LO Story

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Master, Ryba, Burak i Lusia – nie oni jedni, ale oni jakoś zwłaszcza – cierpią męki w drugiej licealnej. Prześladowcy to: system edukacyjny ogólnie, a szczególnie: Gnida – sadystyczna i szpetna matematyczka, Zosia-Narkoza – nieco mniej szpetna, za to perfekcyjnie zarzynająca swój przedmiot polonistka, no i wychowawczyni – strachliwa anglistka z płaskostopiem. Udręczona młodzież intensywnie...

Udręczona młodzież intensywnie odreagowuje stres za pomocą rozlicznych używek, wśród których prym wiedzie alkohol kupowany od handlarzy zza ukraińskiej granicy zresztą. Pod wpływem trunków rozgrywa się znaczna część wydarzeń opisanych w powieści, co w żadnym razie nie spłyca jednak treści i nie zagraża niewątpliwym walorom artystycznym utworu, a nawet jakby przeciwnie.

źródło opisu: Prószyński i S-ka

Anna | 2016-06-22

Błyskotliwa, awanturnicza opowieść o grupie uczniów szkoły średniej, uparcie dążących do wolności oraz poznania siebie. ,,LO story” obnaża zagubienie najmłodszego pokolenia, które próbuje znaleźć miejsce we współczesnym świecie – mimo problemów z używkami, nauką i konfliktowym ciałem pedagogicznym.

Głównymi bohaterami są cztery osoby. Alicja, zwana przez znajomych ,,Luśką”, to zwyczajna, szara dziewczyna, beznadziejnie zauroczona w przystojnym koledze z klasy – Masterze, przebojowym i cieszącym się powodzeniem wśród płci pięknej. Najlepsza przyjaciółka bohaterki, Kasia ,,Ryba”, równoważy nijakość swojej towarzyszki. Arogancka licealistka o wyzywającym, oryginalnym wyglądzie lubi zwracać na siebie uwagę, nie stroni od alkoholu i otwarcie przyznaje się do fascynacji nauczycielem etyki. Koloryt tej różnorodnej grupy dopełnia Burak, chłopak ze wsi o trzeźwym spojrzeniu na rzeczywistość. Drugoklasiści podchodzą do codziennych wyzwań z pomysłowością, gotowi do walki o swoje prawa,...

Wkp | 2016-09-14

LICEUM OGÓLNOUPOKARZAJĄCE

„Dzieci wesoło wybiegły ze szkoły
Zapaliły papierosy, wyciągnęły flaszki
Chodnik zapluły, ludzi przepędziły
Siedzą na ławeczkach i ryczą do siebie”
Elektryczne gitary

Jakiś czas temu skubnąłem „Chałturnika”, trzecią powieść Magdy Skubisz, traktującą o paczce licealistów i byłem zachwycony. Ale skoro była to trzecia odsłona, owszem, nadająca się do samodzielnego czytania, nie mniej wciąż stanowiąc część większej całości, nie wyobrażałem sobie bym mógł nie przeczytać jej poprzedniczek. Więc przeczytałem i muszę przyznać, że „LO Story” urzekło mnie równie mocno, jak „Chałturnik”.

Jest ich czworo. Master ma klasę, styl i popularność. Burak wiejską tradycję. Lusia nieodwzajemnione uczucia do Mastera. A Kasia marzenia o humanistycznych studiach. Niestety w chwili obecnej są w drugiej klasie liceum, a przeciw nim jest właściwie cały świat, który streszcza się w osobach nauczycieli. Gnida uczy ich matematyki, ale takiego typu nauczyciela nie dałoby się...

Piotruszka | 2018-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2018

Tak bardzo się wciągałem w tę książkę, może za bardzo? Nie wyszło, przepraszam autorkę i siebie samego, bo chyba nam nie po drodze. Pomimo fajnego pomysłu, treść jest jak breja po wypiciu "bełta". Pić trzeba "umić". Z Wędrowyczem siadam do stołu i mam ubaw, tutaj po prostu była żenująca "gimprezownia"? Daję 6 gwiazdek głównie za warsztat pióra.

Master, Burak, Ryba i Lusia to uczniowie klasy Licealnej mają swoich prześladowców w szkole system edukacyjny i nie lubianą matematyczkę Gnidę, Zosię Narkozę polonistkę no i także wychowawczynię anglistkę z płaskostopiem.
Udręczona, prześladowana młodzież chce zwalczyć to w szkole, zakończyć.
Bardzo fajna, życiowa powieść nie tylko dla młodzieży, przyjemna i lekka książka do przeczytania.

Bzibzioh | 2018-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2018

Bardzo przyjemnie się skubie Magdę Skubisz. Fajnie opowiada, z poczuciem humoru dość zbliżonym do mojego, naprawdę można się uśmiać podczas lektury. A Joanna Domańska rewelacyjnie czyta, pierwszy raz spotkałam ją w roli lektorki. Świetny głos, dobra modulacja, bez zarzutów z mojej strony. Zatem polecam wszystkim bez względu na wiek.

