Oko Świata tom 1

The Eye of the World
Koło Czasu, Jordan, Oko Świata
Harashiken

Marek Adamkiewicz | 2018-01-16

Po wielu latach odświeżyłem sobie tę pozycję. Jakoś tak mnie naszło... I owszem, początek to w dużej mierze bardzo widoczna inspiracja Tolkienem, ale mimo to całość czyta się świetnie, a im dalej, tym Jordan daje więcej od siebie i coraz mniej kopiuje.

To klasyczne fantasy ujmuje przede wszystkim wartką akcją, sympatycznymi bohaterami (przynajmniej w tym tomie) i udaną wariacją na temat walki dobra ze złem.

Mam ambitny plan przeczytać w końcu całą sagę (oczywiście nie od razu) - kiedyś stanąłem gdzieś na tomie numer pięć lub sześć, zobaczymy jak pójdzie tym razem. W każdym razie otwieracz ponownie sprawił na mnie zachęcające wrażenie.

Cherry | 2011-06-18
Przeczytana: 2006 rok

Pierwsza część długiego (i to długiego przez duże D) i znanego na całym świecie cyklu.

Książka opowiada o grupie młodych ludzi zmuszonych do opuszczenia rodzinnych stron i udania się w długą, niebezpieczną podróż. Może i nie brzmi zbyt oryginalnie, ale nie zniechęcajcie się!
Główni bohaterowie to trzej młodzieńcy; Mat, Rand i Perrin, którzy, chociaż jeszcze nie zdają sobie z tego sprawy, odmienią losy świata. Ich życie staje do góry nogami kiedy pewnego dnia do wioski przyjeżdżają obcy. I to nie byle jacy obcy! Aes Sedai, jedna z cieszących się szacunkiem i strachem czarodziejek, oraz jej strażnik. Oczywiście pojawienie się tej dwójki w rodzinnej miejscowości naszych bohaterów to nie przypadek.

Nie ma się co oszukiwać, pierwsza część ,,Koła Czasu" oryginalnością fabularną nie zachwyca. Jest w dużej mierze podobna do dzieł Tolkiena - mamy głównego bohatera, zwykłego chłopaka, który będzie musiał stawić czoło złu i uratować świat. Jest też Czarny, okrutny i potężny niczym Sauron i...

eR_ | 2016-05-14
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 14 maja 2016

Robert Jordan to jeden z najznakomitszych twórców fantasy, który większość swojego czasu poświęcał na tworzenie niesamowitego świata, znanego pod ogólną nazwą Koło Czasu. Cykl ten składa się z 14 tomów, ale twórca niestety nie zakończył swojego dzieła, z powodu swojej przedwczesnej śmierci. Pozostawione notatki, sugestie, co do dalszych wydarzeń wykorzystał Brandon Sanderson, kończąc za twórcę jego dzieło.
Będę na bieżąco opiniował cały cykl, tom po tomie, który otrzymałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa Zysk.

Eony mijają od Pęknięcia Świata, a ludzie ciągle są tacy sami...
W Polu Emonda życie płynie sennie i bez pośpiechu.Wyznacznikami pór roku są siewy oraz zbiory plonów.Jednak od jakiegoś czasu wiosna nie chce przyjść, spiżarnie pustoszeją, a wilki są coraz śmielsze.W takiej oto niewielkiej wiosce spotykamy trzech chłopców: Randa, Matta i Perrina.Ich życie upływa nie na zabawie, ale przede wszystkim na pomocy, której udzielają rodzinie i sąsiadom. Ich monotonne i w gruncie...

książek: 1921
Silaqui | 2011-01-28
Przeczytana: 27 stycznia 2011

Nie jest to moja pierwsza przygoda z Jordanem. Już kilka lat temu miałam przyjemność czytania "Smoka Odrodzonego" i już wtedy zachwyciłam się uniwersum pełnego Jedynej Mocy.
"Oko Świata" nie zawiodło moich oczekiwań - świat jest rozbudowany i dopracowany, postacie ciekawie skonstruowane. W książce dzieje się wiele, aczkolwiek jak na mój gust, mogłoby dziać się więcej (zwłascza biorąc pod uwagę objętość tomu). Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło - dzieki stonowanej (ale nie nudnej!) akcji możemy napawać się światem stworzonym z rozmachem podobnym do Tolkienowskiego Śródziemia lub Herbertowskiej Diuny, możemy spokojnie obserwować, jak Wzór oplata się wokół głownych bohaterów.

