Historia kanibalizmu

Wydawnictwo: Bellona

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że definicja kanibalizmu jest bardzo prosta: według słownika Kopalińskiego, jest to "pożeranie osobników własnego gatunku". Kanibalizm tylko pozornie wydaje się jedynie odrażającym zwyczajem praktykowanym niegdyś przez dzikich, a obecnie przez jednostki psychopatyczne. Historia odsłania wiele złowrogich, lecz jednocześnie niezmiernie ciekawych - z perspektywy społecznej i kulturowej - cech ludożerstwa. Według autora, o tym procederze decydują potrzeba, powinność i pożądanie. Ludzie uprawiali kanibalizm, ponieważ tego od nich wymagano, ponieważ musieli i wreszcie - dlatego że chcieli (lub chcą). Po zjedzeniu wroga można było przejąć jego siłę, spożywając jeńca zyskiwało się przychylność bogów, często też, nawet w XX wieku, konsumpcja ciała bliźniego zapewniała przetrwanie głodu. Dewianci zaś zjadają ludzi pragnąc zaszokować społeczeństwo. Zapraszamy do poznania tego mrocznego i niesamowitego zakamarka dziejów ludzkości...

źródło opisu: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=2839

justyna55 | 2014-01-13

Patrząc przez pryzmat historii zawartych w tej książce ,ciężko dodać ją do półki ulubionych.Sam temat już czyni ją niesamowicie ciekawą. Jednak dzięki sposobie pisania autora czyta się szybko i z dużą dawką zniesmaczenia oraz wstrętu, a na takie emocje i przeżycia oczekiwałam.Dla niektórych może być to świetna i godna polecenia książka kucharska;)

pulcinella | 2016-03-10

Oczywiście, szokujące biografie morderców-kanibali robią wrażenie, ale pod względem naukowym celowość tego wywodu właściwie nie istnieje, to się nawet w żadną spójną historię zjawiska nie układa. Są pewne fragmenty bardzo interesujące i liczne fragmenty bardzo "niesmaczne", choć to - rzecz jasna - kwestia gustu, żeby nie powiedzieć smaku:)

iblamelexie | 2011-12-04
Przeczytana: 11 lutego 2009

Świetna książka napisana prostym, zrozumiałym językiem obejmuje jedynie wiarygodne i faktyczne przypadki.

Pio | 2011-08-10
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2011