Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Honor

Tłumaczenie: Maciej Świerkocki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
İskender
9788308052037
Ag2S

Miłość, ból i utrata, wierność i zdrada w poruszającej sadze o dziejach turecko-kurdyjskiej rodziny emigrantów. W Londynie rodzina Toprak miała zacząć nowe życie. Pembe i Adem oraz ich dzieci mieli tu być szczęśliwi. Jednakże nawet tutaj, tysiące kilometrów od Turcji, tradycja i dawne rytuały mają nad nimi ogromną władzę. Tak wielką, że doprowadzą do wielkiej tragedii, która na zawsze odmieni...

W Londynie rodzina Toprak miała zacząć nowe życie. Pembe i Adem oraz ich dzieci mieli tu być szczęśliwi. Jednakże nawet tutaj, tysiące kilometrów od Turcji, tradycja i dawne rytuały mają nad nimi ogromną władzę. Tak wielką, że doprowadzą do wielkiej tragedii, która na zawsze odmieni losy Topraków…

„Moja matka umarła dwukrotnie. Obiecałam sobie, że nie pozwolę, aby historia jej życia została zapomniana…”

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Alicja | 2015-09-04
Przeczytana: 04 września 2015

Przejmująca, smutna historia kurdyjskich i tureckich imigrantów, którzy wyjechali do Anglii w poszukiwaniu pracy i szczęścia i ich konfrontacja z rzeczywistością europejską, jakże różną od tej w której się wychowali. Tęsknota za tym co zastawili w rodzinnym kraju począwszy od kultury, jedzenia, ubioru, zwyczajów i stosunków międzyludzkich.
"Honor rodziny przedkłada się nad osobiste szczęście jej poszczególnych członków" (str107).
Jak ważny jest honor dla Turków świadczy kolejny cytat "Mężczyzna okradziony z honoru umiera za życia" (str 226). Zostaje osamotnionym, zgorzkniałym człowiekiem, bez przyjaciół, którego dyshonor zabija. Jeśli jeden z członków rodziny zejdzie na złą drogę najstarszy z nich bierze sprawę w swoje ręce, bo "ich honor to jego honor" (str 227)
Religia muzułmańska w mojej opinii bardzo krzywdzi kobiety. Z każdej strony napotyka zakazy. Jej miejsce jest w domu, gdzie zajmuje się wychowaniem dzieci i prowadzeniem domu. Wszelkie odstępstwa od reguły są karane czasem...

Monika | 2013-10-25
Przeczytana: październik 2013

No cóż zakochałam się w prozie Pani Elif Shafak !!!
Dlatego też Dziękuję Jej za :
wzruszenie, refleksję, piękną miłość - rodzicielską, siostrzaną , dziewiczą romantyczną miłość kobiety i mężczyzny , magię i ogromną dawkę życiowej mądrości - a wszystko namalowane słowem.
To wspaniała lektura, którą się czuje wszystkimi zmysłami !!!
Polecam z całego serducha !!!

Serdeczności
Monika

| 2014-02-20

Świat jest mężczyzną. Niebieski "to kolor dla chłopców, co oznaczało, że niebo też jest chłopcem. Podobnie jak rzeki i jeziora. I morze..."

"Honor" to jedna z najbardziej przyjmujących powieści, jakie przeczytałam w ostatnich latach. Smutna, gorzka, niepokojąca, sentymentalna. Powieść, która dotyka spraw delikatnych, osobistych, intymnych, wyzwalając równocześnie całą gamę emocji i wzruszeń. Pełna pytań o prawdę, o zwykłą przyzwoitość i sprawiedliwość. Pytań, które stawiać może wyznawca każdej religii wobec każdego Boga: dlaczego? dlaczego na to pozwalasz?

Honor to mężczyzna. Wstyd to kobieta.

Czym jest honor? Czasami pustym słowem, brudnym sztandarem, orężem torującym pierwszeństwo. Jest zemstą, pogardą i nienawiścią. Jest krępującymi więzami tradycji, czyniącymi ślepym i brutalnym. Jest jak rak, który z niszczącą siłą, znienacka, toczy sumienie. Jest przekleństwem.
Jak dla naszych bohaterów, ludzi wyrwanych z rodzinnego kraju i kultury. Rozdartych pomiędzy...

boziaczek | 2015-08-24

To moje pierwsze spotkanie z prozą Elif Shafak, ale na pewno nie ostatnie. "Honor" zaskoczył mnie swoją dojrzałością, tematyką oraz sposobem kreacji bohaterów, a także wydarzeń w powieści.
Jest to pierwsza książka pisarza tureckiego, którą miała okazję czytać. Podobały mi się opisy życia tureckich rodzin, ich zwyczajów, religii.
"Honor" to opowieść wielopłaszczyznowa o miłości matki do syna, różnicach kulturowych, rodzinnych relacjach, miłości, tragicznych wyborach i decyzjach...
Przepięknie napisana historia.
Polecam serdecznie!

keys | 2013-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Moje pierwsze spotkanie z prozą Elif Shafak i muszę przyznać, że chociaż z początku wydawała mi się bardzo zwyczajna i prosta w odbiorze, to w miarę czytania coraz bardziej mnie ciekawiła i wciągałam się w pięknie opisaną historię a losy bohaterów nie były mi obojętne.

Pomimo tego, iż na wstępie dowiadujemy się, że głównym tematem będzie zabójstwo z premedytacją, jedna z najokrutniejszych zbrodni, bo dokonana przez syna na matce, to jednak do samego końca autorka trzyma nas w niepewności. Wprowadza szereg bohaterów w większym lub mniejszym stopniu powiązanych ze sprawą, ale przez te poboczne wątki możemy szerzej spojrzeć na to, co tak naprawdę kształtowało głównego bohatera Iskandera i jaki miało wpływ na życie jego rodziny.

