Skup się. Prosta droga do sukcesu

Wydawnictwo: M
tłumaczenie
Dariusz Żukowski
Focus. A simplicity manifesto in the Age of Discration
978-83-7595-425-8
poradniki, samodoskonalenie
poradniki

Dlaczego jesteśmy nieefektywni i ciągle zmęczeni? Dlatego, że żyjemy w naszej skrzynce pocztowej, nie potrafimy zrezygnować z ciągłego odbierania telefonu, jesteśmy stale podłączeni do sieci i odczuwamy przymus 'bycia na bieżąco'. Mamy zbyt dużo zobowiązań - w pracy, po pracy: zajęć sportowych, spotkań towarzyskich, ba! wciągamy w takie życie nasze dzieci, organizując im mnóstwo dodatkowych...

Dlaczego jesteśmy nieefektywni i ciągle zmęczeni?

Dlatego, że żyjemy w naszej skrzynce pocztowej, nie potrafimy zrezygnować z ciągłego odbierania telefonu, jesteśmy stale podłączeni do sieci i odczuwamy przymus 'bycia na bieżąco'. Mamy zbyt dużo zobowiązań - w pracy, po pracy: zajęć sportowych, spotkań towarzyskich, ba! wciągamy w takie życie nasze dzieci, organizując im mnóstwo dodatkowych atrakcji.

Leo Babauta, autor popularnego bloga Zen Habits, podpowiada nam krok po kroku, jak uporządkować swoje życie i odnieść sukces w wybranej dziedzinie.

Dzięki umiejętności koncentracji będziemy potrafili działać efektywniej i odnajdziemy spokój umysłu.

źródło opisu: http://www.ksiegarniakatolicka.pl/skup-sie-p-1724.html

7,23 (30 ocen i opinii)
Piękny sekret
Christina Lauren

6,78 (208 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Opowieści i przypowieści
Franz Kafka

8,1 (10 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Michał | 2013-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2013

Pierwszą zaletą tej książki jest to,że potrafiłem w skupieniu przeczytać ją za jednym zamachem ;) Napisana jest przystępnym językiem, w minimalistycznej oprawie graficznej, ale to tylko kolejna jej zaleta. Następną jest przejrzystość i to, że autor skupia się na samych konkretach, dzięki czemu esencja książki szybko trafia do czytającego. Poleciłbym ją zwłaszcza tym, którzy nie wyrabiają z czasem, którzy czują, że toną w chaosie, tym którzy nie potrafią się skupić na tym co najważniejsze oraz tym, którzy są już tak zmęczeni pędem współczesności, że aż pogubili się gdzieś po drodze.

eyesOFsoul | 2014-10-21

Budzik dzwoni o piątej pięćdziesiąt. Już wtedy czuję się zmęczona, a jeszcze przecież dobrze nie wstałam z łóżka. Zanim się ocknę, ogarnę włosy, wyprasuje ubrania – mijają kolejne minuty. W ostateczności wychodzę z domu kwadrans po siódmej. Jestem spóźniona. Cały tydzień zresztą pędzę na takich obrotach, że w weekend, kiedy mam okazję odpocząć, już mnie nie dziwią niespodziewani gości na obiad. Jestem wykończona. Więc kiedy otrzymałam książkę „Skup się. Prosta droga do sukcesu” – pomyślałam, że może to jest odpowiedź na moją wieczną niesubordynację. Autor nie przebiera w środkach. Już na początku mówi, że łatwo można zapanować nad chaosem i zgiełkiem. Wystarczy tylko „skupić się”. Tylko… Co to właściwie znaczy?
„Wskazówka jest w gruncie rzeczy prosta. Oto ona: skup się”.

Okazuje się, że autor wymienia mnie z „nazwiska” już w trzecim rozdziale. Mówi, że bloger to jedna z tych grup, która zajmuje się tworzeniem. No cholerka, nie uwierzyłabym, gdyby mi ktoś kiedyś powiedział, że...

mejva | 2013-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Kupione za 9,90 zł. A nie warte nawet tego. Faktyczną treść tej książki można zmieścić na trzech stronach, a autor rozwodzi się na kilkunastu nad tym jak wyłączyć komputer.

Karalajn | 2014-09-15
Przeczytana: 15 września 2014

"Skup się! Prosta droga do sukcesu" to jedna z kilku książek Pana Leo Babauty, którego chyba nie muszę już nikomu przedstawiać. Jedni znają go z książki: Minimalizm, inni z bloga ZenHabits.

Czy potrafisz się skupić na jednej czynności?
Czy Twoja praca w domu bądź na podłożu zawodowym jest nastawiona na wielozadaniowość czy może wieloprojektowość?
Czy wykonywaną czynność zakłócają Tobie inne sprawy?
Jaką pierwszą czynność wykonujesz po przyjściu do pracy?
Kiedy włączasz komputer w domu?
Czy korzystasz z więcej niż jednego portalu (przeszkadzajki) społecznościowego typu: Facebook, Twitter, Instagram, Tumblr?
Czy nie możesz zakończyć zamierzonego zadania tylko dlatego, iż świat internetowy Cię rozprasza?
A może jesteś uzależniony od internetu?
Czy wolisz czytać długie teksty, czy może nawet blogi innych czytasz szybko, pobieżnie, a najlepiej gdyby były krótko napisane?

