Dotknąć nieba

Tłumaczenie: Hanna de Broekere
Cykl: Dzienniki pisane w drodze (tom 1)
Wydawnictwo: Znak Literanova
Darmowe dodatki Edytuj książkę
The Walk
literatura piękna
Ag2S

Co byś zrobił, gdybyś stracił wszystko: pracę, dom i miłość swojego życia? „Niektórzy uznają to za opowieść o miłości. Dla nieznających miłości będzie to dziennik podróży. Dla mnie jest to wędrówka człowieka w poszukiwaniu nadziei”. Alan nie był nikim ważnym ani sławnym. Nie miało to jednak dla niego żadnego znaczenia, bo kochał i był kochany. Niestety, życie dość szybko nauczyło go, że...

Co byś zrobił, gdybyś stracił wszystko: pracę, dom i miłość swojego życia?

Alan nie był nikim ważnym ani sławnym. Nie miało to jednak dla niego żadnego znaczenia, bo kochał i był kochany. Niestety, życie dość szybko nauczyło go, że aby latać, najpierw trzeba pogodzić się z możliwością upadku. Alan poznał więc także smak cierpienia. Pewnego dnia, podczas konnej przejażdżki, jego ukochana żona miała wypadek. Potem Alan stracił wszystko.

I wtedy właśnie postanowił odejść. Iść przed siebie, jak najdalej stąd...

~~~~
Jaki sens ma jego wędrówka? Co ofiarują mu napotkani po drodze ludzie? I jaką tajemnicę skrywa Angel, kobieta, która bez wahania zgodziła się pomóc doświadczonemu przez los nieznajomemu?

Dotknąć nieba to pierwsza część nowej serii Richarda Paula Evansa: „Dzienniki pisane w drodze”. Tym razem autor bestsellerowych Kolorów tamtego lata i Stokrotek w śniegu zabiera nas w podróż po Stanach Zjednoczonych, która ma także wymiar duchowy. W podróż odmieniającą życie i pozwalającą odzyskać nadzieję.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2012

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Oficjalna recenzja
pheosia książek: 1404

Przemiana w drodze

Najnowsza książka Richarda Paula Evansa zaskakuje. Stali czytelnicy są już przyzwyczajeni do jego poruszających historii, mówiących o miłości, kończących się najczęściej happy endem. Tym razem autor zaprasza nas w podróż. Będzie to podróż niezwykła, pełna zaskoczeń i spontanicznych rozwiązań, obfitująca w spotkania z obcymi ludźmi, życzliwymi i tymi nie nastawionymi zbyt pozytywnie do bohatera. Przede wszystkim jednak będzie to podróż zmieniająca życie i samego wędrowca.

Alan jest mężczyzną, który w życiu osiągnął wszystko, o czym marzy większość ludzi. Ma piękną żonę, własną, dobrze prosperującą firmę, luksusowy dom, sportowy samochód i zagraniczne wakacje. Jego życie jest idealne... do pewnego momentu. Kiedy traci wszystko co miał, odkrywa, że nie stanowiło to sensu jego życia. Postanawia wyruszyć w samotną podróż, by odnaleźć sens i nadzieję, które pozwolą mu żyć dalej. Nie wie, dokąd iść i co go czeka. Nie planuje, idzie przed siebie, zatrzymuje się, kiedy zmęczenie bierze górę nad jego organizmem, sypia w przypadkowych miejscach. Czasami są to hotele, innym razem opuszczone rudery albo las. Nawiązuje znajomości z napotkanymi ludźmi, często dowiadując się o nich bardzo osobistych rzeczy i poznając niezwykłe historie ich życia. Tak spotyka Angel, tajemniczą kobietę, której pomaga, by później spotkać ją ponownie w zaskakujących okolicznościach...

„Dotknąć nieba” to pierwsza część „Dzienników pisanych w drodze”. Po jej lekturze odniosłam wrażenie, że to dopiero wprowadzenie do właściwej historii, którą poznamy w kolejnej książce. Będę na nią czekać z niecierpliwością. Nawet bez wyraźnego zakończenia i puenty powieść niesie mocne, pozytywne przesłanie. Jego głównym nośnikiem są fragmenty zapisków Alana, cytowane na początku każdego rozdziału. To prawdziwe perełki, które z powodzeniem można by drukować na okolicznościowych kartkach i na kalendarzach.

Przez jakiś czas irytowały mnie szczegółowe opisy posiłków zamieszczone w dzienniku. Informacje, gdzie dokładnie Alan zjadł burgera ze strusia albo naleśniki i ile koktajlu będącego miejscową specjalnością przy tym wypił... Później odkryłam w nich jakąś prawidłowość. Tak naprawdę to przerwy na jedzenie były jedyną stałą i pewną częścią dnia podczas wędrówki w nieznane. Może też jedynym, co dawało bohaterowi tej historii poczucie bezpieczeństwa i możliwość orientacji w mijającym czasie?

