Więzień układu, tom 1

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Więzień układu". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: IFRYT
Fantastyka, science fiction
hunter

Mroczny świat postępu technologii i degradacji człowieka. Odległa przyszłość, w której autorytarny system rozległej inwigilacji obywateli nie pozwala mieć wątpliwości, kto stoi po słusznej stronie, a kto jest elementem wywrotowym. Ludzkość rozkwita – podbijając kosmos – kolonizuje planety i buduje stacje orbitalne. Te ostatnie to wielkie molochy o gęstej, dusznej i nieprzychylnej atmosferze,...

Mroczny świat postępu technologii i degradacji człowieka.
Odległa przyszłość, w której autorytarny system rozległej inwigilacji obywateli nie pozwala mieć wątpliwości, kto stoi po słusznej stronie, a kto jest elementem wywrotowym. Ludzkość rozkwita – podbijając kosmos – kolonizuje planety i buduje stacje orbitalne. Te ostatnie to wielkie molochy o gęstej, dusznej i nieprzychylnej atmosferze, gdzie żaden człowiek nie może czuć się dobrze. Dotyczy to wszystkich – zarówno, dorosłych, jak i dzieci, kobiet i mężczyzn..
Szkoła na stacji orbitalnej tylko pozornie jest zwykłą placówką oświatową. Codziennością są mroczne tajemnice skrywane przed dorosłymi, brutalne gry i wszechobecne zagrożenie. Podobnie jest w świecie dorosłych, gdzie planetarne kolonie walczą o niepodległość, a każdy krok obywatela jest nadzorowany. W tym systemie stacja orbitalna może okazać się nie wybawieniem od trosk, ale pułapką dla swych mieszkańców. Miejscem, na które będą skazani na zawsze...

źródło opisu: Wydawnictwo Ifryt, 2011

źródło okładki: http://www.if-drukarnia.pl/ifryt/index.php

Krzysztof Baliński | 2013-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Ostra jazda bez trzymanki!

Mamy tutaj wykreowany świat literacki przy którym „Rok 1984” Orwella to bajeczki dla grzecznych dzieci. mimo, że to dzieci w książce "Więzień układu" są głównymi bohaterami, to jednak recenzowana książka szokuje bardziej od klasyka. Mimo, że przecież trudno nazwać świat Orwellowski kolorowym.

Oczywiście inspiracji literackich w "Więźniu Układu" można doszukać się więcej. Widać ewidentnie, że Alan Akab, to pseudonim nawiązuję również do cyklu "Kroniki Diuny" Główni bohaterowie zniewoleni przez Wielkiego Brata, czyli przez Układ chcą spieprzać na Arakis.* Ten wykreowany świat przypomina świat Diuny, z jednym zastrzeżeniem, jeżeli to jest świat Diuny, to koniecznie musi być przed Dżihad Butleriańską, bo maszynerii jest tu pełno. Ciekawe jest to, że sporo przeróżnej graciarni ma ufocką proweniencję, czyli rząd intergalaktyczny prowadzi jakiś handel, a może wojny, nie jest to precyzyjnie wyjaśnione z obcymi, kosmicznymi cywilizacjami.

Całą imprezę,...

Robert | 2011-12-18
Przeczytana: 04 grudnia 2011

„Więzień Układu” to rasowe, klasyczne science-fiction – coś takiego, co uwielbiam, a czego coraz częściej próżno szukać na półkach księgarń. Mamy tu świat odległy od naszej rzeczywistości o wiele stuleci – tak ‘futurystyczny’, że same nasuwają się skojarzenia z Lemem czy Dickiem. Jak dla mnie to całkowicie wystarczający bodziec do zabrania się za tą książkę.

Umiejscowienie akcji „Więźnia Układu” to futuryzm pełną gębą. Odległa przyszłość, w której ludzkość skolonizowała już setki planet, a podróże międzygwiezdne nie są już żadną nowością. To również świat nowych technologii, który przyczynił się nie tyle do podniesienia poziomu życia ludzi, co raczej do ekspansji naszego gatunku poza rodzimą planetę. Ma to również swoją mroczną stronę. Technologia jest również głównym narzędziem władzy – w międzyczasie zmienionej z demokracji na bardziej autorytarną – inwigilującej każdą osobę w każdym aspekcie życia.

W tym świecie, czytelnik zostaje ‘rzucony’ na okołoziemską stację-kolonię,...

czytambolubie | 2013-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2013
| 2011-12-29
Przeczytana: 09 grudnia 2011

Don_Pelirrojo | 2016-05-22

Przeczytana dawno temu. Najlepiej zapamiętałem: obraz zdegenerowanej przemocą szkoły, dystopiczny i przekonująco ponury świat, introwersyjnych i inteligentnych głównych bohaterów (dzieci z umysłami dorosłych...), technologia przyszłości wydawała się logiczna, dobrze skonstruowany język (ewolucja, użycie języka w sieci wewnętrznej), trzymająca w napięciu fabuła, przekonujące postacie. Bardzo dobra książka.

Shadow | 2012-01-30

Słaby debiut, a warstwa SF nieprzemyślana. Więcej w linku: