Ferdydurke

Wydawnictwo Literackie
klasyka
literatura polska powieść XX wiek

Kup książkę

Groteska nadziana groteską, doprawiona groteską, z dodatkiem groteski i przystawką w postaci groteski!
Książka, do której z pewnością będę musiała jeszcze kiedys wrócić.

Próbowałam przekonać się do tej książki. Książka nie spodobała mi się. Główny bohater czasami strasznie mnie denerwował, ale to tylko moja subiektywna opinia. Według mnie ta książka jest dla tych, którzy lubią groteskę

,,Ferdydurke" to moja młodość. Czasy liceum, odkrywanie życia, poznawanie przyjaciół, pierwsze miłości i rozczarowania. Gombrowicz pokazał mi, jak można bawić się formą, jak ją przekształcać, jak zakładać maskę i przybierać gębę. Nauczył mnie, że w życiu można być też narratorem i patrzeć na wszystko trochę z dystansu. Czasem budzę się rano i nie wiem ile mam lat. Może znó...

Dość ciężka w zrozumieniu książka. Mam wrażenie, że Gombrowicz brał coś podczas tworzenia. Przedstawione są tu losu 30-letniego... 17-letniego, a później jednak 30-letniego Józia. Wątki jak i sama osobowość Józia są bardzo poplątane i ciężko się czasami połapać co się właściwie stało. Zakończenie kompletnie mnie zaskoczyło i żałuję, że wątek Miętusa został w tak brutalny sposób...

Cieszę się, że wróciłam do Ferdydurke po kilku latach od skończenia liceum. Większe doświadczenie czytelnicze i wyrobiona wrażliwość pozwoliły mi naprawdę cieszyć się tą książką. Myślę, że ostatnie, czego chciał autor, to żeby weszła do kanonu lektur szkolnych - to wręcz takie upupienie - zmuszanie 18-latków do interpretacji dzieła, które najlepiej przemawia do ludzi w okolicac...

Trochę komedii, trochę charakteru, trochę z życia, a w całości właściwie nic. Od początku bawiło mnie słowo czytane, rozważania i losy bohatera. Tak, zostałam udziecinniona. Udało się to Gombrowiczowi. Szkoda, że później została pustka. Tak jakby autor wyczerpał to co najlepsze, a na koniec zostało spłycenie całości utworu aby go tylko zakończyć.

Może kiedyś zrozumiem jej fenomen, na dzień dzisiejszy, niestety, ale dla mnie lektura dość oporna i męcząca. Autor chciał manipulować słowem przez co fabuła, bohaterowie zeszli na zbyt daleki plan.

Zaczęłam ją czytać w pierwszej klasie gimnazjum, ale nigdy nie dokończyłam. Potem była to lektura w liceum i znowu miałam powód, żeby ją przeczytać.
To jedna z niewielu lektur, która jest jednocześnie normalną, dającą się przeczytać książką.

Kompletnie nie zrozumiałem tej książki. Autor zdecydowanie przesadził z ilością abstrakcji i absurdu. Dużym minusem jest również stojący na żenująco niskim poziomie humor. Dziwią mnie zachwyty nad "Ferdydurke". Czytanie jej było dla mnie prawdziwą męczarnią.

Jak dla mnie to była dość kiepska lektura szkolna.
Zapamiętałam jedynie "upupianie" ;)

Dyskusje