Divine detail*

Ola Loobeensky Ola Loobeensky
10.04.2013
Okładka książki Typografia książki. Podręcznik projektanta Michael Mitchell, Susan Wightman

Pozycje opublikowane przez d2d.pl policzyć da się na palcach jednej ręki. Ręka może być niekompletna, nawet mocno, nic nie szkodzi; pełna lista obejmowała bowiem jeszcze do niedawna trzy książki: Człowiek i jego znaki Frutigera, Detal w typografii Hochuliego oraz fenomenalny Elementarz stylu w typografii Bringhursta. Pod koniec zeszłego roku dołączył do nich, nie bez perturbacji, kolejny tytuł – napisana przez Michaela Mitchella wespół z Susan Wightman „Typografia książki. Podręcznik projektanta”. Fotografia oryginalnej okładki odstała swoje w zapowiedziach na witrynie wydawnictwa i chyba wszyscy oczekujący (łącznie ze mną) stracili już nadzieję, że polska wersja kiedykolwiek ujrzy światło dzienne, gdy tymczasem Dziewońska niezmordowanie tłumaczyła linijkę za linijką. Robert Oleś, typograf co się zowie, przekład zredagował, złożył i wyposażył w grubą, czerwoną oprawę z uroczą półobwolutą, w razie potrzeby bardzo udatnie spełniającą funkcję zakładki. Efektem całego procesu jest kolejny must-have; nie spodziewałam się zresztą po tym wydawnictwie innego wyniku.

„Typografia” to kompletny podręcznik traktujący o składzie tekstu – pod tym względem przywodzi na myśl opus magnum Bringhursta, lecz została napisana w zupełnie odmienny sposób; sami autorzy określają ją jako „spis twierdzeń”. Kto więc szuka literackości wysokiej klasy, filozofii lub historii typografii, ten się zawiedzie, po czym pobiegnie szukać ukojenia w dostojnym „Elementarzu stylu”. Czytelnicy preferujący rzeczowość oraz prostotę (w tym studenci) będą jednak całkowicie usatysfakcjonowani. Co istotne: znakomitą większość sugestii zawartych w książce, poparto ilustrującymi je przykładami, których przygotowanie musiało kosztować Olesia niejedną nieprzespaną noc, ponieważ niemalże wszystkie są po polsku, a całkowita ich liczba oscyluje koło tysiąca. Stanowią one o sile książki, prezentując bezpośrednio na próbkach tekstów błędy i proponowane sposoby na poprawienie czytelności.

Wziąwszy pod uwagę, że zagadnienia związane ze składem cieszą się na ogół jeszcze większą popularnością, niż współczesna muzyka poważna, chciałabym uspokoić wszystkich, którzy nie mają bladego pojęcia, o czym ja w ogóle piszę, a z jakichś względów mieliby ochotę się dowiedzieć, tylko nie bardzo wiedzą, gdzie zacząć. „Typografia” będzie świetnym wyborem na sam początek, prościej i bardziej przyjaźnie już się nie da. Zanim w ogóle zagłębimy się w gąszcz zaleceń, zasad i zastosowań, czeka na nas słowniczek podstawowych terminów – od ‹recto› i ‹verso›, przez ‹firet› aż do ‹obwoluty›. Dopiero po takim wstępnym przygotowaniu – o ile go, naturalnie, potrzebujemy – dopuszczeni będziemy do pierwszej części, „Funkcji i czytelności”. Autorzy stopniowo przeprowadzą każdego zainteresowanego przez dylematy związane z wyborem odpowiedniego kroju pisma oraz projektowaniem szerokości kolumn, czy też marginesów, aż do najmniejszych detali, takich jak skład znaków interpunkcyjnych.

Użyteczna dla zawodowców, nie sprawiająca przy tym problemów zupełnym amatorom. Świetna, bardzo ciekawa i pięknie wydana książka.

Aleksandra Lubińska

*Czyli ‹boski detal›. Caress the detail, the divine detail – Vladimir Nabokov.