Długa lekcja

Wydawnictwo: Skrzat
978-83-7437-217-6
dojrzewanie, młodość, wybory
Wiola-M

Magda jest zagubioną dziewczyną, buntującą się przeciw całemu światu. Ewa ceni tylko pieniądze. Ania z kolei pochodzi z biednej rodziny, opiekuje się młodszymi siostrami i prowadzi dom. Losy trzech, tak bardzo różniących się od siebie dziewcząt splatają się ze sobą. Każda z nich staje przed ważnym życiowym wyborem. Każda próbuje stworzyć swój system wartości. Każda musi sama zadecydować, jaką przyjąć postawę w trudnych życiowych sytuacjach. Każda przekonuje się, że dojrzewanie jest bardzo długą lekcją...

Ewa | 2010-12-21
Przeczytana: grudzień 2010

Trzy dziewczyny, trzy światy, trzy systemy wartości. W jednym główną rolę gra pieniądz, w drugim - bezkompromisowość , mylona ze szczerością a w trzecim... trudno na dobrą sprawę powiedzieć co, bo wydawać by się mogło że książkowa Ania to wzór doskonałości wręcz, jednak i na tej kryształowej postaci pojawiają się rysy. Książka teoretycznie przeznaczona jest dla młodzieży - jednak na dobrą sprawę przeczytać ją może każdy. I, jako że "Długa lekcja" skłania do myślenia, raczej tego nie pożałuje.

Karolka | 2011-06-13
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 13 czerwca 2011

Kiedy tylko zobaczyłam powieść Ewy Ostrowskiej "Długa lekcja" w bibliotece, od razu wiedziałam, że muszę ją wypożyczyć. Okładka i opis maja w sobie coś takiego... przyciągającego...
Już po przeczytaniu jednej trzeciej książki, chciałam ją odłożyć, ponieważ język i treść były takie... "dorosłe", a niektóre kawałki przypominały przemówienia, a nie jak chciała autorka-rozważania. Mimo to każda strona ma w sobie coś takiego, że każdy chce wiedzieć co będzie dalej.
Zresztą już po kilku pierwszych stronach, zauważyłam że autorka jest niezwykle inteligentną osobą. Myślę, że specjalnie stworzyła takie "denerwujące postacie-bo nie oszukujmy się, takie były. Zrobiła to specjalnie, aby nastolatek, czytający tę powieść mógł zastanowić się nad własnym zachowaniem-a jaki Ja jestem? Kogo przypominam? Samolubną Magdę? Chciwą, głupiutką Ewę? A może utrudzoną Anię?
W książce przedstawione są trzy odrębne światy-Ewy, Magdy i Ani. Wszystkie te dziewczyny mają problemy ze swoimi rodzicami oraz...

gosia123 | 2012-03-08
Przeczytana: 07 marca 2012

Książka o młodzieży i dla młodzieży,ale skłania do refleksji i nie da się jej "przelecieć" wzrokiem

Elya | 2013-07-26

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona! Niewiele książek tak mną poruszyło, jak ta. Niby historia trzech, zwykłych dziewczyn. Jasne, kłopoty z rodzicami, nauczycielami, pieniędzmi, ale to nie jest zwykła powieść. Bohaterki książki są niezwykle "ludzkie", chwilami byłam przerażona, w jak wielu momentach zachowałam się jak któraś z nich. Tok myślenia Magdy, Ani i Ewy był dla mnie zrozumiały, chociaż czytając, często chciałam, żeby postąpiły inaczej. Prawda jest taka, że wszystkie są zwyczajne, nie złe ani dobre, tylko zwyczajne. Polonistka, Bułka też w gruncie rzeczy chwilami była dla mnie nie zrozumiała, a to dlatego, że i ona i ja jesteśmy zwyczajne. Cieszę się, że książka zakończyła się dobrze, może nie idealnie, ale ciągle jest nadzieja, że będzie lepiej.

Tiger | 2012-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2012

Oceniłam tę książkę jako arcydzieło. Dlaczego? Otóż powód jest bardzo prosty... Zachwyciła mnie w sposób niebanalny. Po przeczytaniu pierwszych stron już chciałam ją odłożyć na półkę, ponieważ denerwowała mnie jedna z bohaterek. Myślałam "co za idiotka, takie zachowanie", ale chwilę.. przecież pisarka dokładnie chciała,aby ta postać była kontrowersyjna, aby wywołała u czytelnika, takie a nie inne emocje. Mimo,że szarpały mną emocję, nie odłożyłam książki. Zadziałam na mnie niezdefiniowany urok.. Czytałam i czytałam, nie mogła się oderwać od książki. Tak mnie zafascynowała. Tak bardzo,aż od razu, kiedy skończyłam ją czytać zapragnęłam napisać moją opinię o niej. W dwóch słowach: JEST GENIALNA!

Rasia | 2013-07-07
Przeczytana: 11 grudnia 2011

Musze powiedzieć, ze byłam bardzo poruszona tą ksiązką. Każda historia dziewczyn, choć w jakiś sposób była ze soba spleciona, wywoływała we mnie różne emocje, złość, współczucie, strach, smutek, zniechęcenie. To naprawdę pouczająca lektura. Świetnie się ją czytało. Jedna z moich ulubionych książek. Bardzo zachęcam do przeczytania.

Karolina | 2012-12-01
Na półkach: Przeczytane, Młodzieżowe
Przeczytana: 10 października 2012

Książka ciekawa i bardzo współczesna.
Myślę, że warto przeczytać historie 3 dziewczyn, które trafiły do jednej klasy. Każda z innego świata.

SeaGoddess | 2012-08-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2010
Przeczytana: październik 2010

Powieść ładnie ukazuje problemy z jakimi przychodzi zmierzyć się nastolatkom, kiedy dojrzewają. Jedna z tych, które zmuszają do refleksji.

luna99 | 2013-07-03

Odkąd zobaczyłam tę książkę, coś mnie do niej przyciągało. Może to tytuł, a może okładka, nie wiem co, ale w tamtym okresie (kilka lat temu) nie lubiłam powieści tego typu. Aż pewnego dnia dostałam ją od cioci.

Magda jest zbuntowaną nastolatką, Ewa ceni sobie tylko pieniądze, a Ania prowadzi dom i zajmuje się młodszymi siostrami. Każda z nich jest inna i ma różne problemy. Dla Magdy jest to matka,z którą się nie dogaduje, dla Ewy konieczność chodzenia do liceum dla "biedoty", a dla Ani niepewność, co włoży do garnka następnego dnia. I te trzy dziewczyny trafiają do jednej klasy...

Sama się zdziwiłam, jak bardzo spodobała mi się ta książka. Autorka doskonale opisuje uczucia każdej z dziewcząt, tak że bez problemu można wczuć się w ich rolę. Główne bohaterki mogą się z początku wydawać płytkie i denerwujące (może oprócz Ani, która jest po prostu aniołem, chociaż ma parę wad), ale po pewnym czasie ukazuje się nam, jak bardzo skomplikowane są ich charaktery.

W książce są pokazane...

Bellatrixx | 2013-05-25

Bardzo mi się podobała, jedna z najlepiej napisanych książek dla młodych ludzi! Polecam.

Długa lekcja, czyli słowo o lekturach szkolnych

To, że nie mam jeszcze dzieci, nie znaczy wcale, że nie myślę o tym, jakie książki podsunę w przyszłości swoim latoroślom. Od tych myśli natomiast, prosta droga do lektur narzucanych uczniom w podstawówce, gimnazjum i liceum. Za moich czasów ich lista wyglądała nieco inaczej, choć lwia część pozostała jednak bez zmian.