Dzika sprawiedliwość. Moralne życie zwierząt

bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Moralne zwierzę

1144 89 17

Cóż, ta książka jest jak jedna duża rozprawka. Jest bardziej wprowadzeniem niż podejściem do tematu. Czytając miałam wrażenie, że więcej jest o badaczach niedowiarkach niźli o samych zwierzętach. Rozumiem wzmiankę na początku, ale w każdym rozdziale? Autorzy szczególnie chcieli zwrócić na tym uwagę. Jeżeli podejmiesz się czytania "Dzikiej sprawiedliwości" - przyznaję jest kilka ciekawostek, które rozwinęły moją ciekawość, może twoją również podkręci - zdawaj sobie sprawę, że więcej tam odnośników do badań niźli o samych badaniach. Niczym duży spis treści.

Męczyłam tę książkę ponad tydzień. Podejmowana przez nią tematyka jest co prawda na tyle ciekawa, że dotrwałam do końca, ale z pewnością nie była to przyjemna lektura. Nie była również tak pouczająca, jak miałam nadzieję.
Bardzo duża część "Dzikiej sprawiedliwości" składa się z powtórzeń. Autorzy potrafią w jednym akapicie zapowiedzieć, że będą o czymś mówić, tylko po to, by w następnym powtórzyć to prawie takimi samymi słowami. Anegdot jest stosunkowo niewiele, a część z nich została opowiedziana po dwa-trzy razy w różnych częściach książki. Osoba odpowiedzialna za redakcję zdaje się nie wiedzieć, że w języku polskim w zdaniach występują podmioty domyślne (w pewnym momencie fraza "endogenne peptydy opioidowe" została powtórzona sześć razy w jednym, krótkim akapicie). Tłumacz często popełnia błędy, których uczą unikać w szkole podstawowej ("Marc posadził ptaka na dachu samochodu, który kilka chwil później odleciał"). Książka jest napisana stylem jednocześnie zbyt naukowym i zbyt nieprofesjonalnym. Naprawdę ciężko było przebrnąć przez tak prowadzoną narrację.
Jeśli chodzi o samą treść, oprócz licznych powtórzeń (bez nich "Dzika sprawiedliwość" byłaby zapewne o 1/3 cieńsza) bardzo przeszkadzało mi bezustanne powtarzanie, że autorzy nie chcą zrównywać zwierząt z ludźmi, że zwierzęca moralność nie jest taka sama jak ludzka i tak dalej. Wyglądało to tak, jakby Bekoff i Pierce na siłę chcieli przypodobać się "poważnemu" środowisku konserwatywnych naukowców. Uważam, że powinni zdecydować się, czy popierają wysuwane przez siebie tezy, czy jednak za bardzo się boją.
Nie jest to może najgorsza książka popularnonaukowa, jaką miałam w rękach, ale zdecydowanie można ją sobie darować.

Książka jest bardzo słaba. 240 stron z czego 96 to wstęp o czym jest książka. Zupełnie zbędny. Sama książka to króciutkie opisy eksperymentów. Mniej lub bardziej znanych. Generalnie lanie wody. Moralności, szczególnie dzikiej w książce ze świecą szukać. Tym bardziej sprawiedliwości.
Sporo natomiast lania wody i jakiejś nowomowy. Politycznej poprawności? Np życie stadne i życie samotnicze, to nie są przeciwieństwa tylko continuum. Jeśli an jakąś tezę lansowaną przez autorów niema dowodów to z całą pewnością dalsze badania ją potwierdzą.
Jestem zdziwiony, że książka została wydana przez to wydawnictwo, bo moim zdaniem, jest przykładam lewackiego dowodzenia swoich racji. Co innego sugeruje tytuł i okładka książki, a co innego jest wewnątrz niej. O wilkach są chyba dwa zdania, ze kooperują w czasie polowanie i wszystkim osobnikom w grupie się to opłaci, mimo że te najniżej w hierarchii "mogą musieć poczekać na swoja kolej".

W znaczącej części pozycja sucha, drętwa i nudna. Ot ujęcie historyczne, problemy pojęciowe i metodologiczne, trochę rozważań historycznych i filozoficznych. Takie tam akademickie pierdu-pierdu czyli zwykłe lanie wody.
Mięska to tam niewiele - na koniec trochę opisów eksperymentów czy obserwacji oraz wnioski. Najczęściej cudzych. Znaczy obserwacje autorów też są ale dotyczą zachowania własnego psa :/
Raczej cienizna którą ciężko polecić.

Zawiodłam się srodze na tej pozycji. Nie wiem czy należy winić za to autorów czy tłumacza. Książka jest napisana niepotrzebnie skomplikowanym językiem, każda postawiona w niej teza jest powtórzona co najmniej trzykrotnie, innymi słowami. Autorzy opisują badania wykonane przez naukowców, którzy już te badania opublikowali we własnych książkach, dużo bardziej zrozumiałym językiem. A na domiar złego autorzy są absolutnie przekonani o niesamowitosci swojej książki i rzekomym szokowaniu czytelnika niebanalnymi teoriami. Jestem bardzo zniechęcona. Wszystkim, ktorych kusi piękna okładka (mnie skusiła), polecam obejść książkę szerokim łukiem i kupić coś de Waala 😉

Jest to jedna z nielicznych pozycji, która podejmuje temat moralności zwierząt. Choć tekst mógłby charakteryzować się bardziej zwięzłym językiem i zawierać odwoływania do większej ilości badań, to warto sięgnąć po tę książkę, by skonfrontować się z własnymi przekonaniami na temat wyjątkowości człowieka i jego odmiennością względem innych gatunków zwierząt. Pełna recenzja dostępna na: https://www.miejskapustelniczka.com/post/dzika-sprawiedliwosc-marc-bekoff-jessica-pierce

Za dużo oczywistości dla miłośników zwierząt, a raczej nie sięgną po tę książkę sceptycy traktowania zwierząt w sposób godny żyjącej i czującej istoty. Bardzo przykro czyta się o licznych potwornych eksperymentach, którymi na skróty ludzie chcieli poznać zachowania zwierząt.

Przede wszystkim stara. Powołuje się na badania z pierwszej dekady 21 w. (pierwsze wydanie z 2010) Od tej pory pewnie się co nieco zmieniło. Może jest już więcej badań.

Bardzo ciekawa książka. Nie od dziś wiadomo, że moralność nie jest ograniczona do gatunku Homo sapiens, ale spotykana jest w różnych formach także u innych zwierząt. Polecam.

Wolę narrację Fransa de Waala, niby ta sama tematyka, przytaczane te same lub podobne eksperymenty, ale opisane w męczącym języku - trudno mi to wytłumaczyć.

Video

Video