Książkowe zapowiedzi na styczeń i luty 2021

LubimyCzytać LubimyCzytać
31.12.2020

Rok 2021 to nie tylko nowe otwarcie, lecz także nowe książki. Wydawcy szykują dla czytelników sporo nowości, które z pewnością sprawią, że początek roku będzie zaczytany! Oto wybrane tytuły książek, które będą miały swoją premierę w styczniu i lutym 2021 roku. 

Książkowe zapowiedzi na styczeń i luty 2021

 

PREMIERY STYCZNIA

 „Ciekawe czasy” Naoise Dolan
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Premiera 12 stycznia 2021

„Ciekawe czasy" to napisana z wielkim polotem i pazurem historia uczuciowego trójkąta pomiędzy Avą, Edith i Julianem. To też ogromnie złożony portret epoki późnego kapitalizmu, gdzie wszelkiej maści podziały mają się więcej niż świetnie, a o naszych życiowych wyborach nadal decydują płeć, pieniądze i status społeczny. Naoise Dolan jest tym literackim głosem, na który tak długo czekaliśmy - starczy wspomnieć, że "Ciekawe czasy" wzbudziły wielki zachwyt samej Zadie Smith! W powieści Dolan niczym w lustrze odbijają się wszystkie nasze dzisiejsze lęki i neurozy, to fenomenalny i ogromnie przenikliwy obraz współczesności.

Ava - młoda, ambitna idealistka; przyjechała do Hongkongu uczyć angielskiego dzieci bogatych Azjatów. Julian - świetnie wykształcony zamożny bankier, lubi wydawać pieniądze na Avę, uprawiać z nią seks i omawiać wahania walut. Edith - piękna, czarująca, w każdym calu nieprzeciętna prawniczka; wkracza na scenę, gdy Julian na jakiś czas wyjeżdża do Londynu.

Ludzie niczym gwiazdy - układają się w przeróżne konstelacje. Mniej albo bardziej szczęśliwe. Odwieczne pytanie: miłość czy pieniądze? Lepiej mieć (kredyt) czy nie mieć? Być (sobą), a może nie być? No a związki - podobnie jak wszystko inne - to przecież zawsze transakcje: zyski, straty, inwestycje, ryzyka i fuzje…

„Ciekawe czasy" to szczera, pełna czułej ironii, a przy tym bardzo dowcipna powieść, która oddaje całą złożoność dzisiejszych relacji, typową dla nich swobodę i jeszcze większą niepewność. Naoise Dolan w bezkompromisowy sposób przygląda się specyfice współczesnych związków, wprowadzając do literatury nową, bezkonkurencyjną jakość. Oto nowa gwiazda światowej literatury!

 „Wszystko, czego o sobie nie wiemy”Judith Lennox
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Premiera 12 stycznia 2021

Zapierająca dech w piersiach burzliwa historia miłosna o ukrytych namiętnościach i rodzinnych sekretach.

„Wszystko, czego o sobie nie wiemy" to pełna dramatyzmu i intryg hipnotyzująca opowieść, która wyszła spod pióra autorki „Okruchów życia" i „Żony jubilera".

Boże Narodzenie 1937 roku. W Szkocji umiera Hugh Craxton, ojciec Thei i Rowan. Siostry, osierocone w dzieciństwie przez matkę, zaznały już cierpienia po stracie bliskiej osoby, nie przeczuwają jednak, jakie mroczne sekrety ujawni śmierć drugiego z rodziców…
W Londynie mieszka bowiem Sophie i jej dwóch synów z małżeństwa z Craxtonem. Żadna z rodzin nie ma pojęcia o istnieniu tej drugiej.
Rodzinne tajemnice, problemy małżeńskie i wybuch drugiej wojny światowej - wszystko to na zawsze zmieni losy trzech kobiet. Aby móc odnaleźć drogę do szczęścia, będą musiały najpierw stawić czoło wszystkiemu, czego o sobie nie wiedzą…

 „Ostatni” Maja Lunde
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Premiera 13 stycznia 2021

Apokalipsa, którą sami sobie zgotowaliśmy, jest coraz bliżej!

Trzecia część klimatycznej tetralogii Mai Lunde – autorki bestsellerowej Historii pszczół i Błękitu – nareszcie w Polsce!

