rozwiń zwiń

Wolno
2018-10-25
2018-10-25
40 min.

Okładka książki Bajki nasenne Ada Augustyniak, Katarzyna Bajerowicz, Ewa Beniak-Haremska, Tomasz Broda, Iwona Chmielewska, Maria Concejo Iwankowicz, Joanna Concejo, Maria Dek, Zosia Dzierżawska, Emilia Dziubak, Nika Jaworowska-Duchlińska, Mauko Małgosia Korczak, Magda Kozieł-Nowak, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Alessandra Michalska-Szwagierczak, Marek Niwald, Marta Niwald, Paweł Pawlak, Jola Richter-Magnuszewska, Robert Romanowicz, Joanna Rusinek, Marianna Sztyma, Elżbieta Wasiuczyńska, Daniel de Latour
Ocena 7,2
Bajki nasenne Ada Augustyniak, Ka...
Okładka książki Mama zawsze wraca Iwona Chmielewska, Agata Tuszyńska
Ocena 8,4
Mama zawsze wraca Iwona Chmielewska, ...

Każdy z nas wspomina po latach, moment czytanych bajek przed snem. Baśnie Andersena, La Fontaine, wiersze Tuwima i Brzechwy. Mała lampka, ciepła kołderka, ulubiona przytulanka i cichy głos mamy. W ten wieczorny rytuał idealnie wkomponowuje się “Kołysanka na cztery” Iwony Chmielewskiej.
Zaskakuje nas już sama publikacja – niezwykle minimalistyczna, delikatna, spokojna. Grubsze arkusze papieru utrzymane w kolorze cream wspaniale podkreślają ilustracje samej autorki. Niczym z książek retro stonowane rysunki, bez zbędnej kolorystyki oraz dodatków. Bardzo uspakajające w swej formie jak małe obrazy zajmują przestrzeń stronic zostawiając przy tym dużo powierzchni w harmonijnej czystości.
Dziecko zasypiając spogląda na obrazki, które go wyciszają. Nie ma tu pobudzania tak niepotrzebnego w tym momencie. Nasz maluch wtapia się w tą skromną (w pozytywnym znaczeniu) historię książeczki.

A sama historia?

Rytmiczne wersy, słowa. Takt za taktem jakby w śpiewanej kołysance…

raz…

dwa…

trzy…

cztery…

Zasypiamy razem z chłopczykiem, który właśnie przed chwilą grał jeszcze na skrzypcach, by teraz utulony położył się spać.
Mam wrażenie, że w tym głośnym świecie, w jakim obecnie nasze dzieci się obracają, takie pozycje jak powyższa są na wagę złota. Maluchy potrzebują dobrych bodźców nie tylko do rozwoju edukacyjnego, ale i emocjonalnego. Obok zabawy, nauki muszą mieć zapewniony spokój i wyciszenie. Po lekturze “Kołysanki na cztery” myślę, że nasze dzieci wejdą w świat snu całkiem przyjemnie, delikatnie. Na pewno nie skończy się na jednokrotnym czytaniu. Może Waszym dzieciom będziecie czytać to co noc, jak ja recytowałam pewien wierszyk o kotku mojemu synowi?

Jestem zauroczona prostotą i elegancją tej niewielkiej książeczki. Po prosto pięknie wydana pozycja dla tych malutkich jak i nieco starszych dzieci.

Albert Einstein powiedział:

“Jeżeli chcesz aby twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby były bardziej inteligentne, czytaj im więcej bajek. “

Czy można zrobić coś lepszego przed snem, niż czytać, czytać, czytać?

Dodaj cytat z książki Kołysanka na cztery