rozwińzwiń

Klawo, jadziem!

Okładka książki Klawo, jadziem! Stanisław Grzesiuk
Okładka książki Klawo, jadziem!
Stanisław Grzesiuk Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Spacerkiem po dawnym Czerniakowie

265 0 108

Jeżeli ktoś chciałby poznać prozę Stanisława Grzesiuka, to nie powinien zaczynać od tej książki. „Klawo, jadziem!” to niestety bardzo ładne wydawnictwo, ale zaledwie kompilacja kilku opowiadań i felietonów, okraszonych archiwalnymi zdjęciami oraz fotokopiami rękopisów. Materiał zdjęciowy jest zaiste imponujący, ale do czytania pozostaje niewiele. W tym kształcie książka stanowi tylko uzupełnienie podstawowej trylogii. Fanatyczni miłośnicy Barda z Czerniakowa będą zapewne zadowoleni, choć tak naprawdę zawartość tego niebieskiego tomu mogłaby tylko ubogacić biografię Pisarza.

270 stron, z czego realnie max. 100 stron, bo sporo ilustracji, zdjęć rękopisów, listów, czy cytaty z innych książek. Miłe dopełnienie trylogii

Z pasją i entuzjazmem, prostolinijna i szczera

Z pasją i entuzjazmem, prostolinijna i szczera

Nie ma co czytać. Zanim się obejrzysz, koniec

Nie ma co czytać. Zanim się obejrzysz, koniec

Grzesiuk dosłownie przewraca się w grobie, widząc jak ktoś wydaje coś takiego wyłącznie po to aby zarobić na jego nazwisku.

SUPER dodatek do trylogii.
Bardzo fajne felietony , oczywiście z życia Grzesiuka.
Mało czytania , więcej oglądania.
Ale i tak ważna pozycja w żywocie Stasia.
Jestem ucieszony, że trafiła na moja półkę .

SUPER dodatek do trylogii.
Bardzo fajne felietony , oczywiście z życia Grzesiuka.
Mało czytania , więcej oglądania.
Ale i tak ważna pozycja w żywocie Stasia.
Jestem ucieszony, że trafiła na moja półkę .

Biorąc pod uwagę opinie moich przedmówców, zgadzam się w kwestii-za dużo zdjęć, za mało treści. Ale ponieważ mam słabość do Pana Grzesiuka i tak się cieszę, że przeczytałam tę książkę. Uwielbiam ten klimat i nigdy nie przestanę. Biorąc pod uwagę, że autor żył w trudnych czasach opisując je wciąż ma ten swój lekko dowcipny sznyt (ucz się panie Remigiuszu jak to się robi!)

Teksty, fotografie i memorabilia zawarte w "Klawo, jadziem!" mogłyby równie dobrze znaleźć się na oficjalnej stronie internetowej Grzesiuka, bo zebrane do kupy nie przedstawiają większej wartości. Pojedyncze opowiadania i felietony nie wnoszą niczego nowego, wszystko to było już w "Pięciu latach kacetu" i "Boso, ale w ostrogach". Teksty piosenek są całkowicie zbędne, czytelnik wolałby prędzej usłyszeć archiwalne wykonania Grzesiuka (albo jakiekolwiek wykonania, jeśli nie zachowały się akurat Grzesiukowe). Zdjęcia umów wydawniczych, listów i oryginalnych rękopisów będą umiarkowanie ciekawe dla miłośników autora, ale wątpię, żeby wielu fanów uznało je za warte swojej ceny. "Klawo, jadziem!" celuje w ludzi, którzy lubią drapać łychą o dno metaforycznego gara, albo - jak ja - są uzależnieni od zbierania serii wydawniczych z kolorowymi grzbietami. Na moje usprawiedliwienie - nie spodziewałem się po Prószyńskim aż tak cynicznego manewru.

Ta książka powinna być gratisem do trylogii a nie osobną pozycją. Dobrze, że wypożyczyłam z biblioteki a nie kupiłam.

Jak dla mnie fajne uzupełnienie powieści Grzesiuka. Może i za dużo tych fragmentów rękopisów, ale nie przeszkadza to szczególnie w odbiorze. Są opowiadania, ciekawostki, piosenki, które śpiewał bard z Czerniakowa. Gratka dla fanów.

• 2019
  • 2021