Zaraza świadomości

2004-07-08
83-8843172-2
Jarosław Cieśla
Phil d'Amato

Powieść P. Levinsona to szczególne połączenie kryminału i fantastyki. W dodatku bardzo szczególnego kryminału i bardzo szczególnej fantastyki. Bohater, nowojorski lekarz medycyny sądowej, usiłuje rozwikłać jednocześnie dwie powiązane za sobą zagadki: serię morderstw popełnianych na młodych mieszkankach miasta oraz tajemniczą plagę przypadków wyrywkowej utraty pamięci, nękającą społeczeństwo amerykańskie. Wkrótce nabiera przekonania, że podobne przypadki amnezji zdarzały się już uprzednio, w różnych epokach historycznych, niosąc bardzo poważne i groźne konsekwencje dla ówczesnych państw i cywilizacji.
Autor snuje opowieść w nietypowy sposób. Nie mamy tu pościgów, strzelanin, dramatycznych konfrontacji, bohater prowadzi śledztwo odbywając liczne rozmowy, kojarząc zdobyte informacje, przetrząsając muzea, antykwariaty i biblioteki, nie stroni też od częstych wizyt w dobrych restauracjach. P. Levinson w pasjonujący sposób ukazuje natomiast drogi dochodzenia do prawdy przez umysł naprawdę inteligentny. Niełatwo przedstawić coś takiego, bo wymaga to dużej inteligencji od samego autora. Ostatecznie, jego bohater skądś musiał ją wziąć. Na tym polega niezwykłość i zapewne fenomen popularności powieści o doktorze D' Amato, bo to już druga odsłona jego przygód po „Kodzie jedwabiu”. Oceniam ją nawet wyżej niż poprzednią, w której nastąpiło zbędne „rozwodnienie” głównego toku akcji poprzez obszerne wtręty przenoszące czytelnika do epoki wczesnego średniowiecza. W „Zarazie świadomości” otrzymujemy przedstawiony w czystej postaci obraz toku dedukcji współczesnego detektywa i historyka w jednej osobie. Do tego różne smaczki obyczajowe życia w Nowym Jorku oraz niezbyt budujące kulisy działania upolitycznionej biurokracji państwowej. Jedyny, moim zdaniem, mankament to zbytnie skomplikowanie intrygi kryminalnej, która staje się ostatecznie mało czytelna i trochę nieprawdopodobna.

2028

W Nowym Jorku szaleje grypa.Nowy antybiotyk działa cuda,jednak D'Amato odkrywa,że ubocznym efektem jest utrata pamięci,ludzie zapominają o rozmowach,spotkaniach.Dodatkowo grasuje seryjny morderca kobiet,któremu ta dziwna przypadłość pomaga,bo policjanci zapominają co zeznali świadkowie,a świadkowie o tym co widzieli.
Taka kołomyja,ale czyta się bardzo dobrze,różne wstawki historyczne w nawiązaniu do sprawy, są bardzo ciekawe.

Taka kołomyja,ale czyta się bardzo dobrze,różne wstawki...

Śledztwo lekarza medycyny sądowej, który zmagając się z tytułową zarazą świadomości, poprzez kolejne wątki i ofiary, próbuje dotrzeć prawdy, ustalić sprawców popełnianych przestępstw i uratować ludność Ameryki przed grożącą plagą amnezji.

• Książki z odzysku- Niechciane - Odratowane
  • Różne
  • Tablet ASUS
  • Thriller/sensacja/kryminał
  • Tajemnice, kosmos - ufo - zjawiska paranormalne, s-f
  • Przeczytane przed 2011
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt

Dodaj cytat z książki Zaraza świadomości