Ferdydurke

Wydawnictwo Literackie
gęba satyra teoria Formy pupa groteska
literatura piękna
gęba satyra teoria Formy pupa groteska

Gombrowicza się albo uwielbia, albo- delikatnie ujmując- za nim nie przepada. Ja należę do tej drugiej kategorii. Po przeszło dwudziestu latach (czasy liceum) postanowiłem sięgnąć po to dzieło rodzimej literatury. (Być może już do niego dojrzałem?) Niestety, nic mnie nie poruszyło. Niektóre rozdziały czytałem i zastanawiałem się: o czym tu jest mowa?

Frustrował mnie obraz szkoły w Ferdydurke, gdzie prym wiodły jakieś upośledzone zabawy samców alfa/patusów, docinki w stosunku do Józefa Kowalskiego, a także tendencyjny system oświaty w której kadra nauczycielska przekazuje subiektywną i skrzywioną wiedzę podlaną propagandowym sosem.

Poranek Józefa gdy zostaje uświadomiony, że musi iść do szkoły wyglądał jak każdy mój...

Po prostu genialna!!!

Bo Gombrowicz Wielkim Pisarzem był!

Cieszę się, że książka jest w kanonie lektur obowiązkowych. Być może nie każdy zrozumie przesłanie, książka nie jest łatwa. Zobrazowsnie szkolnictw idealnie odzwierciedla współczesną szkołę. "Człowiek jest najgłębiej uzależniony od swego odbicia w duszy drugiego człowieka, chociażby ta dusza była kretyniczna", ten cytat bardzo zapadł mi w pamięć i naprawdę warto się nad nim...

Jakże doskonale ujął tu Gombrowicz nasze niewolnictwo od Formy. Mimo, że gdyby nie zawarcie tej książki w kanonie lektur, nie wiem kiedy lub czy kiedykolwiek bym po nią sięgnęła- uważam, że podpięcie Ferdydurke etykietki "lekturą obowiązkowa" to jedna wielka kpina z Gombrowicza (scena z obowiązkiem zachwycania się Słowackim). W dodatku książka przemawia do niewielu uczniów,...

Lekturę tą czytało mi się zadziwiająco dobrze. Przekazuje wiele rzeczy , które mogą okazać się przydatne. Do tego nawet udało jej się mnie rozbawić.

Drugi Gombrowicz do którego mnie przymuszono. Fujka!

Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

Ładne, ale denerwuje.

29 476