Sankt Petersburg, 1881 rok. Odnalezione w Mongolii kości nowego gatunku konia trafiają do zoologa Michaiła. Ten ze zdumieniem odkrywa, że szczątki do złudzenia przypominają szkielet prehistorycznego dzikiego zwierzęcia i marzy o wyprawie badawczej na stepy mongolskie. Czy awanturnik i poszukiwacz przygód Wolff pomoże mu ziścić to pragnienie?

Mongolia, 1992 rok. Karin wraz z synem Mathiasem zmierzają do Parku Narodowego Chustajn. Kobieta dorastała w rezydencji Hermana Göringa – Carinhall, gdzie konie Przewalskiego były trzymane w niewoli. Od tamtej pory nie ustaje w staraniach, żeby sprowadzić je z Europy do Mongolii, gdzie przed laty żyły na wolności. W końcu jest tego bliska. Jaką cenę przyjdzie jej zapłacić?

Norwegia, 2064 rok. Eva wraz z córką prowadzą podupadającą rodzinną farmę. Dokoła ruiny i zgliszcza, Europa powoli się rozpada, brakuje prądu i żywności, sąsiedzi wyjechali na północ. Nastoletnia Isa błaga matkę, żeby i one uciekły. Ale Eva nie chce opuścić zwierząt, zwłaszcza dzikiej klaczy, która spodziewa się źrebaka. Na dodatek pewnego dnia do ich drzwi puka tajemnicza kobieta, która szuka noclegu. Czy Louis ściągnie na nie zgubę?

Maja Lunde – mistrzyni apokaliptycznych wizji, wnikliwa badaczka ludzkiej psychiki i obserwatorka życia rodzinnego – powraca z najlepszą dotychczas powieścią Ostatni. Trzy plany czasowe, trzy miejsca, trzy przeplatające się i uzupełniające wzajemnie historie o ludziach i zwierzętach. I próba odpowiedzi na powracające w książkach norweskiej pisarki pytanie – czy zdążymy naprawić błędy ludzkości?

 „Wybrańcy” Veronica Roth
Wydawnictwo: Media Rodzina
Premiera 13 stycznia 2021

Veronica Roth powraca w wielkim stylu!

Cykl „Niezgodna” podbił serca czytelników na całym świecie. Teraz Veronica Roth powraca – silniejsza niż kiedykolwiek przedtem – z nową dylogią dla młodych dorosłych.

Wybrańcy zaczynają się tym, czym inne powieści się kończą – zwycięstwem bohaterów nad potężnym przeciwnikiem. Piętnaście lat wcześniej piątka zwykłych nastolatków została wskazana proroctwem do walki z Mrocznym – potężnym bytem niosącym zniszczenie Ameryce. Mroczny zrównał z ziemią całe miasta i zamordował tysiące ludzi. Wybrańcy, bo takie miano zyskała piątka nastolatków, poświęcili wiele, by go pokonać. Po upadku Mrocznego świat wrócił do normalności… dla wszystkich poza nimi. Bo co można zrobić, jeśli jest się jednym z pięciu celebrytów, z wykształceniem obejmującym jedynie magiczne zniszczenie, kiedy nie ma już na nie zapotrzebowania? A może jednak jest?

W sposób niezrównany, nowatorski i niesamowicie wciągający Veronica Roth wraca do swoich korzeni i korzystając z najlepszych elementów takich gatunków, jak urban thriller, science fiction i fantasy, tworzy silną bohaterkę, która jest gotowa poświęcić wszystko w walce o przyjaźń i… miłość.

 „Elokwencja sardynki. Niewiarygodne historie z podwodnego świata” Bill François
Wydawnictwo: Sonia Draga Post factum
​​​​​
Premiera 20 stycznia 2021

A gdyby tak wsadzić głowę pod wodę i nadstawić ucha? Śmieszna myśl? Niekoniecznie! Pogrążone w swoim „cichym świecie” ryby nie tylko mówią, ale też mają wiele do przekazania.

Z tej książki dowiesz się: co można wyczytać z morskich zapachów, po czym poznać, że ryby są zakochane, zestresowane albo głodne, co kichaniem zdradzają przegrzebki, dlaczego ryby miewają trudne dzieciństwo, kto był pierwszy w Ameryce – dorsz czy Krzysztof Kolumb, i wiele, wiele więcej!

Ta książka to skąpana w świetle fluorescencyjnych meduz podróż w głębiny nauki i mroki historii, gdzie legendy często okazują się mniej nieprawdopodobne niż zaskakująca rzeczywistość. Autor dzieli się z czytelnikami dwiema pasjami: uwielbieniem dla podwodnego świata i mocy słów, które na kartach tej książki splatają się w niesamowicie ekscytującą opowieść.