„Dotknąć nieba” to historia warta polecenia. Fanom Evansa, by zobaczyli ulubionego autora w trochę innym wydaniu, pozostałym natomiast – żeby zachęcić do sięgnięcia po jego twórczość.

Katarzyna Marondel

Elise | 2019-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2019

Nie jest to moje pierwsze spotkanie z autorem, przeczytała już kilka dzieł Richarda Paula Evansa. Wszystkie jego opowieści są to proste historie, ale mocno chwytające za serce, historie które mogą zdarzyć się każdemu, historie które bardzo długo pozostają z nami.

Główny bohater Alan, w dzieciństwie traci matkę. W życiu dorosłym ciężko pracuje i udaje mu się założyć własną firmę, która rozwija się prężnie, ale oszukany przez swojego wspólnika traci ją. Żeni się z przyjaciółką z dzieciństwa, która jest miłością jego życia, ale ją też traci. Pogrążony w rozpaczy, postanawia wyruszyć w samotną wędrówkę po Stanach Zjednoczonych. Podczas wędrówki spotyka bardzo ciekawych ludzi, każdy z nich ma za sobą nietypowe przeżycia.

,,Dotknąć nieba” to pierwsza część „Dzienników pisanych w drodze”, opowieść która wciągnie nas na kilka godzin. Książkę czytamy bardzo szybko, nie nie czytamy po prostu pochłaniamy , nie możemy się oderwać, chyba że skończymy. Polecam.

Tysia19 | 2019-03-03
Przeczytana: 03 marca 2019

Niedawno postanowiłam zadebiutować z twórczością nowego wtedy dla mnie autora, mam na myśli Richarda Paula Evansa i jego książkę - " Sprzedawca marzeń", byłam bardzo miło zaskoczona, czy tym razem będzie tak samo.. O tym piszę niżej.

Alan byl zwykłym, prostym człowiekiem. Nie wyróżniało go nic i nie miało to dla niego żadnego znaczenia, bo kochał i był kochany. Niestety życie go nauczyło, że aby latać, trzeba też nauczyć się upadać. Pewnego dnia jego ukochana podczas jazdy konnej upada z konia i finalnie trafia do szpitala. Na skutek zdarzeń Alan traci wszystko i wtedy właśnie postanawia odejść, iść przed siebie jak najdalej stąd..

Tym razem wybór padł na pierwszy tom z cyklu: Dzienniki pisane w drodze. Tak jak już pisałam przy swoim debiucie - styl pisania jest cudowny, godny wspominania. Fabuła jest bardzo wzruszająca i daje sporo refleksji - pokazuje jak w bardzo krótkim czasie może zmienić się nasze życie na skutek utraty wszystkiego co było dla nas dotychczas na najwyższym...

azize | 2019-02-02
Przeczytana: 01 lutego 2019

Nie było to wybitne dzieło Evansa, mimo, że lubię jego twórczość i dlatego po przeczytaniu "Sprzedawcy marzeń" skusiłam się na starsze powieści owego autora i trochę się zawiodłam. Mimo, że kocham powieści dogi i pióro Evansa tak ta pozycja mnie poniekąd zawiodła, zagłebiając się dalej i dalej w tą książkę czułam jakbym znów czytała "Sprzedawce marzeń", tylko, że w trochę gorszej wersji. W psychikę bohatera i jego przeszłość Evas jedynie delikatnie liznął nie rozbierając postaci Alana na części pierwsze przez to wydawał się płaski i bez kolorytu, w czasie drogi Evans najbardziej upodobał sobie jedzenie. Nosz, nie mogłam. Olać głównego bohatera, olać wszystko, olać Alana najważniejsze było tam żarcie (bynajmniej ja odniosłam takie wrażenie).
Co do fabuły...No leży. Do czasu wędrówki to jeszcze miało ręce i nogi, później wszystko się sypnęło i poszło w jedzenie (tak, Evans nie wybaczę ci tego). O tej "niezwykłej podróży" można powiedzieć tylko, że jadł, szedł, szedł, spał i...

Agnieszka Świderek | 2019-01-01

Historia o miłości o jakiej w skrytości większość boi się nawet zamarzyć...

sky_never_be_wrong | 2018-11-10
Przeczytana: 2018 rok

Strata. Czasami myślimy jak to jest coś stracić. Robi nam się słabo na samą taką myśl. Szybko się wyrywamy od złych przemyśleń, aby przypadkiem nie stały się prawdą. Lecz prawdziwa strata jest dużo większa, gorsza.
