Przekleństwo

Cykl: Powieści Piastowskie (tom 9)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
historia, piastowie
corrum

Akcja rozgrywa się w latach 1086-1089 autor szeroko przedstawia nam ówczesną Polskę. Opowiada o konflikcie Bolesława Śmiałego i biskupa Stanisława ze Szczepanowa. Bogata galeria świetnie nakreślonych postaci, wartka akcja oraz historyczna wiedza oparta na źródłach czynią z tej książki fascynującą lekturę.

Marcin | 2015-07-05

"Przekleństwo" jest jedną z "powieści piastowskich" Karola Bunscha. Akcja utworu osadzona jest w czasach Władysława Hermana, a jedną z centralnych postaci jest jego bratanek i syn Bolesława Śmiałego, Mieszko, który uzyskawszy od stryja gwarancję nietykalności decyduje się na powrót z węgierskiego wygnania. Chociaż nominalnie władzę sprawuje Władysław Herman, to jednak faktycznie należy ona do palatyna Sieciecha, który aranżuje nie tylko zabójstwo Mieszka, lecz i niezwykle korzystną dla interesów ówczesnej Polski kanonizację biskupa Stanisława ze Szczepanowa. To jego szczątki mają odtąd stać się celem pielgrzymek i wzmocnić prestiż polityczny kraju, nadszarpnięty po najeździe Brzetysława i wywiezieniu przezeń relikwii św. Wojciecha.
Powieść pełna jest dworskich intryg, przez co sprawia wrażenie nieco przegadanej. W ocenie sporu biskupa Stanisława z królem Bolesławem autor wyraźnie staje po stronie tego drugiego. To ważny wybór zważywszy na realia polityczne epoki, w której powieść...

anglers | 2014-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Jak dla mnie super ! Kontynuacja sagi piastowskiej. Wydaje mi się, że wszystkie książki Karola Bunscha z tej epoki mają swój specyficzny klimat i wywołują pozytywne emocje. Z przyjemnością będę kontynuował dalszy bieg wypadków w "Zdobyciu Kołobrzegu":-)

Wiesia | 2014-05-31

18/2014