 „Przygoda dzika Toniego Halika” Magdalena Kozieł-NowakMirosław Wlekły
Wydawnictwo: Agora
Premiera 20 stycznia 2021

Sto lat temu urodził się chłopiec, którego największym marzeniem było zostać Indianinem.

W Płocku, gdzie chodził do szkoły, nikt nie brał jego planów na poważnie. A tymczasem wiele lat później ów chłopiec, już jako dorosły mężczyzna trafił do Ameryki Południowej i razem z żoną wyruszył w niebezpieczną podróż do serca tropikalnego lasu w Brazylii. Był przekonany, że dotrze do Indian i że stanie się jednym z nich. Czy mu się to udało? Dołączcie do szalonej wyprawy Toniego i Pieret Halików! Poznacie szamana, zobaczycie różowe delfiny, niebieskie papugi, a nawet weźmiecie udział w indiańskiej bitwie!

Tony Halik niczego się nie bał, znał wszystkie języki świata, a przygód miał tyle, że trudno je zliczyć, w dodatku z każdej opresji wychodził cało. Niesamowity polski podróżnik, fotograf i filmowiec. Mieszkaniec Buenos Aires, Miasta Meksyk i Warszawy. Obywatel całego świata. Polacy pamiętają go z kultowego programu telewizyjnego „Pieprz i wanilia”, który prowadził razem z Elżbietą Dzikowską. Kilka lat temu jego postać przypomniał reporter Mirosław Wlekły w swojej bestsellerowej książce „Tu byłem. Tony Halik”. A niedawno do kin wszedł film dokumentalny o nim.

Teraz jego perypetie mogą też poznać (i pokochać) dzieci! Książkę wzbogacają wspaniałe ilustracje Magdy Kozieł – Nowak, dzięki którym świat Halika, Indian, brazylijskiej selwy i leśnych duchów ożywa na naszych oczach.

 „Dom samobójców” Charlie Donlea
Wydawnictwo: Filia
Premiera 27 stycznia 2020

To nie była banda dzieciaków igrająca z ogniem. To była cholerna rzeź.
Internat pełen tajemnic, podwójne morderstwo sprzed roku i samobójstwa wśród tych, którzy przeżyli.

Rok temu na terenie prestiżowej szkoły z internatem doszło do straszliwej rzezi. W starym domu nauczycielskim zamordowano dwóch uczniów.

Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Między innymi to, dlaczego niektórzy z uczniów, którzy przeżyli tamtą przerażającą noc, wracają do opuszczonego domu i odbierają sobie życie?

Rekonstruktor sądowy Rory Moore i partnerujący jej psycholog Lane Phillips próbują odkryć prawdę.
Czy uda się im opracować profil psychologiczny sprawcy, zanim będzie za późno?

 „Niespokojne niebo” Charlotte Link
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Premiera 27 stycznia 2021

Niemcy, lata 70. Felicja dożyła sędziwego wieku, ale nadal jest twardą kobietą biznesu, zarządczynią majątku i głową rodziny. Jej relacje z córkami pozostawiają jednak wiele do życzenia, szczególnie z Belle, która cierpi z powodu nieszczęśliwego małżeństwa i coraz bardziej zatraca się w nałogu.

Nadzieją Felicji pozostaje córka Belle Alexandra. Ta młoda, uparta, niezależna kobieta odziedziczyła po babce zdrowy rozsądek i umiejętność pragmatycznego działania. Jednak wyzwanie, przed którym Felicja postawi wnuczkę, może okazać się za trudne.

Co gorsza, Felicja nie może się uwolnić od przeszłości pod postacią Maksyma Marakowa… Czy kobieta darzy go jeszcze uczuciem? Ile dla niego znaczy? Czy tych dwoje się odnajdzie?

Powieść Niespokojne niebo to tom zamykający bestsellerową sagę rodzinną Charlotte Link. Na tle ważnych wydarzeń historycznych poznaliśmy losy kobiet z rodziny Dombergów, które walczyły o swoją pozycję w świecie, uczyły się nawzajem od siebie, czasem sobą pogardzały. Dokąd je to doprowadziło?

 „Dywan z wkładką” Marta Kisiel
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera 27 stycznia 2021

Dywan z wkładką to zwariowana komedia kryminalna.

