rozwińzwiń

Pismo i typografia

Okładka książki Pismo i typografia Phil Baines, Andrew Haslam
Okładka książki Pismo i typografia
Phil BainesAndrew Haslam Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN poradniki
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
poradniki
Tytuł oryginału:
Type and typography
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-01-16446-1
Tłumacz:
Dorota Dziewońska
Tagi:
pismo typografia grafika użytkowa liternictwo
Średnia ocen

5,6 5,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Signs. Lettering in the Environment Phil Baines, Catherine Dixon
Ocena 0,0
Signs. Letteri... Phil Baines, Cather...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,6 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1583
1578

Na półkach: ,

To nie to, że tytuł powinien obudzić moje podejrzenia, ale jego wygląd i charakter, doskonale, w gruncie rzeczy, oddający treść książki: "pismo" widoczne z odległości trzech metrów oraz upchnięta pod nim maleńka "typografia" - dlaczego już to nie obudziło mojej czujności?
Wciąż z nadzieją na coś więcej przebrnęłam zatem przez pierwszy rozdział, poświęcony mowie jako takiej, jej mechanizmie, głoskach i fonemach, dyskretnie przemilczając fakt, że dokładnie tego samego, z takimi samymi wykresami, uczyłam się na polskim w pierwszej klasie liceum. Kto wie, może program się zmienił i stąd na polskim rynku potrzebne jest tak dokładnie opracowanie.
Przebrnęłam przez drugi rozdział, poświęcony historii pisma i jego ewolucji, co - jakkolwiek nieco ciekawsze - w dalszym ciągu nie zaspokajało apetytu. Zmęczyłam wreszcie i trzeci rozdział o historii druku od Gutenberga do składu komputerowego, z niejakim zdumieniem zauważając, że właśnie przeczytałam pół książki i nie dowiedziałam się w sumie niczego nowego - za to znalazłam trzy błędy w składzie (brak cyfr nautycznych w miejscu wskazanym przez podpis, literówka, brak pogrubienia nawiasu w wyróżnionym tekście).
Ostatecznie uznałam użyteczność rozdziału poświęconego layoutowi i projektowaniu książki, szczególnie ze względu na ilustracje i kilka praktycznych porad, przy czym trudno było nie zauważyć, że autorzy na kilkunastu stronach upchnęli cały "Layout" Gavine'a Ambrose'a, zresztą ze znacznie lepszym skutkiem. Mało tego, autorzy dokonali jeszcze jednej trudnej sztuki, mianowicie na kilku stronach rozdziału piątego upchnęli niemal wszystkie podręczniki do składu i typografii - przy okazji spełniając tytułową obietnicę.
Wszystko jest: obrazki ładne, tabelki, wykresiki, forma ciekawa, żeby czytelnik nie drzemał, sama książka gruba i kolorowa, więc można sprzedać drogo... tyle tylko, że merytorycznie wnosi niewiele i bardziej mogłaby zainteresować historyków pisma niż wzbogacić wiedzę czytelników szukających wiedzy stricte typograficznej.
Przy okazji: wstyd, żeby w książce o (rzekomo) typografii pojawiały się takie wpadki jak tabela chronologicznego rozwoju różnych krojów pisma czy literówka w imieniu Neville'a Brody'ego na tylnej stronie okładki!

To nie to, że tytuł powinien obudzić moje podejrzenia, ale jego wygląd i charakter, doskonale, w gruncie rzeczy, oddający treść książki: "pismo" widoczne z odległości trzech metrów oraz upchnięta pod nim maleńka "typografia" - dlaczego już to nie obudziło mojej czujności?
Wciąż z nadzieją na coś więcej przebrnęłam zatem przez pierwszy rozdział, poświęcony mowie jako...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    37
  • Przeczytane
    14
  • Posiadam
    8
  • Teraz czytam
    2
  • Chciałabym mieć!
    1
  • 3.1. Posiadam
    1
  • Projektowanie graficzne
    1
  • Grafika
    1
  • Ulubione
    1
  • TEMAT: Grafika
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pismo i typografia


Podobne książki

Przeczytaj także