Większość z nas jest uzależniona od internetu i najróżniejszych stron bądź portali. Leo Babauta dowodzi...

kicek | 2015-06-26
Na półkach: 2015, Przeczytane

Efekty humorystyczne niezamierzone ;)

"Kiedy jesteś w domu, twoje dziecko może domagać się uwagi, gdy pracujesz na komputerze. Co jakiś czas wyłącz więc komputer" - takie rady (tak, to był cytat) i wiele innych znajdziemy w tej książce.

Niektóre z nich są wręcz nieadekwatne do rzeczywistości, np. przy przekonywać swojego szefa do rezygnacji z obecności w różnych sektorach rynku w trosce o własny spokój ducha i jakość produktu, a jeśli "oczekiwania szefa są zbyt szaleńcze" (tak, to też cytat), by podarować mu tę książkę.

Zbyt rozciągłe tłumaczenia co kilka stron, że przychodzi do nas tyle powiadomień z sieci, smsów i maili i to takie ważne, by umieć się skupić. Wielokrotnie wałkowane scenki z życia, że coś robisz i przychodzi powiadomienie lub sms. I znowu scenka z życia. I znowu.

Na studiach mieliśmy takie ćwiczenie: wykreślić z tego co napisaliśmy wszystkie niepotrzebne zdania. W tej książce można byłoby wykreślić 3/4 z nich.

Jedyna wartość: w połowie książki autor podaje...

Figunia33 | 2014-05-03
Przeczytana: 03 maja 2014

Napisany w duchu filozofii zen poradnik dotyka niezmiernie współczesnych problemów. Obok artykułów prasowych jest to pierwszy tak obszerny tekst, jaki spotkałam o tym, jak zagrażający dla człowieka jest Internet nie w sensie określonych, niebezpiecznych treści, lecz w znaczeniu czynnika uzależniającego i dezorganizującego nasze funkcjonowanie. Autor zwraca uwagę na zagrożenia związane z przestymulowaniem bodźcami, zalewem informacją oraz wpływem wszechobecnego Internetu na funkcjonowanie człowieka w różnych obszarach: od pracy po życie osobiste. Książka szczególnie ważna w obliczu powszechności dostępu do Internetu oraz mnogości urządzeń mobilnych, które potęgują jego oddziaływanie, czyniąc z nas niewolników sieci.

Sylwia Binkowicz | 2014-01-07
Na półkach: Przeczytane, 2014

Skupiłam się!
Książkę udało mi się pochłonąć za jednym zamachem, w totalnym skupieniu, pomimo wszystkich wezwań z otaczającego świata, o których pisze Babauta. Język bardzo przystępny, łatwy do przyswojenia, chwilami ma się wrażenie prowadzenia luźnej gadki z autorem. To czy opisane sposoby funkcjonowania w XXI wieku są rzeczywiście drogą do sukcesu - tego nie wiem, ale jestem pewna, że książka "Skup się" jest świetnym tekstem do przyswojenia właśnie w dzisiejszym świecie - pełnym biegu za newsem, maratonu za nowinką, pośpiechu za sensacją, której szukamy nieraz jak igły w stogu internetowego siana.
"Skup się" jest warta skupienia, polecam gorąco ;)

Natala | 2015-05-08
Przeczytana: 08 maja 2015

Chyba miałam zbyt wysokie wymagania. Autor jest przecież postacią kultową dla osób interesujących się minimalizmem. Mimo, że autor zaznacza, że książka skierowana jest do wszystkich to uważam, że może przydać się głównie pisarzom. Nie dowiedziałam się z niej nic czego bym nie wiedziała, nie ma w niej żadnych magicznych rytuałów które nagle pomogą ci się skupić. Książka jest chyba dobrym początkiem do zagadnień powiązanych z wszelakim minimalizmem. Kilkakrotnie powtarzają się rady więc faktycznie książka mogłaby być krótsza. Jak macie okazje wypożyczyć to czemu nie, czyta się ją lekko, duża czcionka, niewymagająca treść. Kupowanie odradzam bo i tak wątpię, żeby ktoś ją czytał kilka razy.
Najważniejsza rady z książki: Odłącz się, zacznij żyć tu i teraz. Skup się na jednej rzeczy naraz. Zdecyduj co chcesz robić i rób tylko to. Zlikwiduj przeszkadzajki, ogranicz internet.
Cieszę się, że już ją skończyłam bo mnie męczyła.

Aleksandra | 2013-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2013

Wprost idealna dla wszystkich osób, których życie jest pełne wydarzeń i zadań! Autor pomaga znaleźć kompromis, pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, byciem na bieżąco - "w sieci" a byciem w zaciszu własnego umysłu. Jego główną tezą jest rozdzielenie czynności twórczych od komunikacyjnych, co pomoże czytelnikowi pozbyć się licznych "przeszkadzajek", które czyhają na nas w zdigitalizowanym trybie dnia. "SKUP SIĘ!" jest pełna trafnych spostrzeżeń dotyczących współczesnego społeczeństwa, życia w ciągłym pośpiechu oraz ludzkiej ambicji. Bardzo pouczająca i zarazem szczera i przyjacielska!

lilies | 2014-01-18
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Według mnie jest w niej kilka ciekawych i przydatnych rzeczy, ale nad niektórymi autor za mocno się rozpisuję. Książka nie jest jednak długa, można więc przeczytać dla tych kilku wartościowych rad.