Kobieta w klatce

Cykl: Departament Q (tom 1)
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
tłumaczenie
Joanna Cymbrykiewicz
Kvinden i buret
Wiktoria

Inne wydania

Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin, Merete Lynggaard. Najlepsze życzenia z okazji ukończenia trzydziestu trzech lat. Owszem, dziś jest 6 lipca. Siedzisz tutaj sto dwadzieścia sześć dni, a nasz prezent jest taki, że przez najbliższy rok nie będziemy gasić światła. Spokojnie, Merete, nie chcemy cię zamęczyć. Damy ci za to szansę uniknięcia czegoś gorszego. Musisz tylko sama odpowiedzieć na bardzo istotne pytanie: dlaczego musisz przez to wszystko przechodzić?

W roku 2002 z pokładu promu znika piękna i przebojowa parlamentarzystka, Merete Lynggaard. Policja podejmuje śledztwo na szeroką skalę, ale bez rezultatu. W roku 2007 duński parlament decyduje o utworzeniu Departamentu Q, specjalnego wydziału policji do spraw szczególnej wagi, na czele którego staje Carl Mørck, policjant z kopenhaskiego wydziału zabójstw. Mørck wraz ze swoim tajemniczym arabskim asystentem Assadem podejmuje sprawę Merete i szybko orientuje się, że jej zniknięcie nie było nieszczęśliwym wypadkiem.takie męczarnie? Mroczny psychothriller – pierwsze śledztwo Carla Mørcka w ramach Departamentu Q. Czy kontrowersyjny policjant wraz z ekscentrycznym pomocnikiem Assadem zdołają zakończyć koszmar kobiety, nim sami padną ofiarą szaleńczego planu?

źródło opisu: wydawnictwo słowo/obraz terytoria, 2011

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/

• Tajemniczy brat
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Wstyd
  • Twoim śladem
  • Piękny sekret
  • Czarne liście
  • Dziewczyna z Bostonu
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Stalker
  • Niebezpieczne kłamstwa
Tajemniczy brat
Virginia Cleo Andrews

6,67 (9 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

7,64 (118 ocen i opinii)
Raz na zawsze
Andreas Pflüger

7 (21 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

7,31 (13 ocen i opinii)
Dziewczyna z Bostonu
Anita Diamant

7 (2 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

Niebezpieczne kłamstwa
Becca Fitzpatrick

7,46 (508 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Meggie | 2015-01-14

Życie jest nieprzewidywalne i w jednej chwili można odnieść wielki sukces, by po chwili być w centrum równie wielkiej tragedii. Tego doświadcza Merete Lynggaard. Kobieta zaginęła w niejasnych okolicznościach w czasie podróży promem. Śledztwo staje w martwym punkcie. Czy po pięciu latach są chociaż nikłe szanse na rozwikłanie sprawy? Na to pytanie odpowie Carl Mørck, policjant z nowo utworzonego Departamentu Q.
Interesująca, ale dosyć przewidywalna lektura. Lawirowanie wokół losów poszczególnych postaci potęguje napięcie i przykuwa uwagę.

Zapraszam do przeczytania całej opinii:

Wojciech Gołębiewski | 2016-05-03
Przeczytana: 03 maja 2016

Jussi Adler – Olsen (ur. 1950), pisarz duński, autor zgrabnych thrillerów. Na temat tego Jarosław Czechowicz mówi (http://krytycznymokiem.blogspot.ca/2011/07/kobieta-w-klatce-jussi-adler-olsen.html):
"Klaustrofobiczny klimat, atmosfera pogoni za czasem, wciąż nowe i niewyjaśnione wątki, postacie, zdarzenia – to i jeszcze wiele więcej kryje w sobie „Kobieta w klatce”.Otwarta opowieść o pewnym zamknięciu. ..."
A ja niewiele mogę dodać. Zresztą, jeśli Państwo klikniecie Czechowicza i przeczytacie jego trafną, esencjonalną recenzję, to będziecie wiedzieć akurat tyle, żeby nie popsuć sobie lektury. Każde słowo więcej ją popsuje, dlatego nie czytajcie innych recenzji. A książkę możecie czytać jako niezły przerywnik od poważniejszych lektur (w moim przypadku III tom Pipesa "Rosja bolszewików").

Aga CM | 2014-03-31
Przeczytana: 31 marca 2014

Została porwana i umieszczona w "klatce" w 2002 roku. Była dobrze znanym duńskim politykiem. Jej porywacze dostarczali jej jedzenie w wiadrze i była trzymana w ciemności. Policja nie odnalazła żadnych śladów i przyjęła ze względu na brak tropów, że kobieta utonęła, bo zaginęła w trakcie pobytu na promie.

