Ukryte wymiary Wszechświata

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Warped Passages. Unraveling the Mysteries of the Universe’s
wszechświat, kosmos, fizyka
gall21

Wszechświat ma wiele tajemnic. Być może oprócz znanych nam trzech skrywa również dodatkowe wymiary przestrzeni. Niewykluczone nawet, że tuż obok naszego Wszechświata znajduje się inny wszechświat, niewidzialny i nieosiągalny… przynajmniej na razie. Ukryte wymiary Wszechświata to wspaniale opisana i niezwykle fascynująca podróż śladami odkryć w dziedzinie fizyki, od początków XX stulecia po...

Ukryte wymiary Wszechświata to wspaniale opisana i niezwykle fascynująca podróż śladami odkryć w dziedzinie fizyki, od początków XX stulecia po najnowsze współczesne teorie naukowe. Lisa Randall, uczona należąca do światowej czołówki fizyków teoretyków, przedstawia zaskakujące możliwości w fizyce, które do niedawna pojawiały się wyłącznie w fantastyce naukowej. Wyjaśniając skomplikowane wątki toczących się debat naukowych na temat teorii względności, mechaniki kwantowej i grawitacji, autorka zastanawia się nad najbardziej fundamentalnymi pytaniami stawianymi przez Naturę – zabiera nas do zakrzywionych, ukrytych wymiarów stanowiących podstawę naszego Wszechświata i tłumaczy idee naukowe przewidujące, że tuż za naszym światem mogą się rozciągać kolejne, niezliczone światy.

źródło opisu: Prószyński i S-ka

źródło okładki: Prószyński i S-ka

LiliMadlene | 2013-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2013

Jak na uznaną i poczytną serię Na Ścieżkach Nauki, której można zaufać wybierając pozycje w ciemno to książka tak słaba, że najlepiej wziąć ją jako wyjątek potwierdzający regułę. Ani doświadczeni fizykomaniacy nie dowiedzą się za dużo - struny, brany i wymiary zajmują raptem kilka ostatnich rozdziałów, ani początkujący w temacie, których może odstraszyć niegramotny styl rozwodnionej na pięćset stron treści. Dla tych ostatnich idealna jest kultowa "Boska cząstka", bo dzięki niej można załapać fizycznego bakcyla - takie powinny być dobre popularno-naukowe książki.

Nawiasem mówiąc, Einsteinowi kiedyś się rzekło, że jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić, to niewystarczająco to rozumiesz i mam nieodparte wrażenie, że, z całym szacunkiem, pani Randall to dotyczy.

paramecium | 2014-02-20

Lisa Randall zmaga się przez ponad 500 stron z podaniem czytelnikowi odpowiedzi na pytania dotyczące podstaw fizyki cząstek, kosmologii, teorii strun, a przede wszystkim istnienia dodatkowych wymiarów przestrzennych - jak mogłyby one wyglądać, jeśli rzeczywiście istnieją? Jakie rozmiary mogą one osiągać? Jak można zdefiniować pojęcie "wymiar"?

Pomimo widocznego ogromu pracy włożonego w napisanie "Ukrytych wymiarów wszechświata" oraz szczerych chęci autorki mających na celu możliwie jak największe uatrakcyjnienie przekazywanych treści (historie fabularne na początku rozdziałów, barwne wspomnienia, cytaty muzyki popularnej), lektura wydaje się być za bardzo "rozwleczona", momentami wręcz nużąca. Randall najwidoczniej zdaje sobie z tego sprawę, ponieważ sama proponuje czytelnikowi ułatwienie sobie przebrnięcia przez swoją książkę dzięki zapoznaniu się jedynie z podsumowaniami poszczególnych rozdziałów.

Zgodnie z metodami Stephena Hawkinga, mającymi zwiększyć sprzedaż liczby...

| 2011-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2011

Świetna książka o kwarkach, kwantach i wymiarach. Autorka w miarę przystępny sposób próbuje przedstawić czytelnikowi idee wielu wymiarów, zaczynając od podstaw, które w zasadzie stanowią 2/3 książki. Pomimo schematycznego stylu pisania (jednak nie w pejoratywnym sensie) oraz często dość technicznemu językowi książkę czyta się dobrze. Pewien niedosyt (a nawet wzmożoną ciekawość) można odczuwać w miejscach, gdzie Autorka przytacza domniemania na temat odkrycia nowych cząstek w LHC, który oddano do użytku kilka lat po napisaniu książki. Dla osób początkujących w temacie "Ukryte wymiary Wszechświata" mogą okazać się trudną lekturą - odpowiedniejsze będą raczej książki Michio Kaku ("Hiperprzestrzeń") czy Stephena Hawkinga ("Krótka historia czasu").

Andronicus | 2016-10-18
celiyan | 2016-08-09