Pieniądze. W świetle Ewangelii. Nowa opowieść o biedzie i zarabianiu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
humanistyka, esej, religia
poradniki
Ag2S

Zostań milionerem i zachowaj pion! Pieniądze – gorący temat. Ludzie ich pożądają, zazdroszczą, skąpią i pławią się w nich. By je zdobyć, poświęcają znaczną część swojego życia. Ks. Jacek Stryczek – filantrop, prezes Stowarzyszenia WIOSNA i promotor biznesu odpowiedzialnego społecznie – na nowo opowiada o znaczeniu pieniędzy. Rozprawia się ze stereotypami na ich temat, tłumaczy, czym różni...

Zostań milionerem i zachowaj pion!

Pieniądze – gorący temat. Ludzie ich pożądają, zazdroszczą, skąpią i pławią się w nich. By je zdobyć, poświęcają znaczną część swojego życia. Ks. Jacek Stryczek – filantrop, prezes Stowarzyszenia WIOSNA i promotor biznesu odpowiedzialnego społecznie – na nowo opowiada o znaczeniu pieniędzy. Rozprawia się ze stereotypami na ich temat, tłumaczy, czym różni się ubóstwo od biedy i radzi, jak się dorobić. Stawia tezę, że chrześcijanin powinien się bogacić i opisuje, jak tego dokonać. Wszystko praktycznie i w świetle Ewangelii. Oto rewolucyjny przewodnik po tak ważnej sferze życia, jaką są pieniądze.

Dlaczego czujemy potrzebę, żeby usprawiedliwiać się przed innymi z tego, że dobrze zarabiamy? Dlaczego jeśli ktoś kupi sobie nowiutki samochód, z którego jest dumny, to koniecznie musi zacząć od opowieści o przybrudzonej tapicerce?

Pieniądze. W świetle Ewangelii… to absolutnie nowatorski przewodnik po życiu i poradnik biznesowy:

- jest analizą polskich stereotypów dotyczących pieniędzy;
- pokazuje PRL-owski klincz dwóch sposobów myślenia: Jezus kazał kochać biednych, a Marks — nienawidzić bogatych;
- diagnozuje źródła polskiej biedy oraz wskazuje różnicę miedzy biedą a ubóstwem;
- analizuje znaczenie pieniędzy w świetle Ewangelii i pokazuje, jak wielkie znaczenie miały one dla Jezusa;
- porządkuje fundamentalne zasady zdobywania pracy i bogacenia się;
- wskazuje również praktyczne kroki w drodze do stania się milionerem.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Przemysław Zyra | 2015-12-21
Na półkach: X2015, Przeczytane, Próby, Polecam
Przeczytana: 19 grudnia 2015

Jestem przekonany, że niejeden duchowny może czuć się zbulwersowany czytając odkłamywanie Ewangelii w wydaniu księdza Jacka. Ja tę interpretację kupuję uważając ją za spójną z pozostałymi głoszonymi w Piśmie Świętym treściami.

Książkę można podzielić na część religijną i biznesową. Tę pierwszą cenię sobie bardziej głównie ze względu na unikatowość i niespotykane ujęcie. Druga część to poradnik przedsiębiorcy, który można uznać za podobny do innych tego typu poradników.

Na korzyść książki działa doświadczenie autora, który dla swoich słów znajduje pokrycie. Jest więc w pełni autentyczny. Jego walkę ze stereotypami, tendencyjnym i bezmyślnym traktowaniem religii i Bożego Słowa uważam trochę za walkę z wiatrakami, ale z przyjemnością stanąłbym po jego stronie. Książkę polecam!

annadominikaa | 2015-08-13
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 13 sierpnia 2015

Wybitna, wartościowa i nietuzinkowa- słowa idealnie odzwierciedlające zawartość tejże książki. Do przeczytania "Pieniędzy" zachęcił mnie brat zafascynowany ideałami i poglądami ks. Stryczka.
Moim zdaniem, jest to bardzo ciekawa pozycja, która powinna być polecana szczególnie ludziom młodym, nie rozumiejącym sensu edukacji, doskonalenia i rozwijania własnych talentów oraz szukającym przepisu na realizację w życiu prywatnym i zawodowym. Bez wątpienia skłania do refleksji nad sposobem dysponowania przez nas wolnym czasem oraz potrzebą i wartością samodyscypliny, za co jestem niezwykle wdzięczna autorowi.
Myślę, że omawianie jej fragmentów w szkołach na lekcjach religii, etyki czy godziny wychowawczej przyniosłoby dużo więcej owoców, niż obecne próby trafienia do umysłów „trudnej młodzieży”.
Pierwsze 100 stron pochłonęłam z niebywałą szybkością podzielając w 100% zdanie autora.

