Dopóki niebo nie płacze

Iwona ChmielewskaJózef Czechowicz Wydawnictwo: Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN literatura dziecięca
Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN
lublin żydzi historia miasto
literatura dziecięca
lublin żydzi historia miasto

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Są tacy co czytają i płaczą*

12 Link do recenzji

Wspaniałe ilustracje Iwony Chmielewskiej w połączeniu z tymi prawdziwymi fotografiami i wierszami Czechowicza sprawiają, że o tej książce będę pamiętać zapewne przez bardzo długi czas.

„Na moich ilustracjach bohaterowie fotografii ożywają w uroczystym teatrze, w przyjaznym otoczeniu, wśród zwierząt i roślin. Na tej scenie pamięci od zimy do późnej jesieni każdy z nich odgrywa ważną, pełną godności rolę.

Dookoła, listki, dookoła, dopóki jesień wesoła.

Dopóki niebo nie płacze, niech każdy w słońcu poskacze.”...

Książka stanowi przepiękne połączenie poezji Józefa Czechowicza, przedwojennych zdjęć żydowskich mieszkańców Lublina i współczesnych ilustracji Iwony Chmielewskiej.
Uwielbiam stare fotografie, nieruchome i poważne spojrzenia. Wtedy do aparatu raczej się nie uśmiechano... ale przecież widać, że okoliczności w których zrobiono zdjęcia są radosne: młoda kobieta oczekuje...

Ta książka jest książką totalną, stworzoną przez słowo, obraz i historię, która za nimi stoi. Oto podczas remontu jednej z lubelskich kamienic odnalezione zostają przedwojenne zdjęcia mieszkańców miasta. Patrzą z nich nam w oczy ludzie, którzy odeszli, ponieważ ktoś stwierdził, że są „inni”, że należy ich systemowo unicestwić. Ale z portretowych fotografii pochodzących z...

W sercu mieszanka smutku i radości, nostalgii i wdzięczności. A w oczach łzy. Niesamowita książka! Jeden z największych skarbów w mojej bibliotece.

• Literatura polska
  • Holocaust
  • II Wojna Światowa
  • Historia, reportaż
  • Rok 2016

Dodaj cytat z książki Dopóki niebo nie płacze