Okładka książki Kobieta w klatce

Kobieta w klatce

Autor:
Cykl: Departament Q (tom 1)
tłumaczenie
Joanna Cymbrykiewicz
Kvinden i buret
wydawnictwo
słowo/obraz terytoria
typ
papier
Wiktoria
6,96 (271 ocen i 40 opinii)

Opis książki

Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin, Merete Lynggaard. Najlepsze życzenia z okazji ukończenia trzydziestu trzech lat. Owszem, dziś jest 6 lipca. Siedzisz tutaj sto dwadzieścia sześć dni, a nasz prezent jest taki, że przez najbliższy rok nie będziemy gasić światła. Spokojnie, Merete, nie chcemy cię zamęczyć. Damy ci za to szansę uniknięcia czegoś gorszego. Musisz tylko sama odpowiedzieć na bardzo istotne pytanie: dlaczego musisz przez to wszystko przechodzić?

W roku 2002 z pokładu promu znika piękna i przebojowa parlamentarzystka, Merete Lynggaard. Policja podejmuje śledztwo na szeroką skalę, ale bez rezultatu. W roku 2007 duński parlament decyduje o utworzeniu Departamentu Q, specjalnego wydziału policji do spraw szczególnej wagi, na czele którego staje Carl Mørck, policjant z kopenhaskiego wydziału zabójstw. Mørck wraz ze swoim tajemniczym arabskim asystentem Assadem podejmuje sprawę Merete i szybko orientuje się, że jej zniknięcie nie było nieszczęśliwym wypadkiem.takie męczarnie? Mroczny psychothriller – pierwsze śledztwo Carla Mørcka w ramach Departamentu Q. Czy kontrowersyjny policjant wraz z ekscentrycznym pomocnikiem Assadem zdołają zakończyć koszmar kobiety, nim sami padną ofiarą szaleńczego planu?

źródło opisu: wydawnictwo słowo/obraz terytoria, 2011

Opinie czytelników
teri | 2012-03-17
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 16 marca 2012

Trudno ocenic mi te ksiazke,mam mieszane uczucia.Na poczatku mialam trudnosci z wciagnieciem sie,potem szybko zorientowalam sie,kim jest porywacz.Praktycznie,prawie wszystko bylo dla mnie oczywiste.Od thrillerow wymagam napiecia i akcjii.Tutaj akcjii brakowalo a z napieciem bylo roznie.Pare rzeczy mi sie podobalo,ale wiekszosc niestety nie.Spodobal mi sie glowny bohater Carl Morck.Oceniam ja jako przecietna i wielka szkoda,bo spodziewalam sie czegos wiecej.Niente di gran che...

Aga | 2014-03-31
Przeczytana: 31 marca 2014

Została porwana i umieszczona w "klatce" w 2002 roku. Była dobrze znanym duńskim politykiem. Jej porywacze dostarczali jej jedzenie w wiadrze i była trzymana w ciemności. Policja nie odnalazła żadnych śladów i przyjęła ze względu na brak tropów, że kobieta utonęła, bo zaginęła w trakcie pobytu na promie.

W 2007 roku detektyw Carl Mork zostaje ranny w strzelaninie, w której jeden z jego kolegów ginie, a inny trafia do szpitala z powodu obrażeń. Ze wielu względów zostaje przeniesiony do wydziału "Departamentu Q". Ten "oddział" ma się skupić na nierozwiązanych przestępstwach. Jednak nikt nie liczy na jego efektywność. Początkowo nasz bohater nie jest zainteresowany sprawami, ale syryjski uchodźca - Assad, zaczyna czytać akta starych spraw i wzbudza zainteresowanie Carla sprawą zaginionej polityk, której ciała nigdy nie znaleziono. Rozpoczynają wspólne dochodzenie. Wkrótce trafiają na nowe tropy, co zawstydza poprzednich śledczych, którzy wykonali swoją pracę...

Lenalee | 2011-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2011

Powrót do thrillera po kilkumiesięcznej przerwie jest dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem, ponieważ niemalże za każdym razem potrzebuję sporo czasu, aby wczuć się w historię, której klimat jest znacznie różny od klimatu książek fantastycznych, które w większości czytam. Podczas czytania powieści „Kobieta w klatce” było kilka momentów, w których zapominałam o otaczającym mnie świecie, jednak były też takie, przez które mimo moich najszczerszych chęci nie byłam w stanie przebrnąć i ciężko było mi się na nich skupić. Na szczęście ogóle wrażenie o książce Jussi Adler-Olsen mam pozytywne i cieszę się, że dane mi było ją przeczytać.

Merete Lynggaard to przebojowa parlamentarzystka, która w 2002 roku znika z pokładu promu w tajemniczych okolicznościach. Śledztwo nie przynosi żadnego rezultatu. Pięć lat później powołany zostaje Departament Q i kierujący nim Carl Mørck wznawia śledztwo dotyczące zaginięcia Merete. Wraz ze swoim arabskim asystentem Assadem podejmuje się odnalezienia kobie...

gosia | 2011-08-18
Przeczytana: 11 sierpnia 2011

"Kobieta w klatce" to pasjonujący thriller duńskiego pisarza Jussi Adler-Olsena.
Kasiążka w Danii ukazała się pod tytułem " Mercy". Przedstawia dramatyczne losy młodej, pięknej parlamentarzystki, Merete Lynggaard, która znika w tajemniczych okolicznościach w 2002 roku, z pokładu promu płynącego do Niemiec . Na pokładzie pozostaje jej głęboko niepełnosprawny umysłowo brat, nad którym Merete pełni opiekę, od chwili tragicznej śmierci ich rodziców.
Mija pięć długich lat od porwania parlamentarzystki, gdy kopenhaski policjant, Carl Morck, po traumatycznych przejściach dostaje nową szansę od szefostwa. Właśnie utworzono Departament Q, który ma zająć się dotychczas nierozwiązanymi sprawami. A tak naprawdę chodzi o to, żeby zainwestować gdzieś otrzymane do budżetu miliony koron, niekoniecznie stawiając na wysoki procent wykrywalności starych spraw. Carl wciąż nie może się otrząsnąć po nieudanej akcji, w której jeden z jego przyjaciół zginął na miejscu, a drugi leży w szpitalu sparaliżowany,...

Karina825 | 2014-06-27
Przeczytana: czerwiec 2014

Trochę nudnawo, niestety...

Jussi Adler-Olsen stworzył ciekawych bohaterów swojej kryminalnej opowieści i zadbał o atmosferę adekwatną do gatunku. Sprawił, że poczucie klaustrofobii i niepokoju towarzyszy nam do końca lektury. Niestety jednak niezbyt atrakcyjnie przeprowadził samo śledztwo. Brniemy razem z bohaterami przez żmudne ustalenia w sprawie sprzed lat, poprowadzonej w swoim czasie bez należytej uwagi i staranności. Nie ma nowych wątków, mylnych tropów ani ((nie)oczekiwanych) zwrotów akcji a na dodatek zbyt szybko domyślamy się tożsamości sprawcy. Stąd wrażenie "nudnawości".

Duży plus za postać Assada, kolejne wcielenie klasycznego doktora Watsona. To oryginalny i intrygujacy bohater z dużym potencjałem. Mam nadzieję, że Autor w większym stopniu wykorzystuje go w kolejnych tomach z cyklu "Departament Q".

miqa | 2011-06-23
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 23 czerwca 2011

Thriller skonstruowany na dwóch płaszczyznach.Równolegle zaznajamiamy się z wydarzeniami sprzed kilku lat, które nadal się toczą pomiędzy ofiarą a jej katem oraz ze sprawami bieżącymi komendy policji. Równiez narracja jest prowadzona dwutorowo, a to dość odświeżająca konstrukcja w tego typu lekturze.
Najpierw wchodzimy w świat porwanej ofiary. Zaraz potem mamy do czynienia z wydarzeniami z nieudanej akcji policyjnej. Poszczególne rozdziały stanowić będą przeplatankę na tych poziomach, raz zmagania uwięzionej kobiety, raz prowadzone śledztwo przez dość ciekawą parę.
Assad, pomocnik w stworzonym dopiero co odrębnym oddziale do rozwiązywania spraw sprzed lat to człowiek z przeszłością, skoncentrowany, o analitycznym umyśle, który mógłby z powodzeniem działać za kilku ludzi. Jest tu towarzyszem Carla, detektywa szefującego nowemu Departamentowi. Zajmują się pierwszą losowo wybraną sprawą, natrafiają na rozliczne błędy w prowadzeniu jej przed laty przez kolegów. Sprawa, która wyrywa detekty...

Karo | 2014-03-11
Przeczytana: 11 marca 2014

Żyjesz,kochasz, pracujesz,po pracy masz swoje życie, swoje przyzwyczajenia, przyszłość, plany, ambicje, oddychasz, malujesz się, kochasz, masz wspomnienia. I przez jeden gest, jeden uśmiech, jedno spojrzenie tracisz to wszystko. Jesteś zagubiona, jesteś wrakiem, jesteś zniszczona, czekasz na śmierć. Jesteś zwierzyną w klatce.
Myślisz, że Ciebie to nie spotka? A skąd taka pewność? Potrafisz to sobie zagwarantować?

"Kobietę.." pochłonęłam jak tylko wzięłam ją do ręki. Mniej więcej po 60str. można się domyślić, kto stoi za całą sprawą. Czy to przeszkadza w czytaniu? Mnie nie. Śledziłam cały tok śledztwa, śledziłam wszystko, co dotyczy uwięzionej bohaterki. I się przekonałam, że miałam rację. Co prawda od tego momentu, akcja nadal się toczy, ale już wiesz, zostaje pytanie "zdążą czy nie zdążą?"