A miało być tak pięknie. I było, dopóki pewnego dnia z lodówki Trawnych nie zaczęły wydobywać się odgłosy miłosnych uciech od sąsiadki z naprzeciwka. Mąż Tereski, zamiast remontować rzeczoną kuchnię, zdecydował się kupić prawie dom na wsi. Skuszona wizjami kawy na tarasie z widokami na nieskażoną ręką człowieka przyrodę Tereska na przeprowadzkę ochoczo przystała. Sielsko było jednak tylko do momentu znalezienia w lesie dywanu – z wkładką w postaci trupa.

 „Firefly Lane”, Kristin Hannah
Wydawnictwo: Świat Książki
Premiera 27 stycznia 2021

Wyjątkowa powieść mistrzyni pióra Kristin Hannah,
autorki bestsellerów Słowik oraz Zimowy ogród.
Zekranizowana i dostępna na platformie Netflix.

Niespokojne lato 1974… Kate Mularkey pogodziła się ze swoim miejscem w łańcuchu pokarmowym społeczności ośmioklasowej szkoły. Nagle, ku jej zdumieniu, najfajniejsza dziewczyna świata wkracza na scenę i chce się z nią zaprzyjaźnić. Tully Hart ma wszystko – piękno, mózg, ambicje.

Z pozoru różnią się tak bardzo, jak tylko dwie osoby mogą się różnić. Kate jest skazana na wieczne pozostawanie tą niefajną i ma kochającą rodzinę, która zawstydza ją na każdym kroku. Tully, otoczona chwałą i nimbem tajemnicy, kryje sekret, który ją niszczy. Zawierają pakt i zostają najlepszymi przyjaciółkami na zawsze; nim minie lato, stają się Tully-i-Kate; jednym, nierozłącznym bytem.

Tak rozpoczyna się spektakularna powieść Kristin Hannah, zekranizowana w formie serialu dostępnego na platformie Netflix. Fabuła obejmuje ponad trzy dekady, a wydarzenia rozgrywają się na niespokojnym północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku.

 „Muminki zebrane. Tom I” Tove Jansson
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Premiera 27 stycznia 2021

Życie Muminków i ich przyjaciół z Doliny skupia się wokół domu Mamy i Tatusia Muminka, gdzie każdy może liczyć na pomoc i przyjaźń. Panna Migotka, Paszczak, mała Mi, Włóczykij, Ryjek czy straszna Buka tworzą galerię postaci, które na zawsze pozostaną w pamięci czytelników.

Z okazji stulecia Wydawnictwa "Nasza Księgarnia" zebraliśmy wszystkie dziewięć książek z niezapomnianego cyklu autorstwa Tove Jansson w dwóch eleganckich tomach. Tekst, jak zawsze, wzbogacają ilustracje autorki.

Ta wysmakowana edycja może być doskonałym prezentem dla każdego.

Pierwszy tom zawiera części: „Małe trolle i duża powódź", „Kometa nad Doliną Muminków", „W Dolinie Muminków", „Pamiętniki Tatusia Muminka", „Lato Muminków".

 „Niemożliwe nie istnieje” Kilian Jornet Burgada
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Premiera 27 stycznia 2021

Kilian Jornet doprowadził swoje ciało do granic wytrzymałości, doznał wielu kontuzji, a każdy kolejny jego wyczyn to balansowanie na granicy życia i śmierci. Dwa razy w ciągu tygodnia wbiegł na Mount Everest bez butli tlenowej. Na swoim koncie ma też rekordy w biegu na Mount Blanc, Denali czy Aconcaguę.

W skyrunningu Kilian osiągnął prawie wszystko. Z pozorną lekkością dokonał tego, co wydawało się niemożliwe. Ale nic nie jest dziełem przypadku: od dzieciństwa trenował ciało i umysł, by być doskonale przygotowanym zarówno na sukces, jak i porażkę.

W intymnej i szczerej do bólu książce Kilian Jornet dzieli się doświadczeniem, zaraża pasją i pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych. Historia jego życia inspiruje i zachęca do spełniania marzeń, nawet jeśli wydają się one nierealne, a przede wszystkim pokazuje, co znaczy miłość do gór.

Moje usta powiedziały „kocham cię”, choć tak naprawdę chciały wymówić „przepraszam”. Wyrzucałem z siebie kolejne słowa, próbując się usprawiedliwić: „Nie przejmuj się”, „Będę na siebie uważał”… Wiedziałem jednak, że nie mam żadnej wymówki, która zabrzmiałaby dla niej rozsądnie. Rozpoczynałem przygodę, która mogła zakończyć się moją śmiercią na najwyższym ziemskim szczycie.