W 2007 roku detektyw Carl Mork zostaje ranny w strzelaninie, w której jeden z jego kolegów ginie, a inny trafia do szpitala z powodu obrażeń. Ze wielu względów zostaje przeniesiony do wydziału "Departamentu Q". Ten "oddział" ma się skupić na nierozwiązanych przestępstwach. Jednak nikt nie liczy na jego efektywność. Początkowo nasz bohater nie jest zainteresowany sprawami, ale syryjski uchodźca - Assad, zaczyna czytać akta starych spraw i wzbudza zainteresowanie Carla sprawą zaginionej polityk, której ciała nigdy nie znaleziono. Rozpoczynają wspólne dochodzenie. Wkrótce trafiają na nowe tropy, co zawstydza poprzednich śledczych, którzy wykonali swoją pracę połowicznie. Powoli, ale...

Ssskorpionica | 2016-01-03
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Merete Lynggaard była młodą, piękną, ambitną kobietą, skrywała jednak sekret. Sekretem tym była jej historia, wypadek drogowy, w którym w dzieciństwie straciła rodziców, a jej brat doznał trwałych uszczerbków na zdrowiu psychicznym. Jej życie toczyło się wokół pracy i opieki nad bratem, nie miała czasu na życie osobiste. Jednak pewnego dnia po prostu zniknęła z pokładu promu, którym podróżowała ze swoim bratem. Policja odłożyła sprawę na półkę zakładając, że Merete po prostu się utopiła.

Pięć lat później powstaje Departament Q, którego głównym zadaniem ma być rozwiązanie "spraw szczególnej wagi". Na jego czele staje Carl Mørck, człowiek zgorzkniały, ale sumienny i uparty w swoich działaniach.

"Kobieta w klatce" wprowadza nas w świat, w którym jedno wydarzenie, jedna chwila śmiechu i nieuwagi, determinuje przebieg życia dwóch rodzin. Jeden wypadek, 5 zabitych osób, trzy niepełnosprawne, dwie bez uszczerbku na zdrowiu. To historia o nienawiści, która starannie pielęgnowana,...

teri | 2012-03-17
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 16 marca 2012

Trudno ocenic mi te ksiazke,mam mieszane uczucia.Na poczatku mialam trudnosci z wciagnieciem sie,potem szybko zorientowalam sie,kim jest porywacz.Praktycznie,prawie wszystko bylo dla mnie oczywiste.Od thrillerow wymagam napiecia i akcjii.Tutaj akcjii brakowalo a z napieciem bylo roznie.Pare rzeczy mi sie podobalo,ale wiekszosc niestety nie.Spodobal mi sie glowny bohater Carl Morck.Oceniam ja jako przecietna i wielka szkoda,bo spodziewalam sie czegos wiecej.Niente di gran che...

gosia | 2011-08-18
Przeczytana: 11 sierpnia 2011

"Kobieta w klatce" to pasjonujący thriller duńskiego pisarza Jussi Adler-Olsena.
Kasiążka w Danii ukazała się pod tytułem " Mercy". Przedstawia dramatyczne losy młodej, pięknej parlamentarzystki, Merete Lynggaard, która znika w tajemniczych okolicznościach w 2002 roku, z pokładu promu płynącego do Niemiec . Na pokładzie pozostaje jej głęboko niepełnosprawny umysłowo brat, nad którym Merete pełni opiekę, od chwili tragicznej śmierci ich rodziców.
Mija pięć długich lat od porwania parlamentarzystki, gdy kopenhaski policjant, Carl Morck, po traumatycznych przejściach dostaje nową szansę od szefostwa. Właśnie utworzono Departament Q, który ma zająć się dotychczas nierozwiązanymi sprawami. A tak naprawdę chodzi o to, żeby zainwestować gdzieś otrzymane do budżetu miliony koron, niekoniecznie stawiając na wysoki procent wykrywalności starych spraw. Carl wciąż nie może się otrząsnąć po nieudanej akcji, w której jeden z jego przyjaciół zginął na miejscu, a drugi leży w szpitalu...

