Czarna księga Inkwizycji. Najsłynniejsze procesy

Okładka książki Czarna księga Inkwizycji. Najsłynniejsze procesy Natale Benazzi, Matteo D'Amico
Okładka książki Czarna księga Inkwizycji. Najsłynniejsze procesy
2003-01-01
83-7221-515-4
Beata Nuzzo
inkwizycja procesy torquemada

Okładka książki Inkwizytor. Przesłuchania, wspomnienia, procesy Natale Benazzi, Gian Franco Freguglia
Inkwizytor. Pr... Natale Benazzi, Gia...

Praca magisterska pod krzykliwym tytułem. Zebrane informacje z biblioteki, podzielone na epizody, a na końcu podsumowane. Brak jakiejś intrygującej analizy. Brak szerszej interpretacji.

Toż to jakaś amatorszczyzna. Kopiuj wklej z wikipedii, mam wrażenie.

Toż to jakaś amatorszczyzna. Kopiuj wklej z wikipedii, mam wrażenie.

Interesująca pozycja, choć mało naukowa. Nie znajdziemy tutaj jakiejś analizy zdarzeń, czy fachowej opinii. To raczej zbiór przykładów, który kojarzy się z dobrze napisaną pracą magisterską, choć znam wykładowców, którzy by tego nie puścili (nie mówię tu o ideologii oczywiscie tylko o wartości merytorycznej).

Strasznie nierówna to książka. Chwilami pisana językiem tak prostym jakby skierowana była do uczniów historii na etapie gimnazjum, chwilami natomiast tak zawile i nazbyt szczegółowo, że można było się zgubić. Autorzy czasem wskakiwali bardzo głęboko w pewne szczegóły, o których wcześniej mowy nie było co z lekka oszałamiało. I musiałem się te kilkanaście akapitów cofać, żeby sprawdzić czy aby przypadkiem coś mi nie umknęło w rozpędzie czytania.

Aczkolwiek tematyka książki ciekawa. Od zawsze ciekawiła mnie historia. Interesował mnie też temat wojen religijnych czy też prześladowań, wypraw krzyżowych, inkwizycji itp. Nieodmiennie zaskakiwało mnie, dziwiło, czasem wręcz przerażało jak bardzo religia połączona z ciemnotą umysłową potrafi doprowadzić do takich sytuacji, kiedy w imieniu tejże religii morduje się ludzi. Bo heretyk, bo poganin, bo czarownica, bo wyznawca innego kultu czy wierzący w innego boga. Po lekturze „Czarnej księgi inkwizycji” bardzo się cieszę, że jednak nie żyje w tamtych czasach.

Ogólnie książka nie była zła, ale czasem traktowała temat po łebkach. Mam wrażenie, że rozdziały dotyczące Joanny D’arc i Galileusza były właśnie po takich łebkach pisane. Całość dobra, ale bez rewelacji. Szczerze mówiąc po tematyce książki spodziewałem się mocnej, czasem mrocznej i brutalnej pozycji. A nic takiego tu nie było, grzeczniutko, przykładnie, poprawnie politycznie wręcz. Szkoda. Bo procesy Inkwizycji raczej jednak takie nie były…

Najlepsza książka jaką czytałam o inkwizycji.Wg. mnie to doskonałe i bardzo sumienne opracowanie.Wspaniałe żródło wiedzy o działalności inkwizycji i przebiegu samego procesu inkwizycyjnego, a także o światłych ludziach , którzy ośmielili się mieć inne zdanie niż dopuszczał w tych czasach kościół. Książkę tę stawiam na górnej półce.Jeszcze raz stwierdzam , że to doskonałe dzieło i zasługuje na najwyższą notę.

• Historia powszechna
  • Historyczne