Sekretna historia ludz... skarpetek 2

Okładka książki Sekretna historia ludz... skarpetek 2 Justyna Bednarek, Daniel de Latour
Okładka książki Sekretna historia ludz... skarpetek 2
Justyna BednarekDaniel de Latour Wydawnictwo: Poradnia K Cykl: Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (tom 6) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (tom 6)
Poradnia K
2023-05-24
2023-05-24
9788367195737

Okładka książki Sekretna historia ludz... skarpetek Justyna Bednarek, Daniel de Latour
Sekretna histo... Justyna Bednarek, D...
Okładka książki Potworak i inne ko(s)miczne opowieści Grzegorz Kasdepke, Daniel de Latour
Potworak i inn... Grzegorz Kasdepke, ...
Okładka książki Bajki nasenne Ada Augustyniak, Katarzyna Bajerowicz, Ewa Beniak-Haremska, Tomasz Broda, Iwona Chmielewska, Maria Concejo Iwankowicz, Joanna Concejo, Maria Dek, Zosia Dzierżawska, Emilia Dziubak, Nika Jaworowska-Duchlińska, Mauko Małgosia Korczak, Magda Kozieł-Nowak, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Alessandra Michalska-Szwagierczak, Marek Niwald, Marta Niwald, Paweł Pawlak, Jola Richter-Magnuszewska, Robert Romanowicz, Joanna Rusinek, Marianna Sztyma, Elżbieta Wasiuczyńska, Daniel de Latour
Bajki nasenne Ada Augustyniak, Ka...
Okładka książki Antylopa z Podbeskidzia Artur Andrus, Daniel de Latour
Antylopa z Pod... Artur Andrus, Danie...

Okładka książki Dzik Dzikus Marta Kurczewska, Krzysztof Łapiński
Dzik Dzikus Marta Kurczewska, K...
Okładka książki Srebrny smok Marcin Minor, Barbara Sadurska
Srebrny smok Marcin Minor, Barba...
Okładka książki Dinks Emilia Dziubak, Martin Widmark
Dinks Emilia Dziubak, Mar...

Czymże byłaby nasza historia bez skarpetek?

𝔓𝔬𝔰𝔱 ℜ𝔢𝔠𝔢𝔫𝔷𝔢𝔫𝔠𝔨𝔦

𝑡𝑦𝑡𝑢𝑙: 𝐒𝐞𝐤𝐫𝐞𝐭𝐧𝐚 𝐇𝐢𝐬𝐭𝐨𝐫𝐢𝐚 L̶u̶d̶z̶ 𝐒𝐤𝐚𝐫𝐩𝐞𝐭𝐞𝐤 1&2
𝑎𝑢𝑡𝑜𝑟: 𝐉𝐮𝐬𝐭𝐲𝐧𝐚 𝐁𝐞𝐝𝐧𝐚𝐫𝐞𝐤
𝑤𝑦𝑑𝑎𝑤𝑛𝑖𝑐𝑡𝑤𝑜: 𝐏𝐨𝐫𝐚𝐝𝐧𝐢𝐚 𝐊
𝑠𝑢𝑔𝑒𝑟𝑜𝑤𝑎𝑛𝑦 𝑤𝑖𝑒𝑘: 𝐦𝐲𝐬́𝐥𝐞̨, 𝐳̇𝐞 𝐧𝐚 𝐬𝐩𝐨𝐤𝐨𝐣𝐧𝐢𝐞 𝐝𝐥𝐚 𝐤𝐚𝐝𝐞𝐠𝐨 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐜𝐤𝐚, 𝐤𝐭𝐨́𝐫𝐞 𝐭𝐲𝐥𝐤𝐨 𝐩𝐨𝐭𝐫𝐚𝐟𝐢 𝐜𝐳𝐲𝐭𝐚𝐜́

[ᴡsᴘᴏ́ʟᴘʀᴀᴄᴀ ʀᴇᴋʟᴀᴍᴏᴡᴀ]

ᴢᴀɴɪᴍ ᴅᴏ ʀᴇᴄᴇɴᴢᴊɪ:

Hej szafirkowe besties!
Jak zdążyliście zauważyć po choćby samym zdjęciu, dziś nietypowa dla mnie – bo jeśli jesteście to że mną długo, wiecie, że moje konto skupia się na... innym rodzaju książek – recenzja.

Alebowiem, dziś oddam te pięć minut mojemu młodszemu bratu, który dzięki uprzejmości wydawnictwa, miał możliwość zrecenzować dla was te dwie książki.

Ponieważ młody nie umie jeszcze w recenzje, przygotowałam dla niego kilka pytań na które odpowiedział:

[ʀᴇsᴢᴛᴀ ᴡ ᴋᴏᴍᴇɴᴛᴀʀᴢᴜ]

[𝚌.𝚍]

☀︎︎ ʀᴇᴄᴇɴᴢᴊᴀ: ☀︎︎

☾︎ ɴᴀ ɪʟᴇ ᴏᴄᴇɴɪᴀsᴢ "sᴇᴋʀᴇᴛɴᴀ ʜɪsᴛᴏʀɪᴇ̨ l̶u̶d̶z̶ sᴋᴀʀᴘᴇᴛᴇᴋ?

< 6☆

☾︎ ᴏ ᴄᴢʏᴍ ᴏᴘᴏᴡɪᴀᴅᴀᴊᴀ ᴋsɪᴀᴢ̇ᴋɪ ᴡ sᴋʀᴏ́ᴄɪᴇ?

< Dziadek z małą Bee przychodzi do muzem skarpetek, a gdy patrzał na eksponaty to świeciła mu się broda.

Jesdna z historii opowiada o skarpetce w erze dinozaurów. Mama dinozaur złożyła jajo, a skarpetka musiała się opiekować nim. Były jednak niebezpieczeństwa. Dzikie zwierzęta chciały dopasc jajo i skarpetkę. Uciekali od nich, i znaleźli dziuple w której mogli się schoronic. Skarpetka ukryła jajo, żeby nie zmarło, pod swoją skarpetkową nitką. Siedzieli tam, aż drapieżnikom się znudziło i odeszli. Mama dinozaur po wszystkim podziękowała skarpetce.

Druga historia opowiada, że chłopiec znalazł złoto, gdy wyszedł po ziemniaki. Skarpetka pokazała się chłopcu, gdy ten był już w domu. Niedługo później pojawili się także złodzieje, do których doszły plotki o znalezionym skarbie. Skarpetka i chłopiec zrobili kawał ławcą, którzy przestraszyli się i więcej nie wrócili.

Każda z 10-ciu skarpetek, miała swoją ciekawą historię, która mnie zaciekawiła. Polubiłem obie książki wracam do nich myślami.

☾︎ ᴄᴏ ɴᴀᴊʙᴀʀᴅᴢɪᴇᴊ ᴄɪ sɪᴇ̨ ᴡ ɴɪᴄʜ ᴘᴏᴅᴏʙᴀʟᴏ?

< Najbardziej podobały mi się historię niebiesko-żółtych i czerwono-białych skarpetek. Były ciekawe, fajne i wciągające. Podobały mi się najbardziej ze wszystkich historii.

☾︎ ᴄᴢʏ ᴘᴏʟᴇᴄᴀsᴢ ᴊᴇ ɪɴɴʏᴍ?

< Tak, na pewno je pokochają tak jak ja.

ت︎

Także, znając opinię młodego, mamy będą wiedziały co kupować dla swoich dzieci ♡

Mam nadzieję, że pomogliśmy,

𝑤𝑦𝑑𝑎𝑤𝑛𝑖𝑐𝑡𝑤𝑜: 𝐏𝐨𝐫𝐚𝐝𝐧𝐢𝐚 𝐊

[ᴡsᴘᴏ́ʟᴘʀᴀᴄᴀ ʀᴇᴋʟᴀᴍᴏᴡᴀ]

ᴢᴀɴɪᴍ ᴅᴏ ʀᴇᴄᴇɴᴢᴊɪ:

Hej szafirkowe besties!

Zabawna książka, ze świetnymi ilustracjami (na każdej stronie, dzięki czemu mały czytelnik się nie nudzi),w żartobliwy sposób pokazuje inne oblicze historii i niektórych wynalazków. W ostatniej części jest też chwytająca za serce historia polskich i ukraińskich skarpetek. Dobry punkt wyjścia do różnych rozmów z dzieckiem.

Jeśli lubicie skarprtkowe przygody i chcecie poznać ich dalsze sekretne historie, koniecznie sięgnijcie po drugą część. Także i tutaj przeczytamy o nieznanych nam dotąd faktach.

