Pierwsze abecadło

Okładka książki Pierwsze abecadło Iwona Chmielewska
Okładka książki Pierwsze abecadło
Iwona Chmielewska Wydawnictwo: Instytut Książki interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Instytut Książki
2020-01-01
2020-01-01

Okładka książki Bajki nasenne Ada Augustyniak, Katarzyna Bajerowicz, Ewa Beniak-Haremska, Tomasz Broda, Iwona Chmielewska, Maria Concejo Iwankowicz, Joanna Concejo, Maria Dek, Zosia Dzierżawska, Emilia Dziubak, Nika Jaworowska-Duchlińska, Mauko Małgosia Korczak, Magda Kozieł-Nowak, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Alessandra Michalska-Szwagierczak, Marek Niwald, Marta Niwald, Paweł Pawlak, Jola Richter-Magnuszewska, Robert Romanowicz, Joanna Rusinek, Marianna Sztyma, Elżbieta Wasiuczyńska, Daniel de Latour
Bajki nasenne Ada Augustyniak, Ka...
Okładka książki Taki teatr Iwona Chmielewska, Paweł Kowalski
Taki teatr Iwona Chmielewska, ...
Okładka książki Obie Justyna Bargielska, Iwona Chmielewska
Obie Justyna Bargielska,...

Tę książkę syn otrzymał na rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej. Założeniem zbioru było prawdopodobnie zachęcenie do czytania. Jednak wg mnie teksty są za trudne by uczące się czytać dziecko chciało przy nich spędzać czas. W zbiorze zamieszczono przede wszystkim części, pojedyncze rozdziały innych powieści dla dzieci. Wybór jednak zdaje się dość chaotyczny, a zamieszczone urywki rzadko kiedy zachęcają do sięgnięcia po oryginał. Syn zasypiał przy czytaniu, nie pamiętając o czym czytaliśmy poprzedniego dnia, a zanim zorientujemy się w sytuacjach i bohaterach już dany utwór się kończy i przechodzimy do kolejnego.

Bardzo słaba - nie dziw, że dzieci dostają ją za darmo podczas pasowania. Chyba tylko placówki wykupują nakład.
Jak można tak zniechęcić dzieci do czytania??? i to pod hasłem "PIERWSZE ABECADŁO"????
Wielkie strony pełne drobnego, nudnego, jednostajnego tekstu przeplatane co kilka stron stronami pełnymi ilustracji (dramatycznych, szarawych i upiornie zniekształconych swoją drogą) . Nie wiem dla kogo jest ta książka, ale ani dla dorosłego ani dla dzieci.

TRAGEDIA jakich mało. i to TRAGEDIA po całości. ŻAL, myślę, że autorzy tego czegoś powinni wystąpić z oficjalnymi przeprosinami do wszystkich zniesmaczonych i WYSTRASZONYCH wręcz dzieci, które zetknęły się z ich wypocinami. Proszę mi wierzyć, że pierwszy raz w życiu z czystym sumieniem wywaliłam książkę do śmieci.
P.S. Już wiem dlaczego książka jest sprzedawana w folii, nikt go by ją otworzył w księgarni nie zechciałby jej nabyć.

