Aliantka

Wydawnictwo: Telbit

Aliantka zdobyła nagrodę w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Wydawnictwa TELBIT na powieść dla młodzieży. Dobrochna, uczennica trzeciej klasy gimnazjum, staje przed trudną prawdą a jej rodzice rozwodzą się. Decyzja ta wprowadza szereg poważnych i nieodwracalnych zmian w uporządkowanym świecie dziewczyny. W środku roku szkolnego opuszcza Warszawę, zostawia znajomych i ukochane kąty, by razem z matką, absolutnie nieżyciową artystką, zamieszkać w malowniczej wsi nad jeziorem. To właśnie tu spotka aliantów ludzi, których różne sytuacje życiowe zmusiły do ucieczki z miasta. Tu spróbuje zbudować nową rzeczywistość, uwolni w sobie alianckiego ducha, zacznie być sobą, zmierzy się z życiem i sięgnie po zakazany owoc... Aliantka przedstawia świat młodych ludzi, których za wcześnie dopadło dorosłe życie i związane z nim problemy, mówi o potrzebie przyjaźni i miłości, o tym, że warto mieć swoje miejsce na ziemi. Regina Kowalska pisze przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Kanwą jej utworów są bardzo często losy rodziny, przyjaciół i znajomych. Od szesnastu lat związana jest z bogatą w urocze zakątki Warmią, gdzie studiowała, obecnie zaś pracuje zawodowo i tworzy.

Patrycja | 2014-06-18

Książka jest wciągająca, porusza ważne tematy, aczkolwiek brakowało mi sensownego zakończenia. Opowieść kończy się w najciekawszym momencie. :( Mimo to, nie żałuję, że po nią sięgnęłam. ;)

Smile | 2013-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2013

Nie ma sensu po raz kolejny powtarzać streszczenia, więc to będzie tylko moja opinia.

Od początku książka mi się spodobała. Ma w sobie "to coś". Płakałam i śmiałam się na przemian. Sprawa aborcji koleżanki jest ważnym wątkiem. Najważniejszą rzeczą pokazaną w książce jest zmiana głównej bohaterki - w jakimś stopniu odzyskała wiarę.

Denerwowała mnie postawa matki. Aż tak nieprzystosowanym do życia nie można być.
Dobrochnę spotkał los wielu dzieci, których rodzice się rozwodzą. Została pozbawiona ciepła i poczucia bezpieczeństwa, obietnice ojca okazały się kłamstwem. Uderzył mnie fragment (dokładnie nie przepisuję) "obiecałam sobie, że nie zakocham się, żeby nie cierpieć kiedy ktoś mnie zostawi. Wystarczy, że ojciec odszedł (...) nie uwierzę już w żadne obietnice - i te przed ołtarzem i w świetle księżyca" W 100% pokazuje to jaki wpływ ma rozwód na psychikę dzieci.

Książka cudowna. Napisana od serca, językiem rozumianym i akceptowanym przez młodzież.

Marta | 2014-01-28
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Książka lekka, opisująca problemy prawdziwe. Co prawda nie ma tam za wiele wątków "podnoszących ciśnienie" aczkolwiek mi się podobała. Szkoda jednak, że nie było tak niczego co ubarwiło by tę lekturę. Ale nie jest źle, polecam na nudne wieczory ;)

ala124356 | 2013-02-03

można się wciągnąć,aczykolwiek szału nie ma.

katalen | 2011-12-18
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 18 grudnia 2011

Dobrochna to jedna z wielu typowych mieszczuchów. Ma bogatych rodziców, chodzi do prywatnej szkoły, bardzo dużą wagę przykłada do swojej przyszłości. Po skończeniu gimnazjum pragnie dostać się do jednej z najlepszych warszawskich szkół ponadgimnazjalnych. I wtedy stało się. Rozwód. Ona i jej mama przeprowadzają się na warmińską wieś, gdzie Dobrochna nie potrafi się odnaleźć. Jej ojciec, szanowany architekt, pozostał w Warszawie wraz ze swoją nową ukochaną.

Dziewczyna, choć nie bez złości, jest zmuszona do przystosowania się do nowego środowiska - nowej szkoły, kolegów, nowego obiektu westchnień matki. I pośród tych nowych twarzy jako aliantka musi stawić czoło codziennym wyzwaniom wiejskiego życia.

Co by tu powiedzieć... śmieszyli mnie uczniowie szkoły Dobrochny. Do mojego gimnazjum chodzi wiele młodzieży ze wsi (choćby i ja), ale aż tak źle to nie jest. Wszystko wyrwane niczym z "Rancza". A ogólna fabuła... książka wydawała się dla mnie nie mieć żadnego celu. Żadnego punktu...

gakuko | 2012-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2012

Od razu napiszę, że nie polecam tej książki.
Fabuła jest sztampowa i mało interesująca. Przez prawie cały czas nic się nie dzieje i nie ma tak naprawdę żadnego punktu kulminacyjnego, który by dawał poczucie, że ta historia do czegoś dąży. Z bohaterami też nie jest dobrze. Właściwie nie polubiłam praktycznie nikogo, poza dwiema postaciami drugoplanowymi. Główna bohaterka jest denerwująca i nie można jej polubić. Jej mama, która powinna z powodu rozwodu zacząć lepiej zajmować się dorastającą córką i pomóc jej przejść ten bardzo trudny okres, jest niedojrzałą i oderwaną od rzeczywistości artystką, którą "sprawy przyziemne" zwyczajnie nie interesują (właściwie jej były mąż nie jest lepszy).

Ervisha | 2010-10-21

Kolejna młodzieżówka. Nadam jej raczej miano przeciętnej. Dla miłośników opisów to nie jest najlepsza pozycja.
W większości akcja rozgrywa się na pięknej wsi położonej przy jeziorze, a tak naprawdę w całej książce jest chyba tylko z 9 zdań opisów miejsc i 3 zdania dotyczące ludzi.
Książka raczej nudna, dla mnie zaczęło się coś dziać w ostatnich 4 rozdziałach. Podsumowanie wypada raczej negatywnie. Nie polecam.

Karolka | 2011-10-04
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Książka słaba. Zero akcji, wszystko nudne i uporządkowane. Bohaterzy wydaja się trochę... wyblakli - autorka nie potrafiła z nich nic wykrzesić...

Nie polecam.

Blawatka98 | 2015-07-08

Momentami wciągająca, a momentami wręcz przeciwnie. Ale jako całokształt dobra.

Hikaru-Aya | 2017-06-07