Główny bohater traci całe swoje dotychczasowe życie i gdy większość oddałaby się w ręce nałogów on poświęca się wędrówce poprzez stany.

Agnieszka Rzońca | 2018-09-27
Przeczytana: 27 września 2018

Wszystko jest po coś. Każde wydarzenie. Każda osoba, którą spotykamy na swojej drodze coś wnosi w nasze życie. Tak też jest w przypadku Alana, bohatera powieści. Alan przeżywa najprawdopodobniej największy dramat w swoim życiu. Wydarzenia przed jakimi został niespodziewanie postawiony już się dokonały i wydawać by się mogło, że od aktualnej sytuacji nie ma już odwrotu. Zdesperowany bohater, tak bardzo doświadczony przez los postanawia jednak iść przez życie dalej. W sensie zarówno dosłownym jak i przenośnym. Wyrusza wprost przed siebie. Cel fizyczny - Key West. Cel mentalny - podróż w głąb siebie. Na skrzyżowaniu obydwu tych dróg spotyka wielu ludzi. Jedni wnoszą do jego życia coś pozytywnego, drudzy wręcz przeciwnie. Paradoksalnie obie grupy społeczności doprowadzą mają ze sobą wiele wspólnego. Każda z nich wywrze na Alana znaczący wpływ. Jaki zatem będzie ostateczny cel podjętej wędrówki? Jaki wpływ będą mieć na bohatera napotkani ludzie i co wniosą w jego życie?

Po kilku...

coccinellea | 2018-09-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 04 lipca 2014

Z książkami Richarda Paula Evansa dopiero się zapoznaję... Póki co to druga z jego pozycji, która zagościła na moich półkach ostatnio, ale z pewnością nie ostatnia.

Evans poznany przeze mnie to pisarz tworzący niezwykłe historie (nie wiem czy kolejne książki również takie będą, ale te które czytałam były niesamowite). Tym razem autor zabiera nas w podróż (dosłowną) - wędrówkę po kilkunastu miejscach Ameryki... ale również w podróż sentymentalną, pełną wzniesień i upadków duchowych, czasami tryskającą szczęściem, jednak pozwalającą także poznać smak przegranych, smak porażki... cierpienia, obłudy, upokorzenia... w podróż pełną niespodzianek, tych dobrych i tych mniej miłych, podróż pełną nadziei i wiary...

Książka udowadnia, iż nasze życie to ciągła wędrówka, a sytuacje w których się znajdujemy zmieniają się niczym w kalejdoskopie. Główny bohater - Alan, miał w życiu wszystko, co według wielu osób zasługiwało na miano bycia szczęśliwym. Miał dobrą pracę, piękną żonę, dom, kilka...

Monika | 2018-02-26
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 26 lutego 2018

Evans jak zwykle zauroczył mnie swoją prozą. Piękna, wzruszająca, chwytająca za serce.

Aleksandraczyta | 2018-01-16
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 29 czerwca 2017

Sięgając po książki Evansa, wiem czego się spodziewać, tak też było tym razem.
Alan Christoffersen traci wszystko: pracę, dom i ukochaną żonę. Po tych traumatycznych wydarzeniach postanawia wyruszyć w drogę z Seattle do Key West na Florydzie. Książka jest dziennikiem drogi z tej wyprawy. Razem z Alanem wędrujemy doświadczając życiowych lekcji.

Oczywiście zdecydowałam się na przeczytanie pozostałych tytułów z serii.

justynka1987 | 2018-01-13
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Książka jest wspaniała i bardzo poruszająca. Jak każda z książek Evansa posiada wiele tzw. złotych myśli na początku każdego rozdziału. Narracja jest prowadzona w pierwszej osobie, więc czujemy się jakbyśmy faktycznie czytali dziennik z podróży. Główny bohater jest zwykłym człowiekiem, bardzo łatwo możemy się z nim utożsamić, gdyż jak każdy z nas ma wady i zalety. Czytając tę książkę mocno wczułam się w losy bohaterów i bardzo mi było żal Alana, gdyż w jednej chwili stracił wszystko, mogę tylko się domyślać jak człowiek się czuje w takiej sytuacji.
Książka "Dotknąć nieba" przede wszystkim ukazuje nam jak ważna jest miłość w życiu człowieka, kiedy tracimy ukochaną osobę to reszta się nie liczy.

Piękna powieść, bardzo życiowa i dająca do myślenia. Z całego serca polecam.