Świętoszek

Okładka książki Świętoszek
Molier Wydawnictwo: Greg utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Tartuffe
Greg
2011-01-01
1976-01-01
Tadeusz Boy-Żeleński
Molier Świętoszek

Miła książeczka. Dużo zaskoczeń, szkoda, że jednak takie zakończenie, ale chociaż zaskakujące ;p

Postać Świętoszka - mistrz manipulacji Orgonem.

Jest tutaj ukazane wykorzystywanie sił wyższych na korzyść własną, lecz żadnego zepsucia religii nie ma ukazanego.

Taki Świętoszek zapewne kryje się głęboko w każdym człowieku, jedni dadzą mu wyjść i daj Boże by ponieśli karę, drudzy nie pozwolą, ale i to ma swoje konsekwencje. Dobre, złe? Już w sumieniu człowieka samemu oceniać :)

Postać Świętoszka - mistrz manipulacji Orgonem.

🚀 Książka w 3 zdaniach:

1. Książka opowiada o kaznodziei, który wykorzystując swoją udawaną wiarę, zdobywa uznanie i pochwały od pana domu.
2. Wszyscy poza gospodarzem widzą złe oblicze Tartuffe'a, a on w cyniczny sposób wykorzystuje to i ukradkiem zawłaszcza coraz to większą część majątku Orgona.
3. Lektura pozwala dostrzec zepsucie religii i wykorzystywanie jej w celach majątkowych.

😯 Wrażenia

Jak odkryłem tą książkę?

Była to lektura szkolna.

Kto powinien ją przeczytać?

Każdy, kto chce zagłębić się w temacie wykorzystywania przywilejów księży, a także przeczytać znakomitą komedię. Jeśli szukasz pierwszej książki z kategorii literatury pięknej, to ta książka jest dla Ciebie! Lekka i przyjemna, a także niosąca ze sobą dużą wartość moralną.

🍀 Jak ta książka zmieniła mnie?

- Polubiłem się z literaturą piękną; nie boję się już literatury pisanej wierszem.
- Zrozumiałem, jak ważne jest słuchanie innych osób, a nie skupianie się wyłącznie na swojej opinii.
- Wiem już, jak ważne jest, by nie być zbyt rozrzutnym i pochopnym w podejmowniu decyzji.

✍ 3 najlepsze cytaty z tej książki

- „Uległość – oto dziecka największa ozdoba.”
- „Strzeż się, jeżeli możesz, czcić zapał udany,
Lecz nie krzywdź posądzeniem cnoty nieskalanej.
A gdybyś już przesadą musiał grzeszyć stale,
Lepiej zbyt wierzyć w ludzi, niż nie wierzyć wcale.”
- "Zgorszenie świata – oto, co sumienie gniecie,
I wcale ten nie grzeszy, kto grzeszy w sekrecie.”

🚀 Książka w 3 zdaniach:

3. Lektura pozwala dostrzec zepsucie religii i wykorzystywanie jej w celach...

"Świętoszek" należy do pewnego rodzaju klasyki, z którą po prostu trzeba się zapoznać.
Komedia ta jest bardzo przyjemna w odbiorze, tematyka jest ciekawa (moim zdaniem) a lekcja z niej płynąca jest łatwa do zrozumienia i aktualna do dnia dzisiejszego.
Jak najbardziej polecam po chwycenie po tę klasykę gatunku.

SJS

Jak najbardziej polecam po chwycenie po tę klasykę gatunku.

SJS

Świętoszek dość fajny, krótki, małe plot twisty. Szło to przeczytać, chociaż mam wrażenie że współcześnie dużo lepsze fabuły się pisze.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Dramat to ten gatunek literacki, którego wielką miłością nie darzę, ale Molier na tym polu jest wyjątkiem.
Historia zabawna, choć przerysowana, a mimo, że od czasu jej napisania minęło wiele lat, to wciąż aktualna.

Bardzo podobała mi się ta lektura. Mam dobre wspomnienia związane z szybką i przyjemną lekturą.

Klasyka komedii, czytałem ją niespiesznie i zaciekawieniem. Trzeba jednak mieć pewną tolerancję dla postaci absurdalnych i banału. Zaskakujące zaskoczenie, które weszło do kanonu literatury, jako odrębny typ zakończenia utworu literackiego. Piękny przekład Tadeusza Boya-Żeleńskiego.
Warto przeczytać by znać kanon i wiedzieć kim jest Tartuffe, a przede wszystkim dlatego, że przesłanie do teraz jest aktualne.

Trudne słowa:
Holysz - człowiek ubogi, biedak
Turkaweczki - ptaki podobne do gołębi
Dyscyplina - narzędzie cielesnego umartwiania i pokuty, a także do wymierzania kary cielesnej w szkołach, najczęściej w postaci rózgi brzozowej oraz dyscypliną wykonaną z pasków rzemiennych lub deseczki

Powiem wam, że trochę bardziej podobał mi się "Skąpiec" tego samego autora - co nie znaczy, że i "Świętoszek" nie jest godny polecenia. Jest, tylko sprawa wrażenie trochę niedokończonego. Przy lekturze trzymał mnie trzynastozgłoskowiec. Banał dominuje, ale i tak zaskoczyło mnie zakończenie, którego ani trochę się nie spodziewałem. Nie będę go zdradzał, bo nie w tym tutaj rzecz. Tartuffe'a człowiek lubi już od pierwszych stron praktycznie. Dużo trudnych słów, co może zniechęcić przeciętnego czytelnika do sięgnięcia po "Świętoszka". Holysz, turkaweczki czy dyscyplina - tych dwóch pierwszych wymienionych przeze mnie słów dzisiaj wcale się już nie mówi.

Po pierwsze - jakiż Molier nadal swobodny, przyjemny w lekturze, nawet jeśli tematyka "szokować" przestała wieki temu. Czuć w "Świętoszku" różnice między niektórymi fragmentami, tłumaczone chociażby w wydaniu Biblioteki narodowej, jednak całość płynie satysfakcjonująco, postaci żyją, tłumaczenie wypadło wzorowo.

Po drugie - wspomniane wydanie BN-ki. Wstęp może krótki, ale rewelacyjny, by w francuskiego mistrza wskoczyć zupełnym przypadkiem, a wyjść krokiem doświadczonego badacza.

Po drugie - wspomniane wydanie BN-ki. Wstęp może krótki, ale...

Szczyty hipokryzji. Mimo upływu lat i wieków jak najbardziej aktualna wędrówka do wnętrza duszy ludzkiej. Czy spodobała się Ludwikowi XIV?