Mity skandynawskie

Wydawnictwo: DiG
83-7181-261-2
religia
Reddius

"Głównym celem niniejszej publikacji jest przybliżenie polskiemu Czytelnikowi mitologii ludów skandynawskich, do tej pory prawie u nas nieznanej.(...) Przedstawiony zbiór mitów skandynawskich jest wytworem szerokiego kręgu cywilizacyjnego Germanów. Część z nich miała, poczynając od starożytności, a na średniowieczu kończąc, charakter pangermański, inne wiązały się tylko ze środowiskiem...

Przedstawiony zbiór mitów skandynawskich jest wytworem szerokiego kręgu cywilizacyjnego Germanów. Część z nich miała, poczynając od starożytności, a na średniowieczu kończąc, charakter pangermański, inne wiązały się tylko ze środowiskiem Normanów.(...)"

Zbiór mitów skandynawskich, będących wytworem kręgu kulturowego Germanów, zawartych w Eddzie poetyckiej i Eddzie młodszej. Próba przybliżenia Czytelnikom mitologii ludów skandynawskich.

Dociekliwy_Kotek | 2014-03-03
Przeczytana: luty 2014

Cenny niewątpliwie jest wstęp, w którym autor omawia źródła i podejmuje się próby krytycznego przedstawienia świata i wartości, jakie wyłaniają się ze skandynawskich mitów. Wielka szkoda, że jest to tak szczupły rozdział, ale rozumiem, że wymogi tej pracy były inne.
Większą część tej pozycji zajmują mity - miejscami stylizacja językowa na coś między bajką a gawędą faktycznie i archaizowanie są widoczne, ale nie wyszło to niestety tak dobrze, jak w przypadku mitologii zaproponowanej przez Rogera Greena, wybór mitów u Marciszewskiego jest też znacznie mniejszy - niektóre szczegóły historii zostały pominięte, do zbioru nie weszły też znane z Greena podania o bohaterach.
Trudno odmówić książce Marciszewskiego pewnych plusów, jednak ze względu na styl i samą atmosferę zachęcam bardziej do Greena.

Chciałabym też odnieść się do zarzutu, który pojawił się w jednej opinii, dotyczący wartościowania, jakiego dokonuje autor. Nie przypominam sobie żadnych krytycznych wzmianek o...

Korneliusz | 2016-06-29
Na półkach: Mitologia, Posiadam, Przeczytane

Pouczające, a czasami nawet przezabawne alegorie, które dają człowiekowi wiele do myślenia. Chyba przeczytam tę książkę jeszcze raz. Polecam!

ejrene | 2013-06-03

Czuję niedosyt. Książeczka jest cieniutka, służy właściwie wprowadzeniu czytelnika w świat mitów skandynawskich. Plus za stylizację językową, która pozwala na przeniesienie się do czasów, w których Bogowie "kroczyli" między ludźmi, minus za... wartościowanie. Coś, czego nienawidzę w związku z pisaniem/mówieniem o mitologii, a nagminnie pojawia się u większości badaczy. Chodzi mi o wtręty typu: "Musimy zrozumieć, że ich kultura była prymitywna", "Pamiętajmy, że nie byli tak wykształceni jak my"... A może właśnie byli bardziej, do cholery, tylko wedle innych kryteriów? Takich wtrętów nie znajdziemy np. w znakomitych książkach Karla Kerenyi. Można? Można.

Victoryette | 2015-02-10

Przyjemna, napisana prostym językiem, bez żadnych stylistycznych ulepszaczy książeczka omawiająca najważniejsze aspekty mitologii nordyckiej. Idealna dla nowicjuszy w tej dziedzinie. Do połknięcia w jeden dzień.

Reddius | 2010-10-03
Przeczytana: 03 października 2010

Dobrze uporządkowany zbiór mitów skandynawskich z porządnymi objaśnieniami. Zawiera wszystko czego szukałem w tym temacie.

Othala | 2013-09-11
Przeczytana: 2012 rok

Książka (książeczka?) dobra dla osób zaczynających przygodę z mitologią skandynawską. Zbiór najistotniejszych mitów pisanych w taki sposób, że nie przytłaczają jeśli ktoś nie jest w temacie. Chętnie się do niej wraca. Polecam :)

Siemomysła | 2015-02-04

Moim zdaniem świetna dla każdego, kto spróbował czytać Eddę Poetycką i miał z nią problem. Tu dostanie mity w pewien sposób przełożone na lżejszy język, lecz nie pozbawione zupełnie stylizacji. Zostawiła na tyle dobre wrażenie, że chętnie do niej wrócę.

Selavi | 2016-04-18
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

Książeczka krótka, jednak jako wprowadzenie do mitologii skandynawskiej może się sprawdzić, zwłaszcza jeśli ktoś ma niemal zerową wiedzę na ten temat.

Paweł Gryniewicz | 2013-05-30

Dość ciekawa rzecz jeśli ktoś chce się dowiedzieć czegoś o mitologii normanskiej, pytanie tylko na ile wyczerpująca, mi osoboście trochę brakowało

Mittalmar | 2015-08-13

Mimo wszystko bardziej polecam zapoznać się z źródłem- Eddą poetycką. Ta książka jest jedynie streszczeniem Eddy.