„Porno. Jak oni to robią?”Robert Ziębiński
Wydawnictwo: Mova
Premiera 27 stycznia 2021

W tej książce wszystko kręci się wokół seksu.

Robert Ziębiński nie ma oporów, by pytać.
Rozmówcy nie mają oporów, by odpowiadać.
„Porno” odsłania ukryte pod płaszczykiem wstydu kulisy branży rozkoszy.

Filmowe porno istnieje od ponad stu lat. Od około siedemdziesięciu w takiej formie, jaką znamy dziś. Mamy więc co najmniej cztery pokolenia ludzi, którzy wciąż wierzą w to, że porno to prawda.

W Hollywood rocznie powstaje ponad trzynaście tysięcy filmów porno, z których dochód to około piętnastu miliardów dolarów. Pornografia przynosi więcej pieniędzy niż NBA, Liga Bejsbolowa i NHL razem wzięte.

Mimo to wiedza na jej temat zatrzymała na poziomie domniemywań, przekłamań i konfabulacji. W mediach głównego nurtu nie ma wywiadów z gwiazdami czy aktorkami porno, mało kto dopuszcza je do głosu. Tym razem jest inaczej. Na rozmowę na temat swojej pracy dali się namówić Robertowi Ziębińskiemu m.in.: Holly Randall, najbardziej wpływowa reżyserka i producentka porno według magazynu „Adult Video News”, Buck Angel, człowiek legenda i pierwszy transseksualny mężczyzna z waginą, który występował w filmach porno, czy aktorka Anna Kinski, Polka, która wyjechała do Francji szukać miłości, a przy okazji rozkochała się też w porno.

W tych i kilkunastu innych rozmowach z gwiazdami i reżyserami, a także seksuologami, Andrzejem Gryżewskim i Justinem Lehmillerem, autor szuka odpowiedzi na pytanie: „Czym jest porno?”. Czy na pewno tym, za co się je uważa, czyli współczesnym boogeymanem, który jest odpowiedzialny za całe zło tego świata?

 „Powrót” Nicholas Sparks
Wydawnictwo: Albatros
Premiera 27 stycznia 2021

Nicholas Sparks powraca z najnowszą powieścią w duchu „I wciąż ją kocham” i „Pamiętnika”!

Ukrywający się przed światem lekarz i dwie kobiety, których sekrety zmienią jego życie…

Trevor Benson nie zamierzał wracać do miasteczka New Bern w Karolinie Północnej. Głównie dlatego, że nie przewidywał, że podczas misji wojskowej, gdzie był lekarzem, dojdzie do tak strasznego wypadku jak ten, w którym został ranny. A wtedy stara, odziedziczona po dziadku chata, wydała mu się idealnym schronieniem. Trevor zdecydowanie nie przewidywał też, że w New Bern znajdzie kogoś, kto poruszy jego serce. Kiedy jednak spotyka Natalie, zastępczynię miejscowego szeryfa, nie może przejść obok niej obojętnie. Ale nawet gdy wydaje się, że Natalie odwzajemnia jego uczucia, nadal pozostaje zadziwiająco odległa… A Trevor zastanawia się, co kobieta ukrywa. Jego pobyt w New Bern dodatkowo komplikuje obecność ponurej nastolatki, Callie, która mieszka w przyczepie kempingowej przy drodze. Trevor ma nadzieję, że Callie wie coś o tajemniczej śmierci jego dziadka i za wszelką cenę próbuje wyciągnąć od niej wskazówki, które mogłyby rzucić na nią nowe światło. Nieustępliwa chęć poznania prawdy pozwoli Trevorowi zrozumieć prawdziwe znaczenie miłości i przebaczenia. I da mu ważną lekcję – o tym, że w życiu, aby iść naprzód, często musimy wrócić do miejsca, w którym wszystko się zaczęło. Mistrz romantycznych historii powraca!

PREMIERY LUTEGO

 „Bear Necessity” James Gould-Bourn
Wydawnictwo: Marginesy
Premiera 1 lutego 2021

Wzruszająca, podnosząca na duchu powieść o ojcu i synu, którzy próbują poradzić sobie z żałobą po stracie żony i matki.
Debiut literacki nagradzanego scenarzysty.

