Dolina lalek

Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
Valley of the dolls
sława, bogactwo, miłość
orchisss

Tabletki albo kapsułki, popijane whisky albo połykane same – to cudowne leki pozwalające odreagować i zapomnieć się w twardym światku gwiazd Nowego Jorku trójce przyjaciółek – Anne, Neely i Jennifer. To cena, jaką płacą za dotarcie na sam szczyt. A schodzi się z niego już tylko do Doliny Lalek… Jacqueline Susann, autorka „Bez zobowiązań” i „Raz to za mało”, napisała tę historię dla wszystkich kobiet marzących o sławie, bogactwie i miłości. Pobiła nią wszelkie rekordy sprzedaży w dziejach amerykańskiego ruchu wydawniczego i udowodniła, że w nurcie literatury kobiecej nie ma sobie równych.

Marlena | 2013-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2013

Książka bardzo mi się podobała. Świetna fabuła, świetnie napisana, którą świetnie się czyta. Przeczytałam jednym tchem i troszkę łez uroniłam. O czym jest? Całe podsumowanie w wierszu na wstępie:
"Trzeba wspiąć się na szczyt Mount Everest,
żeby dotrzeć do Doliny Lalek.
Wspinaczka to brutalna przygoda
i niewielu doszło do końca.
Nie wiesz, co Cię czeka na górze,
Ale z pewnością nie spodziewałaś się,
że to będzie Dolina Lalek.
Stoisz tam, czekasz
na fale radości.
Przecież tak miało być.
Ale nic nie czujesz
Stoisz zbyt wysoko, żeby usłyszeć brawa
i chwytać rzucane kwiaty.
Wyżej już nic nie ma
Jesteś sama
i przytłacza cię uczucie samotności.
Rozrzedzonym powietrzem trudno oddychać.
Udało ci się
i świat cię podziwia.
Ale tam na dole było weselej,
kiedy zaczynałaś,
uzbrojona tylko w nadzieje wielkie marzenia.
Widziałaś jedynie szczyt wielkiej góry-
nikt cie nie uprzedził
o istnieniu Doliny Lalek
Z góry
wszystko wygląda inaczej.
Po ciężkiej wspinaczce
nic nie słyszysz,nie widzisz jesteś...

Alicja | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

"Miłość to coś, co otrzymuje się w darze nie można jej kupić płacąc słowami, litością, a nawet rozsądkiem".(str 386)
Po przeczytaniu tej książki przyszła mi do głowy taka refleksja. Czy życie przeciętnego człowieka ze swoimi małymi marzeniami i problemami nie jest lepsze od tego w pełnej chwale, na świeczniku, kiedy nie ma się swojej prywatności, a marzenia zostały już zrealizowane?.Mamy tu historię trzech dziewczyn, których losy skrzyżowały się w Nowym Jorku. Poznajemy je jako nieopierzone kurczątka, nieśmiałe, niewinne, otwarte na nowe wyzwania. Ich największym marzeniem była odwzajemniona miłość, rodzina i dzieci.Anna oziębła i pracowita,Jennifer piękna,słodka i miła, Neely twarda i bystra.Każda z nich pracuje w show biznesie i upływem lat poznaje jego tajemnice, okrucieństwo, bezwzględność i bezkompromisowość.Świat artystów to swoisty wyścig szczurów, człowiek jako istota ludzka się nie liczy, ważny jest wygląd zewnętrzny i talenty jakimi obdarowała ich natura.Każdy z nich...

Lea | 2015-05-04
Przeczytana: 01 maja 2015

Są książki, które choć rewelacyjne, należą do gatunku tych „ciężkich” i dobrze je przeczytać przynajmniej 2 razy. Są też książki rewelacyjne, należące do tych „lekkich”, po stronach których mknie się jak błyskawica. Taka właśnie jest „Dolina lalek”.
Jest to pozycja, która porusza również wiele współczesnych problemów. Jest to opowieść, która miedzy innymi przestrzega przed odkładaniem życia na później.

Jest to historia trzech kobiet poszukujących szczęścia. Elementem, który je łączy jest ich specyficzna relacja z matkami (poniżej cytaty, które je dobrze obrazują):
1) „(...)- Ale ja go nie kocham.
- Mężczyzny się nie kocha. - To zdanie padło z ust ciotki Amy.
- Ty nie kochałaś taty, mamo? - Pytanie Anny zabrzmiało niemal
jak oskarżenie.
- Oczywiście, że go kochałam - zaszeleścił sucho głos matki. -
Ciocia Amy chciała powiedzieć, że... hmm... mężczyźni są inni. Nie
myślą i nie reagują tak jak kobiety. Weźmy na przykład twojego ojca.
Bardzo trudno było go zrozumieć. Miał...

