Długa lekcja

Wydawnictwo: Skrzat
978-83-7437-217-6
dojrzewanie, młodość, wybory
Wiola-M

Magda jest zagubioną dziewczyną, buntującą się przeciw całemu światu. Ewa ceni tylko pieniądze. Ania z kolei pochodzi z biednej rodziny, opiekuje się młodszymi siostrami i prowadzi dom. Losy trzech, tak bardzo różniących się od siebie dziewcząt splatają się ze sobą. Każda z nich staje przed ważnym życiowym wyborem. Każda próbuje stworzyć swój system wartości. Każda musi sama zadecydować, jaką przyjąć postawę w trudnych życiowych sytuacjach. Każda przekonuje się, że dojrzewanie jest bardzo długą lekcją...

liaguszka | 2017-05-21
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 20 maja 2017

Książki Ostrowskiej są książkami dla wszystkich. Dla młodzieży, bo być może pomogą zrozumieć młodemu człowiekowi, jego rozterki i dla dorosłych, którzy nawet jeśli nie zapomnieli jak to jest być nastolatkiem, to czasem nie ogarniają rzeczywistości i problemów, z jakimi borykają się ich pociechy.Że te problemy , choć podobne, to jednak nie takie same jak np trzydzieści lat temu.Czytać, czytać, czytać!

vixen39 | 2015-08-31
Przeczytana: styczeń 2015

Super, fajny socjologiczno- psychologiczny obraz młodzieży licealnej, różńic społecznych, które już od początku nas determinują. polecałabym ja szczególnie młodzieży i nauczycielom bo może spojrzeli by inaczej wokół siebie i się czasem zastanowili. Ewa Ostrowska to super obserwator , nie moralizuje a jednak zmusza do przemyśleń.

Gosia | 2014-06-27

Książka wspaniała, wiele uczy. Bardzo odnalazłam się w bohaterkach książki :)

Elya | 2013-07-26

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona! Niewiele książek tak mną poruszyło, jak ta. Niby historia trzech, zwykłych dziewczyn. Jasne, kłopoty z rodzicami, nauczycielami, pieniędzmi, ale to nie jest zwykła powieść. Bohaterki książki są niezwykle "ludzkie", chwilami byłam przerażona, w jak wielu momentach zachowałam się jak któraś z nich. Tok myślenia Magdy, Ani i Ewy był dla mnie zrozumiały, chociaż czytając, często chciałam, żeby postąpiły inaczej. Prawda jest taka, że wszystkie są zwyczajne, nie złe ani dobre, tylko zwyczajne. Polonistka, Bułka też w gruncie rzeczy chwilami była dla mnie nie zrozumiała, a to dlatego, że i ona i ja jesteśmy zwyczajne. Cieszę się, że książka zakończyła się dobrze, może nie idealnie, ale ciągle jest nadzieja, że będzie lepiej.

Rasia | 2013-07-07
Przeczytana: 11 grudnia 2011

Musze powiedzieć, ze byłam bardzo poruszona tą ksiązką. Każda historia dziewczyn, choć w jakiś sposób była ze soba spleciona, wywoływała we mnie różne emocje, złość, współczucie, strach, smutek, zniechęcenie. To naprawdę pouczająca lektura. Świetnie się ją czytało. Jedna z moich ulubionych książek. Bardzo zachęcam do przeczytania.

| 2013-07-03

Odkąd zobaczyłam tę książkę, coś mnie do niej przyciągało. Może to tytuł, a może okładka, nie wiem co, ale w tamtym okresie (kilka lat temu) nie lubiłam powieści tego typu. Aż pewnego dnia dostałam ją od cioci.

Magda jest zbuntowaną nastolatką, Ewa ceni sobie tylko pieniądze, a Ania prowadzi dom i zajmuje się młodszymi siostrami. Każda z nich jest inna i ma różne problemy. Dla Magdy jest to matka,z którą się nie dogaduje, dla Ewy konieczność chodzenia do liceum dla "biedoty", a dla Ani niepewność, co włoży do garnka następnego dnia. I te trzy dziewczyny trafiają do jednej klasy...

Sama się zdziwiłam, jak bardzo spodobała mi się ta książka. Autorka doskonale opisuje uczucia każdej z dziewcząt, tak że bez problemu można wczuć się w ich rolę. Główne bohaterki mogą się z początku wydawać płytkie i denerwujące (może oprócz Ani, która jest po prostu aniołem, chociaż ma parę wad), ale po pewnym czasie ukazuje się nam, jak bardzo skomplikowane są ich charaktery.

W książce są pokazane...

Bellatrixx | 2013-05-25

Bardzo mi się podobała, jedna z najlepiej napisanych książek dla młodych ludzi! Polecam.

emmato | 2013-05-06
Przeczytana: 22 lipca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Powrot do prawdziwego zycia.

Kashmir | 2013-01-03
Przeczytana: czerwiec 2010

Dobra lekcja! Dla wszystkich. Obłędna przenikliwość Ewy Ostrowskiej... Fantastyczna!

Karolina | 2012-12-01
Na półkach: Przeczytane, Młodzieżowe
Przeczytana: 10 października 2012

Książka ciekawa i bardzo współczesna.
Myślę, że warto przeczytać historie 3 dziewczyn, które trafiły do jednej klasy. Każda z innego świata.