Poznajemy kulturę kurdyjsko - turecką, a także późniejsze próby przystosowania do europejskiego środowiska.
Autorka dogłębnie pozwala nam analizować osobowości bohaterów, bowiem dokładnie opisuje ich zachowania i przeżycia wewnętrzne.
"Honor" to nie tylko...

talia44 | 2014-09-10
Przeczytana: 10 września 2014

"Honor" to moje pierwsze spotkanie z prozą Elif Shafak i musze przyznać,że bardzo udane.
Jest to powieść o turecko kurdyjskiej rodzinie emigrantów,która w Londynie miała zacząć nowe życie.Jednak nawet tutaj okrutna tradycja ma nad nimi tak ogromną władze,że doprowadzi do strasznej tragedii do "zabójstwa honorowego"
Jak bardzo różni się pojęcie honoru w kulturze europejskiej od honoru w kulturze muzułmańskiej.U nas honor to godność osobista a tam to zemsta i nienawiść.
W powieści możemy zaobserwować,że im dalej od miejsca urodzenia tym silniejsza jest przynależnośc i wzajemne relacje.
Toprakowie to przedstawiciele wielu współczesnych emigrantów,którzy nie bardzo odnajdują się w nowym kraju i kulturze.
Książke bardzo dobrze się czyta,polecam serdecznie.

vandenesse | 2013-11-08
Na półkach: Przeczytane, 2013, BOK
Przeczytana: 08 listopada 2013

Uwielbiam tą kobietę! Choć nic nie może pobić "Bękarta ze Stambułu" to i w "Honorze" dostajemy magiczną opowieść z zaskakującym zakończeniem. Pomimo tego, że już na początku dowiadujemy się o jakiego rodzaju mord honorowy chodzi, to z napięciem czytamy kolejne rozdziały, przedstawiające ciąg przyczynowo-skutkowy, który doprowadził do tej tragedii.
Czuję jednak lekki niedosyt - z przyjemnością przeczytałabym więcej o siostrze, która została w wiosce nad Eufratem. Jamila Yeter czyli Dość Urody to intrygująca postać a jej samotne życie i zmagania jako Dziewiczej Akuszerki byłyby idealnym materiałem do szerszego potraktowania.

kryptonite | 2013-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2013

Jak na razie 'Honor' jest najlepszą powieścią Elif Shafak, jaką czytałam do tej pory. Czemu? Ponieważ zawarta w tej książce historia potrafi poruszyć czytelnika.
Autorka nadal wykorzystuje zderzenie kultury zachodniej (Londyn) i orientalnej (Kurdowie). Osią główną są losy bliźniaczek Pembe i Jamilii oraz sprawa honoru (zawsze określonego inaczej przez poszczególnego bohatera). Tak inaczej pojmowanego przez nas, Europejczyków, a mający ogromne znaczenie dla muzułmanów. Powieść dała mi sporo tematów do przemyśleń - między innymi to, że tych dwóch światów nigdy nie da się połączyć. Nie mówiąc o asymilacji...
Ciekawa fabuła, odwaga Elif Shafak w wyrażaniu swojego zdania oraz niebywała umiejętność pisania sprawia, że niełatwo oderwać się od 'Honoru'. To jedna z lepszych powieści współczesnych, jaką miałam okazję czytać. A autorka pozostaje jedną z moich ulubionych pisarek.

Natalia-Lena | 2014-05-28
Przeczytana: 25 maja 2014

Zabójstwo honorowe to zjawisko, które przeraża. Gdy czytamy bądź słyszymy o oblaniu kwasem, rozstrzelaniu, biczowaniu czy ukamienowaniu kobiet to powiedzieć, że wtedy włos nam się jeży na głowie, to zdecydowanie za mało. Jakże można pojąć fakt, że ktoś może komuś zgotować taki los, że wolność i prawo do decydowania o sobie mogą być wyrokiem śmierci? Niestety ciągle istnieją miejsca, w których zabójstwo honorowe jest dla mężczyzn naturalnym środkiem do ochrony honoru rodziny. Ich bardziej przeraża splamiony honor niż cierpienie i śmierć, które mają zamiar zadać. Wymagają od matek, sióstr, żon i córek całkowitego posłuszeństwa, a jeśli takowego nie otrzymają… Kobieta, która w ich mniemaniu źle się prowadzi, jest jak skaza. Niestety to też nie jest koniec. Zgwałcona czy uprowadzona kobieta również jest karana za cudze przewinienie. Rzekome bądź prawdziwe naruszenie jej ciała to też plama na honorze pana domu. A takich plam też się nie zachowuje. Je się usuwa.

Tradycja. Rodzina....

Madi | 2015-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2015

Dobra,na prawdę bardzo dobra książka.
Poznajemy tu skomplikowane losy trzech pokoleń rodziny Topraków ,rodziny z korzeniami turecko-kurdyjskimi.
Opisana tutaj historia jest opowiedziana z perspektywy kilku osób,co sprawia ,że powieść jest jeszcze ciekawsza.
Mądra i poruszająca historia,w której znajdziemy dużo bólu,cierpienia,sekretów rodzinnych,problemów kulturowych oraz miłości i zdrady,a nad tym wszystkim króluje HONOR.
Pięknie napisana książka z ciekawą fabułą,która porusza bardzo osobiste sprawy rodzinne jakimi jest wyznanie kulturowe i tradycja.