rozwińzwiń

Cierpienia młodego Wertera

Okładka książki Cierpienia młodego Wertera Johann Wolfgang von Goethe
Okładka książki Cierpienia młodego Wertera
Johann Wolfgang von Goethe Wydawnictwo: Siedmioróg Seria: Klasyka Literatury Światowej klasyka
klasyka
1955-01-01
Data 1. wydania:
1774-01-01
Franciszek Mirandola
romantyzm XVIII wiek romans dramat filozofia
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Kolejna niedoceniona na tym portalu powieść, która niskie oceny zawdzięcza byciu obowiązkową lekturą szkolną.

A przecież Goethe oddał tylko ducha XVIII wiecznego kulturowego nurtu, przez krytyków nazywanego zaburzeniem zdrowego rozsądku, którego wtłoczył w postać młodego Wertera. I tak oto ten, cieszący się złą sławą wśród nastolatków, bohater swoją postawą daje wyraz zachwytu nad naturą jako aktu twórczego samego Boga („nie wiem, czy duchy łudzące unoszą się ponad tą okolicą, czy to płomienna niebiańska fantazja mego własnego serca sprawia, że wszystko wokół jest takie rajskie”, „wówczas czuję żywo obecność Wszechmocnego, który stworzył nas na swój obraz i podobieństwo"),otwarcie krytykuje społeczne podziały i konwenanse ("ludzie wyższych sfer trzymają się zawsze w pewnym chłodnym oddaleniu od prostego ludu, jakby się obawiali, że stracić coś mogą na zbliżeniu", "straszni to zaiste ludzie, wkładający całą duszę w ceremoniał i wysilający się całymi latami na to, by posunąć się o jedno bodaj miejsce wyżej przy stole") i jako jedyna postać żyje w pełnej zgodzie ze swoimi uczuciami i pragnieniami, ponosząc za to stosowne do swojej roli konsekwencje („więc takim jest los człowieka, że czuje się szczęśliwy, póki nie dojdzie do rozumu, a potem musi go stracić, by na nowo pozyskać szczęście!”).

Ku mojemu zdziwieniu (ponieważ zupełnie inaczej zapamiętam to z czasów szkolnych),okazało się, że cierpienia Wertera wcale nie były bezzasadne, a do podjęcia radykalnych decyzji nie skłoniła go wyłącznie żarliwość jego duszy.

jedna z najlepszych lektur szkolnych, don't change my mind.

ok, możemy uznać, że Werter to po prostu zwiotczały umysłowo romantyk, który na dodatek tak dramatyzuje, że nie da się go wytrzymać. ale możemy też nie, hmm?.
myślę, że same "Cierpienia..." jako dzieło są dziełem kompletnym przez styl, mnogość motywów, wątków i wydarzeń. bo to nie jest tylko typowe dzieło o miłości tragicznej i tyle. przecież poczynając od konstrukcji epistolarnej, przez elementy z niemieckiego folkloru, przez opisaną bujność bytu natury, przez konwenanse i strukturę feudalną do rozterek religijnych...
zachwycały mnie też odwołania do tradycji antycznej i rozbudowane opisy szaleńczych wizji (do tego elementu mam czytelniczą słabość).

i to trochę niepokojące, jak wiele razy zdarzyło mi się utożsamiać się z Werterem, hah.

jedna z najlepszych lektur szkolnych, don't change my mind.

Najlepsza szkolna lektura którą czytałam😻

Najlepsza szkolna lektura którą czytałam😻

"Cierpienia Młodego Wertera" to zdecydowanie pięknie napisana podróż przez miłosne zakamarki ludzkiej psychiki. I to jest najlepsza cecha tego utworu. Miłość jaka spotyka głównego bohatera nie jest bajkowa, wręcz przeciwnie, to zderzenie z rzeczywistością, gdzie uczucia potrafią być przekleństwem.

Jednak...

Werter bycie udręczonym romantykiem opanował do perfekcji, przez co był niesamowicie irytujący. Jego wieczne płacze, żale i bóle stworzyły postać, z którą trudno jest się chyba komukolwiek utożsamiać. Bohater ten dramatyzuje nad sobą od pierwszej do ostatniej strony. Ciężko znaleźć w nim jakiekolwiek pozytywne cechy. Książka jest napisana naprawdę pięknym językiem, nie zajmuje dużo czasu, ale jest ciężka w odbiorze i raczej trudno się wczuć w sytuację młodego mężczyzny, być może przez to jak został karykaturalnie przedstawiony.

Jednak...

Werter bycie udręczonym romantykiem opanował do perfekcji,...

Czytane lata temu, a właściwie to nie było czytanie tylko cierpienie ;)

Czytane lata temu, a właściwie to nie było czytanie tylko cierpienie ;)

4.5 Rzadko oceniam dzieła przez pryzmat ich bohaterów, tj. czy osobiście ich lubię czy nie, ale ta książka należy do nielicznych wyjątków. Werter jest chyba jedną z najbardziej nieznośnych postaci, jakie kiedykolwiek stworzono. Człowiek ten jest po prostu niezrównoważony psychicznie - ckliwy, płakliwy, nadmiernie sentymentalny, wręcz karykaturalnie romantyczny. Jako że jest to powieść (w większości) epistolarna, to przejmuje ona cechy swojego tragicznego bohatera i w rezultacie prawie każda strona kipi melodramatyzmem.

Muszę mimo wszystko przyznać, że utwór jest dobrze napisany. Styl jest bogaty i niezwykle ekspresyjny, przez co nawet krótkie listy, jak i sama postać Wertera są bardzo wyraziste. Czasami nasz nieszczęśnik opanowuje swoje emocje i skupia się na czymś innym niż miłości do Loty, i wtedy da się to czytać z jakąś minimalną przyjemnością.

Jednak w głównej mierze ta opowieść to lanie łez z byle powodu i bardziej niż smutna jest raczej śmieszna, absurdalna i żmudna. W czasie lektury cisną się na usta słowa samego Wertera: "pora skończyć tę całą gadaninę".

Również cierpiałam podczas czytania. Nie dla mnie książka o tak rozmemłanym bohaterze, który jęczy i użala się nad swoim losem i nieszczęśliwą miłością cały czas.

Cierpiał Werter, cierpiałem i ja. Podczas czytania.

Cierpiał Werter, cierpiałem i ja. Podczas czytania.

Słuchałam audiobooka, może to i lepiej, bo na pewno ciężko by mi się to czytało.
Wspaniale opisane emocje, nastroje, oczywiście hiperbolizowane, no a jak! Czytając tę książkę w szkole nie widziałam jak ta miłość Wertera do Lotty zamieniła się w obsesję, on dosłownie na nią zachorował, trochę za mocne jak dla mnie.

Co nie zmienia faktu, że jest to klasyka nad klasykami, a mi bardzo przyjemnie się tego słuchało po latach. Goethe to potrafił...

Co nie zmienia faktu, że jest to klasyka nad klasykami, a...

Cierpienia młodego Dominika. Jaki jest fenomen tej książki i autora?

Cierpienia młodego Dominika. Jaki jest fenomen tej książki i autora?

32 787
    3 036