Odejmuję jedną gwiazdkę, ponieważ nie do końca zgadzam się z księdzem co do końcowej oceny ludzkich...

Dawid Gawałkiewicz | 2017-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2017

Och, naprawdę pokochałem Stryczka. Stał się on moim nowym autorytetem. O ile jeszcze jego kazania są średniawe, gdyż wydaje się jakby sięon w opór stresował jak mówi, o tyle jego książki są genialne plus Szlachetna Paczka, którą stworzył jest równie dobra. Polecam książki tego duchownego, naprawdę świeże spojrzenie na Ewangelie i bogacenie się.

Snoopy | 2015-09-10
Przeczytana: sierpień 2015

Zapewne w wielu kwestiach ks. Stryczek ma rację. Trudno mu też odmówić zabójczej logiki. Dlaczego więc tak trudno zobaczyć mi w tych bezlitosnych rozważaniach Jezusa i Jego naukę? Czy to na pewno wina owego"kato-marksizmu", którym zniekształciliśmy Ewangelię? Śmiem wątpić.

Duch_Pchły | 2016-01-11
Przeczytana: 24 grudnia 2015

Czytając "Pieniądze" powtarzałem sobie jak mantrę jedno zdanie - "Gdyby więcej było takich księży jak ksiądz Stryczek". "Pieniądze" zawierają naprawdę ciekawe spojrzenie, poprzez pryzmat Ewangelii, na tytułowe pieniądze w życiu człowieka, chrześcijanina, a że są napisane bardzo przystępnym językiem, tę mądrość łatwo się przyswaja. Cieszę się, że pojawił się duchowny, który umie rozsądnie i ciekawie opowiedzieć o kwestii tak drażliwej w kontekście Kościoła. Daleko mu do biskupów jeżdżących przysłowiowymi "maybachami", co tak wielu ludzi kole w oczy. Nie usłyszymy też potępienia pieniędzy i bogactwa, co często wydaje się być jednym z filarów bycia "dobrym" chrześcijaninem. Co przeczytamy o bogaceniu się i mamonie? Tego niech każdy dowie się sam czytając tę książkę.
Mnie osobiście "Pieniądze" bardzo się podobały - zapewne z racji podobnych poglądów na prowadzenie biznesu czy rolę pieniądza w społeczeństwie i życiu człowieka jakie przedstawia ks. Stryczek. Dla mnie jest on autorytetem...

Tomasz | 2016-06-15
Przeczytana: czerwiec 2016

Niezbyt obszerna książka o wszystkim co fascynuje autora. Zaczyna się od analizy wybranych cytatów Biblii odnoszących się do pieniędzy i zarabiania, potem o polskim społeczeństwie i jego rzekomo złym, ukształtowanym historycznie stosunku do pieniędzy i pomagania. Wreszcie o tym że powinno się ciężko pracować i że bogacenie się jest dobre. Mam wrażenie, że służy ona tylko autopromocji. Można w niej co prawda znaleźć ciekawe wątki do przemyślenia np. o roli ascezy w życiu człowieka, albo, że "niegodziwa" mamona powinna służyć rozwijaniu relacji z ludźmi, ale generalnie jest zbyt pobieżna, ogólnikowa, pozbawiona konkretnych wskazówek. Wiele zawartych w niej poglądów uważam za zbyt kategoryczne, idealistyczne oderwane od polskich realiów. Autor - ksiądz zbyt często wciela się w rolę lepiej wiedzącego. Wiele przedstawionych poglądów ma charakter wyłącznie osobisty niepoparty żadnymi obiektywnymi faktami. Gloryfikuje np. przedsiębiorców, młodych ludzi zaś często wykształconych,...