Sprawca jest też opisany po łebkach, owszem, dowiemy się dlaczego. Ale to jest wiedza tylko powierzchowna. A szkoda.

Książkę czyta się niezwykle szybko, dobre wydanie, dobra c...

Annie | 2011-07-27
Przeczytana: 18 lipca 2011

W ciągu ostatnich kilku lat moda na skandynawskie kryminały nieustannie trwa. Gdy juz myślimy, że nic nas, czytelników, nie zaskoczy, a pomysłowość pisarzy z Północy się wyczerpała, wtedy na rynku literackim pojawia się taka książka jak "Kobieta w klatce" autorstwa Jussi Adler-Olsen, która ponownie ukazuje nam klimat i urok porządnego, skandynawskiego kryminału.

Merete Lynggaard, piękna parlamentarzystka z Danii, zaginęła w tajemniczych okolicznościach w 2002 roku. Od pięciu lat jest przetrzymywana w odizolowanej klatce i obserwowana przez swych tajemniczych porywaczy. Śledztwo w jej sprawie umorzono z braku poszlak. W 2007 roku powstaje Departament Q, wydział policji, którego celem jest rozwikłanie niewyjaśnionych zagadek przeszłości. Na jego czele staje Carl Mørck, zgorzkniały policjant, którego nękają demony przeszłości i żona-artystka. Jego jedynym pomocnikiem jest Syryjczyk Assad, który z "podawacza" kawy stopniowo staje się prawą ręką Carla i niezastąpionym pomocniki...

Cyfranek | 2014-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2014

Są kraje, które można polubić i postrzegać jako znajome choć wcale się tam nie było. Wielka zasługa w budowaniu takich więzi przypada twórcom kultury. W przypadku Danii dobrym przykładem są filmy telewizyjne - od "przedpotopowej" serii o gangu Olsena do najnowszego "Rządu". Od dziś wiem, że i w przypadku kryminałów Dania może zdobyć serca czytelników. Dobrym przykładem jest na pewno "Kobieta w klatce", ale mam nadzieję, że jest ich więcej. Umieszczona na okładce informacja, że jest to thriller nie zachęciła mnie szczególnie. Jednak od samego początku do samego końca jest to porządnie napisany, nieźle przemyślany i dobrze skonstruowany kryminał opisujący poszukiwania zagadkowego zaginięcia młodej polityk prowadzone przez policjanta po przejściach.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Jorge Bucay
    68. rocznica
    urodzin
    Zawsze uważałem, że najpiękniejszą odpowiedzią na "Bardzo cię kocham" jest zdanie: "A ja czuję się bardzo kochana".
  • Krzysztof Daukszewicz
    67. rocznica
  • Hanka Lemańska
    55. rocznica
    urodzin
    Facet jak facet, dwie ręce, dwie nogi, głowa od góry.
  • Fiodor Dostojewski
    193. rocznica
    urodzin
    Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kim innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą.
  • Maria Kuncewiczowa
    119. rocznica
    urodzin
    ...jakże ja będę umierać, kiedy nie żyłam ja wcale?
  • Chris Claremont
    64. rocznica
  • Philip Craig Russell
    63. rocznica
  • Joseph Campbell
    27. rocznica
    śmierci
    [...] jeśli idziesz za tym, co cię uszczęśliwia, to jakbyś podążał jakimś szlakiem, który istniał od zawsze, czekał na ciebie, i że życie, które właśnie przeżywasz, jest tym, które było ci jakoś pisane.
  • Michael Palmer
    1. rocznica
    śmierci
    Każde równanie zawierające czynnik ludzki jest nierozwiązywalne
  • Harry Mulisch
    4. rocznica
    śmierci
    Ważne decyzje zawsze należy podejmować od razu, ponieważ inaczej nic z tego nie wychodzi
  • Wacław Gąsiorowski
    75. rocznica
    śmierci
    -Gadajcie, coście za jedni?!
    –Joanna Żubr, markietanka pierwszej legii, pierwszego batalionu – odparła dumnie baba– A to mój stary niedołęga...
    –Maciej Żubr, podoficer pierwszej legii, pierwszego batalionu, drugiej kompanii! – poprawił chłop.
  • Henryk Niewiadomski
    7. rocznica
    śmierci
    To wpływa na psychikę. Mogę to stwierdzić z całkowitą pewnością. Siedzę już trzy lata odizolowany od żony i trzepię się ręką przez ten cały czas. Jak po roku w więzieniu zobaczyłem, że trzęsie mi się ręka, myślałem początkowo, że to albo na tle nerwowym, albo choroba Parkinsona. Walnąłem konia, od r... pokaż więcej
  • Claude Lévi-Strauss
    5. rocznica