Przekleństwo

Okładka książki Przekleństwo
Karol Bunsch Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Powieści Piastowskie (tom 9) powieść historyczna
276 str. 4 godz. 36 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Cykl:
Powieści Piastowskie (tom 9)
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
1973-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1973-01-01
Liczba stron:
276
Czas czytania
4 godz. 36 min.
Język:
polski
Tagi:
historia piastowie
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
134 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
677
322

Na półkach: ,

"Przekleństwo" jest jedną z "powieści piastowskich" Karola Bunscha. Akcja utworu osadzona jest w czasach Władysława Hermana, a jedną z centralnych postaci jest jego bratanek i syn Bolesława Śmiałego, Mieszko, który uzyskawszy od stryja gwarancję nietykalności decyduje się na powrót z węgierskiego wygnania. Chociaż nominalnie władzę sprawuje Władysław Herman, to jednak faktycznie należy ona do palatyna Sieciecha, który aranżuje nie tylko zabójstwo Mieszka, lecz i niezwykle korzystną dla interesów ówczesnej Polski kanonizację biskupa Stanisława ze Szczepanowa. To jego szczątki mają odtąd stać się celem pielgrzymek i wzmocnić prestiż polityczny kraju, nadszarpnięty po najeździe Brzetysława i wywiezieniu przezeń relikwii św. Wojciecha.
Powieść pełna jest dworskich intryg, przez co sprawia wrażenie nieco przegadanej. W ocenie sporu biskupa Stanisława z królem Bolesławem autor wyraźnie staje po stronie tego drugiego. To ważny wybór zważywszy na realia polityczne epoki, w której powieść powstała. Karol Bunsch był jednym z oficjalnych pisarzy PRL, a wysokonakładowe wydania swoich powieści zawdzięczał między innymi temu, że oprócz Sławomira Mrożka i Wisławy Szymborskiej był jednym z sygnatariuszy haniebnego listu popierającego władze w sprawie procesu kurii krakowskiej. Za pośrednictwem średniowiecznej intrygi i na półlegendarnego sporu między państwem a Kościołem pisarz wyraziście i jednoznacznie opowiedział się po stronie państwa. O tym jak ważny był to wybór świadczyć może symboliczna ranga, którą postaci św. Stanisława nadawał Kościół w czasach PRL. Nie mniej jednak postać biskupa wciąż nie jest nam tak dobrze znana, jak mogłoby się wydawać. Także tło jego sporu z królem pozostaje w zasadzie nieznane. Chociaż Gall Anonim nazywa biskupa zdrajcą, to jednak nie podaje na czym owa zdrada miała polegać. W Posłowiu autor podaje, że do czasu dwunastowiecznej kroniki Wincentego Kadłubka nie było mowy o oficjalnym kulcie św. Stanisława, a za czasów Kazimierza Sprawiedliwego patronem Polski został św. Florian (1184). Propagowanie świętości Stanisława ma więc datować się dopiero od Wincentego Kadłubka i to za jego bezpośrednią przyczyną, gdyż to właśnie on dokonać miał bezceremonialnego skopiowania sprawy św. Tomasza Becketa i w ten sposób przygotować podstawy do domagania się kanonizacji. Ten sam Kadłubek nie zna jeszcze tzw. cudu piotrawińskiego, który dla kanonizacji Stanisława był wszak podstawą. O cudzie tym dowiadujemy się natomiast dopiero z relacji późniejszych.
Gwoli ciekawostki warto wspomnieć, że w powieści "Bracia" Karol Bunsch przywrócił pamięci postać Bolka Zapomnianego, nieślubnego syna Mieszka II i przyrodniego brata Kazimierza nazwanego później Odnowicielem. To postać równie tajemnicza i mało znana jak znany z kart "Przekleństwa" Mieszko Bolesławowic. Bolko miał być wrogiem Kościoła, jawnym bądź ukrytym sprzymierzeńcem dawnej słowiańskiej religii. Zadarłszy z siłami większymi od siebie musiał jednak przegrać i w ten sposób zasłużyć na nadany mu przydomek.

"Przekleństwo" jest jedną z "powieści piastowskich" Karola Bunscha. Akcja utworu osadzona jest w czasach Władysława Hermana, a jedną z centralnych postaci jest jego bratanek i syn Bolesława Śmiałego, Mieszko, który uzyskawszy od stryja gwarancję nietykalności decyduje się na powrót z węgierskiego wygnania. Chociaż nominalnie władzę sprawuje Władysław Herman, to jednak...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    300
  • Chcę przeczytać
    155
  • Posiadam
    73
  • Ulubione
    13
  • Powieść historyczna
    10
  • Historyczne
    6
  • Karol Bunsch
    5
  • Audiobook
    5
  • Z historią w tle
    3
  • Średniowiecze
    3

Cytaty

Więcej
Karol Bunsch Przekleństwo Zobacz więcej
Karol Bunsch Przekleństwo Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także