Wybawienie

Tłumaczenie: Joanna Cymbrykiewicz
Cykl: Departament Q (tom 3)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Flaskepost fra P
Ag2S

Carl Mørck ma w swoich rękach butelkę, która zawiera starą, zmurszałą już wiadomość napisaną krwią. To wołanie o pomoc uprowadzonych przed laty dwóch młodych braci. Czy to może być prawda? Kim są ci chłopcy i dlaczego nikt nie zgłosił ich zaginięcia? Czy to możliwe, że jeszcze żyją? Śledztwo doprowadza Mørcka do kobiety żyjącej w toksycznym małżeństwie – jej mąż znika na całe dnie, ukrywa...

Śledztwo doprowadza Mørcka do kobiety żyjącej w toksycznym małżeństwie – jej mąż znika na całe dnie, ukrywa przed nią, co robi, nie informuje także, kiedy wróci… Mając tego dość, kobieta postanawia odkryć prawdę, bez względu na cenę, jaką przyjdzie za to zapłacić jej mężowi – albo jej…

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2858/thriller-i-sensacja.html

veinylover | 2018-10-26
Przeczytana: 26 października 2018

Co cechuje skandynawskie kryminały?
1. Umiejętność kreowania wyjątkowo odrażających przestępców, ponadto każdy przestępca jest owocem traumy wychowania w rodzinie „prawicowych ekstremistów”, najczęściej z chorym zacięciem pseudo-chrześcijańskim. Nie spotkałem jeszcze w żadnej skandynawskiej książce lewicowego ekstremisty z nożem i mordem w oczach, choć historia Czerwonych Brygad nie jest przecież tak odległa w czasie od teraźniejszości;
2. Nieudaczność operacyjna policjantów, nawet bohaterskich głównych bohaterów, zakażonych odrazą do używania broni palnej: być może w obawie, że nie potrafią jej użyć, albo w obawie że nieudacznicy w mundurach będą działać tak nieudolnie, że broń palna znajdzie się w rękach przestępcy. Bo wystarczy łom, albo młotek, by ogłuszyć pluton skandynawskich nieudaczników w mundurach;
3. Klimat lewicowego moralizatorstwa, manipulowanie pojęciem „chrześcijaństwa” oraz język marksistowski, a w nim „wolność, równość i braterstwo”;
4. Odraza do wszystkiego, co...

Beata | 2019-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2019

No i znowu jestem usatysfakcjonowana, powieść rewelacyjna. Stara sprawa kryminalna, wielowątkowa intryga, nowa sprawa kryminalna, problematyczne sekty religijne, psychopatyczny porywacz, tajemniczy podpalacz i sporo informacji o Rose, Irsie i Assadzie. Carl Morck jest gliniarzem nieco niestandardowym, wypalonym zawodowo. Jednak, gdy zaangażuje się w śledztwo, jest jak "Tommy Lee Jones w Ściganym", niepowstrzymany bulterier.

Hana | 2018-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2018

Część trzecia o Departamencie Q jest lepsza od poprzednich. Assadowi wraca problem językowy ( jak Brodnickiemu po latach) a Rosa szaleje jak nigdy. Tak tak. Jej zastępczyni na czas określony Irse, loczkowana, różowa blondynka, jest jeszcze bardziej stuknięta niż Rosa. Tylko Carl Mørck pozostaje taki sam. Jest tylko szczęśliwszy i stąd ma więcej cierpliwości dla swoich odjechanych współpracowników. Tym razem rozwiązują dwie sprawy: zaginięć dzieci ( list w butelce) i pożarów (wrośnięte w ciało obrączki). Bardziej przykuwa uwagę sprawa listu i dzieci. Powiązana jest z fanatyzmem religijnym i sektami. To smutne dochodzenie w smutnej sprawie. Dzieci giną bez wieści . Trzeba znaleźć sprawców porwań. W książce opisano co można zrobić dziecku i kobiecie z imieniem boga na ustach. Brrr. Polecam oczywiście bo tak bardzo lubię wyraziste postaci . Bardzo lubię. Tak.

Kruczoczarnyblond | 2018-06-21
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Pewniak - masz ochotę na dobry kryminał, trochę sensacji - bierz w ciemno.
Carl Morck w formie - dobrze, że znów wrócił na półki w sklepach.
Wciągająca, dobrze się czyta, nic więcej nie potrzeba.

emindflow | 2015-08-06
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

Wygląda na to, że Jussi Adler-Olsen jest jednym z najbardziej niedocenianych u nas skandynawskich autorów powieści kryminalnych.
Tymczasem jego trzecia książka „Wybawienie” jest jeszcze lepsza od dobrych dwu poprzednich. Ponownie spotykamy znanych już policjantów z Departamentu Q tropiących mordercę dzieci z wielodzietnych rodzin należących do sekt religijnych. Niewątpliwie całość zyskałaby, gdyby autor darował sobie zupełnie zbędny wątek poboczny, który wprowadza tylko zbyteczny zamęt i nie pozwala w pełni zaangażować się policjantom w główną sprawę.
Jeśli czytelnikowi uda się przyzwyczaić do specyficznej narracji, to akcja potrafi naprawdę wciągnąć. Kolejny raz Carl Morck ze swoją ekipą ma za przeciwnika bezwzględnego i wyjątkowo przebiegłego zbrodniarza, na którego trop naprowadza list wyłowiony przed laty z morza w butelce.
Dobra, dynamiczna akcja, której tempo rośnie z każdym kolejnym rozdziałem.
Warto przeczytać.

