1Q84 - t. 3

Okładka książki 1Q84 - t. 3 Haruki Murakami
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki 1Q84 - t. 3
Haruki Murakami Wydawnictwo: Muza Cykl: 1Q84 (tom 3) literatura piękna
512 str. 8 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
1Q84 (tom 3)
Tytuł oryginału:
1Q84 / ichi-kew-hachi-yon
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2011-11-02
Data 1. wyd. pol.:
2011-11-02
Data 1. wydania:
2012-08-02
Liczba stron:
512
Czas czytania
8 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377580608
Tłumacz:
Anna Zielińska-Elliott
Tagi:
literatura japońska 1Q84 Murakami fantastyka

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Qutopia?



2020 52 51

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
3964 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1149
408

Na półkach:

Przeczytałem tę książkę z mieszanymi uczuciami. BARDZO mieszanymi.
Z jednej strony są naprawdę niezłe momenty, Murakami ma dar do pisania i tworzy nieraz niesamowite metafory. Czasem opowiada o czymś naprawdę interesującym w interesujący sposób.
Z drugiej strony są rozległe połacie pustosłowia, męczydupstwa, wywołujące przytłaczające uczucie abominacji (np. niepokalane poczęcie – serio!, gwałty na dziewczynkach, bezsensowne i wydumane zupełnie morderstwa szpikulcem, jakieś pierdoły o mother i dauther, itp.). Poczujesz zażenowanie, że taki autor co kilkadziesiąt stron, jako podkreślenie jakiegoś niezwykłego wydarzenia lub bohaterskiego czynu używa zwrotu „wielka rzecz”.
W dodatku z książki trąci nieraz porażającym brakiem rozumienia ludzi, co u powieściopisarza jest karygodne. Na przykład opisy zakochania się dwójki dziesięciolatków, którzy po dwudziestu latach nadal myślą tylko o sobie jest po prostu infantylnym wyobrażeniem więzi międzyludzkich. Próba nadania prawdopodobieństwa temu zdarzeniu (to prawdopodobieństwo jest nieodzowne ze względu na sens i konstrukcję całej powieści) nie ma szansy się udać i rzeczywiście na całej linii zawodzi. Te opisy miłości są niewiarygodne, odrealnione, sentymentalne, banalne i puste. Użyję staromodnego, ale idealnie pasującego tu słowa: to jest GŁUPIE.
W dodatku takich głupich scen jest wiele w różnych miejscach powieści. Czytasz je z grymasem zażenowania i jakąś cierpkością w ustach, jakby ktoś pokazywał wulgarne gesty na ceremonii pogrzebowej, albo jakbyś widział, że ktoś swój niezwykły talent literacki przeznacza na pisanie donosów do urzędu skarbowego.
Żeby dać poznać jak bardzo ta książka bywa dziecinna: na początku każdego rozdziału narysowane są dwa księżyce, raz w nowiu raz w pełni raz w kwadrze itp. To ma chyba podkreślać jakąś „inność świata”, który jest opisywany w powieści. Ale tak naprawdę CO TO W OGÓLE JEST? Książka dla pacanów?
Nie dziwię się więc, że Murakami nie dostaje Nagrody Nobla. Nie może dostać takiego wyróżnienia ktoś, kto pisze tak słabo (choć momentami pisze tak dobrze).
Trzeci tom to jest totalna porażka. Prócz kilkudziesięciu dobrych stron spośród 500 reszta jest po prostu niepotrzebna i nudna. Mnóstwo rozpoczętych wątków, które donikąd nie prowadzą. Całe setki stron, których wykreślenie tylko podniosłoby jakość całej powieści.
Kronika Ptaka Nakręcacza to lektura zdecydowanie lepsza i czytając 1Q84 miałem wrażenie, że autor pisał 1Q84 będąc o wiele mniej dojrzały, bo męczy swoją naiwnością czy pustotą, a wręcz grafomanią. Myślałem na początku: No tak tutaj Murakami jest na początku swojej kariery i dlatego to takie niedojrzałe. Jakże się zdziwiłem, gdy przekonałem się, że Kronika była napisana wcześniej!

I jeszcze jedno. W powieści są morderstwa, gwałty, intrygi, czary itp. Ale wszystko to pisane jakimś takim sprawozdawczym stylem, jakoś z dystansu, z punktu widzenia serwera albo programu komputerowego piszącego o notowaniach giełdowych. Czytając o tych wszystkich rzeczach w ogóle się nie angażujesz emocjonalnie. Jakoś Murakami pozbawiony poczucia humoru. To interesujący styl pisania, ale z leżącym u samego fundamentu jakimś defektem czy deficytem warsztatowym. Interesujący styl. Ale ułomny.
Pierwszemu tomowi daję piątkę, drugiemu tróję, trzeciemu dwóję. Gdyby można było oceniać tylko te dobre momenty, książka zasługiwałaby przynajmniej na siedem gwiazdek.

Przeczytałem tę książkę z mieszanymi uczuciami. BARDZO mieszanymi.
Z jednej strony są naprawdę niezłe momenty, Murakami ma dar do pisania i tworzy nieraz niesamowite metafory. Czasem opowiada o czymś naprawdę interesującym w interesujący sposób.
Z drugiej strony są rozległe połacie pustosłowia, męczydupstwa, wywołujące przytłaczające uczucie abominacji (np. niepokalane...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5 205
  • Chcę przeczytać
    2 281
  • Posiadam
    1 469
  • Ulubione
    282
  • Teraz czytam
    77
  • 2013
    74
  • 2012
    74
  • Chcę w prezencie
    57
  • 2014
    57
  • Japonia
    51

Cytaty

Więcej
Haruki Murakami 1Q84 - t. 3 Zobacz więcej
Haruki Murakami 1Q84 - t. 3 Zobacz więcej
Haruki Murakami 1Q84 - t. 3 Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także