Muminki zebrane. Tom I

Okładka książki Muminki zebrane. Tom I Tove Jansson
Okładka książki Muminki zebrane. Tom I
Tove Jansson Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Muminki (tom 1-5) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Muminki (tom 1-5)
Nasza Księgarnia
2021-01-27
2012-04-18
Irena Szuch-Wyszomirska, Teresa Chłapowska

„W Muminków się przenieście świat”

Muminki kojarzę z dziecięcych lat, ale przyznaję się, że tak właściwie to nie pamiętam, czy kiedykolwiek oglądałam je w ramach bajki na dobranoc. Więcej, prędzej kojarzę pojedyncze postaci jak Włóczykij czy Mała Mi, albo pojedyncze Muminki bez wskazywania imienia, ale to skojarzenie już pochodzi z witryn internetowych, gdzie te postacie są kreowane za pewien symbol dziecięcej popkultury. Czułam się zatem zobowiązania do nadrobienia zaległości, a dzięki temu tomisku byłam w stanie tego dokonać!

I powiem szczerze, tutaj nie chcę obrazić żadnego z fanów Muminków, ale ja totalnie nie rozumiem zachwytu i rozpływania się nad przygodami, czy w ogóle nad osobowościami poszczególnych postaci. Trudno mi również było wskazać jakiś morał, coś wartościowego już nie dla samego dorosłego Czytelnika, ale zastanawia mnie mocno to, co młody Czytelnik, co dziecko widzi w tej bajce? Co ważnego dla siebie może wyciągnąć po przeczytaniu tej lektury? Żeby te jeszcze przygody były jakieś fascynujące i porywające. Naprawdę nie pojmuję tego zachwytu nad Muminkami, choć w jakiś stopniu ich prezencja na ilustracjach może być do przyjęcia, są kształtne, całkiem urocze, chociaż nie wiem, do jakiego znanego zwierzęcia, można byłoby je porównać.

Moją ocenę wystawiam na podstawie (w większości) samego wydania księgozbioru — duża, wyraźna czcionka; odpowiednio rozmieszczona treść; przestrzeń przy marginesach; wiele szkiców przedstawiających opisywaną scenkę; twarda i solidna okładka, przyjemna dla oka. Naprawdę, jeśli chodzi o wydanie książki, absolutnie nie mam zastrzeżeń. Pod tym względem jest to odpowiedni egzemplarz bajek do poczytania dziecku lub przez nieco już potrafiącego czytać młodszego Czytelnika.

Przeczytałam tomisko, poznałam pierwsze przygody Muminków, ich przyjaciół jak i wrogów, ale nie jest to książka, do której bym powróciła. Przepraszam, Muminki, przepraszam Przyjaciół Muminków!

Nie czytałem poszczególnych tomów, ale tu wszystko jest w jednym miejscu i wygodnie.

Jeśli mam wskazać przykładowy utwór dziecięcy, który bardzo kojarzy mi się z dzieciństwem, to z pewnością będą to Muminki. Uwielbiałam zarówno oglądać animowane przygody, jak i czytać oryginalne opowieści - w dzieciństwie przekopałam się przez wszystkie.

Po latach, jako dorosła, ponownie wróciłam do tego świata i muszę przyznać, że moja miłość pozostała równie silna, a jednocześnie czuję, że wyciągnęłam z tych opowieści więcej, niż kiedyś. Nie można autorce odmówić niesamowitej wyobraźni, niekiedy nieco zakręconej, umiejętności budowania nieco ezoterycznego czy onirycznego klimatu oraz tworzenia fantastycznej baśniowości, która ciepło otula serce.

Muminki i inne stwory z tego świata są napisane rewelacyjnie. Na jaw wychodzą nie tylko zalety, ale i przywary każdego, co buduje znacznie większy autentyzm. Poszczególne rozmowy i przemyślenia są pełne niesamowitej głębi, zakrawają niekiedy o nieco filozoficzne rozważania, które zapadają w pamięci. To zdecydowanie nie jest lektura tylko dla dzieci - ba, mam wrażenie, że nawet dorośli wyciągną z niej tyle samo, jak nie więcej refleksyjnej wartości. Nie ma tu nachalnych moralitetów, a życie codzienne z nutką magii i tworzonej własnoręcznie przygody. ważny przekaz jest sprytnie przemycany, całość obrazowo zapada w pamięci. Ułatwiają to zresztą niesamowite ilustracje autorki :)

Były tu historie, który podobały mi się bardziej i mniej. Kometę i opowiadania z Doliny Muminków czytałam z największą przyjemnością, nieco mniej mi przypadły do gustu Pamiętniki nieco zadufanego w sobie Tatusia Muminka ;) Nie zmienia to jednak przyjemności z lektury całości.

Gorąco polecam! <3

Moja ocena jest bliżej 8,5. Nie czytałem tego dzieciom tylko dla siebie. W dzieciństwie zetknąłem się już z opowiadaniami i gdzieś z kreskówką.

Jak na książkę dla dzieci porusza, ona dojrzałe tematy (samotność, katastrofy). Obrazki są przepiękne i są integralną częścią dzieła. Dobrze się też przy niej bawiłem często się śmiejąc. Myślę że mogę polecić książkę każdemu: młodszemu i starszemu odbiorcy. Oczyścicie wciąż trzeba mieć na uwagę, że to książka dla dzieci. Moim ulubionym tomem jest "Zima Muminków", bardzo spójna i ciekawa historia.

Czego mi zabrakło to pewnej ciągłości między tomami. Niektóre postacie znikają w jednych częściach bez słowa, a inne nagle się pojawiają w Domu Muminków.

Piękne wydanie z ilustracjami autorki.

Piękne wydanie z ilustracjami autorki.

Mam to piękne wydanie "Muminków" tylko niestety jest zbyt niezbyt poręczne jeśli chodzi o czytanie. Dawkowałam sobie przygody tych bohaterów. Kto nie zna przygód "Muminków" i ich przyjaciół? Ja znam tylko z bajki, która była na dobranockę. Moja ulubiona postać to Włóczykij. I tutaj przechodzę do sedna ... Czy jestem fanką? Twórczości Tove Jansson tak. Muminków niestety nie ... Włóczykij jest tylko wart tego, że sięgnę po II tom.

Blog o książkach | BookaLove

Gdy byłam dzieckiem moją ulubioną wieczorynką były Muminki. Uwielbiałam tę bajkę, a Buka nie była mi straszna.

Lata dziecięcej beztroski już niestety dawno za mną, ale miłość i sentyment do uroczych troli pozostał😊

Dlatego w mojej biblioteczce nie mogło zabraknąć zbiorowego wydania wszystkich historii o Muminkach i nie pozostało nic jak przeczytanie ich jednym tchem 🙂

Na liście "to do" do odhaczenia zostaje mi już tylko wycieczka do Finlandii i zobaczenie Doliny Muminków na żywo 🤍

Blog o książkach | BookaLove

Znów znalazłam się w dziecięcej krainie i zachwycałam się Doliną Muminków i jej bohaterami.
Jak to czasem bywa z książkami dla dzieci, które czytamy w wieku dorosłym - rzucają nam się w oczy pewne rzeczy, na które jako dziecko nie zwracaliśmy uwagi :D
Przepiękne jubileuszowe wydanie. Dodatkowym atutem są fantastyczne rysunki urozmaicające treść.

Pamiętam jak za dzieciaka siadałam przed telewizorem i oglądałam dobranockę gdzie leciała bajka o Muminkach.

Przyjemnie po tylu latach wrócić do tych historii i sobie je przypomnieć oraz bohaterów, których dotyczyły.

W planach mam drugi tom.

W planach mam drugi tom.

Uwielbiam. Są dla mnie czymś znacznie więcej niż opowiadaniami dla dzieci - gdy czytasz je uważnie, w skupieniu, to jesteś w stanie odnaleźć przepiękne przesłanie, mnóstwo mądrości i ukojenia. Mój no 1.

• Dla dzieci

Tove Jansson Muminki zebrane. Tom I Zobacz więcej