Dlaczego ta książka nie ma żadnych opinii? Nie wypada? Czy dlatego że nikt jej nie czyta?
Ciężko mi oceniać książkę, która z założenia powinna być wybitna, napisana jest przed wybitnych autorów, zilustrowana przez wybitną ilustratorkę i jest tak wybitna że aż... dzieci nie pamiętają z niej nic.
Do rzeczy.
Teksty. Książka jest antologią różnych tekstów polskich autorów, ale nie są to pełne opowiadania, tylko fragmenty, albo wybrane rozdziały z grubszych książek dla dzieci. Przez to czytając, ma się wrażenie chaosu. Dziecku trudno zapamiętać i wsłuchać się w czytany fragment, bo one są wyrwane z kontekstu. Z moimi dziećmi czytam naprawdę dużo, 8-latka czyta też już sama, dużo i z ochotą. Z tej książki moja córka nie zapamiętała nic... Przykro mi to pisać, naprawdę. Niektóre teksty znaliśmy już wcześniej, inne nie - ale zebranie tego wszystkiego w jednej książce nie było dobrym pomysłem. Dziecko zapamiętuje książkę, jeśli może wsłuchać się w tekst - poznać bohaterów, śledzić jego przygody, krótko mówiąc kiedy poznaje jakąś ciekawą historię od początku do końca. Tutaj skaczemy z jednego opowiadania do drugiego, opowiadania są zupełnie o czymś innym, do tego przeplatane wierszykami i odstraszającymi ilustracjami które nijak mają się do tekstu - ale o tym później. Chaos...
Poza tym teksty są dość długie i trudne, mają mocno rozbudowaną fabułę jak dla pierwszoklasisty i niektóre są kompletnie źle wybrane. Z opowiadania D. Terakowskiej dziecko dowiaduje się że do wnuka przyjechała jakaś szalona babcia. Prawdopodobnie celem autorów tej antologii było zainteresowanie dziecka co będzie dalej, może poszukiwanie dalszego ciągu opowiadania w bibliotece. Moje dziecko tylko się zdenerwowało, bo nie dowiedziało się, co dalej z tą babcią i o co w ogóle chodzi. Po czym przewracamy kartkę, a tam coś o baranku wielkanocnym. (??) Wrażenia czytelnicze trochę takie, jak przy przerwie reklamowej w trakcie oglądania ciekawego filmu. Grzech! Opowiadanie "Czarownica piętro niżej": Jaki jest sens czytania czegoś-tam od środka książki, od szóstego rozdziału, w dodatku opowiadania które nie jest dla pierwszej klasy? Dalej" Opowiadanie o Wojtku i łopianowym polu: to nie są teksty dla pierwszej klasy!
No nie przypadła ta książka do gustu ani mnie, ani nie mojej córce, a zwłaszcza jej.
Ha, uwaga! Nie bez znaczenia jest, że córka otrzymała tą książkę w szkole, w pośpiechu, byle jak i chyba mało uroczyście. Wróciła do domu i oznajmiła mi znudzona: "Mamo, pani nam dzisiaj wciskała jakąś książkę". Rzuciłam się do obrony, że jak sobie na spokojnie przejrzymy to na pewno ta szaro-bura książeczka okaże się arcyciekawa i nas porwie. Nie porwała. Mając cały czas z tyłu głowy, że to prof. Leszczyński poleca, ze wstydem musiałam przyznać że moja 8-letnia córka to jednak ma rację. No jak porywa jak nie porywa.

Ilustracje.
Katastrofa. Płaczę jak to piszę, bo byłam i jestem zachwycona książkami Pani Iwony Chmielewskiej. Ale co się sprawdza w jej poetyckich książkach które wcale nie są dla najmłodszych dzieci, nie sprawdziło się kompletnie w książce dedykowanej dla pierwszaków! Szare obrazki w książce nijak nie ilustrują opowiadań, raczej są.. dość niepokojące. Rozumiem, że tu nie o ilustrowanie tekstów chodziło tylko o pokazanie alfabetu w plastycznej formie, poruszenie wyobraźni dziecka, no strasznie ambitnie, ale... za dużo autorzy wymagają od tego biednego 8-latka w jednej książce!
Książka rozdawana w szkołach jako darmowa, miała zachęcić dziecko i rodziców do czytania. Ona... zniechęca. Nie wiem, może autorzy wyszli z założenia, że jak książka będzie kolorowa, radosna i z uśmiechniętą buzią dziecka to będzie mało ambitna?
Końcowy wniosek jest taki: Książka miała zachęcić dzieci i rodziców do czytania, a przez pomyłkę ambitni autorzy dają przekaz rodzicom i dzieciom, że czytanie to jest ciężki mozół przez który trzeba przebrnąć i przeczołgać się przez szarobure obrazki bo w szkole kazali. I smutno mi teraz.

Do rzeczy.
Teksty. Książka jest antologią różnych tekstów polskich autorów, ale...

• 2022 52 challenge
  • Posiadam - przeczytane
  • Dzieciństwo.. młodość..
  • Literatura dziecięca
  • 0 ZaKupki
  • Inne (domowa biblioteczka)

Dodaj cytat z książki Pierwsze abecadło