Na marginesie życia

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Grzesiuk, Na marginesie życia

Inne wydania

Na marginesie życia - książka autobiograficzna autorstwa Stanisława Grzesiuka, wydana po raz pierwszy w 1964 roku, w rok po śmierci pisarza. Opowiada historię dramatycznych zmagań głównego bohatera z gruźlicą, która była "pamiątką" po obozie koncentracyjnym. Grzesiuk, mimo trudnego położenia, nie poddaje się, stara się sobie radzić, zachowuje poczucie humoru. To historia opowiedziana w iście...

Opowiada historię dramatycznych zmagań głównego bohatera z gruźlicą, która była "pamiątką" po obozie koncentracyjnym. Grzesiuk, mimo trudnego położenia, nie poddaje się, stara się sobie radzić, zachowuje poczucie humoru. To historia opowiedziana w iście Grzesiukowym stylu - prawdziwym, czasem brutalnym, ale lekkim i dość nonszalanckim, jak przystało na wychowanka przedwojennego Czerniakowa.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org

chrispu | 2014-04-12

Pokrótce można streścić tę książkę w ten sposób - wesołe i nie tylko przygody rześkiego, cwanego gruźlika w sanatoriach czasów PRL-owskich. Jest to jednocześnie wesoła i smutna ostatnia część tzw. trylogii życia Grzesiuka. Opisana w podobnym stylu jak poprzednie części czyli dużo dialogów, specyficznego humoru i spora ilość przygód (głównie jednak w sanatoriach). Dodatkowo mamy tu ciekawe spojrzenie na rzeczywistość powojenną, na ówczesną służbę zdrowia. I identycznie jak w latach młodzieńczych autor żył tu "na marginesie". Tym razem nie z racji wieku a z powodu nieuleczalnej wtedy choroby (lepiej było nie ujawniać się bo wywalano z pracy). Jednak wrodzone cwaniactwo pozwalało mu jakoś się w tym wszystkim odnaleźć i nie podupaść na duchu.
Generalnie książkę czyta się trochę gorzej niż poprzednie części, momentami trochę autor przynudza.

Danway | 2012-09-21
Przeczytana: 20 września 2012

Ostatnia część trylogii Stanisława Grzesiuka... Mimo, że ta część jest o wiele słabsza o dwóch poprzednich ("Boso, ale w ostrogach" oraz "Pięć lat kacetu"), to porusza bardzo ważną kwestię traktowania ludzi chorych... Mimo, że od wydarzeń przedstawionych w książce mimo ponad pół wieku, to ludzkie myślenie nie zmieniło się zbyt wiele... Wówczas na "margines życia" wyrzucani byli chorzy na gruźlice, a dzisiaj ten problem dotyka osoby niepełnosprawne...

Pan Grzesiuk w książce tej pokazał kilka przypadków chorych na gruźlice, tych słabych i tych mocnych, lecz bez względu jak osoby sobie radziły z chorobą, czy zostały wyleczone czy zaleczone, trafiały na margines życia, gdyż przyznali się do choroby... Autor podkreśla, że nie Ci byli groźni, lecz Ci co będąc chorymi nie przyznawali się do tego w otoczeniu znajomych, by nie zostać wyrzuconymi poza margines... Trzeba wiedzieć, że to nie ich wina, że byli ludźmi chorymi...

Stanisław Grzesiuk opowiada także o licznych pobytach w...

paweł | 2017-03-11
Przeczytana: 06 marca 2017

Wszystkie książki Grzesiuka są świetne.Niestety, przeczytałem je nie chronologicznie,ale to nie zakłuciło odbioru.Grzesiuk,to człowiek który poznał gorzki smak życia.Jak wielu ludzi urodzonych w nie ciekawych czasach.Człowiek o twardym i trudnym charakterze,ale i z gołebim sercem.Warto!

chmurka | 2017-01-31

Grzesiuk opisuje swoje życie po wyzwoleniu z obozu, z "prezentem" z tego okresu czyli gruźlicą.

Zmagania z chorobą, ciągłe wyjazdy do sanatoriów, operacje, wynikające z nich komplikacje i niemożność powrotu do pełnego zdrowia, do normalnego życia. Niemożność utrzymania pracy, z powodu wielomiesięcznych pobytów w sanatorium. Czytamy też o relacjach i reakcjach znajomych i przyjaciół autora na wieść o chorobie.

Smutna to książka. Przede wszystkim wiadomo, że Grzesiuk przegrał z chorobą. Czytamy o tym co działo się w tych sanatoriach, różnego rodzaju śmieszne anegdotki, ale też mamy pełen wgląd w ówczesną służbę zdrowia.

