Najpierw książka, później film (01.10.2019)

LubimyCzytać LubimyCzytać
01.10.2019

W tym tygodniu poznaliśmy datę premiery „Żmijowiska” oraz nową postać w uniwersum Spider-Mana. Oprócz tego zapraszamy do obejrzenia zwiastunów „Pani Fletcher” i filmu „Był sobie pies 2”, nad którym objęliśmy patronat.

Najpierw książka, później film (01.10.2019)

Przegląd newsów filmowych zaczynamy jednak od wiadomości z Chicago. Na tamtejszym 31. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, który odbędzie się w dniach 9-24 listopada, zostanie pokazany film „Grzesiuk. Ferajna wciąż gra”. Jego premiera miała miejsce 27 listopada 2018 roku w Kinie Muranów w Warszawie, publiczność dopisała tłumnie i zajęła wszystkie sale. Muranów wyświetlało film przez kolejne 3 miesiące, obecnie odbywają się pojedyncze projekcje na terenie całej Polski.

Stanisław Grzesiuk był polskim pieśniarzem i pisarzem, nazywanym bardem Czerniakowa. Do jego repertuaru należały takie piosenki, jak: „Czarna Mańka”, „Siekiera, motyka”, „Bujaj się Fela”, „Bal na Gnojnej” czy „Komu bije dzwon”. Napisał autobiograficzną trylogię: „Boso, ale w ostrogach”, „Pięć lat kacetu” oraz „Na marginesie życia”.

„Żmijowisko”, Wojciech Chmielarz (wyd. Marginesy)

Znamy datę premiery „Żmijowiska”! Pierwszy odcinek serialu na podstawie prozy Wojciecha Chmielarza zostanie wyemitowany na antenie Canal Plus już 3 listopada. Przypomnijmy, że uznana przez czytelników lubimyczytać.pl powieść opowiada o grupie trzydziestolatków, którzy wraz ze swoimi rodzinami trafili do zagubionej wśród jezior i lasów agroturystyki w niewielkiej wsi Żmijowisko. Podczas jednej z mocno zakrapianych imprez ktoś kogoś prawie topi; wywiązuje się kłótnia, podczas której otwierają się dawne rany. Następnego dnia córka jednej z par, piętnastoletnia Ada, znika. Pomimo poszukiwań nikomu nie udaje się jej odnaleźć. Rozpływa się w powietrzu. Rok później jej ojciec wraca do Żmijowiska, by podjąć ostatnią próbę odnalezienia córki.
Oprócz publikacji daty premiery serialu stacja uraczyła nas również kolejnym zwiastunem nadchodzącej serii.

„Pani Fletcher”, Tom Perrotta (wyd. Znak Literanova)

Pojawił się pełen zwiastun ekranizacji powieści Toma Perrotty „Pani Fletcher”. W serialu zobaczymy Kathryn Hahn („Złe mamuśki”, „Millerowie”, „Droga do szczęścia”) jako tytułową Eve Fletcher, atrakcyjną rozwódkę, która po wyjeździe syna na studia wreszcie ma czas dla siebie. Wciąga ją świat internetowego seksu i pornografii. Eve musi odnaleźć się w nowej dla siebie rzeczywistości.
Na drugim biegunie jej syn Brendan (w tej roli Jackson White) odkrywa, że życie na uczelni wśród nieznanych mu studentów będzie dla niego dużo bardziej skomplikowane, niż mu się wydawało. Wolność, którą niespodziewanie cieszą się matka i syn, staje się dla twórców serialu pretekstem do rozmów o płci, seksualności i intymności.

„Folwark zwierzęcy”, George Orwell (wyd. Da Capo)

Chociaż film Agnieszki Holland „Obywatel Jones” nie jest ekranizacją klasycznej pozycji George'a Orwella, to jego miejsce w zestawieniu „Najpierw książka, później film” jest jak najbardziej uprawnione. Zobaczymy w nim opartą na faktach historię Garetha Jonesa – walijskiego dziennikarza, który w latach 30. był jednym z niewielu naocznych obserwatorów wielkiego głodu na Ukrainie (oraz świadkiem bezczynności władz Związku Radzieckiego). Swoimi przeżyciami Jones dzieli się z młodym Orwellem, który pod wpływem świadectwa Jonesa pisze antyutopię „Folwark zwierzęcy”. Film Agnieszki Holland, który polską premierę będzie miał 25 października 2019 roku, podczas niedawno zakończonego festiwalu filmowego w Gdyni został uhonorowany Złotymi Lwami w kategoriach najlepszy film oraz najlepsza scenografia.

„The Amazing Spider-Man”, John Romita, Dennis O'Neil (wyd. TM-Semic)

Aż chciałoby się sparafrazować cotygodniowe komunikaty z kultowej gry komputerowej: „Astrologowie ogłaszają tydzień Spider-Mana. Populacja filmowego uniwersum Człowieka Pająka powiększa się!”. Praktycznie co tydzień któryś z licznych komiksowo-superbohaterskich światów rozrasta się – a to powstaje nowy film albo ogłoszony zostaje nowy serial, a to do uniwersum dołącza nowa postać. W zeszłym tygodniu pojawiła się informacja o tym, że w sieć filmowego świata Spider-Mana zaplącze się postać Madame Web. Potrafiąca przepowiadać przyszłość niewidoma starsza kobieta, podtrzymywana przy życiu przez skomplikowane urządzenie, po raz pierwszy pojawiła się w 210. numerze komiksu „The Amazing Spider-Man”, w 1980 roku. Z kolei w 2019 roku Sony ogłosiło, że Matt Sazama oraz Burk Sharpless („Zagubieni w kosmosie”, „Łowca czarownic”) zostali zatrudnieni do napisania scenariusza filmu „Madame Web”. Czekamy z niecierpliwością.

„Był sobie pies 2”, W. Bruce Cameron (Wydawnictwo Kobiece)

W najbliższy piątek, 4 października, będzie miała miejsce premiera drugiej części rozszczekanych przygód psa Baileya.

Bailey dostaje od swojego ukochanego Ethana nowy cel: ma opiekować się jego wnuczką – CJ. Dopóki dziewczynka jest mała, zadanie jest dość proste, choć czasem trzeba ochronić ją własnym ciałem przed rozbrykanym koniem. Z biegiem czasu CJ dorasta i wyzwania dla Baileya też stają się coraz większe, tym bardziej że dziewczynka wyjeżdża z matką do wielkiego miasta i traci kontakt z dziadkami. Na szczęście Bailey przeżył już wiele żyć i sporo się o ludziach nauczył. Tym razem będzie musiał pomóc swojej ukochanej pani odnaleźć prawdziwą miłość, zrealizować marzenia i przede wszystkim pogodzić skłóconą rodzinę. Czasem będzie musiał odejść, by zaraz znów powrócić w nowym wcieleniu, raz nawet jako suczka. Bo Bailey jedno wie na pewno: życie jest na tyle pomerdane, że zawsze warto trzymać się razem.

Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny zarówno nad książką „Był sobie pies 2”, jak i nad filmową adaptacją w reżyserii Gail Mancuso. Zapraszamy do kin!


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
World_Trade_Center 01.10.2019 13:52
Bibliotekarz

Obywatel Jones w szczególny sposób przykuwa moją uwagę. Twórcze dokonania Agnieszki Holland od zawsze wnosiły coś nowego, interesującego, niebanalnego i odkrywczego do świadomości widzów w Polsce, ale też zapewne na całym świecie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 30.09.2019 09:37
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post