Obie

Wolno
2016-12-01
2016-12-01
40 min.

Okładka książki Znak nr 817 (6 / 2023) Justyna Bargielska, Maciej Bobula, Wojciech Bonowicz, Iwona Boruszkowska, Barbara Brzezicka, Diana Dąbrowska, Bartłomiej Dobroczyński, Olga Gitkiewicz, Maria Karpińska, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Anna Mateja, Kuba Mikurda, Łukasz Najder, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Paweł Śpiewak, Władysław Stróżewski, Karolina Sulej, Ola Szmida, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Aleksandra Zielińska, Sławomir Jacek Żurek, bell hooks
Znak nr 817 (6... Justyna Bargielska,...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (58) / 2023 Justyna Bargielska, Anna Bikont, Anna S. Dębowska, Emilia Dłużewska, Paweł Goźliński, Ola Jasionowska, Miłada Jędrysik, Ignacy Karpowicz, Renata Lis, Weronika Murek, Jo Nesbø, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Maria Poprzęcka, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Krzysztof Siwczyk, Dominika Słowik, Magdalena Środa, Maria Stiepanowa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Wisława Szymborska, Alicja Urbanik-Kopeć, Katarzyna Wężyk, Marcin Wicha, Olga Wróbel, Alejandro Zambra
Książki. Magaz... Justyna Bargielska,...
Okładka książki Siostry. Eseje Justyna Bargielska, Marika Krajniewska, Izabela Szolc
Siostry. Eseje Justyna Bargielska,...

Umówmy się, graficznie ta książka jest wydana przepięknie. Twarda okładka, szycie, gramatura papieru, kolor, ale przede wszystkim rysunki połączone z kolażami, które można odczytać jako dzieło kompletne. Mamy też tekst korespondujący z nimi, ukazujący mało popularną retorykę, bez słodzenia i nadmiernej metafizyki - trud macierzyństwa. Historia ciekawa, acz ulotna, szybka niczym dorastanie własnych dzieci. Cena raczej też zaporowa, rozumiem ilość pracy, ale za kilkanaście stron 40 zł to aż nadto wygórowany koszt.

specyficzna książka o relacji mama i córka

specyficzna książka o relacji mama i córka

Książka “Obie” jest doskonałym przykładem tego, że czasami mniej znaczy więcej. Nie potrzeba tysiąca słów, wyszukanych przykładów i ciągnących się w nieskończoność opisów, aby przedstawić różne oblicza macierzyństwa. Justyna Bargielska i Iwona Chmielewska łącząc siły stworzyły dzieło, przez które czytelnik jest w stanie przebrnąć w ciągu kilku minut. Jednak to, co porusza, ta na pozór mała lektura, buzuje w głowie o wiele dłużej.

Za pomocą obrazów i słów, Panie trafiły we mnie, jak pocisk, który dotarł do mojego serducha i rozgościł się tam na dobre. Ukazując nie tylko jasne strony macierzyństwa, a skupiając się właśnie na jego trudach i często pomijanych kwestiach, przypomniały mi, że jako mama, mam prawo również do negatywnych emocji. W świecie, w którym posiadanie dzieci jest wychwalane i powinno nieść za sobą tylko brokat, tęcze i tone lukru, ważne jest, aby o tym pamiętać. Macierzyństwo to ciężka sprawa.

“Gdy urodziłam ciebie, wzięłaś sobie kawałek mojego serca i teraz z nim łazisz, nawet nie wiem gdzie.”

przepiękne

przepiękne

Chylę czoła. Odwadze. Wyobraźni. Brawurze. A zarazem prostocie.
Bo trzeba być talentem wybitnym, by w zaledwie kilku słowach, paru zdaniach zawrzeć cały trud i cud macierzyństwa. Dla kogoś może to być za krótko, za mało, a tutaj mamy żywy przykład, że mało czasami znaczy najwięcej, a już na pewno wystarczająco. Książka, do której się będzie wracać i chyba nigdy nie odkładać na półkę, bo jest zbyt piękna, by się kurzyła w meandrach zapomnienia.
Taki dar ma właśnie pani Bargielska, i jak cieszy fakt, że gdzieś z panią Chmielewską ich wyobraźnie się spotkały i oprawiły swoje dzikie wizje w te niesamowite ramy twórczości graficznej.
Takiego wyśmienitego dania łączącego dwa rodzaje kreacji twórczej na polskim rynku jeszcze nie było. Cieszy mnie niezmiernie, że polski rynek literacki zaprzyjaźnił się z graficznym i możemy raczyć oczy i duszę coraz większą liczbą komiksów i powieści graficznych.

Chylę czoła. Odwadze. Wyobraźni. Brawurze. A zarazem prostocie.

Na półkach: , , , , , ,

Ładna książka na prezent. Do obejrzenia w 10 minut. Kilka zdań zostaje w głowie. Dla mnie, matki córki dość cenne obserwacje, jednak forma i treść bardzo ulotna.

W punkt!

W punkt!