Wyzwanie czytelnicze LC

Kobieta w klatce

Tłumaczenie: Joanna Cymbrykiewicz
Cykl: Departament Q (tom 1)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Kvinden i buret
Ag2S

W roku 2002 z pokładu promu kursującego między Rødby a Puttgarden znika młoda piękna parlamentarzystka, Merete Lynggaard. Nie ma żadnych świadków zdarzenia ani śladów zaginionej. Policja podejmuje zakrojone na szeroką skalę śledztwo, jednak bez rezultatów. W roku 2007 zostaje utworzony Departamentu Q, specjalny wydział policji zajmujący się nierozwiązanymi sprawami sprzed lat. Na jego czele staje Carl Mørck z kopenhaskiego wydziału zabójstw.
Mørck wraz ze swoim tajemniczym arabskim asystentem Assadem przejmuje śledztwo w sprawie Merete i szybko orientuje się, że jej zniknięcie nie było nieszczęśliwym wypadkiem.
Czy kontrowersyjny policjant wraz z ekscentrycznym pomocnikiem zdołają zakończyć koszmar kobiety, nim sami padną ofiarą szaleńczego planu?

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/2639/thriller-i-sensacja.html

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2639/thriller-i-sensacja.html

Opinie czytelników (2083)
veinylover | 2018-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2018

Trudno się przyczepić do akcji, jest jakiś pomysł, jest opowieść.
Wszystko charakterystyczne dla skandynawskich kryminałów, czyli lewicowa, mało gramotna policja, oczywiście nieuzbrojona i zmuszona do uważania, żeby nie uszkodzić psychopatów, bo wtedy lewicowe państwo rzuciłoby się z całą swoją mocą na biednych funkcjonariuszy, psychopaci - oczywiście bezwzględni, popaprani i uzbrojeni, pseudo-dziennikarze, których jedyną misją jest znaleźć jakąkolwiek, choćby kłamliwą sensację oraz pogłębiać lewicową świadomość antyspołeczną. Bo mamy oczywiście Jedynie Słuszne lewicowe tło społeczne, w którym małżeństwo jest przeżytkiem, a życie rodzinne katastrofą, wszystkie partie są lewicowe, bez względu na swoją formalną nazwę, politycy w wypowiedziach pełni wewnętrznych sprzeczności... Do rytuału lewicowego należy także zapewnianie czytelnika o występowaniu i szkodliwości globalnego ocieplenia jakoby spowodowanego na pewno przez człowieka, miłość do zwierząt, związki homoseksualne, fatalne...

książek: 2059
jamczyk | 2017-12-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 03 grudnia 2017

Duński Sherlock Holmes, zgorzkniały introwertyk i syryjski doktor Watson, czyli dzielna załoga Departamentu Q, ichniejsze "Archiwum X", stara się rozwiązać starą sprawę, tajemniczego zniknięcia pięknej parlamentarzystki. Ciekawi bohaterowie, nieoczywista akcja i zaskakujące zakończenie. Dobrze się czyta i jako początek serii otrzymuje duży kredyt zaufania.

Hana | 2018-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2018

Kim jest kobieta w klatce? Poznajemy ją bliżej, ale ani ona ani my, nie wiemy dlaczego tam trafiła i kto ją uwięził. Sprawa zaginięcia Merete Lynggaard leży w teczce, na półce, do czasu gdy, po latach, zajmuje się nią Carl Mørckze ze swoim asystentem Assadem. Carl jest po przejściach i jako szef nowopowstałego Deparamentu Q pije kawę, układa pasjanse i czeka na koniec pracy. Do pozorowania ruchu zmusza go obecność Assada. W końcu zabiera się za sprawą zaginięcia Merete. Na zasadzie „ nie chcem, ale muszem”. Z początku niechętnie, z czasem angażując się bardzo. Książka ciekawa, bohaterowie wyraziści, intryga zawiła, ale najlepszy jest Assad. Cudowny z tą swoją miętową herbatką, kłopotami z idiomami i frazeologią języka duńskiego, słodkimi oczami i …. nożem sprężynowym w kieszeni. Nie oszukujmy się, po drugi tom sięgam właśnie ze względu na Assada.

Meggie | 2015-01-14

Życie jest nieprzewidywalne i w jednej chwili można odnieść wielki sukces, by po chwili być w centrum równie wielkiej tragedii. Tego doświadcza Merete Lynggaard. Kobieta zaginęła w niejasnych okolicznościach w czasie podróży promem. Śledztwo staje w martwym punkcie. Czy po pięciu latach są chociaż nikłe szanse na rozwikłanie sprawy? Na to pytanie odpowie Carl Mørck, policjant z nowo utworzonego Departamentu Q.
Interesująca, ale dosyć przewidywalna lektura. Lawirowanie wokół losów poszczególnych postaci potęguje napięcie i przykuwa uwagę.

Zapraszam do przeczytania całej opinii:

ania | 2017-10-22
Przeczytana: 22 października 2017

Dobry kryminał wyzwala we mnie głodną bestię, nie mogę oderwać się od książki i nie mogę przestać o niej myśleć.
Ważniejsze od zagadki kryminalnej są dla mnie postacie. Muszą być ciekawe, soczyste i jakieś. I muszę je lubić.
W powieści Jussi Adler - Olsen dostałam to wszystko, dlatego pierwsze spotkanie z tym autorem na pewno nie będzie ostatnie.