Fantasy-Bestiarium | 2016-10-29

„LO story” autorstwa Magdy Skubisz zabiera nas w burzliwe czasy szkolne, które każdy czytelnik za sprawą własnych przeżyć odbiera nieco inaczej. Dla niektórych były to czasy wagarów i lekkomyślnych zabaw ze znajomymi, dla innych czas wytężonej nauki w nadziei na znalezienie dobrze płatnej pracy. Jak pokazuje ta książka, czasy szkolne potrafią dać nieźle do wiwatu, nawet zdolnym i wszechstronnym uczniom. Alkohol kusi łatwą dostępnością i momentem odreagowania trudów związanych ze żmudnym procesem edukacji. W powieści poznamy kilkoro bohaterów, którzy w różny sposób radzą sobie ze szkolnymi czasami, balansując częstokroć na granicy uzależnień i konfliktów z prawem.

Poznamy Buraka, Lusię, Mastera i Rybę, uczniów drugiej liceum jakich wielu. System edukacji daje im nieźle popalić, a nauczyciele nie ułatwiają i tak skomplikowanej sytuacji wieku dorastania. Nauczyciele tacy jak Zosia-Narkoza polonistka perfekcjonistka, Gnida rygorystyczna matematyczka czy wychowawczyni, która nie...

romeo | 2016-09-24

Sam tytuł wskazuje o czym jest to książka. Temat życia licealistów podjęty z wdziękiem, lecz chodzi o to właśnie, że to taki temat, z którego nie da się wiele wycisnąć. Bo co nowego odkrywczego można jeszcze powiedzieć o nastoletnich miłościach i przyjaźniach, młodzieńczych dowcipach i zmaganiach z naciskami ze strony grona pedagogicznego? "LO Story" to powieść lekka i zabawna, ale nic więcej. Autorce jednak nie brakuje humoru i to jest główna zaleta powieści. Najbardziej efektownie wypada okrutna zemsta, jakiej licealiści dokonują się na znienawidzonej matematyczce.Aż przechodzą ciarki i można współczuć tak potraktowanej nauczycielce, choć baba była rzeczywiście wredna.

Garcia | 2013-03-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 marca 2013

Nie spodziewałam się, że obyczajówka, których przecież nie lubię, może dać mi tyle radości w trakcie czytania. Przez większość lektury wyłam ze śmiechu, autorka idealnie wpasowała się w moje poczucie humoru. Poza tym fabuła jest wciągająca, postacie żywe i wyraziste, często miałam wrażenie, że to realni ludzie. Ponadto książką ma też gorzką stronę, autorka nie daje nam zapomnieć, że bohaterowie otoczeni są przez niegościnne środowisko miasteczka przygranicznego i szkoły, w której uczeń liczy się najmniej. Świetne pozytywne rozczarowanie ;)

Książkomaniaczka | 2014-10-10

Książki opowiadają o perypetiach 4 przyjaciół z pewnego liceum - Mastera, Ryby, Buraka i Lusi.

W pierwszej części bardziej skupiono się na Lusi oraz jej problemach miłosnych. W "LO Story" znajdziemy także więcej problemów szkolnych (np. wredni nauczyciele itp.). I właśnie dzięki tym szkolnym żartom ta książka podobała mi się najbardziej. Jest taka ciepła w odbiorze, no i oczywiście niesamowicie zabawna!
Druga książka skupia się na Rybie i z kolei na jej problemie miłosnym oraz faktem, że jest ścigana przez ukraińskiego mafiozo.
"Dżus & Dżin" mnie mi się podobał (bo jest mniej humoru szkolnego), ale nie jest zła ta powieść. Jest zabawną historią, lecz pierwszej części nie przebije.

Obie książki bardzo mi się podobały. Jeśli potrzebujecie czegoś do pośmiania (ale nie tylko, bo to nie tylko książeczki do pośmiania) to są świetne pozycje

pulcinella | 2012-06-12

O rety, śmiałam się do łez przy lekturze tej książki! Uważam, że to całkiem udana satyra na szkołę i prześmiewczy, ale dotykający tu i ówdzie istoty rzeczy obraz współczesnej młodzieży, w sumie - mimo wszystkich jej przywar - całkiem sympatycznej.

Książki o młodzieży, niekoniecznie dla młodzieży

Zachęcamy do lektury wywiadu z Magdą Skubisz, autorką „LO story", „Dżus&dżin" oraz „Chałturnika”. Książki wywołały sporo kontrowersji w rodzinnym mieście; do wydawnictwa dotarł list protestacyjny podpisany przez nauczycieli z byłego liceum autorki, w którym oskarżono ją o szkalowanie dobrego imienia szkoły i „kalanie własnego gniazda”.

Niepokorna literatura młodzieżowa, czyli historie o strasznej szkole

Magda Skubisz jest autorką powieści z gatunku young adults. Jak dotąd ukazały się jej dwie powieści opowiadające o licealnych perypetiach czwórki przyjaciół: „LO Story” i „Dżus & Dżin”. Niedawno premierę miała trzecia książka – „Chałturnik”.