spectator_zm | 2018-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2018

Wow!
Ależ to była uczta delektować się czytaniem tego fantastycznego thrillera!
Po niezwykle udanym debiucie "Kobieta w klatce" następny tom "Zabójcy bażantów" był zdecydowanie słabszy i pomyślałem, że autor osiadł na laurach. Okazało się, że to był na szczęście chwilowy spadek formy.
"Wybawienie" to pasjonujący i trzymający w ogromnym napięciu thriller kryminalny, w którym znajdziemy wszystko, co niezbędne, by powieść była znakomita. Przede wszystkim doskonale nakreślona postać porywacza-psychopaty, którą autor doskonale wręcz wysublimował.
Jednak mą uwagę zwrócił list w butelce z wołaniem o pomoc wyrzucony do morza przez jednego z porwanych chłopców. Jedną z pierwszych książek, które przeczytałem w dzieciństwie, była wspaniała powieść przygodowa Juliusza Verne'a "Dzieci kapitana Granta". Tam też znaleziono w morzu, a właściwie w żołądku wieloryba, list z wołaniem o pomoc. Był rozmyty i niewyraźny, brakowało wielu danych. Jednak upór i konsekwencja głównych bohaterów tamtej...

Sandra Jasona | 2019-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2019

Z butelki wyłowionej z morza wyjęto list napisany krwią, pozostało kilka liter, ale te odcyfrowane wskazują na ponurą zbrodnię. Jest to wołanie o pomoc dwóch braci, porwanych kilkanaście lat temu. Dlaczego nie ma zgłoszenia ich zaginięcia, czy porywacz kontynuował swój proceder dalej? Na te pytania będzie próbował odnaleźć odpowiedź Carl Mørck z Departamentu Q.
Kryminał, co mi się bardzo podobało jest napisany w dwóch narracjach. Jedna to opowieść o działaniach policji, druga to narracja samego porywacza, ale nie z punktu widzenia przeszłości, jak to ma miejsce w wielu ostatnio przeze mnie czytanych kryminałach, a teraźniejszości. Jest to dość fajny zabieg, czujemy to jak się czuje porywacz, co robi, kto go szuka. Ta postać jest najbardziej wyrazista z wszystkich występujących, tego psychopatę-porywacza autor jakby wysunął na czoło powieści. Mimo, że od początku wiemy, kto jest, kim, bardzo dobrze się czyta. Dodatkowo, co jest dobrym zabiegiem, właśnie my razem z policją odkrywamy,...

zeida | 2015-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Poczucie humoru specyficzne, mojemu bliskie, dawno już ze śmiechu nie rzęziłam w poduszkę, kryjąc się,żeby w nocy rodzina dziwnych pytań nie zadawała, w ogóle nie odczułam,że to 3 część(gdybym wiedziała, tobym nie sięgała i bym wiele straciła.) Okładka nie przyciąga, dlatego po książkę sięgnęłam z litości, że tyle miesięcy się kurzy. No i bum, kocham głównego bohatera i już...

Kucharz | 2015-07-16
Przeczytana: 15 lipca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mocne 7 na 10 gwiazdek.

W ostatnim czasie wyszukałem kilku nowych autorów by zwiększyć bazę książek. Nastawiłem się na Skandynawów.
Wybór padł chociażby na Duńczyka, Jussi Adler Olsen i jego "Wybawienie", czyli 3 książka z cyklu Departament Q.

Początkowo książka nie zachwyciła mnie. I pierwszą połowę trochę przemęczyłem. Druga część w pełni wynagrodziła poświęcony czas. Około 250 ostatnich stron to wręcz "jazda bez trzymanki". Dużo akcji i interakcji pomiędzy bohaterami.

Jako duży plus zaliczam świetną kreację antybohatera - mściciel religijny, tak bym mógł go określić. Zachowanie rodzin, z których wybierał swoje ofiary sprawiło, że w pewnym momencie mu kibicowałem.

Można porównać go do tych deaver'owskich -
jest przebiegły, sprytny, myli tropy, a w dodatku dochodzi do bezpośrednich starć ze ścigającymi go policjantami.

Warto zwrócić uwagę na interesujący zabieg zastosowany przez autora. Mianowicie w wielu sytuacjach przedstawiał jedno wydarzenie z różnych perspektyw....

Wygląda na to, że Jussiemu Adler-Olsenowi udaje się co druga książka. Po bardzo przyzwoitej "Kobiecie w klatce" i wyjątkowo kiepskich "Zabójcach bażantów" autor wraca do wysokiej formy. Książka skonstruowana jest zręcznie, główny wątek poprowadzony jest bardzo sensownie, gorzej z wątkami pobocznymi, bo one niestety nie zostają doprowadzone rozsądnie do końca, a już historia "obrączkowo-pożarowo-serbska" (kto zacznie czytać, szybko się zorientuje, o który wątek chodzi) całkowicie zbyteczna, bo nie dość, że nijak nie wiąże się z wątkiem głównym, to niedokończona nic sensownego do powieści nie wnosi. Ogólnie jednak książka warta polecenia.