Boso, ale w ostrogach

Stanisław Grzesiuk Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
2018-04-26
1969-01-01
Prószyński i S-ka
literatura polska obóz koncentracyjny Stanisław Grzesiuk Dachau Mauthausen-Gusen
biografia, autobiografia, pamiętnik
2018-04-26

Również tę książkę oceniam bardzo wysoko jako młody chłopak przeczytana kila razy. Autor opisuje różne sytuacje w okresie II wojny i sposoby radzenia sobie w tych trudnych chwilach, czasami z lekkim humorem. Polecam szczególnie młodemu pokoleniu.

Dziwna rzecz. "Boso, ale w ostrogach" to bardzo ważna książka. I jednocześnie bardzo słaba książka. Ważna, bo otwiera szeroko oczy na to kim, my Polacy, jesteśmy, co z nami zrobiono i co sami ze sobą zrobiliśmy. A słaba, bo napisana przez szczwanego naturszczyka, który wprawdzie bardzo dobrze zaspokoił oczekiwania komunistycznej władzy na stworzenie narodowego mitu ludowego...

Jako dzieciak widziałam Grzesiuka na półce u rodziców, czerwona, żółta i zielona książeczka. Cienkie, bo 30 lat temu cenzura była na topie. Czytam odkąd pamiętam, ale klimat przed-podczas-i-powojenny omijałam szerokim łukiem po Medalionach Nałkowskiej.
Gdzieś jednak zawsze przewinęła się ta pozycja: jak lubisz czytać to przeczytaj Grzesiuka. Zobaczysz. Nope myślałam.
Kiedy...

To jest książka mojej młodości. Czytałem ją kilka razy. Teraz odświeżyłem po około 20 latach. Nic nie straciła ze swojej magii.

Fajnie było się przenieść w tamte jakże ciężkie czasy, a mimo to z humorem . Książka opisująca czasy okupowanej Warszawy okiem młodego chłopaka Polaka, mega dobrze to się czyta.

rewela !

Książka porywa przede wszystkim ze względu na barwne i nad wyraz ciekawe czasy jakich dotyczy. Dwudziestolecie międzywojenne i sam okres wojny w wydaniu warszawskich charakternych chłopaków?
Ciężko się nudzić, bo bohaterom nie brakuje pomysłów i zwyczajnie czuć jakąś energię i werwę przebijającą się z kart tego pamiętnika.

Samego bohatera jak i środowisko trzeba albo...

Wyjątkowy zawód. "5 lat Kacetu" czytałem ponad 10 lat temu i teraz bałbym się sięgnąć po tamtą książkę (wówczas oceniłem ją bardzo dobrze). Pan Grzesiuk w opowiadaniach o uwięzieniu w obozach koncentracyjnych był ofiarą agresji. W tej książce jest agresorem. Nie budzi sympatii - wyśmiewa to co święte i ułożone, by w odpowiednim momencie wykorzystać np. wiarę by oszukać...

Książka wg mnie bardzo podobna do książek Sergiusza Piaseckiego,
Poraża realizmem, bez patosu (no może trochę - ale takiego zdrowego). O ludziach w przedwojennej Polsce i w czasie okupacji. O pierwszych dniach wojny. O tym co myślano o niemcach i polskim rządzie. Wiele można w niej przeczytać, dużo jest napisane dosłownie, ale dużo miedzy wierszami i białą czcionką.
Widać...

Książka o charakternym człowieku, któremu przyszło żyć w "ciekawych czasach". Opowiedziana ze swadą i specyficznym humorem, do którego mam słabość. Autor opisuje swoją młodość i losy do wybuchu II wojny światowej: życie w jednej z biedniejszych, robotniczych dzielnic Warszawy w formie krótkich opowiadań-felietonów. Losy opisane językiem warszawskiego "cwaniaczka",...

Dyskusje

5 562