Mała Be, a raczej dziewczynka średniego wzrostu, za cichą namową "skarpetkowego" futerału na telefon, sięgnęła po manuskrypt dziadka. I tak oto poznaje niezwykłe historie skarpetek od renesansu aż po współczesność.

W tych opowieściach odkryjecie sekret Leonarda da Vinci i obrazu, który tak naprawdę nie powstałby bez pomocy skarpetki. Przeżyjecie piracką przygodę i odkryjecie tajemnicę Wielkiej Stopy na Dzikim Zachodzie. To jednak nie wszystko, czym zaskoczy nas Justyna Bednarek. Bo musicie wiedzieć, że te niezwykłe otulistopki miały także swój udział w stworzeniu najsłynniejszych opowieści. Tak, tak. Skarpetki były niezwykle pomocne w wielu dziedzinach. Wpadły także na pomysł opowiadania historii obrazami. I tak oto mamy teraz kino ;)

Nie zabrakło także historii skarpetek niebiesko-żółtych io czerwono-białych.

Muszę przyznać, że po raz kolejny jestem zachwycona niezwykłą wyobraźnią autorki. Jak nikt inny, potrafi stworzyć coś nieszablonowego, niebanalnego i zaskakującego. Oczywiście nie wyobrażam sobie skarpetkowych opowieści bez znakomitych ilustracji, które są bardzo charakterystyczne i wręcz idealnie oddają charakter książek.

Podobała mi się. I to bardzo. A czego się dowiedziałam?
1. Jak powstał jeden z ja słynniejszych obrazów, Mona Lisa
2. Astronom Tycho Brahe żył naprawdę i naprawdę w pojedynku stracił kawałek nosa i naprawdę dosztukował sobie metalową „protezą”
3. Piratka Ching Shih żyłą naprawdę, chociaż historia o smokach zapewne jest naciągana 😉 Ale inne opisy z książki mają potwierdzenie w jej życiorysie.
4. Nie potrafie znaleźć informacji o Norze McDonald, ale wielu z nas zna legendę o Wielkiej Stopie.
5. Karol Dickens to znany pisarz, chociaż zapewne skarpetki nie przyczyniły się do powstania Opowieści wigilijnej.
6. Kazimierz Prószyński i bracia Lumière przyczynili się do rozwoju kinematografi, a w La Ciotat powstał jeden z pierwszych filmów
7. Historia Łajki jest raczej inna, niż ta przedstawiona w książce, w realu nic dobrego jej nie spotkało. Ale chciałabym uwierzyć skarpetce.
8. Ostatnie opowiadanie poświęcone jest Ukrainie

Podobała mi się. I to bardzo. A czego się dowiedziałam?
1. Jak powstał jeden z ja słynniejszych obrazów, Mona Lisa

Kolejne przygody małej Be i jej „podróży”, w której wraz z nią poznajemy tajemnice nikomu nieznane, w których znaczącą rolę odegrają … skarpetki. Co tym razem zobaczy i czego dowie się dziewczynka? Jakie tajemnice odkryje?

Tom pierwszy zdecydowanie nam się podobał, dlatego z wielkim zainteresowaniem sięgnęliśmy po drugi. Jakie wrażenia po przeczytaniu? Okazał się tak samo po prostu świetny i to pod wieloma względami. Tym razem poznajemy przygody skarpetek od czasu renesansu aż po czasy współczesne. W książce mamy sporą dawkę wiedzy, wyruszamy w ciekawą podróż w czasie, poznając wiele sekretów, spotykając osoby znane i te mniej znane, a jednocześnie przeżywając wiele przygód wraz z bohaterami.
W książce znajdziemy kilka opowieści, które można czytać zarówno samodzielnie, po jednej, jak i wszystkie naraz. Każda jest inna, każda ciekawa, wciągająca, pełna humoru. To pozycja, przy której uśmiech nie schodzi z twarzy.

Wizualnie książka również nam się spodobała. Znajdziemy w niej duże, niebanalne ilustracje Daniela de Latour. Zdecydowanie przyciągają wzrok i zachęcają do poznania treści.

Okładka twarda i solidna. Dzięki niej książka nie zniszczy się szybko, nawet kiedy będzie często używana, a uwierzcie mi na słowo, że będzie.