Życie Danny'ego się rozpada. Został samotnym ojcem jedenastoletniego Willa, który nie odezwał się od czasu śmierci matki w wypadku samochodowym rok wcześniej. Na domiar złego Danny właśnie został zwolniony z pracy i popada w coraz większe długi. Wzorem ulicznych artystów, których obserwuje w parku, Danny wydaje ostatnie pieniądze na podarty kostium pandy i decyduje się zostać tańczącym niedźwiedziem.

Pewnego dnia Will otwiera się po raz pierwszy od śmierci matki, nieświadomy, że mężczyzna w kostiumie pandy, któremu się zwierza, to jego ojciec. Czy Danny straci zaufanie syna, kiedy wyjawi, kim jest?

„Jimi Hendrix we Lwowie”Andriej Kurkow
Wydawnictwo: Noir sur Blanc

Premiera 10 lutego 2021

W nowej powieści Kurkowa realizm przeplata się z nadrealnością i znika granica między tym, co prawdopodobne a tym, co nieprawdopodobne. Nad śródlądowym Lwowem latają mewy i unosi się zapach morza. Dawni hipisi spotykają się z byłym kapitanem KGB na Cmentarzu Łyczakowskim przy grobie, w którym złożono nadgarstek amerykańskiego gitarzysty rockowego. A po wyludnionych w nocy starych uliczkach rozpędza się gruchot wynajmowany przez mężczyzn pragnących się wyleczyć z bolesnej przypadłości…

Swoją nową książkę napisał na prośbę mera Lwowa. Opowiada w niej o dzisiejszych zwykłych mieszkańcach tego niezwykłego miasta ze skomplikowaną historią, które było i jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych miast na mapie Europy. Bohaterami powieści są osoby autentyczne, z którymi autor się zaprzyjaźnił podczas pobytu we Lwowie, z którymi spędzał czas w licznych przytulnych kawiarenkach, albo jeździł na peryferie. Ale jako postacie powieści uczestniczą w nieprawdopodobnych sytuacjach. Na równi z nimi bohaterem powieści jest miasto ze swoimi ulicami, placami, budynkami, o których nie można powiedzieć, że są tylko tłem wydarzeń…

 „Nieznajomi” C.L. Taylor
Wydawnictwo: Albatros
Premiera 10 lutego 2021

Kolejny thriller autorki miliona sprzedanych książek, który znalazł się w pierwszej dziesiątce bestsellerów „Sunday Timesa”.

Troje zwykłych ludzi, którzy nie mają pojęcia, że jest ktoś czwarty.
Ktoś, kto wciągnie ich w swój misterny morderczy plan.
A może znajdą się w nim przypadkowo?
Ursula, żyjąca z poczuciem, że to przez nią zginął jej ukochany, próbuje ratować maltretowaną przez męża kobietę.
Alice najwyraźniej nie ma szczęścia w miłości – z chwilą gdy poznaje nowego mężczyznę, ktoś zaczyna ją prześladować. A może to właśnie on za tym stoi?
Gareth wciąż wierzy w odnalezienie zaginionego przed laty ojca, zwłaszcza kiedy do domu zaczynają przychodzić dziwne kartki pocztowe.
Tych troje się nie zna. Choć ich drogi przecinają się w mieście, w którym ostatnio znikają ludzie, pozostają sobie obcy… Aż do pewnego wieczoru, kiedy razem znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. I będą musieli połączyć siły, żeby przeżyć.

„Życie na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość” David Attenborough
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Premiera 10 lutego 2021

Świat, w którym żyjemy, zmienił się nie do pozna - nia na jego oczach. Postępująca zagłada bioróż - norodności naszej planety jest prawdziwą tragedią naszych czasów, a jej dowody są wszędzie. Możemy to zmienić, jeśli zaczniemy działać teraz. David At - tenborough jest właściwą osobą, która może wska - zać nam drogę. W tej niezwykłej, autobiograficznej książce, najsłynniejszy przyrodnik świata opowiada o tym, jak popełniliśmy nasz największy błąd, a tak - że o tym, jak możemy go naprawić.

„A gdyby tak ze świata zniknęły koty?” Genki Kawamura
Premiera 17 lutego 2021
Wydawnictwo: Bo.wiem

Czy wiesz, co tak naprawdę jest w życiu ważne?

