Pieniądze. W świetle Ewangelii. Nowa opowieść o biedzie i zarabianiu

Okładka książki Pieniądze. W świetle Ewangelii. Nowa opowieść o biedzie i zarabianiu Jacek Stryczek
Jacek Stryczek Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie poradniki
poradniki
Wydawnictwo Literackie
2015-04-23
2015-04-23
humanistyka esej religia

Jak połączyć chrześcijaństwo z pieniędzmi i napisać (mimo to) dobrą książkę do poczytania. Bardzo polecam, choć nowinek tu wielu nie ma, a raczej powiązanie właściwych wersów Biblii z kwestiami finansowymi.

Autor ciągle powtarza, że lubi ludzi, ale z treści książki wcale to nie wynika. Podkreśla, że trzeba poznawać i zaprzyjaźniać się z ludźmi - a jednocześnie rzuca schematyczne, surowe osądy. Wg. Księdza - jeśli sobie nie radzisz w życiu to jesteś leniem. Brak empatii i brak czegoś co by budowało i dawało nadzieję. Mimo obszernych fragmentów z Ewangelii książka zupełnie pozbawiona jej ducha.

bardzo solidny poradnik jaki w życiu obrać kierunek w kontekście pieniędzy. Całkowicie odmienił mój sposób patrzenia na te "mityczne" kwestie, jak dotąd myślałem. Nic bardziej mylnego. Kasę trzeba mieć i się na niej duchowo ćwiczyć.

Och, naprawdę pokochałem Stryczka. Stał się on moim nowym autorytetem. O ile jeszcze jego kazania są średniawe, gdyż wydaje się jakby sięon w opór stresował jak mówi, o tyle jego książki są genialne plus Szlachetna Paczka, którą stworzył jest równie dobra. Polecam książki tego duchownego, naprawdę świeże spojrzenie na Ewangelie i bogacenie się.

Książka odważna, ponieważ wyłamuje się z ram postrzegania bogactwa i pieniędzy w kręgach ludzi uważających siebie za wierzących i praktykujących. Warto przeczytać, a nawet mieć ją na półce. Działa motywująco do pracy i wzięcia odpowiedzialności za swoje życie i powodzenie materialne. Więcej jest w niej prywatnych spostrzeżeń i interpretacji autora niż cytatów z biblii, ale jednak wydaje się, że autor ma rację i rzeczywiście pieniądze warto mieć, o ile się je wykorzysta do właściwych celów.

Nie ze wszystkim można się zgodzić, ale przeczytać warto.

Nie ze wszystkim można się zgodzić, ale przeczytać warto.

Jacek "Wiosna" Stryczek jest księdzem, a przede wszystkim człowiekiem, nietuzinkowym. Cały czas docieka, myślą i czynem, co działa i co ma sens. W niniejszej książce przedstawia swoje przemyślenia i doświadczenia o pieniądzach, Polsce, pomaganiu i senie życia. Dla mnie, 3 główne wątki i lekcje z tej książki to:
1. W życiu nie chodzi o jakość życia mierzoną dobrobytem. Chodzi o robienie rzeczy fajnych, ciekawych, pięknych, godnych, dobrych, czyli mówiąc po "religijnemu", jakość życia duszy.
2. Skoro w życiu chodzi o jakość życia duszy, to należy pomagać ludziom w ten sposób, by sami zaczęli dobrze żyć.
3. Pieniądze są jednym z życiowych mierników. Z jednej strony są dobrym wyznacznikiem czy jesteś sprawczy i czy to co robisz przynosi owoce, z drugiej jednak są jednym z wielu elementów życia, narzędziem. Zdobywaj je, trenuj uniezależnienie od nich (np. poprzez ascezę) i korzystaj mądrze.

Na koniec dobry cytat podsumowujący książkę:
"Dzisiaj jednak uważam, że należy tak pomagać, aby ten, któremu pomogę, poradził sobie sam. Jestem przeciwnikiem takiej formy pomagania, w której im więcej pomocy, tym więcej potrzebujących. Moim ideałem jest, by wszyscy radzili sobie w życiu. Oczywiście, może się zdarzyć, że ktoś akurat ma kryzys, zachoruje. Ale zaraz potem powinien wziąć się do roboty.[...] Chciałbym, by wszyscy radzili sobie w życiu. Najlepiej, jeśli byliby milionerami, potrafiącymi efektywnie pracować, utrzymywać ascezę i inwestować w innych. To jest mój ideał."

Dlaczego tylko 7? Książa zawiera sporo trafnych, otwierających oczy myśli jednak a) jest trochę chaotyczna w formie, b) niektóre zawarte w niej kwestie przedstawione są jako prawda objawiona albo wytłumaczone bardzo skrótowo. W stylu przypomina trochę poradniki biznesowe typu "Bogaty Ojciec, Biedny Ojciec"
Niemniej jednak, polecam!

1. W życiu nie chodzi o jakość życia mierzoną dobrobytem....

Warto książkę przeczytać jest wiele przydatnych rad, choć potrafi trochę skorcić człowieka i spojrzeć inaczej na pewne sprawy.
Polecam.

Polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

W swojej kategorii jest to arcydzieło. Pokazuje nasze stereotypy, odkłamuje ludzkie myślenie o pieniądzach i pokazuje co na ten temat mówi Ewangelia. Pod tymi względami jest niepowtarzalna. Ponadto należy do tego typu książek, do których należy wracać. Wracać, by ponownie przekonywać się, że nie jest łatwo wyjść ze stereotypów, którymi się żyje. Wracać, by walczyć z wypaczonym obrazem pomagania, dobrobytu i pracy.
Zdecydowanie warto przeczytać nawet jeśli nie jest nam blisko do Ewangelii i Boga.

Warto przeczytać żeby zapoznać się z innym, ciekawym spojrzeniem na przesłanie Ewangelii i nie tylko.

• Finanse
  • 2015

Jacek Stryczek Pieniądze. W świetle Ewangelii. Nowa opowieść o biedzie i zarabianiu Zobacz więcej

Video

Video