Świętoszek

Molier Wydawnictwo: Greg utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Tartuffe
2011-01-01
1976-01-01
Tadeusz Boy-Żeleński
Greg
Molier Świętoszek
Tartuffe
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
2011-01-01
Tadeusz Boy-Żeleński
Molier Świętoszek

Świętoszek dość fajny, krótki, małe plot twisty. Szło to przeczytać, chociaż mam wrażenie że współcześnie dużo lepsze fabuły się pisze.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Bardzo podobała mi się ta lektura. Mam dobre wspomnienia związane z szybką i przyjemną lekturą.

Dramat to ten gatunek literacki, którego wielką miłością nie darzę, ale Molier na tym polu jest wyjątkiem.
Historia zabawna, choć przerysowana, a mimo, że od czasu jej napisania minęło wiele lat, to wciąż aktualna.

Klasyka komedii, czytałem ją niespiesznie i zaciekawieniem. Trzeba jednak mieć pewną tolerancję dla postaci absurdalnych i banału. Zaskakujące zaskoczenie, które weszło do kanonu literatury, jako odrębny typ zakończenia utworu literackiego. Piękny przekład Tadeusza Boya-Żeleńskiego.
Warto przeczytać by znać kanon i wiedzieć kim jest Tartuffe, a przede wszystkim dlatego, że...

Mimo daty pierwszego wydania "Świętoszek" się nie zestarzał. Problematyka utworu dotyka tematów, które aktualne są także w naszych czasach. Możemy w nim znaleźć chociażby krytykę fałszywej religijności czy też problem naiwności i podatności na manipulację.
Ogromną zaletą dzieła jest jego język. Sprawia on, że "Świętoszka" czyta się szybko i z przyjemnością.

"Świętoszek" Moliera moim zdaniem, stanowi pewnego rodzaju symbol. Symbol walki z obłudą, fałszem, moralnym zepsuciem i przede wszystkim dewotyzmem.
Niewiarygodne jest to w jak mistrzowski sposób autor włada biczem komedii wytykając coraz to kolejne przywary społeczeństwa. Gdy utwór ten ukazał się na łamach teatru, stał się on obiektem ostrej krytyki ówczesnych...

Dobrze, że akurat jest wydawnictwo GREG, bo nadaża się idealna okazja, żeby wylać swoje żale. Doprawdy nie mam pojęcia dlaczego jest takie popularne, chyba z braku konkurencji. Byk na byku, Lizawieta w ciąży (Zbrodnia i kara) , ŻADNEGO państwa Polskiego we wrześniu 1918 r (Przedwiośnie) czy tutaj, mimo czterech stron przedmowy gdzie autor powtarza kilka razy, że nie...

Problem hipokryzji, poruszony w dziele miał na celu odniesienie się do kwestii religii. W swoim najbardziej znanym utworze Molier piętnuje religijne zakłamanie. Tytułowy bohater, z pozoru święty, wzywający wszystkich do wstrzemięźliwości i modlitwy sam korzysta z uciech życia. Świętoszek jest uosobieniem obłudy i zakłamania kościoła, a z drugiej strony jest Orgon przez...

Niezła książka, momentami naprawdę się śmiałem. Mistrzostwo Moliera ukazuje się w pewnym stopniu.

W odniesieniu do " Świętoszka",uczucia mam mieszane a powodem tego mojego pomieszania uczuć, po przeczytaniu komedii Moliera jest niezgodność moich wyobrażeń i wizji kreujących obraz świętoszka w moim umyśle wraz ze standardami zachowania,które uważam za nieodzowne aby uznać kogoś za świętoszka ,z tym obrazem świętoszka przedstawionym przez Moliera,gdzie tytułowy...

Dyskusje

18 417