jaceks | 2017-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2017

W swojej kategorii jest to arcydzieło. Pokazuje nasze stereotypy, odkłamuje ludzkie myślenie o pieniądzach i pokazuje co na ten temat mówi Ewangelia. Pod tymi względami jest niepowtarzalna. Ponadto należy do tego typu książek, do których należy wracać. Wracać, by ponownie przekonywać się, że nie jest łatwo wyjść ze stereotypów, którymi się żyje. Wracać, by walczyć z wypaczonym obrazem pomagania, dobrobytu i pracy.
Zdecydowanie warto przeczytać nawet jeśli nie jest nam blisko do Ewangelii i Boga.

noelle | 2016-01-10
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Wielu duchownych nie wyróżnia się niczym szczególnym, po prostu wypełniają swoje obowiązki. Inni zaś wyróżniają się jakimiś cechami, często zostają sławni w negatywnym bądź pozytywnym sensie tego słowa. W kościele anglikańskim jest Gene Robinson (powiązany z ruchami LGBTQ), w katolicyzmie jest Tadeusz Rydzyk, Dariusz Oko, dominikanin Adam Szustak (gwiazda youtube’a), Piotr Dzedzej (autor książki „Porzucone sutanny”), Krzysztof Charamsa... Jest i Jacek Stryczek. Ten pan jest organizatorem akcji Szlachetna Paczka. Zajmuje się biznesem, przede wszystkim biznesem. Ma konto na youtube gdzie można posłuchać jego kazań lub wypowiedzi na różne tematy (polecam kazanie na temat kobiet według którego kobiety to takie stworzonka które bardzo chcą być ładne oraz marzą o tym aby się poświęcać). I książkę tez napisał, i tu się spotykamy. Ksiądz głosi pochwałę kapitalizmu i przedsiębiorczości. Pamiętam, przeczytałam te książkę szybko, na przemian myśląc „tutaj coś mądrego powiedział” oraz „co to...

Krzysiek Regliński | 2018-07-01

Jacek "Wiosna" Stryczek jest księdzem, a przede wszystkim człowiekiem, nietuzinkowym. Cały czas docieka, myślą i czynem, co działa i co ma sens. W niniejszej książce przedstawia swoje przemyślenia i doświadczenia o pieniądzach, Polsce, pomaganiu i senie życia. Dla mnie, 3 główne wątki i lekcje z tej książki to:
1. W życiu nie chodzi o jakość życia mierzoną dobrobytem. Chodzi o robienie rzeczy fajnych, ciekawych, pięknych, godnych, dobrych, czyli mówiąc po "religijnemu", jakość życia duszy.
2. Skoro w życiu chodzi o jakość życia duszy, to należy pomagać ludziom w ten sposób, by sami zaczęli dobrze żyć.
3. Pieniądze są jednym z życiowych mierników. Z jednej strony są dobrym wyznacznikiem czy jesteś sprawczy i czy to co robisz przynosi owoce, z drugiej jednak są jednym z wielu elementów życia, narzędziem. Zdobywaj je, trenuj uniezależnienie od nich (np. poprzez ascezę) i korzystaj mądrze.

Na koniec dobry cytat podsumowujący książkę:
"Dzisiaj jednak uważam, że należy tak pomagać,...

vivarto | 2016-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2016

Książka, której treść ma się nijak do tytułu. Na siłę naginanie Ewangelii do dzisiejszego świata, czytaj: ekonomii, biznesu. Nieznośna maniera "pisarska" - krótkie, proste zdania, i tak w kółko. Nieobecne są dłuższe, wielokrotnie złożone, formy wypowiedzi. Styl przedszkolaka. Ubogi zasób słów. Powtarzanie ad infinitum tych samych wątków. Last but not least - oburzające mnie, psychopatyczne wręcz, klasyfikowanie ludzi. Bierze ksiądz pod uwagę taki nic nieznaczący fakt, że człowiek może być zupełnie sam na tym łez padole, nie mieć żadnej rodziny, przyjaciół, wsparcia społecznego, nie być przebojowym i otwartym na doświadczenie? To, jak widać, tak złożone myślenie, jest dla autora za trudne... Dlaczego jesteś biedny? Bo jesteś leniem, sam jesteś sobie winny. Żenujące.