rozwiń zwiń

Klawo, jadziem!

Okładka książki Klawo, jadziem!
Stanisław Grzesiuk Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
2019-01-29
2019-01-29
bard Czerniakowa kultura warszawskiej ulicy

Okładka książki King! Autobiografia Rafał Księżyk, Muniek Staszczyk
Ocena 7,4
King! Autobiog... Rafał Księżyk, Muni...
Okładka książki Skiba. Ciągle na wolności Jakub Jabłonka, Krzysztof Skiba, Paweł Łęczuk
Ocena 7,7
Skiba. Ciągle ... Jakub Jabłonka, Krz...

Oficjalne recenzje i

Spacerkiem po dawnym Czerniakowie

Link do recenzji

261 0 108

SUPER dodatek do trylogii.
Bardzo fajne felietony , oczywiście z życia Grzesiuka.
Mało czytania , więcej oglądania.
Ale i tak ważna pozycja w żywocie Stasia.
Jestem ucieszony, że trafiła na moja półkę .

SUPER dodatek do trylogii.
Bardzo fajne felietony , oczywiście z życia Grzesiuka.
Mało czytania , więcej oglądania.
Ale i tak ważna pozycja w żywocie Stasia.
Jestem ucieszony, że trafiła na moja półkę .

Biorąc pod uwagę opinie moich przedmówców, zgadzam się w kwestii-za dużo zdjęć, za mało treści. Ale ponieważ mam słabość do Pana Grzesiuka i tak się cieszę, że przeczytałam tę książkę. Uwielbiam ten klimat i nigdy nie przestanę. Biorąc pod uwagę, że autor żył w trudnych czasach opisując je wciąż ma ten swój lekko dowcipny sznyt (ucz się panie Remigiuszu jak to się robi!)

Teksty, fotografie i memorabilia zawarte w "Klawo, jadziem!" mogłyby równie dobrze znaleźć się na oficjalnej stronie internetowej Grzesiuka, bo zebrane do kupy nie przedstawiają większej wartości. Pojedyncze opowiadania i felietony nie wnoszą niczego nowego, wszystko to było już w "Pięciu latach kacetu" i "Boso, ale w ostrogach". Teksty piosenek są całkowicie zbędne, czytelnik wolałby prędzej usłyszeć archiwalne wykonania Grzesiuka (albo jakiekolwiek wykonania, jeśli nie zachowały się akurat Grzesiukowe). Zdjęcia umów wydawniczych, listów i oryginalnych rękopisów będą umiarkowanie ciekawe dla miłośników autora, ale wątpię, żeby wielu fanów uznało je za warte swojej ceny. "Klawo, jadziem!" celuje w ludzi, którzy lubią drapać łychą o dno metaforycznego gara, albo - jak ja - są uzależnieni od zbierania serii wydawniczych z kolorowymi grzbietami. Na moje usprawiedliwienie - nie spodziewałem się po Prószyńskim aż tak cynicznego manewru.

Ta książka powinna być gratisem do trylogii a nie osobną pozycją. Dobrze, że wypożyczyłam z biblioteki a nie kupiłam.

Jak dla mnie fajne uzupełnienie powieści Grzesiuka. Może i za dużo tych fragmentów rękopisów, ale nie przeszkadza to szczególnie w odbiorze. Są opowiadania, ciekawostki, piosenki, które śpiewał bard z Czerniakowa. Gratka dla fanów.

Wydanie zawiera więcej zdjęć niż tekstu nie mniej bardzo miło było wrócić do "gawędziarstwa" Grzesiuka.
Książka, którą można przeczytać / obejrzeć z sentymentu ale raczej nie ma powodu do niej więcej wracać tak jak w przypadku trylogii.

Bardzo ciekawy pomysł edytorski. Połączenie rękopisów opowiadań, ze skreśleniami, odbitymi śladami spożywania, lekko przybrudzonymi i pozaginanymi końcami stron z ich końcową, zredagowaną i oddaną do druku wersją. na szczęscie mam na półce, więc będę miał do czego wracać. W długie...itd.itp. No. Raczej.

Malo ksiazki w tej ksiazce...

Malo ksiazki w tej ksiazce...

Grzesiuka zawsze darzyłam sympatią i z przyjemnością wracałam do jego trylogii, którą po raz pierwszy przeczytałam jako nastolatka.
Tutaj jednak wydawca poleciał po bandzie. To chyba znak naszych czasów, że książkę czyta się w dzień, a większość to obrazki (jak u Nosowskiej). Pozostaje niedosyt tego Grzesiuka znanego z trylogii, ale, co najważniejsze, hajs wydawcy się zgadza.

Boso ale w ostrogach WSPANIAŁA.Pięć lat kacetu smutna i prawdziwa.A ta oprócz jednego rozdziału opisującego Stary Czerniaków nudna. Cztery gwiazdki to szczyt.pozdrawiam serdecznie.

Stanisław Grzesiuk Klawo, jadziem! Zobacz więcej
Stanisław Grzesiuk Klawo, jadziem! Zobacz więcej