Ferdydurke

Wydawnictwo Literackie
2012-04-01
1937-01-01
literatura polska powieść XX wiek

Niektóre rozdziały bardzo mnie zaciekawiły i były przyjemne do czytania, jednak były też momenty dla mnie wręcz bez sensu, które czytało się ciężko. Oceniając całość muszę wziąć pod uwagę to, że momentami książka dostarczała mi dużo radości, i że jest ciekawą satyrą m. in. na szkolnictwo czy życie społeczne.

tak pojebana, że aż dobra

tak pojebana, że aż dobra

Najbardziej porąbana szkolna lektura jaką czytałem. Nie polecam na trzeźwo.

Najbardziej porąbana szkolna lektura jaką czytałem. Nie polecam na trzeźwo.

Trzeba to zrozumieć

Trzeba to zrozumieć

Za mało na osiem, trochę więcej jednak niż siedem.

Za mało na osiem, trochę więcej jednak niż siedem.

Unikat wśród lektur, które musiałem przeczytać w trakcie swojej edukacji. Z wielką przyjemnością wróciłem do niej. Nieszablonowy styl Gombrowicza, przyczynił się do powstania niezwykłej książki, momentami zabawnej, ale zawierającej odrobinę tragizmu. Upupianie, gwałt słowny był przyczyną niejednej burzliwej kłótni politycznej. Jednym zdaniem jest to niezwykła historia o fascynacji życia jako parobek i dążenie do niego ze wszech miar. Oczywiście jest wiele innych wątków pobocznych, ale je niech każdy sam odkrywa.

urzekła i rozbawiła mnie absurdalność tej powieści. jest ona nietuzinkowa i wyjątkowa, czytało mi się bardzo szybko, mimo że była to moja lektura szkolna.

Świetny język i dekonstrukcja zachowań społecznych,

Świetny język i dekonstrukcja zachowań społecznych,

Czytane lata temu, w szkole, i nie była to najprzyjemniejsza lektura, zwłaszcza absurd i sposób pisania mega mi nie podpasował...

Chyba nikt nigdy wcześniej, ani później nie napisał lepiej o tym, że „żyjemy w społeczeństwie"

• Lektury
  • Lektury szkolne