Kod jedwabiu

Tłumaczenie: Jarosław Cieśla
Książka jest przypisana do serii/cyklu "d'Amato". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Solaris
The Silk Code
83-88431-71-4
Phil d'Amato, nagroda Locusa
vea

Kryminał z elementami fantastyki. Powieść otrzymała w 1999 roku nagrodę "Locusa" dla najlepszej powieści roku. Lekarz sądowy nowojorskiej policji. Phil d'Amato, wpada na trop zadziwiającej historii. Najpierw okazuje się, że Amisze od wieków są bardzo zaawansowani w skomplikowanych biotechnologiach, a potem w Nowym Jorku, Toronto i Londynie zostają znalezione szczątki neandertalczyków,...

Lekarz sądowy nowojorskiej policji. Phil d'Amato, wpada na trop zadziwiającej historii. Najpierw okazuje się, że Amisze od wieków są bardzo zaawansowani w skomplikowanych biotechnologiach, a potem w Nowym Jorku, Toronto i Londynie zostają znalezione szczątki neandertalczyków, datowane izotopem węgla na 30000 lat, ale wygladające, jakby osobnicy ci zmarli dopiero kilka dni wcześniej. Drobiazgowe śledztwo prowadzi do zaskakującej puenty i odkrycia zadziwiającej tajemnicy gatunku Homo homo sapiens.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.empik.com/kod-jedwabiu-paul-levinson,5190,ksiazka-p

aleczka | 2015-08-24
Na półkach: Przeczytane, Oddane

Pierwsze słowo nasuwające się po przeczytaniu -DZIWNA! Ciekawy wątek kryminalny, ale tak ukryty w powodzi naukowego (pseudo-naukowego?) bełkotu z dziedzin biologii i filozofii, że trudno go z stamtąd wyłuskać!
Ciężko było mi dobrnąć do końca :(

tsantsara | 2017-05-23
Przeczytana: 17 maja 2017

Przedziwna mieszanka thrillera, kryminału i fantastyki ekologiczno-naukowej w powiązaniu z historią kultury i antropogenezą. Głównymi punktami zainteresowania (i zarazem podejrzanymi w śledztwie) są dwie grupy ludzkie, które są albo mało znane, jak wytępiony neandertalczyk, albo świadomie trzymający się na uboczu, jak Amisze.

Neandertalczycy pozostawili po sobie być może fascynujące malowidła jaskiniowe (Altamira, Lascaux, itp) a nie byli ludem indoeuropejskim, stąd autor szuka ich przodków wśród Basków, Finów a także w dolinie Tarymskiej na jedwabnym szlaku, skąd prawdopodobnie Indoeuropejczycy przywędrowali do Europy. Najciekawszym dla mnie fragmentem powieści była właśnie podróż czterech 'mędrców' ok 750 roku ne.: młodego Ujgura, żydowskiego kupca, arabskiego kupca i uczonego, chrześcijanina z Bizancjum, ewidentnie pochodzenia baskijskiego w poszukiwaniu "śpiewaków" - dziwnych postaci, których tępiono i po śmierci, nie pamietajac juz dlaczego. Podróżnicy docierają na...

Pollyanna | 2014-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2014

Jest to powieść napisana niesztampowo, acz wyda się może nakreślona dość zgrzebnie. Jednak po kilkunastu stronicach, siedząc w gospodarstwie amiszów zagryzając pomidory wśród wybuchających świetlików, zapomina się o tym że są jakieś niedoskonałości warsztatowe, bo akcja toczy się nadzwyczaj wartko, a my zastanawiamy się o co jeszcze chodzi. Powieść w głównej mierze dotyczy neandertalczyków,ich genezy i... wrażliwości, ale już mówię wszystkim którym zapowiada się to nudnie, iż w chwili gdy uderzą w ich nozdrza duszące zapachy Bliskiego Wschodu, gdy popłyną na stateczku wielkości canoe z krajów żydowskich aż na Madagaskar, gdy oczami wyobraźni ujrzą bujające się na ogonach małpiatki w zielonej gęstwie buszu, sami zechcą dojść gdzie swe źródło ma muzyka Śpiewaków.

Sławomir | 2016-05-13
Przeczytana: 13 maja 2016

Takiego kretyństwa dawno w rękach nie miałem. Wytrzymałem do pięćdziesiątej strony. Szalę przeważyło gdy głównych bohater w "genialny" sposób zapobiegł pożarowi. Nie będę zdradzał fabuły, bo może ktoś będzie chciał się zabić i weźmie tą książkę do ręki ale napiszę tylko, że zaczątek pożaru jako wynik pracy umysłów przez wieki, przedstawiciel tych umysłów wrzeszczy, że nic się nie da zrobić a nasz zuch załatwia od tak sprawę latarką. To ku*** co ci ludzie wykminili w trudzie i znoju jak dokonać tego cudu domowej bioinżynierii a nie wpadli na tak prosty pomysł z latarką?!
Całkowicie się kupy to nie trzyma i naciągane w cholerę. Naturalne zachowania postaci niczym satanisty u komunii świętej. Bach, morderstwo, bach drugie, kolo dowiaduje się o potężnej organizacji ale jakoś wiele nie docieka kto to i po co to.
Ech, nie będę się rozpisywał.

Magdalena | 2015-07-27
Alos | 2014-08-24