Gra

Tłumaczenie: Ewa Kulik-Bielińska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wydanie pierwsze". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Pinball
gra, pinball, rock, muzyka,
literatura piękna
Joanna

GRA, jedna z najbardziej intrygujących powieści Jerzego Kosińskiego, przedstawia amerykańskie kręgi artystyczne doskonale znane samemu autorowi. Goddard, jeden z bohaterów książki, jest gwiazdą rocka. Jego utwory trafiają na pierwsze miejsca list przebojów, nazwisko artysty jest na ustach milionów wielbicieli, lecz jego tożsamość pozostaje tajemnicą nawet dla przyjaciół. Strzegący obsesyjnie swej prywatności, przekonany, że tylko anonimowa samotność sprzyja inwencji twórczej, Goddard jest prawdziwym wyzwaniem dla pięknej kobiety, która opanowana przemożnym pragnieniem wyświetlenia tej dziwnej historii z uporem go poszukuje, nie licząc się z konsekwencjami...
Pełna napięcia, zaskakująca, a niekiedy wręcz sensacyjna akcja rozgrywa się w Nowym Jorku i Kalifornii, i to nie tylko w studiach nagrań czy wytwórniach płytowych, lecz także w podrzędnych lokalach, gdzie bohaterowie zżerani ambicją, a jednocześnie zdjęci lękiem przed niemocą twórczą szukają odskoczni w sferze doznań erotycznych.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1993

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Stepan_Astachow | 2019-06-01

Waham się między 6 a 7.

Na pewno lepsza od 'Randki w ciemno', która była zlepkiem luźno naciąganych wątków, mających na celu jedynie szokować: czytajcie - wątków do bólu efekciarskich. Czyżby Kosiński zmienił ghostwritera? ;)
Tutaj jest inaczej, co prawda nadal efekciarsko, ale jest to przede wszystkim klarowniejsza opowieść, dobrze poprowadzona, z intrygującym wątkiem tajemniczej gwiazdy rocka (swoją drogą, czy Kosiński nie był pierwszy? Motyw ukrywającej się przed światem gwiazdy rocka był potem dość popularny, zwłaszcza w filmach, które przypadkiem nie czerpały z 'Gry'?). W każdym razie fabuła jest ciekawa, wszystko się ładnie zazębia, ale... no właśnie, co mi jednocześnie przeszkadzało w lekturze?

1. Komercyjna książka dla Amerykanów musi zawierać trzy tematy, żeby odnieść sukces: nowatorstwo, politykę i seks. Tutaj wszystko to jest. I to parcie na sukces niestety się czuje.
2. Kilkanaście stron przed końcem nagle na przestrzeni 3 stron (!!!) wszystko się wyjaśnia. Jakby...

lobo_tommy | 2017-10-13
Na półkach: Przeczytane, EBook, 2017
Przeczytana: 11 października 2017

Dostałem "Grę" przypadkiem i muszę przyznać, że dobrze się ją czytało. Trochę pornograficzna (autor jednak musiał mieć obsesję na punkcie seksu) i w tej mierze nieco odrealniona (ach te stuprocentowe kobiece orgazmy), trochę awanturniczna i trochę o muzyce. Muszę przyznać, że ta część muzyczna najbardziej mnie zainteresowała, no bo rzadko się słyszy historie o podupadłym kompozytorze muzyki klasycznej, grającego do kotleta w jakimś barze (popularna muzyka też tam jest, więc nie tylko to "nudziarstwo"). Całkiem oryginalny pomysł! Intryga jest zawiązana ciekawie, ale jej rozwiązanie jest dość banalne w mojej skromnej opinii (nie wiem czy to już spoiler). Tak czy inaczej powieść jest mocno filmowa, możnaby wyklepać z niej całkiem przyzwoity scenariusz, który w Stanach wypromowałby pewnie kilka młodych aktoreczek, a przy okazji możnaby spopularyzować trochę klasycznej muzyki. Przede wszystkim jednak, jako jakiś lejtmotyw gdzieś tam w tle, poza tym całym wyuzdaniem, zimnym niekiedy...

Oczytana | 2017-04-21

Jedna z moich ulubionych książek. Autor jak zwykle rozbudził moją ciekawość do granic możliwości, wspaniale rozwiniętą intrygą.

Alen | 2017-01-16

Warto zacząć czytanie Kosińskiego od tej książki.

Roman Dłużniewski | 2016-11-30

Kosiński znów upchnął sceny seksu wszędzie, gdzie tylko się dało. Od strony muzycznej książka nawet niezła. Sporo prawdy w opisywanych postaciach.

Elka | 2016-03-04
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Cytat z książki: "Polityka i władza same w sobie nigdy go nie pociągały, pierwsza była jak sztuka dmuchania szkła,druga jak akt rozbijania go."

PolaTola | 2015-05-21

Uwodzicielska, napisana naprawdę w świetnym stylu. Pokazująca świat amerykańskich elit artystycznych. Główny bohater obsesyjnie strzeże swojej prywatności, tożsamości gwiazdy rocka nie jest znana nawet najbliższym. Ciekawa, intrygująca, momentami z serii dla dorosłych, prawdziwa.

MajaHassan | 2015-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

Pewnie byłaby ciekawsza dla osoby, która bardziej interesuje się muzyką. Sporo można się dowiedzieć o samym przemyśle muzycznym. Ciekawa, ale nie oszałamiająca. Czasami odnosiłam wrażenie, że była pisana na siłę. "Ociekająca seksem i dowcipem", jak głosi okładka - też nie do końca.

Jedna z tych książek, których się nie zapomina. Zmysłowa, seksowna, poruszająca i łamiąca tabu.

wbrewpozorom | 2015-01-31

Pierwsza myśl była znużeniem - książka typu "50 twarzy Greya". Druga myśl zaciekawieniem zakręciła głową, podczas poszukiwania tajemniczego muzyka. Trzecia odbiła się od ściany zbyt szybkim, jak dla mnie, odkryciem prawdy przed czytelnikiem. Całość - do przeczytania na raz, ot tak, gdy nie ma się nic innego pod ręką. Męczące sceny cielesnych uniesień - odnieść można wrażenie, że tylko odbiegające od "normy" seksualne fantazje i wprowadzanie tych fantazji w życie, są czymś wartym uwagi. Jakby większość czytelników marzyła, by o tym czytać. Momentami odrzucający, zbyt wulgarny język. Rozumiem - wyrażanie emocji. Przesyt sprawia jednak wrażenie sztucznego i wymuszonego - nie wiem, jak wyrazić myśli inaczej, więc rzucę garścią mięsa. Najprościej. Zbyt wnikliwie opisane fragmenty związane z muzyką, dla laików mogą być barierą nie do przejścia - niezrozumiale męczące.
Pomimo kiepskiej oceny, może jeszcze kiedyś skuszę się na romans z autorem i jego inną powieścią - czasem...