na maturze.
Groteska w wydaniu Gombrowicza warta polecenia

Na półkach: , , , , ,

"Gdyż nie ma ucieczki przed gębą, jak tylko w inną gębę, a przed człowiekiem schronić się można jedynie w objęcia innego człowieka."

Brakuje mi słów, aby opisać "Ferdydurke". Wszystko, co chciałabym napisać, wydaje się okropnie nieadekwatne do moich odczuć. Jednak pomimo mej niemożności, postaram się choć trochę utrwalić, to co wyciągnęłam z tej lektury.

Gombrowicz...

Na wypadek, gdyby istniało życie pozagrobowe i kiedyś spotkałbym się gębą w gębę z p. Gombrowiczem - oszczędzę sobie sarkastycznych szyderstw i nic o tej książce nie napiszę.

Nie podoba mi się, że jestem upupiony. Nie podoba mi się, że jestem doupupiony przez autora, a im bardziej staram się temu przeciwstawić tym bardziej ta pupa spoziera na mnie zza winkla. W ramach zemsty mam wielką ochotę wykrzyczeć temu Witkowi prosto w Gębę " Ach Panie Witoldzie, Pan wielkim pisarzem jest a magnificjencja twojej literatury iluminuje Naród!". A masz! Jak Ty...

Ponoć genialne, ale do mnie kompletnie nie przemawia

Dyskusje

28 148