Mateusz | 2018-09-13
Przeczytana: 12 września 2018

Rewelacja! Blisko 1000 stron zapisanych maczkiem, a ani przez chwilę nie czułem znużenia. Z jednej strony takie "staro szkolne" fantasy - wybraniec, Zły, którego imienia się wymawia, drużyna, zaginione miasta, minione Ery. Z drugiej - mimo wszystkich tych elementów - nie czuć żadnej sztampy.
Jak na taką cegłę akcja szybko się zaczyna. Czasami pędzi na łeb na szyję, czasami daje nam złapać oddech by po chwili ponownie popędzić przed siebie.
A to dopiero początek - jeszcze 13 tomów przede mną :)
Dla wszystkich miłośników fantasy. Szkoda tylko, że tak późno zabrałem się za ten cykl...

Laszlo | 2010-12-07

Początek serii "Koło Czasu". Już od pierwszego tomu seria jest wielowątkowa i złożona. To co bardzo wzbogaca serię jest ta wielowątkowość i mnogość bohaterów a także duża szczegółowość opisów - spotkana przeze mnie wcześcniej u Tolkiena, z tym, że tutaj jest tego więcej i jeszcze więcej!

Jarka | 2012-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2012

Robert Jordan a raczej James Oliver Rigney, gdyż pierwsze nazwisko to pseudonim, był amerykańskim pisarzem fantasy, żyjącym w latach 1948- 2007. Mężczyzna ten najbardziej kojarzony z serią Koło Czasu. "Oko Świata" jest pierwszym tomem tego złożonego z 14 części cyklu.

Akcja rozpoczyna się na Polu Edmonda, gdzie trwają właśnie przygotowania do Bel Tine, święta kojarzonego z zabawą, radością i ucztami. Rand, Mat i Perrin to trójka przyjaciół, którzy również czynnie biorą udział w organizacji, jednak ich myśli zajmują obcy, którzy zaczęli zjeżdżać się do wioski: czarodziejka z grupy Aes Sedai, Strażnik, bard i kupiec przynoszący wieści o wojnie w kraju. Informacja, która nie zostaje potraktowana na poważnie, potwierdza się już pierwszego wieczora, gdy wioska i pobliskie farmy stają w ogniu. Aes Sedai sądzi jednak, że przyczyną ataku nie były zamieszki związane z wojną, lecz mroczne moce, które z nieznanych nikomu powodów interesują się Randem, Matem i Perrinem. Czarodziejka zmusza...

Piotr | 2014-02-11

Spory cykl Jordana. Ale jakiż niesamowity. Oczywiście dla tych, którzy lubią takie "klimaty" :)
Przy książkach Jordana wróciłem do tego, że gasiłem światło o 2, 3 w nocy, a rano do pracy :p.
Wciąga niesamowicie. Bardzo polecam.

książek: 1953
mandżuria | 2016-12-14

Porzucone, nawet nie w połowie. Niestety, najwidoczniej nie jestem w odpowiednim momencie życia, aby zagłębiać się w tak potężną sagę. Przede wszystkim jednak - "Oko świata" zupełnie mnie do tego nie zachęciło. Znając mój raczej maniakalny charakter gdyby książka mnie uwiodła, rzuciłabym się w nią na główkę i tylko ciężko wzdychała po nieprzespanych nocach. "Oko świata" jest jednak po prostu... nudne. Być może potem się rozwija, ale początek nie ma w sobie nic oryginalnego, nic wciągającego, ani postaci, ani wydarzeń. W pewnym momencie pani magiczka staje na środku rynku i przez kilka stron opowiada wieśniakom, że muszą okazać odwagę, bo ich przodkowie wieki temu zachowali się tak i tak. Generalnie książka jest napisana bardzo "klasycznie", bez problemu uwierzyłabym, że powstała w latach 70., a nie w 1990. Może gdybym miała za dużo czasu... Ale nie mam, a książek do czytania mam aż nadto. Kończę więc przygodę z Jordanem.

astaldohil | 2017-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2017

Istnieje literatura fantasy, która nigdy się nie starzeje i która od samego początku zdumiewa kompleksowo rozplanowanym tłem historycznym i intrygą, a także drobiazgowo skonstruowanym uniwersum i jego mitologią, symptomy rozmachu której można poczuć już od pierwszych akapitów książki. "Koło Czasu" Roberta Jordana możemy zaliczyć do tego rodzaju dzieł.

Książka znakomicie napisana, hołdująca klasycznej fantastyce a jednocześnie przepełniona zwrotami akcji, które - w dobie popularności "Pieśni Lodu i Ognia" - zaskoczyć mogą nawet fanów twórczości Georga R.R. Martina (choć w Świecie Koła trup nie ściele się tu tak gęsto, jak w krainie Westeros). "Oko Świata" wprowadza również na arenę epickich wydarzeń, bohaterów których niepodobna nie polubić - bądź znienawidzić, w zależności od proweniencji i czynów postaci - i z którymi dość prędko można się zżyć, na tyle, by po skończeniu pierwszego tomu tej opowieści musieć z trudem tłumić w sobie pragnienie sięgnięcia do tomów opisujących ich...