Dni młodego listonosza, mieszkającego samotnie z kotem Kapustkiem, są policzone, choć on sam nie zdaje sobie z tego sprawy. Diagnoza lekarska jest dla niego szokiem – zostały mu tylko miesiące, a może nawet tygodnie życia. Zanim jednak zdąży oswoić się z tą trudną wiadomością, pojawia się diabeł ze specjalną ofertą: otrzyma dodatkowy dzień życia za każdą rzecz, którą postanowi usunąć ze świata. Tak oto rozpoczyna się naprawdę niezwykły tydzień…

Co sprawia, że warto żyć? Jak oddzielić to, bez czego można się obejść, od tego, co rzeczywiście ważne? Układ z diabłem doprowadzi bohatera, a także jego ukochanego kota, dosłownie na granicę życia i śmierci.

Powieść Genkiego Kawamury to dowcipna i jednocześnie wzruszająca opowieść o stracie i pojednaniu. To zarazem historia podróży w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, co naprawdę liczy się w życiu.

 „Wezwij sokoła” Maggie Stiefvater
Wydawnictwo: Uroboros
Premiera 24 lutego 2021

Wśród nas znajdują się śniący... i wyśnieni. Ci, którzy śnią, nie potrafią się przed tym powstrzymać, mogą jedynie próbować to kontrolować. Ci, którzy zostali wyśnieni, nie są w stanie wieść samodzielnego życia, ponieważ zasną na zawsze, jeśli ich śniący umrą.
Istnieją tacy, którzy lgną do śniących. By ich wykorzystywać, więzić, zabijać, zanim ich sny zniszczą nas wszystkich.
Ronan Lynch jest śniącym. Potrafi wyciągać ze swoich snów zarówno wspaniałości, jak i koszmary, i przenosić je do swojej rzeczywistości.
Jordan Hennessy jest złodziejką. Im bardziej zbliża się do wyśnionego przedmiotu, którego poszukuje, tym bardziej nierozerwalnie się z nim wiąże.
Carmen Farooq-Lane jest łowczynią. Jej brat był śniącym... i zabójcą. Na własne oczy widziała, jakie skutki może przynieść śnienie śniącemu. Obserwowała też szkody, jakie potrafią wyrządzić śniący. To jednak nic w porównaniu z apokalipsą, jaka wkrótce ma się rozszaleć...

 „Rozmowy z przyjaciółmi” Sally Rooney
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera 28 lutego 2021

Mieszkająca w Dublinie Frances ma dwadzieścia jeden lat i chłodny umysł obserwatorki. Jest studentką i początkującą pisarką; ze swoją najlepszą przyjaciółką i byłą dziewczyną Bobbi występuje na slamach poetyckich. Przypadkowa znajomość z Melissą, popularną dziennikarką, której mąż Nick jest aktorem, otwiera im drzwi do świata pięknych domów, hałaśliwych przyjęć i wakacji w Bretanii. Gdy Frances i Nick niespodziewanie zbliżają się do siebie, błyskotliwa i stroniąca od uczuć Frances musi po raz pierwszy zmierzyć się ze swoimi słabościami.

„Głos z zaświatów” Bernard Werber
Wydawnictwo: Sonia Draga
Premiera: luty

Nowa powieść jednego z najpopularniejszych współczesnych francuskich pisarzy. Pewnego poranka Gabriel Wells, wzięty pisarz, budzi się i odkrywa, że… umarł. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że został otruty. Mężczyzna wędruje po świecie żywych, lecz pozostaje widoczny tylko dla Lucy, medium, która pracuje dla tajemniczej Hierarchii. Wspólnie podejmują osobliwe śledztwo, w którym towarzyszy im „Encyklopedia wiedzy względnej i absolutnej” – monumentalne dzieło przodka Gabriela.

„Stories of Hope”, Heather Morris
Wydawnictwo: Marginesy
Premiera: luty 2021

Nowa książka autorki bestsellerów „Tatuażysta z Auschwitz”, „Podróż Cilki”. Inspirujący poradnik opisujący doświadczenie słuchania, umiejętności dotarcia do drugiej osoby w rozmowie.

Heather Morris wysłuchała historii Lalego Sokołowa i przeniosła ją na papier. Jej opowieść porwała miliony osób na świecie oraz dała autorce międzynarodową sławę.

Doświadczenie słuchania, umiejętność dotarcia do drugiej osoby to nie tylko przepis na sukces wydawniczy, ale przede wszystkim ważna życiowa lekcja, której wszyscy potrzebujemy. Kto lepiej niż Heather Morris podpowie, jak dotrzeć do drugiej osoby?

