Detal w typografii: litery, światła międzyliterowe, wyrazy, odstępy międzywyrazowe, wiersze, interlinia, łamy

Tłumaczenie: Agnieszka Buk
Wydawnictwo: d2d.pl
Detail in der Typografie
978-83-927308-2-8
typografia, druk, dtd,
rękodzieło

Krótki przewodnik po najważniejszych elementach druku wraz z przykładami na rozwiązanie pewnych problemów.

źródło okładki: http://www.kosi-kosi.pl/szukaj/detal-w-typografii/

DSG | 2015-04-10

Książka jako obowiązkowa pozycja w bibliotece każdego typografa, ale właściwie chyba tylko ze względu na sławę i dorobek Josta Hochuliego, podobnie jak kultowy Adrian Frutiger był Szwajcarem, był typografem i autorem książek o projektowaniu.

Sama książka dla mnie jest już bardzo archaiczna i dotyczy projektowania w okresie powojennym, tutaj raczej spotkamy się ze wskazówkami dotyczącymi projektowania traktowanego jako sztuki właściwego rozmieszczania materiału zecerskiego, zgodnie z określonym celem - podstawy typografii, na czym polega proces czytania, ogólne informacje o literze, o wyrazie, o wierszu, cyfrach i wyróżnieniach, interlinii, łamie - 64 strony - podstaw.

Ale wydanie zaprojektowane typograficznie idealnie - majstersztyk wydawnictwa d2d.pl - warto mieć, choćby po to, aby w chwilach zwątpienia i niepewności,móc wziąć do ręki, by zobaczyć, jak powinna wyglądać profesjonalnie wydana publikacja.

Izabela | 2015-10-23
Przeczytana: październik 2015

Zwięźle i na temat. Wszystko, co związane z detalem w typografii i to w przystępnym języku.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Na półkach: Przeczytane, Typografia
Przeczytana: grudzień 2010

Całkiem przyzwoita, zwłaszcza fragment o psychofizjologii widzenia.

szalalaszalupa | 2013-10-28
Przeczytana: 28 października 2013

Nie jestem w stanie domyślić się kto miał być docelowym odbiorcą książki. Jako laik miałam pewne problemy z terminologią, którą posługuje się autor, z drugiej strony osoby zajmujące się typografią zapewne z książki niewiele wyciągnęły, ponieważ przekazuje ona treści raczej podstawowe. Jednak napisana została w sposób bardzo przemyślany i uporządkowany co zawsze się ceni.

kawusiowa5 | 2012-08-19

Spodziewałam się po niej więcej :(

kajaikaja | 2016-07-25
edSolka | 2016-01-16
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Jagg | 2016-01-15
Divine detail*

„Typografia” to kompletny podręcznik traktujący o składzie tekstu – pod tym względem przywodzi na myśl opus magnum Bringhursta, lecz została napisana w zupełnie odmienny sposób; sami autorzy określają ją jako „spis twierdzeń”.