Diament

Wydawnictwo: Videograf II
Julka

Nowa powieść J.P. Krasnodębskiego jest przeznaczona przede wszystkim dla młodego odbiorcy. Jej bohater to licealista, szesnastolatek, Damian Diament, chłopak o skomplikowanej osobowości, niezwykłej wrażliwości i wyobraźni. Ma kłopoty z sobą, nie umie się odnaleźć w otaczającej go rzeczywistości, przeżywa rozmaite lęki, osaczają go fobie, dręczą obsesyjne myśli i wyobrażenia o czymś strasznym, nieodwracalnym. Cierpienia psychiczne chłopca stara się uleczyć psycholog-psychiatra, jednak jego starania okazują się bezskuteczne. Damian chwilowo próbuje szukać ukojenia w filozofii buddyjskiej, Zen, opanować techniki Tai Chi. Zachęcony przez kolegę nieoczekiwanie odnajduje się w wirtualnym „Twoim Świecie” i „Twojej wyobraźni”. Pochłaniają go gry komputerowe War of Warcraft, w których wreszcie może być panem samego siebie. Zatapia się w cyberprzestrzeni, rozmawia z wirtualnymi stworami, buduje wirtualne podziemne schronisko, które nazywa Schroniskiem Park. Świat wirtualny jest jednak niebezpieczny: jeden z kolegów Damiana po wielu godzinach gier komputerowych dostaje padaczki i jest sparaliżowany. Damian również mdleje z wyczerpania, trafia do szpitala psychiatrycznego, ale dzięki pomocy dziewczyny próbuje wrócić do świata rzeczywistego.

źródło opisu: Wydawnictwo Videograf II, 2007

źródło okładki: http://www.videograf.pl/

Hexenmeister | 2013-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2013

Niesamowicie wciągająca lekturka. I w istocie nie taka banalna na jaką wygląda. Ukazuje różne aspekty dorastania, realnie oddaje postawę człowieka - uzależnionego. Dobra powieść na jesienne wieczory.
Urzekły mnie relacje z rodzicami. Nie było kłótni (jako takich, pominę te błahe), żalu do świata...
Styl autora prosty nad wyraz, kierowany do czytelnika młodszego. Narracja pierwszoosobowa daje poczucie perspektywy, a co za tym idzie niesamowicie utożsamia z głównym bohaterem.
"Diament" to nie tylko książka o problemach z komputerem. To także świetne lustro życia typowego nastolatka: rozterki miłosne, alkohol, dragi.
Książka w istocie "bardzo dobra". Choć nie ukrywam, że zakończenie odrobinę słabe.

wiejskifilozof | 2013-11-13

Czy młodzież jest dziś beztroska i myśli tylko o zabawie ? Część na pewno tak.Lecz nie Damian,jego życie jest słodko-gorzkie.Odejścia tych na których mógł liczyć.Nieradzenie sobie w życiu.Ucieczka w świat wirtualny, pomaga mu przetrwać trudne chwile.Książka bardzo inteligentna, pisana z myślą o dzisiejszym coraz bardziej zagubionym pokoleniu.

jagarkar | 2013-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2013

Jak wspomniała Kelly, mało jest o ucieczce w świat wirtualny, zresztą może wyszłoby tej książce na dobre, gdyby ten wątek zupełnie pominąć. To książka wielowątkowa, szkoda, że autor tak skacze z tematu na temat, siejąc zamęt w głowie czytelnika.
Ciekawy obraz nazbyt rozwiniętego emocjonalnie 16-latka, a jeśli chodzi o ucieczkę w świat wirtualny, to zdecydowanie bardziej polecam obejrzenie "Sali samobójców".

kaka84k | 2013-12-29

Ciekawa pozycja pierwsza jaka wpadła mi w ręce tego autora.Warta przeczytania ,ukazująca problem uzależnienia od internetu ,a co za tym idzie warto sprawdzić czytając książkę

Kelly | 2012-03-08
Przeczytana: 07 marca 2012

Szczerze trochę się zawiodłam po opisie liczyłam na coś lepszego.
Mało jest o ucieczce w świat wirtualny początek to tylko mało istotne rzeczy i dziwnie się kończy . Trochę też wydaje mi się że książka jest pisana o starszym chłopaku niż o szesnastolatku takie zachowanie ..
Pomimo wszystkiego nie jest najgorsza , czytało się ciekawie i szybko . Oceniam na może być ; D.

Pastelowe_Niebo | 2015-01-23

Trochę odbiega od opisu znajdującego się na okładce książki. Myślałam, że będzie więcej napisane o wirtualnym świecie, który tak wciągnął Damiana. Treść jest też czasem niezrozumiała, ponieważ są momenty, w których nie zrozumiemy o co chodzi, jeśli się nie skupimy.

weronisia90 | 2012-01-28

czasem nudna.. czasem nie zrozumiała..ale ukazuje problem i pozwala głębiej dostrzec aspekt uzależnienia od gier komputerowych. Chłopak postrzega świat przez pryzmat gier,przekłada fikcję na rzeczywistość.. mimo iż jest napisana w sposób "mocny" bardzo mi przypadła do gustu

Patrycja | 2013-07-27
Przeczytana: 10 lipca 2012

Dziwna książka, niezbyt zachęciła mnie do przeczytania innych książek Jana Pawła Krasnodębskiego. Ciężko mi było dobrnąć do końca książki. Ale w końcu się udało. Do przeczytania książki zachęciła mnie okładka, ale się zawiodłam.

mrożonka | 2012-10-18

Dla mnie ta książka to kompletna strata czasu. Zero sensu, kiepsko napisana, nierzeczywista. Pod koniec miałam ochotę rzucić tą książką w kąt zła że zmarnowałam na nią czas.

midnightsummerdream | 2013-12-28
Przeczytana: 2011 rok

Jak dla mnie wyjątkowa książka. Inna jeśli chodzi o styl pisania- taka bardziej pogmatwana, nieprzewidywalna. Momentami nie wiedziałam, o co chodzi i gubiłam się we wszystkim- podobało mi się to.