Teoria strun bez tajemnic

Tłumaczenie: Janusz Popowski
Seria: Wiedza i Życie - Orbity Nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The little book of string theory
astronomia, teoria
IronWoman

Teoria strun została ochrzczona mianem "teorii wszystkiego". Jej celem jest stworzenie opisu fundamentalnych sił natury i unifikacja grawitacji i mechaniki kwantowej. Teoria pozostaje jednak nieudowodniona, a wokół niej wciąż narastają kontrowersje. Po przeczytaniu tej książki każdy będzie mógł wyciągnąć własne wnioski na jej temat. Steve Gubser wprowadza najpierw czytelnika w tajniki...

Steve Gubser wprowadza najpierw czytelnika w tajniki najbardziej znanego równania Einsteina E=mc2, mechaniki kwantowej i czarnych dziur. Następnie przeprowadza intensywny kurs teorii strun i kluczowych idei z nią związanych. Prostym językiem bez matematycznego balastu Gubser wyjaśnia takie pojęcia jak struny, brany, dualności strun, dodatkowe wymiary, zakrzywiona czasoprzestrzeń, fluktuacje kwantowe, symetria i supersymetria. Opisuje wysiłki zmierzające do powiązania teorii strun z fizyką eksperymentalną i używa analogii zrozumiałych dla laika.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Teoria_strun_bez_tajemnic-p-30555-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Teoria_strun_bez_tajemnic-p-30555-.html

Karaś | 2017-12-02
Na półkach: Astro, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 02 grudnia 2017

Autor gdzieś po drodze zgubił ten popularnonaukowy dryg i zaczął pisać jak profesor mówi na wykładzie do studentów - ciężkie informacje w słabo zrozumiały sposób traktując słuchaczy jak idiotę. Właśnie chciałbym książki jak dla idioty, ale autor nie potrafi utrzymać równowagi i albo się cacka albo przytłacza czytelnika.

Michał | 2012-08-17

Zacząłem ją czytać wczoraj późnym wieczorem. Dzisiaj jestem już w połowie 3-go rozdziału(na osiem). Autor bardzo gładko wprowadza podstawowe wzory opisujące energię światła, elektronów itp. Tłumaczy na czym polega teoria nieoznaczoności. Wszystko jest wyjaśnione w przystępny sposób, zrozumiały dla przeciętnego człowieka. Czasami trzeba przeczytać pewien fragment kilka razy, aby to wszystko sobie dobrze wyobrazić, ale nie jest to spowodowane od stylem pisania(autor jest naprawdę przyjazny laikom, za każdym razem, gdy próbuje coś wytłumaczyć, stara się stosować anegdoty do codziennych zjawisk, np. zachowania kwantowe przyrównuje do utworu szopena), tylko od tego, iż sam temat o którym pisze, jest trudny do zrozumienia. Polecam książkę ludziom, którzy chcą się nieco więcej dowiedzieć o postępach obecnej fizyki. Naprawdę warto :)

siasi1992 | 2013-08-20
Przeczytana: styczeń 2013

książka jest zrozumiała. Odkryła przede mną wiele spraw, o których nie wiedziałam. Książka otwiera umysł na nowe sprawy, pomogła mi bardzo, w zrozumieniu dylatacji czasu i bran. Gorąco polecam.

Świetna książka nawet nie matematyk zrozumie.

Fantasmagoria | 2018-03-23
lau | 2017-06-11