„Sekretna historia ludz... skarpetek tom 2” to świetna książka, z dużą dawką humoru, niebanalnymi ilustracjami i walorami edukacyjnymi. Z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/10/sekretnahistorialudz...skarpetek2poradniak.html

I kolejna propozycja dla młodszych odbiorców ✨ pewnie już nie raz Wam gdzieś mignely skarpetki i ich przygody 🧦 my już mamy pokaźny stosik i dziś chciałam Wam pokazać kolejną część ✨ Dzięki współpracy reklamowej z wydawnictwem @poradnia_k_wydawnictwo mogę Wam przybliżyć jej wnętrze 🤩

Sekretna historia ludz... skarpetek 2

W tej części będzie się naprawdę dużo działo.
Przejdziemy renesansowe przygody i historię Leonardo 🎨
Skarpetka naukowa opowie Wam o poznawaniu wszechświata 🌌
Ahoj skarpetka piracka 🏴‍☠️ poznacie jej szczególne pasje oraz walkę ze Szkarłatnym Smokiem 🐉
🧦Sensacyjna 🙌tu macie szczegółowe wiadomości z pierwszej ręki.. tudzież skarpetki 😉
Skarpetka filmowa 📽️ ta to dopiero będzie miała nie lada wyzwanie jak tworzyć ruchome obrazy 🤩
Co robią skarpetki Nocy Wigilijnej ? 🎇
Oraz bardzo ważny temat skarpetki niebiesko żółte i biało czerwone - pomoc i współpraca 🙌
Po raz kolejny mogę Wam powiedzieć że jesteśmy naprawdę zadowoleni ze wspaniałych przygód 🧦 nie tylko zachwyca nas książka mnóstwem grafik ale również ciekawymi przygodami które w łatwy sposób pokazują przemianę i historię świata nas otaczającego oraz porusza bardzo ważne tematy. Mam nadzieję że autorka nadal będzie tworzyć wspaniale historie i przygody 🤩polecamy

Sekretna historia ludz... skarpetek 2

W tej części będzie się naprawdę dużo...

Ledwie opadł kurz po ostatnich, osadzonych w przeszłości przygodach otulistópek, które poznaliśmy dzięki ciekawości małej Be i życzliwości jej dziadka, muzealnego kustosza, a Nasza niezawodna bohaterka znów zapewniła czytelnikom dużą dawkę rozrywki ze skarpetkami w roli głównej. Tym razem wszystkiemu winny okazał się manuskrypt, który dziadek podarował małej Be podczas wizyty w muzeum. Jesteście ciekawi, co zawierał? Koniecznie sięgnijcie po kolejną część przygód Naszych materiałowych przyjaciół z książki pt. "Sekretna historia ludz... skarpetek" autorstwa Justyny Bednarek.

Kim byłby da Vinci bez swojego mistrza Calzino? Co zrobiłby Tycho Brache, gdyby na swojej drodze nie spotkał brudnoniebieskiej skarpetki? Z pewnością obaj mieliby poważne kłopoty. Na szczęście, niezależnie od dziejowych zawirowań i specyfiki czasów, w jakich przyszło człowiekowi żyć, jedno okazuje się pewne: kiedy pojawiają się problemy, na skarpetki zawsze można liczyć. Nasi mali bohaterowie są niezawodni w każdej sytuacji, a ich błyskotliwe pomysły nie jeden raz ratują losy świata. Towarzyszą tęgim umysłom przy ich twórczej pracy. Przemierzają kontynenty i świetnie radzą sobie na wodach. Podsuwają ludziom nietuzinkowe idee. Są wszędzie tam, gdzie pojawiają się problemy, a za swoje zaangażowanie nie oczekują niczego w zamian. Jedyny istotny dla nich dowód uznania to fakt, że to one nadają bieg historii. I nie da się ukryć, że to właśnie dzięki skarpetkom, każda przygoda opowiedziana na kartach tej książki nabiera głębszego sensu.

Justyna Bednarek po raz kolejny sprawiła ogromną przyjemność swoim małym i dużym czytelnikom, oddając w Nasze ręce aż osiem wspaniałych skarpetkowych historii, opatrzonych uroczymi ilustracjami, które wyszły spod ręki niezawodnego Daniela de Latour. Skarpetki powołane do życia przez wspominany duet swoim dorosłym fanom proponują oryginalną, okraszoną dużą dozą ironii lekcję historii a dzieciom po raz kolejny gwarantują doskonałą rozrywkę połączoną z poznawaniem elementów historycznych w przyjemnej i zabawnej dla młodych czytelników formie. Z "Sekretną historią ludz... skarpetek" nie sposób się nudzić. To pozycja z gatunku tych, które bawią i uczą jednocześnie. Wystarczy tylko posłuchać, co mają do powiedzenia Nasi kolorowi bohaterowie.