Annia | 2013-12-21
Przeczytana: grudzień 2013

Jak bym napisała przebrnęłam,to była bym niesprawiedliwa na początku szło mi trochę opornie,ale im więcej kartek przeczytałam to zaczęłam rozumieć skąd do rozciągłość.
Chęć pokazania zwykłym śmiertelnikom "osób z talentem" i ich zmanierowania,zepsucia odkrył przede mną zupełnie inny świat.
Przygoda z show biznesem w Nowym Jorku nie jest łatwa ani kolorowa,tak naprawdę to nieustająca walka,samotność,poniżenie,egoizm aż dochodzi się do samozagłady.
Polecam koniec zaskakujący i całkiem realny po prostu samo życie,który każdy na swój sposób wiedzie wybierając swoją drogę życia ;)

aleczka | 2014-01-23
Na półkach: Przeczytane, Oddane

Historia trzech dziewcząt (kobiet), które różnie zaczynając wspięły się na szczyt, ale nie osiagnęły w ten sposób wymarzonego szczęścia. By poradzić sobie z kłopotami i stresem sięgały często-za często! po tableki.

MaryEllen | 2016-08-01

Akcja powieści rozgrywa się w Nowym Jorku na przestrzeni około 20 lat (od lat 40 do 60tych). Bohaterkami są trzy dziewczyny (potem kobiety), które swe życie związały z show-biznesem. Pierwsza to ten typ, który zakochuje się w nieodpowiednim facecie (pełnym uroku, kobieciarzu), lecz to do niej nie dociera i całe życie za nim lata. Druga uosabia typ "wszystko co mam to moje atrakcyjne ciało" i kiedy przestaje być obiektem seksualnym, "kończy się" jej życie. Trzecia to typ, któremu woda sodowa uderzyła do głowy pod wpływem sławy.
Wszystkie powyższe typy są spotykane w przyrodzie również współcześnie.

Dome_chan | 2014-05-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

„Dolina lalek” – bardzo ładnie brzmiący tytuł. Taki niewinny, spokojny, przynajmniej dla mnie, jednak „Dolina Lalek” autorstwa Jacqueline Sutann to nie jest spokojna opowieść. Roi się w niej od emocji i to wcale niepozytywnych.

Fabuła toczy się z trzech perspektyw. Mamy trzy bohaterki: Annę, Jennifer oraz Neely. Każda z nich jest indywidualnością. Przybywają do Nowego Jorku w różnym wieku, z innymi doświadczeniami życiowymi, kierują się innymi wartościami. Ale wszystkie trzy pragną tego samego: szczęścia.

Kto nie chce być w życiu szczęśliwym? Kto nie chce osiągnąć sukcesu zawodowego? Kto nie chce czuć się niezależnym? Kto nie chce czuć się bezpieczny, posiadając własną, ukochaną rodzinę?

To bardzo ludzkie pragnienia. Każdy do tego dąży. Bohaterki „Doliny lalek” nie są jedyne, łatwo się z nimi utożsamić, trzymać za nie kciuki w drodze do celu. Niestety, Nowy Jork i życie weryfikują ich marzenia i to w okrutny sposób.

Ta książka bardzo dobija i wstrząsa, dlatego właśnie że...

Isiliel | 2015-01-14
Na półkach: Przeczytane, Zakochane
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Nowy Jork, połowa lat czterdziestych. Trzy dziewczyny - Anna, Jennifer i Neely - przybywają do wielkiego miasta spragnione sławy, pieniędzy lub po prostu niezależności. Młodziutkie, naiwne i pełne wiary we własne siły, bohaterki zapatrzone są w światek showbusinessu - wydawałoby się, barwny i pozbawiony wszelkich trosk - i za wszelką cenę próbują stać się jego częścią.

W swojej ufności nie zdają sobie jednak sprawy, jak brutalna i wyboista jest droga na sam szczyt - ani jak wiele poświęcenia wymaga od wędrowca.

Historia trzech przyjaciółek jest spójna, przemyślana i wiarogodna psychologiczne, a działania podejmowane przez młode kobiety są silnie związane z ich przeszłością - nie zawsze szczęśliwą. Anna, powściągliwa piękność z Nowej Anglii, pragnie wyrwać się z małego, klaustrofobicznego miasteczka, by w Nowym Jorku rozpocząć nowe życie - jako osoba niezależna i wolna od wpływu surowej matki. Jennifer, modelka o zmysłowej urodzie, chwyta każdą pracę i wdaje się w liczne romanse z...

Marta | 2013-07-30

„Dolina lalek” to niezwykła powieść. Ukazuje nam przygodę z show biznesem w Nowym Jorku. Lecz i to przedstawienie ma swoje cienie. Gdy opada kurtyna świat uwielbianych przez tłum idoli przestaje błyszczeć. Wielkie sławy wracają do swoich pustych mieszkań. Ta cisza, która w nich panuje nie jest kojącą i upragnioną oazą spokoju. Gonitwa za tym, aby być ciągle na szczycie wymusza na nich bycie bezwzględnym i wyrachowanym. W książce ukazany jest brutalny świat, w którym rządzi pieniądz, seks i fałszywa przyjaźń. Uwielbiane przez tłum artystki w skrytości ducha pragną zaznać bezinteresownej przyjaźni i wielkiej miłości. Dla bohaterek cudowną odskocznią i antidotum na niepowodzenia życiowe stają się „czerwone laleczki”. Te usypiające kapsułki bardzo szybko uzależniają prowadząc do tragicznych wydarzeń.

myślnik | 2013-03-24
Na półkach: Przeczytane, Bye - bye!

W blasku jupiterów-piękno,bogactwo,sława a za kulisami,w ciemnych pustych mieszkaniach-samotność,pustka,złe wybory i najlepszy przyjaciel-używki znieczulające.