Wojciech Gołębiewski | 2016-05-03
Przeczytana: 03 maja 2016

Jussi Adler – Olsen (ur. 1950), pisarz duński, autor zgrabnych thrillerów. Na temat tego Jarosław Czechowicz mówi (http://krytycznymokiem.blogspot.ca/2011/07/kobieta-w-klatce-jussi-adler-olsen.html):
"Klaustrofobiczny klimat, atmosfera pogoni za czasem, wciąż nowe i niewyjaśnione wątki, postacie, zdarzenia – to i jeszcze wiele więcej kryje w sobie „Kobieta w klatce”.Otwarta opowieść o pewnym zamknięciu. ..."
A ja niewiele mogę dodać. Zresztą, jeśli Państwo klikniecie Czechowicza i przeczytacie jego trafną, esencjonalną recenzję, to będziecie wiedzieć akurat tyle, żeby nie popsuć sobie lektury. Każde słowo więcej ją popsuje, dlatego nie czytajcie innych recenzji. A książkę możecie czytać jako niezły przerywnik od poważniejszych lektur (w moim przypadku III tom Pipesa "Rosja bolszewików").

spectator_zm | 2018-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2018

Do przeczytania tej powieści zachęcił mnie tytuł. "Kobieta w klatce" - to brzmi bardzo intrygująco. I nie zawiodłem się. Powieść okazała się znakomita! Niezwykle ciekawa fabuła, skomplikowana intryga i świetnie nakreślone postacie głównych bohaterów - to zdecydowanie moje klimaty.
Początek był trochę nużący, niewiele się działo, ale od momentu porwania i uwięzienia parlamentarzystki Merete Lynggaard akcja nabrała tempa i coraz mocniej przykuwała uwagę. Wątek opisujący jej przeżycia był niezwykle wstrząsający i dramatyczny. Tym bardziej, że z początku nie zdawała sobie sprawy, dlaczego została porwana i uwięziona, i dlaczego tak okrutny los zafundował jej oprawca.
Prowadzący dochodzenie komisarz Karl Mørck i jego tajemniczy asystent Assad to świetny duet detektywów, którzy nawzajem się uzupełniają i mobilizują do skutecznej pracy. Rozpoczynają więc śledztwo w ramach nowo powołanego "Departamentu Q" - oddziału policji zajmującego się zaniechanymi i niewykrytymi w przeszłości...

Ssskorpionica | 2016-01-03
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Merete Lynggaard była młodą, piękną, ambitną kobietą, skrywała jednak sekret. Sekretem tym była jej historia, wypadek drogowy, w którym w dzieciństwie straciła rodziców, a jej brat doznał trwałych uszczerbków na zdrowiu psychicznym. Jej życie toczyło się wokół pracy i opieki nad bratem, nie miała czasu na życie osobiste. Jednak pewnego dnia po prostu zniknęła z pokładu promu, którym podróżowała ze swoim bratem. Policja odłożyła sprawę na półkę zakładając, że Merete po prostu się utopiła.

Pięć lat później powstaje Departament Q, którego głównym zadaniem ma być rozwiązanie "spraw szczególnej wagi". Na jego czele staje Carl Mørck, człowiek zgorzkniały, ale sumienny i uparty w swoich działaniach.

"Kobieta w klatce" wprowadza nas w świat, w którym jedno wydarzenie, jedna chwila śmiechu i nieuwagi, determinuje przebieg życia dwóch rodzin. Jeden wypadek, 5 zabitych osób, trzy niepełnosprawne, dwie bez uszczerbku na zdrowiu. To historia o nienawiści, która starannie pielęgnowana,...

teri | 2012-03-17
Przeczytana: 16 marca 2012

Trudno ocenic mi te ksiazke,mam mieszane uczucia.Na poczatku mialam trudnosci z wciagnieciem sie,potem szybko zorientowalam sie,kim jest porywacz.Praktycznie,prawie wszystko bylo dla mnie oczywiste.Od thrillerow wymagam napiecia i akcjii.Tutaj akcjii brakowalo a z napieciem bylo roznie.Pare rzeczy mi sie podobalo,ale wiekszosc niestety nie.Spodobal mi sie glowny bohater Carl Morck.Oceniam ja jako przecietna i wielka szkoda,bo spodziewalam sie czegos wiecej.Niente di gran che...

Lenalee | 2011-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2011

Powrót do thrillera po kilkumiesięcznej przerwie jest dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem, ponieważ niemalże za każdym razem potrzebuję sporo czasu, aby wczuć się w historię, której klimat jest znacznie różny od klimatu książek fantastycznych, które w większości czytam. Podczas czytania powieści „Kobieta w klatce” było kilka momentów, w których zapominałam o otaczającym mnie świecie, jednak były też takie, przez które mimo moich najszczerszych chęci nie byłam w stanie przebrnąć i ciężko było mi się na nich skupić. Na szczęście ogóle wrażenie o książce Jussi Adler-Olsen mam pozytywne i cieszę się, że dane mi było ją przeczytać.

Merete Lynggaard to przebojowa parlamentarzystka, która w 2002 roku znika z pokładu promu w tajemniczych okolicznościach. Śledztwo nie przynosi żadnego rezultatu. Pięć lat później powołany zostaje Departament Q i kierujący nim Carl Mørck wznawia śledztwo dotyczące zaginięcia Merete. Wraz ze swoim arabskim asystentem Assadem podejmuje się odnalezienia...

zobacz kolejne z 2073