Kod jedwabiu

2003-06-20
83-88431-71-4
Jarosław Cieśla
Phil d'Amato nagroda Locusa

Przedziwna mieszanka thrillera, kryminału i fantastyki ekologiczno-naukowej w powiązaniu z historią kultury i antropogenezą. Głównymi punktami zainteresowania (i zarazem podejrzanymi w śledztwie) są dwie grupy ludzkie, które są albo mało znane, jak wytępiony neandertalczyk, albo świadomie trzymający się na uboczu, jak Amisze.

Neandertalczycy pozostawili po sobie być może fascynujące malowidła jaskiniowe (Altamira, Lascaux, itp) a nie byli ludem indoeuropejskim, stąd autor szuka ich przodków wśród Basków, Finów a także w dolinie Tarymskiej na jedwabnym szlaku, skąd prawdopodobnie Indoeuropejczycy przywędrowali do Europy. Najciekawszym dla mnie fragmentem powieści była właśnie podróż czterech 'mędrców' ok 750 roku ne.: młodego Ujgura, żydowskiego kupca, arabskiego kupca i uczonego, chrześcijanina z Bizancjum, ewidentnie pochodzenia baskijskiego w poszukiwaniu "śpiewaków" - dziwnych postaci, których tępiono i po śmierci, nie pamiętając juz dlaczego. Podróżnicy docierają na Madagaskar, opływają Afrykę i docierają w poszukiwaniach do kraju Basków. To najciekawszy fragment, próbujący zinterpretować tajemnicze zniknięcie Neandertalczyków, współczesnych swego czasu homo sapiens sapiens, czyli naszej rasie. Potem zaczyna się historia kryminalna ze współczesności...i po amerykańsku neandertalczycy próbują wziąć krwawy odwet na nas - swych dzieciach, którym poprawili genotyp. Czego tam nie ma: świetliki, które powodują pożary, motyle siadające wg kodu języka angielskiego, środki w kilka godzin postarzające kości o całe epoki .

Amisze, jako żyjący blisko natury, podejrzani są o eksperymenty biologiczne wykraczające daleko poza osiągnięcia klasycznej nauki. Czyli napadają obcy, którzy są wśród nas, ale ich mało znamy...

Przeskoki pomiędzy wątkami są znaczne, niekiedy może nawet karkołomne, ale w całości oryginalna historia, łącząca, choć nie bez szwów, niewyjaśnione tajemnice przeszłości ze światem dzisiejszym.

Neandertalczycy pozostawili po sobie być może...

Takiego kretyństwa dawno w rękach nie miałem. Wytrzymałem do pięćdziesiątej strony. Szalę przeważyło gdy głównych bohater w "genialny" sposób zapobiegł pożarowi. Nie będę zdradzał fabuły, bo może ktoś będzie chciał się zabić i weźmie tą książkę do ręki ale napiszę tylko, że zaczątek pożaru jako wynik pracy umysłów przez wieki, przedstawiciel tych umysłów wrzeszczy, że nic się nie da zrobić a nasz zuch załatwia od tak sprawę latarką. To ku*** co ci ludzie wykminili w trudzie i znoju jak dokonać tego cudu domowej bioinżynierii a nie wpadli na tak prosty pomysł z latarką?!
Całkowicie się kupy to nie trzyma i naciągane w cholerę. Naturalne zachowania postaci niczym satanisty u komunii świętej. Bach, morderstwo, bach drugie, kolo dowiaduje się o potężnej organizacji ale jakoś wiele nie docieka kto to i po co to.
Ech, nie będę się rozpisywał.

Jest to powieść napisana niesztampowo, acz wyda się może nakreślona dość zgrzebnie. Jednak po kilkunastu stronicach, siedząc w gospodarstwie amiszów zagryzając pomidory wśród wybuchających świetlików, zapomina się o tym że są jakieś niedoskonałości warsztatowe, bo akcja toczy się nadzwyczaj wartko, a my zastanawiamy się o co jeszcze chodzi. Powieść w głównej mierze dotyczy neandertalczyków,ich genezy i... wrażliwości, ale już mówię wszystkim którym zapowiada się to nudnie, iż w chwili gdy uderzą w ich nozdrza duszące zapachy Bliskiego Wschodu, gdy popłyną na stateczku wielkości canoe z krajów żydowskich aż na Madagaskar, gdy oczami wyobraźni ujrzą bujające się na ogonach małpiatki w zielonej gęstwie buszu, sami zechcą dojść gdzie swe źródło ma muzyka Śpiewaków.

Pierwsze słowo nasuwające się po przeczytaniu -DZIWNA! Ciekawy wątek kryminalny, ale tak ukryty w powodzi naukowego (pseudo-naukowego?) bełkotu z dziedzin biologii i filozofii, że trudno go z stamtąd wyłuskać!
Ciężko było mi dobrnąć do końca :(

Ciężko było mi dobrnąć do końca :(