Bóg i nowa fizyka

God and the new physics
83-60279-14-4
fizyka, bóg, nauka
Paweł Lipiec

Nowa fizyka zrewolucjonizowała naukę, umożliwiając badanie cząstek elementarnych oraz całego wszechświata. Filozofia i religia muszą wobec tego odpowiedzieć na nowe pytania i wyzwania, podważające tradycyjne poglądy na naturę wszechświata. Jak powstał świat i jaki czeka go koniec, jeśli takowy nastąpi? Czym jest ludzki umysł i czy może on przetrwać śmierć? Jaki związek z naszymi koncepcjami Boga mają czas i przestrzeń? Czy obserwowany we wszechświecie porządek jest wynikiem planowego działania czy przypadku?
Paul Davies twierdzi, że na wiele pytań stawianych przez religię można obecnie znaleźć naukowe odpowiedzi. Opisuje nowy scenariusz kosmologiczny, w którym kwantowy wszechświat powstaje z nicości. Jego książka rozpoczyna ważny etap w długotrwałej debacie między nauką a religią.
Profesor Paul Davies przez wiele lat był wykładowcą fizyki teoretycznej na uniwersytecie w Newcastle upon Tyne. Prowadził badania naukowe w dziedzinie fizyki podstawowej i kosmologii. Zyskał międzynarodowe uznanie jako popularyzator nauki, jest autorem wielu znanych książek, m.in. Other Worlds, The Runaway Universe i The Edge of Infinity.

Paweł Lipiec | 2010-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2010

Rewelacyjna książka. Filozofia i Religia zestawione (nie zderzone) z osiągnięciami współczesnej fizyki dają fantastyczny obraz świata. Świata, który jest niesamowicie złożony i rzadko bywa czarno-biały. Książka świetnie pokazuje, że tylko głupcy stawiają naukę w kontrze do religii. Autor skutecznie dowodzi, że nauka i religia rewelacyjnie się uzupełniają.
Czytałem z zapartym tchem. Dla fanów kosmologii pozycja obowiązkowa.

Michał-Tarnowski | 2016-08-10
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Bardzo trudno ocenić tę książkę. Z jednej strony zawiera wiele ciekawych pomysłów i umiarkowanych opinii. Wystrzega się wielu błędów, jakie popełniają inni popularyzatorzy, np. Hawking szukający łatwej sensacji albo Kaku odlatujący w science-fiction. Paul Davies jest deistą, których z niewiadomych przyczyn jest współcześnie jak na lekarstwo, mimo że deizm jest pewnym kompromisem między najpopularniejszymi opcjami, tj. wiarą chrześcijańską i niewiarą. Autor pokazuje też, że Penrose nie był pierwszym, który brał twierdzenia Gödla za dowód niealgorytmiczności umysłu, ale sugerował to już Lucas w latach 60. i skrytykował to Hofstadter w latach 70.

Z drugiej strony książka po prostu roi się od nieporozumień i błędów, często rażących: fizycznych, filozoficznych, historycznych. Widać wpadanie w pułapkę naiwnego dopowiadania historii na podstawie skojarzeń – np. nonsens, że skoro Planck wprowadził swoją stałą i skwantowaną emisję, to zaproponował cząstki światła. To zrobił dopiero...

swordmaster | 2014-08-04
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Bardzo przystępny język bez forsowania na siłę własnej opcji (wszech)światopoglądowej. Filozofia, religia, fizyka i metafizyka zarazem. Fascynujące zagadnienia o naszej (?) rzeczywistości. Jedna z najlepszych w tej dziedzinie jakie czytałem.

Tomek | 2018-04-29
Przeczytana: 2018 rok

Książka, która ma potencjał burzenia dobrego samopoczucia i stawiania niewygodnych, ale fundamentalnych pytań: co było, co jest i co będzie?

Ineptia | 2012-12-29

Dostałam ją w prezencie i na początku byłam do niej nastawiona sceptycznie. Okazało się, że autor do niczego nie próbuje nas przekonać na siłę, raczej pozostawia duże pole do własnych wniosków. Język nie jest stricte naukowy, co również sprawia, że bardzo szybko i wygodnie tę pozycję się czyta. Autor omawia takie tematy jak czas, zjawiska kwantowe, wolna wola, koniec świata, a także próbuje znaleźć odpowiedź na nurtujące nas od wieków pytania. Myślę, że warto ją przeczytać.

Timajos85 | 2013-12-08
Przeczytana: 02 października 2013

Czasami zbyt ciężka jak na mój humanistyczny umysł, lecz w wielu miejscach traktująca nie tylko o czysto ścisłej naturze wszechświata ale również o metafizyce. Znakomite połączenie wiedzy astrofizycznej z filozofią i metafizyką.

rasilio | 2015-09-23
Przeczytana: 2014 rok

Nowa ta fizyka to już nie jest. Jest to książka z 1983r. Wydana u nas w 2006r. Kupiłem w 2014r. Kategoryczne opinie autora w stylu "najnowsze" "współczesne" po 32 latach nie budzą mojego zaufania.

RyBy RyBy | 2017-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2017

Rozważania filozoficzne jak to filozofia - cześć tematów dobra a cześć nie.

bejs | 2012-12-04
Przeczytana: 2010 rok

Zrozumiale napisana książka, która wciąga. Wiele ciekawych rzeczy wyjaśnia.

bianco | 2017-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2017