Lenalee | 2011-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2011

Powrót do thrillera po kilkumiesięcznej przerwie jest dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem, ponieważ niemalże za każdym razem potrzebuję sporo czasu, aby wczuć się w historię, której klimat jest znacznie różny od klimatu książek fantastycznych, które w większości czytam. Podczas czytania powieści „Kobieta w klatce” było kilka momentów, w których zapominałam o otaczającym mnie świecie, jednak były też takie, przez które mimo moich najszczerszych chęci nie byłam w stanie przebrnąć i ciężko było mi się na nich skupić. Na szczęście ogóle wrażenie o książce Jussi Adler-Olsen mam pozytywne i cieszę się, że dane mi było ją przeczytać.

Merete Lynggaard to przebojowa parlamentarzystka, która w 2002 roku znika z pokładu promu w tajemniczych okolicznościach. Śledztwo nie przynosi żadnego rezultatu. Pięć lat później powołany zostaje Departament Q i kierujący nim Carl Mørck wznawia śledztwo dotyczące zaginięcia Merete. Wraz ze swoim arabskim asystentem Assadem podejmuje się odnalezienia...

Karina825 | 2014-06-27
Przeczytana: czerwiec 2014

Trochę nudnawo, niestety...

Jussi Adler-Olsen stworzył ciekawych bohaterów swojej kryminalnej opowieści i zadbał o atmosferę adekwatną do gatunku. Sprawił, że poczucie klaustrofobii i niepokoju towarzyszy nam do końca lektury. Niestety jednak niezbyt atrakcyjnie przeprowadził samo śledztwo. Brniemy razem z bohaterami przez żmudne ustalenia w sprawie sprzed lat, poprowadzonej w swoim czasie bez należytej uwagi i staranności. Nie ma nowych wątków, mylnych tropów ani ((nie)oczekiwanych) zwrotów akcji a na dodatek zbyt szybko domyślamy się tożsamości sprawcy. Stąd wrażenie "nudnawości".

Duży plus za postać Assada, kolejne wcielenie klasycznego doktora Watsona. To oryginalny i intrygujacy bohater z dużym potencjałem. Mam nadzieję, że Autor w większym stopniu wykorzystuje go w kolejnych tomach z cyklu "Departament Q".

Karolina | 2014-03-11
Przeczytana: 11 marca 2014

Żyjesz,kochasz, pracujesz,po pracy masz swoje życie, swoje przyzwyczajenia, przyszłość, plany, ambicje, oddychasz, malujesz się, kochasz, masz wspomnienia. I przez jeden gest, jeden uśmiech, jedno spojrzenie tracisz to wszystko. Jesteś zagubiona, jesteś wrakiem, jesteś zniszczona, czekasz na śmierć. Jesteś zwierzyną w klatce.
Myślisz, że Ciebie to nie spotka? A skąd taka pewność? Potrafisz to sobie zagwarantować?

"Kobietę.." pochłonęłam jak tylko wzięłam ją do ręki. Mniej więcej po 60str. można się domyślić, kto stoi za całą sprawą. Czy to przeszkadza w czytaniu? Mnie nie. Śledziłam cały tok śledztwa, śledziłam wszystko, co dotyczy uwięzionej bohaterki. I się przekonałam, że miałam rację. Co prawda od tego momentu, akcja nadal się toczy, ale już wiesz, zostaje pytanie "zdążą czy nie zdążą?"

Sprawca jest też opisany po łebkach, owszem, dowiemy się dlaczego. Ale to jest wiedza tylko powierzchowna. A szkoda.

Książkę czyta się niezwykle szybko, dobre wydanie, dobra czcionka, dobry...

Thriller skonstruowany na dwóch płaszczyznach.Równolegle zaznajamiamy się z wydarzeniami sprzed kilku lat, które nadal się toczą pomiędzy ofiarą a jej katem oraz ze sprawami bieżącymi komendy policji. Równiez narracja jest prowadzona dwutorowo, a to dość odświeżająca konstrukcja w tego typu lekturze.
Najpierw wchodzimy w świat porwanej ofiary. Zaraz potem mamy do czynienia z wydarzeniami z nieudanej akcji policyjnej. Poszczególne rozdziały stanowić będą przeplatankę na tych poziomach, raz zmagania uwięzionej kobiety, raz prowadzone śledztwo przez dość ciekawą parę.
Assad, pomocnik w stworzonym dopiero co odrębnym oddziale do rozwiązywania spraw sprzed lat to człowiek z przeszłością, skoncentrowany, o analitycznym umyśle, który mógłby z powodzeniem działać za kilku ludzi. Jest tu towarzyszem Carla, detektywa szefującego nowemu Departamentowi. Zajmują się pierwszą losowo wybraną sprawą, natrafiają na rozliczne błędy w prowadzeniu jej przed laty przez kolegów. Sprawa, która wyrywa...

Na półkach