Na szczególną uwagę zasługuje zawarta w tym tomie serii najbardziej kolorowa historia o skarpetkach niebiesko-żółtych i biało-czerwonych, które muszą stoczyć walkę z czerwoną skarpetkową zarazą. Ta pełna zwrotów akcji opowieść podsumowująca cały zbiór otulistópkowych przygód, to wyjątkowo trafiony sposób na wyjaśnienie młodszym dzieciom w przystępnej dla nich formie, skąd bierze się zło na świecie, czym jest konflikt i dlaczego warto pomagać innym w potrzebie. Nieco starsi czytelnicy pewnie bez trudu odnajdą w tej historii analogię do wojny rosyjsko-ukraińskiej i roli, jaką Polacy odgrywają w tym nieustannie trwającym politycznym konflikcie. Za ten współczesny akcent w "Sekretnej historii ludz... skarpetek", ułatwiający dzieciom zrozumienie, co dzieje się wokół nich, niewątpliwie należą się autorce wyrazy uznania.

Wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji poznać talentu literackiego Justyny Bednarek, gorąco zachęcam do przeczytania obu tomów "Sekretnej historii ludz... skarpetek" i innych przygód otulistópek zawartych w pozostałych książkach autorki, a ja, w towarzystwie mojego syna, oczarowanego przygodami sprytnych tekstylnych przyjaciół, po cichu liczę na to, że niebawem światło dzienne ujrzy kolejny tom tej serii, który udowodni, że skarpetki żyjące obecnie pośród Nas każdego dnia dbają o losy świata.

Sekretna historia ludz skarpetek tom 2 jest to drugi tom uwielbianej książki przez dzieci. W tej książce Justyna opisuje przygody skarpetek od czasu renesansu aż po czasy współczesne. Bardzo polecam wam tą książkę, gdyż historie skarpetek są fajne i ciekawe a co najważniejsze nie za długie. Polecam tą książkę szczególnie wszystkim fanom książkę o przygodach Skarpetek oraz wszystkim za interesowym książkami Justyny Bednarek.

W kolejnym zbiorze opowiadań o przeuroczych otulistópkach poznajemy dalsze ich perypetie związane z historią świata. Tym razem skarpetki pomagają samemu Leonardowi da Vinci’emu w stworzeniu portretu wszystkim doskonale znanej Mony Lizy. Okazuje się, że ten dziwny uśmieszek na jej twarzy to właśnie ich sprawka 😉 Mało tego przyłączają się do piratów na Morzu Południowochińskim, by wspólnie z nimi pokonać szkarłatnego smoka. Dzięki nim poznajemy także w czym tkwi sekret niejakiej Wielkiej Stopy z Dzikiego Zachodu. Dowiadujemy się jaki związek mają skarpety ze słynną „Opowieścią wigilijną” Dickensa, jak powstały pierwsze ruchome zdjęcia czy też która z bohaterek stała się pierwszą kosmiczną podróżniczką i wyruszyła na podbój księżyca. A na zakończenie w sposób niezwykle obrazowy przedstawiony został konflikt niebiesko-żółtych skarpet z czerwonymi rękawicami. Oczywiście wyłącznie dzięki pomocy biało-czerwonych otulistóp udało się rozpruć natrętnych napastników. I wszystko jak zwykle dobrze się skończyło.

Jak widać skarpety opanowały cały świat i to dzięki nim jego historia toczy się dalej. Bo jakżeby on wyglądał bez ich udziału? No jak? Skarpety po prostu wszędzie muszą zostawić odcisk swojej pięty 😉 I to jest wspaniałe!

Udany powrót do tej serii. Przeczytałxm w pracy i spędziłxm miło kilkadziesiąt minut. Polecam dla młodszych, ale ja osobiście bardzo lubię aspekt historyczny.
No i ilustracje są zachwycające!

No i ilustracje są zachwycające!

• Dla dzieci
  • Literatura dziecięca