Polowanie na czarownice w Europie wczesnonowożytnej

Tłumaczenie: Edward Rutkowski
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Witch-hunt in early modern Europe
czarownice, Europa
historyczna

Oskarżenia o czary, procesy, egzekucje kobiet uznanych za czarownice odbywały się w Europie od połowy XV do połowy XVII w.; często były odbiciem lokalnych wierzeń w gusła i czary. Książka jest próbą wyjaśnienia tego zjawiska, nasilenia na przełomie XVI i XVII w. oraz okoliczności, w jakich procesy ustały.

Carmel | 2016-06-26
Przeczytana: maj 2016

"Polowanie na czarownice" Levacka czyta się dość ciężko. Autor nie ma literackiej lekkości. Jako wykładowca uniwersytecki nadrabia jednak w warstwie treściowej. Levack uchodzi za międzynarodowego eksperta od badania czarostwa. Pozostaje więc wybaczyć mu pióra i sprawdzić co dostajemy na poziomie faktograficznym.

Pracę tę zaklasyfikowałbym jako niemal podręcznik uniwersytecki. Już sam układ treści, przypisy i ścisła definicja zakresu tematycznego, geograficznego i ram czasowych we wstępie o tym dobitnie świadczą.
Najciekawsze fragmenty to opisy przyczyn polowań. Okazuje się, że spora część z nich miała charakter walki kościoła z lokalnymi suwerenami. Chodziło o wzbudzenie strachu i załatwienie lokalnych polityk poprzez ciągnące się miesiącami procesy. Miały one wywierać nacisk na możnowładców, kanalizować strach. Fale głodu i próby buntów chłopskich też bywały przyczynami nasilenia procesów.

Z ciekawszych rzeczy opisanych w pracy, można się zapoznać z historią powstania...

Lisbeth | 2015-10-13
Przeczytana: 13 października 2015

W przejrzysty i zwięzły sposób autor opisuje zjawisko, jakim jest polowanie na czarownice w Europie w okresie wczesnonowożytnym.Pozycja ta zawiera również w sobie szereg pobocznych tematów ( rzecz jasna stricte związanych z tematyką) tj. wytłumaczenie pojęcia magii czy powstanie sabatów czarownic. Śmiało można rzec,że ta skromna książka (licząca nie całe 300 ston) w bardzo konkretny sposób obrazuje czytelnikowi historyczny, filozoficzny i mistyczno-kulturowy grunt, na którym wyrósł tak burzliwy okres w historii, jakim było polowanie na czarownice. Serdecznie polecam tę lekturę, nie tylko entuzjastom literatury historycznej,lecz również każdemu,kto chce dowiedzieć się licznych ciekawostek z różnych dziedzin, nauk humanistycznych!

Mary | 2015-12-08
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Książka ciekawa, brakuje mi tylko w niej opisów zdarzeń i przypadków. Kilka razy wspomniano w niej np. o Salem i innych miastach, w których polowania były wyjątkowo intensywne i okrutne w swym wymiarze, nie jest napisane jednak co dokładnie się tam wydarzyło. Poza tym w miarę dobrze się czyta i wiele można się dowiedzieć. Polecam głównie osobom zainteresowanym na poważnie tą tematyką, innych może znudzić już po kilku stronach.

Anchesanamon | 2016-11-11
White Tea | 2016-09-28