Kołysanka na cztery

Wolno
2018-10-25
2018-10-25
40 min.

Okładka książki Bajki nasenne Ada Augustyniak, Katarzyna Bajerowicz, Ewa Beniak-Haremska, Tomasz Broda, Iwona Chmielewska, Maria Concejo Iwankowicz, Joanna Concejo, Maria Dek, Zosia Dzierżawska, Emilia Dziubak, Nika Jaworowska-Duchlińska, Mauko Małgosia Korczak, Magda Kozieł-Nowak, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Alessandra Michalska-Szwagierczak, Marek Niwald, Marta Niwald, Paweł Pawlak, Jola Richter-Magnuszewska, Robert Romanowicz, Joanna Rusinek, Marianna Sztyma, Elżbieta Wasiuczyńska, Daniel de Latour
Bajki nasenne Ada Augustyniak, Ka...
Okładka książki Mama zawsze wraca Iwona Chmielewska, Agata Tuszyńska
Mama zawsze wraca Iwona Chmielewska, ...

Okładka książki 5 złotych Choi Eun-young, Cha Jae-hyuk
5 złotych Choi Eun-young, Cha...
Okładka książki Na zawsze przyjaciele Emilia Dziubak, Przemysław Wechterowicz
Na zawsze przy... Emilia Dziubak, Prz...
Okładka książki Wilczki Svenja Herrmann, Józef Wilkoń
Wilczki Svenja Herrmann, Jó...
Okładka książki Chłopiec, dziewczynka i mur Anna Höglund, Ulf Stark
Chłopiec, dzie... Anna Höglund, Ulf S...

Wyobraź sobie ciszę.
Przestrzeń tak wyciszoną, że jedyne co słyszysz to rytm Twojego serca i szmer oddechu.

A teraz postaw dookoła siebie ściany.
Cztery.
Tak aby znaleźć się po środku pokoju, gotowy na odpoczynek.

Ten opis kojarzy mi się z wyjątkowością chwili jaką jest wieczór. Krótki moment przed tym, zanim kładę do snu swoje dzieci.

Kołysanki.
Utwory zaczerpnięte z tradycji pieśni ludowych, spokojne, kojące, mające na celu utulenie dziecka.🤗

Dzięki uprzejmości @wydawnictwowolno miałam przyjemność poznać jedną z obecnie funkcjonujących książek-kołysanek bazujących na pierwowzorze.
Spokojny rytm, aspiracja do miarowego tempa i metrum 3/4.🎻

Oszczędna w słowach historia napisana przez Iwonę Chmielewską pokazuje na kartach chłopca, który szykuje się do snu. Wycisza się cały jego pokój- on sam, skrzypce, meble i zabawki. Wtóruje temu wciąż ten sam wers:
"raz, dwa, trzy, cztery".
Nie bez powodu została nazwana "Kołysanką na cztery".

Bogate w stylistykę retro strony nadają jej unikatowy wygląd, tak jak grubsze, niebielone kartki.
Format także odbiega od standardowego.
Książeczka zamknięta jest w etui na wzór geometrycznej koperty z wyciętym oknem, powtórzeniem z tresci książki. 📚

Wielokrotnie powtarzam jak bardzo cenię ekologiczne rozwiązania i prostotę przy jednakowym dążeniu do perfekcyjnego wykończenia . Taką niewątpliwie jest właśnie ta pozycja.

Estetyka i prostota wypływająca z jej treści sprawia, że wieczorne sięganie po nią to kojąca rutyna odcinająca nas od bodzców naszego życia i świata.🌍

Jak Ci się podoba?
Wolisz barwne i figlarne rysunki, czy prostotę i upraszczanie szczegółów?

Ja jestem zachwycona.
Piękna twórczość dla wrażliwości duszy.

Wyobraź sobie znów ciszę, spokój i wszechogarniającą ciemność. Czego potrzebujesz? Co jest Ci potrzebne?

Poza cichym rytmem serc moich maluchów trzeba nam spokoju i ukojenia.
Ta książka to gwarancja wyciszenia.

O ile w ciągu dnia uwielbiamy mnogość treści i przekazów, o tyle wieczorną estetyczna uczta jest tym czego bardzo potrzebujemy. 🥰

Wyobraź sobie ciszę.

A teraz postaw dookoła siebie ściany.
Cztery.
Tak aby znaleźć się po środku pokoju, gotowy na odpoczynek.

Kołysanki.
Utwory...

Każdy z nas wspomina po latach, moment czytanych bajek przed snem. Baśnie Andersena, La Fontaine, wiersze Tuwima i Brzechwy. Mała lampka, ciepła kołderka, ulubiona przytulanka i cichy głos mamy. W ten wieczorny rytuał idealnie wkomponowuje się “Kołysanka na cztery” Iwony Chmielewskiej.
Zaskakuje nas już sama publikacja – niezwykle minimalistyczna, delikatna, spokojna. Grubsze arkusze papieru utrzymane w kolorze cream wspaniale podkreślają ilustracje samej autorki. Niczym z książek retro stonowane rysunki, bez zbędnej kolorystyki oraz dodatków. Bardzo uspakajające w swej formie jak małe obrazy zajmują przestrzeń stronic zostawiając przy tym dużo powierzchni w harmonijnej czystości.
Dziecko zasypiając spogląda na obrazki, które go wyciszają. Nie ma tu pobudzania tak niepotrzebnego w tym momencie. Nasz maluch wtapia się w tą skromną (w pozytywnym znaczeniu) historię książeczki.

A sama historia?

Rytmiczne wersy, słowa. Takt za taktem jakby w śpiewanej kołysance…

raz…

dwa…

trzy…

cztery…

Zasypiamy razem z chłopczykiem, który właśnie przed chwilą grał jeszcze na skrzypcach, by teraz utulony położył się spać.
Mam wrażenie, że w tym głośnym świecie, w jakim obecnie nasze dzieci się obracają, takie pozycje jak powyższa są na wagę złota. Maluchy potrzebują dobrych bodźców nie tylko do rozwoju edukacyjnego, ale i emocjonalnego. Obok zabawy, nauki muszą mieć zapewniony spokój i wyciszenie. Po lekturze “Kołysanki na cztery” myślę, że nasze dzieci wejdą w świat snu całkiem przyjemnie, delikatnie. Na pewno nie skończy się na jednokrotnym czytaniu. Może Waszym dzieciom będziecie czytać to co noc, jak ja recytowałam pewien wierszyk o kotku mojemu synowi?

Jestem zauroczona prostotą i elegancją tej niewielkiej książeczki. Po prosto pięknie wydana pozycja dla tych malutkich jak i nieco starszych dzieci.

Albert Einstein powiedział:

“Jeżeli chcesz aby twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby były bardziej inteligentne, czytaj im więcej bajek. “

Czy można zrobić coś lepszego przed snem, niż czytać, czytać, czytać?

• Biblioteka
  • #szeroko pojęte dzieci
  • Alonka do kupienia PRZEDSZKOLAK
  • Rok 2019
  • Na dobranoc

Dodaj cytat z książki Kołysanka na cztery