W serii inspirujących rozdziałów Morris opowiada o swoich doświadczeniach z rozmówcami – zarówno o osobach, z którymi pracowała, jak i członkami własnej rodziny. Podpowiada, jak rozmawiać z osobami starszymi, dziećmi, wreszcie, jak słuchać samego siebie i swoich potrzeb. Daje konkretne rady, o co pytać, jak nawiązać kontakt, kiedy zawiodły wszystkie standardowe chwyty, jak zbudować porozumienie i wzajemne zaufanie, kiedy mówić, a kiedy się zamknąć i po prostu być obok.

Książka jest łatwa w odbiorze, napisana konwersacyjnym tonem, na koniec każdego rozdziału zbiera w punktach najważniejsze porady. Jest więc też – a może przede wszystkim -- poradnikiem. Jak słuchać, aby usłyszeć?

[ec]

Reklama

komentarze [33]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
zaczytana 05.01.2021 17:05
Czytelniczka

Najbliższa, na którą czekam:
Gdy kobiety milczały. Sceny z życia George Sand

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Gdy kobiety milczały. Sceny z życia George Sand
Dera 04.01.2021 16:01
Czytelniczka

Ja czekam na Pieśń słowika. Jakoś tak urzekł mnie styl pisania autorki i bardzo ciekawie wykreowani bohaterowie. Kupię na pewno, jak już się ukaże.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Pieśń słowika
mellowJ 03.01.2021 21:01
Czytelnik

O, gdybym wiedziała wcześniej poczekałabym na wydanie polskiego przekładu "Rozmów z przyjaciółmi" Sally Rooney, tak więc na razie na pierwszy ogień - choć pewnie już w lutym, pójdzie wersja w oryginale.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
PedroP 03.01.2021 20:00
Czytelnik

Nowy przekład "Młodzika" Fiodora D. Adama Pomorskiego biorę w ciemno, choć przyznam że po cichu liczyłem na "Idiotę", którego już od dawna chcę przeczytać w polskim odświeżonym przekładzie. Warto też wspomnieć, że w styczniu wychodzi pierwszy polski przekład krytyczny tej złowieszczej i przeklętej książki czyli "Mein Kampf". I wziął to na warsztat wielki specjalista od...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Aksamitt 05.01.2021 19:46
Czytelniczka

Seria marmurkowa! Wiedziałam że nie wymrze pomysł i wydawnictwo w końcu wróci do niej. I miejmy nadzieje,że przy okazji dojdzie do wznowień, bo nie mam gdzie wypożyczyć tych książek:/

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Aneta 03.01.2021 14:07
Bibliotekarka

Jeszcze 13.01 premiera Harald. Czterdzieści lat na Spitsbergenie, to będzie mój pierwszy tegoroczny zakup, nie mogę się doczekać!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Harald. Czterdzieści lat na Spitsbergenie
Batalia 02.01.2021 22:49
Czytelniczka

„Bear Necessity” James Gould-Bourn, macie literówkę:
którzy próbują poradzić sobie z żałobą po STARCIE żony i matki

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Patriseria 02.01.2021 14:29
Czytelniczka

Czekam na Muminki i książki z Filii. Ta o sardynkach też może być ciekawa.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysiek Żuchowicz 03.01.2021 12:56
Autor

Tak. Oprócz Przygód Halika, tytuł o sardynkach najbardziej mi zapadł w pamięć. Zastanawiam się, ile w tym targetu wobec ciekawych świata, a ile chęci zaskoczenia, jak urozmaicone życie mają inne gatunki, których nie podejrzewalibyśmy o to? W ten sposób zainteresowała mnie Wojny plemników. Niewierność, konflikt płci oraz inne batalie łóżkowe

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Wojny plemników. Niewierność, konflikt płci oraz inne batalie łóżkowe  Dzika sprawiedliwość. Moralne życie zwierząt
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Agnieszka 02.01.2021 09:42
Czytelniczka

Ja jeszcze czekam na książkę "Nieznajomi". Już wrzuciłam do "koszyka" obie książki (C.L. Taylor i Linkowej), ale ani zamówić ani kupić na razie nie można, niestety...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Patusza 01.01.2021 21:08
Czytelniczka

Ja się nie mogę doczekać kiedy wyjdzie "Be Dazzled" od Ryan La Sala, aż cała chodzę :D
Czekam też na "In deeper waters" od F.T. Lukens, ale to dopiero czerwiec 😭

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnieszka 01.01.2021 10:45
Czytelniczka

Z niecierpliwością czekam na III tom Linkowej czyli "Niespokojne niebo".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd