Okładka książki Najdłuższa podróż

miłość, związki, uczucia
typ
papier
Barbara
8.05 (153 ocen i 42 opinie)

Opis książki

Ira i Ruth. Sophia i Luke. Dwie pary, które mają niewiele wspólnego, i które są oddzielone lat i doświadczenia. Jednak ich życie będzie zbieżne z nieoczekiwą zjadliwością, przypominając nam wszystkim, że nawet najtrudniejsze decyzje mogą przynieść niezwykłe podróże: poza rozpaczą po śmierci, do najdalszych zakątków ludzkiego serca

źródło opisu: http://www.nicholassparks.com

Inne wydania

Polecamy

Oficjalna recenzja
Kominek książek: 163

Daj się oczarować tej opowieści…

Nicholas Sparks to marka sama w sobie. Wystarczy wspomnieć nazwisko i wszystko staje się jasne. Nie inaczej jest w przypadku, „Najdłuższej podróży”, która dosyć szybko zyskała moje uznanie.

Choć przyznać muszę, że gdzieś na początku pojawiła się obawa, Ale to już było…. Jednak tak szybko, jak się pojawiła, tak równie szybko zniknęła. Gdzieś w przebłysku świadomości widziałem pomysł, po który sięgnął autor znacznie wcześniej. Wystarczyło pozwolić ponieść się lekturze, aby dotknęła nas szczególna siła słowa Nicholasa Sparksa.

„Najdłuższa podróż”, najnowsza powieść twórcy „Listu w butelce”, „Na zakręcie”, czy może „Ostatniej piosenki”, nie ustępuje żadnej z poprzednich, a wręcz jest jedną z najlepszych w obszernym dorobku autora. Dwa równolegle poprowadzone wątki przez długi czas nie mają ze sobą zupełnie nic wspólnego. Choć, jak to u Sparksa bywa, autor potrafi zaskoczyć czytelnika w momencie, w którym najmniej się spodziewa.

Samotny starzec, który w wyniku wypadku zjeżdża ze skarpy i uderza swoim samochodem w drzewo, nie zdaje sobie sprawy, z jakimi koszmarnymi warunkami przyjdzie mu się zmierzyć. Szalejąca śnieżyca z każdą godziną coraz mocniej nie tylko zaciera ślady zdarzenia, ale również coraz mocniej zasypuje auto, w którym utknął Ira. Dziewiąty krzyżyk na karku nie ułatwia życia, a wypadek powoduje serię obrażeń, które w tym konkretnym momencie jeszcze bardziej je utrudniają. Stąd sięgnięcie po termos z kawą, czy kanapki, które gdzieś tam leżą staje się zupełnie niewykonalne. Właśnie wtedy Ira we wspomnieniach przywołuje swoją kochającą żonę Ruth. Jego osobisty sposób przetrwania tych godzin boleści.

Na przeciwnym biegunie wydarzeń pojawia się Sophia – młoda, piękna, ambitna dziewczyna, którą z trudnej opresji niespodziewanie wybawia Luke. Dzięki staraniom autora losy tych dwojga młodych ludzi zaczną się rozwijać w zupełnie nieprzewidywalny sposób. Studentka ceniąca sztukę i młody kowboj, którego jedynym celem w życiu jest ujeżdżanie byków, a także wspieranie mamy w prowadzeniu farmy. Czy tych dwoje ludzi jest w stanie znaleźć wspólną nić porozumienia? Czy z upływem czasu uda się z tej cienkiej nici upleść linę, która połączy ich wzajemnym szacunkiem i miłością? Czy życie pisze dla nich tylko dobry, pogodny scenariusz?

Wiele mądrych pytań, na które Nicholas Sparks potrafi znaleźć najlepsze możliwe odpowiedzi. Po mistrzowsku potrafi on nadać rytm tej opowieści, co tylko sprawia, że zatracamy się w niej bez reszty. Nie zdawałem sobie sprawy, w jak zadziwiający i doskonały sposób można w określonym miejscu i czasie połączyć oba biegnące obok siebie wątki. Moment, w którym do tego dochodzi i efekt w postaci ostatnich kilkudziesięciu stron tej opowieści, to pasmo niezwykłych wzruszeń, którym nie ma końca.

Od czasu „Listu w butelce” nie czytałem nic równie doskonałego w obszernym dorobku autora i już czekam na film, który niewątpliwie wkrótce stanie się faktem. Pozostaje jedno, proste pytanie – Kto wcieli się w rolę Sophii? Aby zrozumieć, o czym myślę warto już dziś udać się w „Najdłuższą podróż”.

Artur G. Kamiński

Opinie czytelników
Wika | 2014-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Właśnie skończyłam i dosłownie leżałam przez długą chwilę, nie wiedząc, co dalej zrobić ze swoim życiem. Z jednej strony dlatego, że książka tak szybko się skończyła, a z drugiej, że teraz znów będzie trzeba czekać rok czy dwa na kolejną powieść tego wspaniałego autora. Luke, Ira, Ruth, Linda, Sophia - wszystkich ich pokochałam z całego serca.
Po ostatnich dwóch książkach Sparksa nie byłam pewna czego się spodziewać. Chociaż podobały mi się, to jednak czułam pewien niedosyt - miałam wrażenie, że autor nie dał z siebie wszystkiego. Ale w "The Longest Ride" (dla mnie nie ma polskiego tytułu, czytałam oryginał) wrócił mistrz romansów. Nie bardzo wiem, jak skomentować wnętrze powieści. To po prostu... jak najbardziej polecam przeczytać. Niektórzy pewnie stwierdzą, że to głupie romansidło, nic szczególnego. Jednak dla mnie miała swój niepowtarzalny urok i pozostawiła mnie w stanie niecierpliwego oczekiwania na kolejną powieść Sparksa.

Ania | 2014-06-13
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Tylko Sparks potrafi w tak pięknych słowach opowiadać o miłości.Myślę że każdy chciałby kochać i być kochanym tak badrzo jak to jest w jego książkach.
W tej powieści najpierw poznajemy Ire,dziewiędziesięcioletniego staruszka,który w mrożny lutowy dzień jadąc autem,traci panowanie nad kierownicą,wypada z ulicy i uderza w drzewo,które rośnie na skraju skarpy.Będąc uwięzionym w aucie,które w dodatku przysypał śnieg,jest bardzo słaby i obolały.Ukazuje mu się jego zmarła żona z którą rozmawia wspominając piękne lata swojego małżeństwa.
Następnie poznajemy Sophię,studentkę historii,która parę miesięcy wcześniej rozstała się z chłopakiem bo ją zdradzał.Koleżanka namawia ją na wypad na rodeo,gdzie odbędzie się konkurs w ujerzdzaniu byków a po nim zabawa.Dziewczyna w końcu postanawia pojechać.Poznaje tam sympatycznego Luka,który bierze udział w ujerzdzaniu byków.Oboje są sobą zauroczeni dlatego z biegiem czasu ich znajomość pogłębia się.Spędzają ze sobą coraz więcej czasu,powstaje między nimi w...

Redcherry | 2014-06-12
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Najdłuższa podróż to mój debiut z literaturą Nicholasa Sparksa. Słyszałam, że pisze ciekawe książki, ale jakoś nigdy nie miałam okazji zapoznać się z jego powieściami. Teraz miałam okazję, sama przekonać się co do jego twórczości.Czy historia – a raczej dwie historie- opisane w tej książce są fascynujące? Zdecydowanie tak. Powiem więcej, one są zbiorem emocji. Kontrastują ze sobą, w sposób subtelny, pozwalając delektować się, każdym słówkiem. Obie te historie są, bardzo ciekawe i ze sobą wymieszane – co urozmaica czytanie i wprowadza świeżość do całej powieści. Fragmenty z życia Iry są wzruszające, mają w sobie trochę melancholii i przenoszą nas w zupełnie inne czasy. Czytając, możemy się zastanowić nad własnym życiem, nad naszymi oczekiwaniami, nad prostotą kontaktów międzyludzkich. Małżeństwo Iry i Ruth było niezwykłe, miało w sobie to czego zazwyczaj brakuje związkom w dzisiejszych czasach. Mam na myśli choćby wytrwałość i miłość od początku do końca. Historia opowiadana przez st...

Mandriell | 2014-06-13
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Nicholas Sparks wrócił w wielkim stylu. „Najdłuższa podróż” jest naprawdę sensownie poukładaną historią z intrygującymi postaciami, która może przyczepić się do człowieka na długi czas.

W głowach wielu czytelników siedzi wredny chochlik, który często szepcze, że Sparks to tak właściwie pisarz tylko i wyłącznie dla kobiet, w dodatku kierujący swoje ckliwe litery, słowa i zdania do kobiet wrażliwych, emocjonalnych i niezbyt wymagających. Cóż, pragnę wszystkim powiedzieć, żeby spróbowali zwalczyć tego małego stworka i dali szansę Sparksowi. Rozumiem, że spore grono czytelników nastawionych na konkretny gatunek literacki nadal będzie pisarza omijać szerokim łukiem. Jeśli jednak ktokolwiek z Was uważa się za czytelnika, który lubi – ot tak, zwyczajnie – dobre historie, a do tej pory nie zna Sparksa – „Najdłuższa podróż” będzie niezłym tytułem do debiutu z panem Nicholasem.

Czytając „Najdłuższą podróż” poznamy losy czwórki bohaterów. Historia, którą tym razem (autor ma na koncie już 17 inn...

BagatElka | 2014-06-16
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Był czas,że książki Nicholasa Sparksa należały do moich ulubionych.
Obawiam się jednak,że może się to zmienić bo ta mnie nie zachwyciła.
Chyba jestem zmęczona powtarzalnością i banalnością podobnych historyjek.
Za dużo wiosen na karku i przeczytanych książek za mną abym podczas czytania romansowych opowiastek roniła łzy.

Magdalena | 2014-06-06
Przeczytana: 30 maja 2014

Cieszyć się czy płakać? Ileż to trzeba będzie czekać na kolejną książkę Mistrza. I znowu będę usychać z tęsknoty. Ale dla takich książek jak ta warto nawet i umrzeć. Jestem tak zauroczona, że nie mogę uwierzyć, że już ją skończyłam. Ciągle pragnę więcej i więcej. Mistrz nigdy mnie nie zawiódł, także i w tym przypadku. Cudowne dwie historie, które w sposób genialny się łączą i z każdym skończeniem rozdziału miałam ochotę czytać dalej tylko tą jedną i jedyną opowieść. Ale przechodziłam do kolejnej i tak w kółko trwało zauroczenie. I ciągle nie mogę wyjść z podziwu ile potrafią znaczyć słowa i jak piękne mogą być. I że potrafią zmieniać nie tylko uczucia, ale także spojrzenie na świat.

Kasia_1987 | 2014-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Jest to kolejna cudowna książka Nicholasa Sparksa. Książka, która mnie niesamowicie wciągnęła, nie mogłam się od niej oderwać, a podczas czytanie nie raz napłynęły mi łzy do oczu.

Marta | 2014-06-21

Nicholas Sparks jest autorem, który zawsze doprowadzi mnie do łez - nieważne czy książka kończy się dobrze czy źle. Jego książki są przepełnione takimi emocjami, że końcowe rozdziały zwykle czytam jednocześnie płacząc. Nie inaczej było w ,,Najdłuższej podróży". Powieść jest magiczna, nie mogłam się od niej oderwać. Na każdą nową książkę Sparksa czekam zwykle około roku, ale gdy do rąk dostaję swój egzemplarz wiem, że warto było. ,,Najdłuższa podróż" to powieść o ludziach zwyczajnych, takich jak każdy z nas: o studentce, nauczycielce, sprzedawcy... Historie dwóch par przeplatają się ze sobą, dostarczając nam refleksji o tym co jest w życiu najważniejsze: życie czy dobytek, miłość czy piętno wojny, spełnienie pragnienia czy poświęcenie dla ukochanej osoby... Powieść wręcz zmusza do zadumy nad tym co dla nas, czytelników powinno być najważniejsze. Jak dla mnie to niezwykle inspirująca powieść, jak każda Sparksa. Nie bez powodu jest on moim ulubionym pisarzem. Teraz muszę uzbroić...

Joanna | 2014-07-22
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 19 lipca 2014

I to kolejna przeczytana książka mojego ulubionego autora :) Dwie historie. Jedna opisująca starszego mężczyzny, który wsiadł do auta i nie wyrobił na zakręcie. Jego rozmowy z nieżyjącą już , ukochaną żoną. Dzięki niej właściwie nie doszło do najgorszego. Druga historia, to rodząca się miłość dwojga ludzi z dwóch różnych światów. A jednak zakiełkowała na dobre..... Co mają te dwie historie wspólnego? Przeczytajcie, gorąco polecam :)

Gosiek | 2014-06-15

Tak jak niektórzy dobrze z Was wiedzą, inni może nie, uwielbiam twórczość Nicholasa Sparksa. Naprawdę jestem zakochana w jego książkach, tak więc gdy tylko dowiedziałam się, że ma być premiera jego nowej książki, siedziałam jak na szpilkach, nie mogłam się doczekać, aby zobaczyć jaką historią uraczy nas tym razem. Nie było opcji, żebym tak po prostu jej nie przeczytała. Niedawno właśnie przyszła do mnie i od razu wzięłam się do czytania.

Tak bardzo wychwalam tego autora, więc myślę, że powinnam co nieco o nim napisać. Otóż Nicholas Sparks jest to amerykański pisarz, którego książki tłumaczone są na około 33 języki. Większość jego książek są ekranizowane i podbijają serca zarówno czytelników jak i widzów na całym świecie. Ja swoją przygodę z twórczością Sparksa zaczęłam ponad dwa lata temu od książki "Jesienna miłość". Wcześniej obejrzałam "Szkołę uczuć", bo nie zdawałam sobie sprawy z tego, że jest ona na podstawie jakiejkolwiek książki. "Jesienna miłość&quo...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto