Ferdydurke

klasyka
2012-04-01
literatura polska powieść XX wiek
19553 ocen 935 opinii

Przedmowy byly super i dawaly do myslenia

Ach ten Gombrowicz i to jego nabijanie się z czytelnika i przesadnych intelektualistów. Uwielbiam całym sercem ten absurd i wylewanie kwasu za pomocą pięknego języka. Podczas czytania będzie towarzyszyło Wam przeczucie, że nikt tak Was nie rozumie jak Gombrowicz

Jest to jedna z niewielu lektur, którą dobrze mi się czytało, przez co najprawdopodobniej zapamiętam ją na dłużej i będa ją wspominać jako jedną z lepszych. Wspaniała powieść (tylko końcówkę ciężko mi sie czytało). Pierwszy raz spotkałam się z takim typem powieści i jestem całkowicie zauroczona (by nie napisać zakochana!).

Gombrowicz w "Ferdydurke" bawi się absurdem, tworząc mieszankę komedii, satyry politycznej i społecznej, krytyki literatury oraz kwestii tożsamości, a jednocześnie ukazuje człowieka jako niedojrzałą istotę. Ferdydurke zmienia sposób, w jaki należy postrzegać samą koncepcję edukacji. Gombrowicz nie tylko krytykuje sieć mitów otaczających szkołę jako instytucję zapewniającą...

Nieczęsto czujesz się tak, jakbyś coś wymyślił wcześniej, a tu nagle czytasz i myślisz sobie "Aaaa...to tak powinno to być nazwane"...

Oj ... lekko nie było,po przeczytaniu powieści Gombrowicza "Kosmos",spodziewałem się,że nie będzie to książka z serii "łatwych,lekkich i przyjemnych" i dobrze i tak lubię,bo czytać aby czytać ,bez wzmożonej aktywności szarych komórek jest po prostu niepotrzebną stratą czasu ,nie wnoszącą w nasz intelektualny rozwój zbyt wiele.
Gombrowicz w swojej kultowej powieści...

Myślę, że do tej książki warto wracać, bo bardzo pomaga wyraźniej zobaczyć absurdy naszej rzeczywistości.
Zresztą - to klasyka, która weszła do kultury. A razem z nią chociażby upupianie.

Moja ocena może być troche wypaczona ze względu na sentyment, też w tym czasie mieliśmy łacinę i powiedzenie "nowus kolegus" :) czystą "łaciną" stało się na czasie.
Lektura była inna jakaś nieszablonowa coś jak film pulp fiction tyle że w naszych realiach

Chyba najmniej zrozumiana przeze mnie lektura szkolna- przez co z pewnością kiedyś do niej wrócę, bo postać Gombrowicza interesuje mnie już od jakiegoś czasu, tak samo jak epoka w której tworzył.
Aktualnie gdybym miała ją opisać jednym słowem, to napisałabym po prostu: dziwna.

Takie książki trzeba przeczytać kilkukrotnie

Dyskusje

28 689