Myśl, która nasuwa mi się po przeczytaniu wszystkich jego książek - był prawdziwym królem życia!

Samson Miodek | 2017-03-22
Przeczytana: 21 marca 2017

Stanisław Grzesiuk, człowiek fenomen. On nawet z tak niewdzięcznego tematu jakim jest gruźlica, potrafił stworzyć tak wspaniałe dzieło. Ta książka dała mi dużo więcej niż się po niej spodziewałem, było i do śmiechu, i smutno, ale przede wszystkim bardzo ciekawie. Grzesiuka nie da się chyba nie lubić, i jako autora, który barwnym, choć prostym językiem opisywał życie swoje i ludzi z którymi miał styczność, jak i przede wszystkim człowieka. Naprawdę (jakby to powiedziano w jego czasach) "niezły Ananas" czy Ancymon, ja go uwielbiam mimo że to zdeklarowany komunista, ateista i pijak, i pewne złodziej, bo każdy pijak to złodziej! ;)

Witold Lisek | 2010-11-11
Przeczytana: 02 maja 2010

byrcyn11 | 2016-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2016

"Powrót do przeszłości" - czemu nie - pomyślałem sobie, gdy wpadł mi rękę ten audiobook. Grzesiuk był jednym z kilku autorów, których książki czytałem z wypiekami na twarzy. Oczywiście dzisiaj już "te teksty" nie buzowały mi krwi i nie śmieszyły tak bardzo, ale ..., ale było warto. Spojrzenie autora na otaczający świat, oraz jego recepty, jak go najlepiej przetrwać, a do tego godnie i z honorem - budzą uznanie. I nie przeszkadzają mi nawet jego lewicowe poglądy, które dopiero teraz odkryłem, bo tu nie liczy się partia, przekonanie polityczne, czy światopoglądowe, - tylko człowiek i jego zachowanie się w sytuacjach nieraz trudnych i niejednoznacznych; a tu - chylę czapkę przed panem Stanisławem.

aniesse77 | 2015-04-18

Pierwsza część bardzo mi się podobała, druga mną wstrząsnęła, ale ta stała się ulubioną - właściwie, to nie wiem dlaczego. Czytałam Grzesiuka w 8 klasie podstawówki, a wtedy wszystko inaczej (w sensie INTENSYWNIEJ) się przeżywa. Myślę, że może nawet podkochiwałam się w głównym bohaterze i autorze zarazem ;)Był wtedy prawdziwym idolem i do dziś pamiętam tamto uczucie. Jest to dla mnie ważna trylogia. Taka prawdziwa, taka życiowa. Autor z olbrzymim dystansem do samego siebie. Po stokroć warte przeczytania.

Ewa-Książkówka | 2010-04-05
Przeczytana: 2009 rok

Kolejna część biografii Grzesiuka i niestety najsmutniejsza z racji tematyki choroby z jaką się borykał.
Mimo bólu i cierpienia jakiego doznawał nie raz z racji gruźlicy nie brakowało mu charakterystycznego dla niego poczucia humoru - nawet podczas zabiegów operacyjnych. Nie ma takich słów, którymi byłabym w stanie opisać podziw jakim darzę jego osobę na podstawie lektury książek - trzeba je po prostu przeczytać by zrozumieć.

Merythia | 2015-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2015

,,Na marginesie życia'' jest pierwszą książką Grzesiuka jaką przeczytałam, więc nie mam porównania z jego wcześniejszą twórczością.
Niektórym może się wydawać, że problemy więźniów obozów koncentracyjnych skończyły się w momencie ich wyzwolenia przez aliantów. Tymczasem większość z nich albo nie potrafi sobie poradzić z psychicznym urazem, albo cierpią na różne choroby, których nabawili się już w czasie wojny lub są one jej bezpośrednim skutkiem. W przypadku autora powieści jest to gruźlica, choroba o tyle straszna, że oprócz ograniczonych możliwości jej leczenia, zwłaszcza w dawnych czasach, co powodowało, że często była wyrokiem śmierci, skutecznie izoluje chorego od otoczenia. Opisuje on świat z perspektywy gruźlika, niejednokrotnie opuszczonego nawet przez własną rodzinę, nie mówiąc już o znajomych i tzw. ''przyjaciołach''. Do tego dochodzi poważny problem ze znalezieniem pracy oraz utrzymaniem siebie i rodziny.
Podziwiam Grzesiuka za to, że mimo tak ciężkiej choroby nie poddał...