Boso, ale w ostrogach

Stanisław Grzesiuk Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
2018-04-26
1969-01-01
Prószyński i S-ka
literatura polska obóz koncentracyjny Stanisław Grzesiuk Dachau Mauthausen-Gusen
biografia, autobiografia, pamiętnik
2018-04-26

Bardzo fajna książka, bawiłam się świetnie czytając ją ....

Pan Grzesiuk pisze bardzo lekko i barwnie, ale jak na cwaniaka przystało, prawdobodobnie połowa jest zmyślona lub podkoloryzowana. W pewnym momencie nie dało się tego słuchać. Trochę za dużo historii o Kozaku i jego drakach - z czasem robi się to monotonne.

Cóż, książka oferuje dokładnie to, czego można się po niej spodziewać - multum historii, anegdot i przygód Stanisława Grzesiuka oraz jego czerniakowskiej ferajny, w realiach przedwojennej i wojennej Warszawy. Autor pisze przystępnie i raczej skupia się na akcji danej historii, choć niektóre z tychże są zaskakująco... nudne, czy też może po prostu bardzo przyziemne, co...

Wszystkie książki Grzesiuka zawsze stały na półce mojego taty. Będąc w liceum sięgnęłam po tę pierwszą część, ale nie dokończyłam jej. Najwyraźniej musiała trochę dojrzeć, bo tym razem książkę przeczytałam z przyjemnością. Zabawna, przystępna i bardzo ciekawa. Zaraz sięgam po kolejne części.

Nie wiem czym się ekscytować.
Jest kilka ciekawszych rozdziałów i śmiesznych momentów, ale nic ponad to. Główny bohater (czyli autor) jest naprawdę irytującym człowiekiem, typowym cwaniakiem, który wszędzie szuka zwady i bójek. Inni bohaterowie zlewają się z tłem.
Jest trochę opisów przedwojennej Warszawy i to się ceni. Najlepiej poznawać daną epokę z pamiętników, a tę...

Zdecydowanie książka przerosła moje oczekiwania. Spodziewałem się, że będę ją czytał na siłę i mnie nie zainteresuje. Bardzo się myliłem, bo okazała się wspaniała. Już od początku spodobał mi się styl w jakim została napisana i to jakiego języka użył autor do opisania swoich historii. Wiem, że część tych przygód nie była Grzesiuka, tylko jego znajomych, ale mimo tego był to...

Nie rozumiem zachwytów nad tą książką... Owszem, znośnie się ją czyta jako powieść awanturniczo-przygodową, jednak nie jest to żaden "pamiętnik", a tym bardziej "obraz epoki". Dużo ewidentnej, wybujałej fikcji, historie nie do końca logiczne i podszyte spaczoną ideologią (złodziej - dobry i honorowy (sic!), student - zły, zakłamany krwiopijca).
...takie tam infantylne...

Wspaniały, pasjonujący portret warszawskiego Czerniakowa. Powieść o dorastaniu, o stawaniu się sobą. Niesamowity klimat, barwny język.

Wciągająca, jednak końcówka jeśli chodzi o chronologię wydarzeń strasznie chaotyczna.

Swoisty przewodnik kulturowo-językowy po międzywojniu. Bogactwo w prostocie i osobowość, która przebija w każdym akapicie.

Dyskusje

5 972