Spirit. Najlepsze opowieści

Wydawnictwo: Egmont Polska
The Best of The Spirit
komiksy
Snoopy

Spirit - jeden z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich bohaterów komiksowych. Pierwsze zeszyty z jego przygodami zaczęły się ukazywać w 1940 roku. Początkowo były to historyjki kryminalne, które dość szybko przeobraziły się w niezwykle zróżnicowane gatunkowo opowieści. Oprócz klasycznych fabuł z terrorystami, sabotażystami, nazistami czy szalonymi naukowcami pojawiały się na łamach komiksu historie komediowe, romanse, opowieści grozy i science fiction, a także epizody nawiązujące do ważnych wydarzeń i parodiujące znane postaci. Pojawiały się teksty w całości rymowane lub adaptacje znanych opowiadań czy bajek.

Zbiór historii o zamaskowanym bohaterze i pogromcy bandytów, zwalczającym przestępczość w mieście Central City, stał się najbardziej znanym cyklem kryminalno-przygodowym (z elementami fantastyki) w amerykańskim komiksie XX wieku. Jego przygody były publikowane przez 20 gazet, a tygodniowy nakład komiksowego dodatku dochodził do 5 milionów egzemplarzy.

Twórcą postaci Ducha jest mistrz powieści graficznej, Will Eisner, którego nazwisko jest synonimem najważniejszej amerykańskiej nagrody komiksowej. Spirit stał się komiksem przełomowym w pojmowaniu historii obrazkowych przez mainstream - dzięki temu cyklowi zaczęto je uznawać za nowoczesne dziedziny sztuki.

W albumie zebrano NAJLEPSZE z opowieści o Spiricie! Wstęp do komiksu napisał znakomity twórca komiksowy i pisarz Neil Gaiman (Sandman, Amerykańscy bogowie), który przyznaje, że twórczość Willa Eisnera była dla niego jedną z największych inspiracji w życiu.

źródło opisu: http://www.egmont.pl/

źródło okładki: http://www.egmont.pl/

NNN | 2015-04-24
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

Przyznaję, że do tytułu podchodziłem z rezerwą. Ta zaś wzięła się stąd, że inne komiksy z lat 40. ubiegłego wieku były dla mnie zbyt łopatologiczne i uwłaczające inteligencji czytelnika. Nie będę się tutaj w tej kwestii nadmiernie rozwodził, powiem tylko, że kto czytał wczesne Batmany, ten pewnie wie o co mi chodzi.

Na szczęście Will Eisner nie zawodzi. I choć nie wszystkie historie tutaj zawarte porywają, to dla kogoś, kto lubuje się w późniejszej twórczości tego świetnego rysownika i scenarzysty, powinien po "Spirita" sięgnąć. Ciekawe pomysły, ewoluująca kreska, a przede wszystkim porywające plansze tytułowe - to główne atuty tego albumu. Nie wspominając o tym, że to kawał historii całego gatunku.

Darth Dream | 2014-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2014

Pierwszy raz miałem przyjemność czytać komiks z lat 40.-tych XX wieku. Jest na tyle dobry, że rozbudził we mnie chęć sięgnięcia po inne tytuły z tamtego okresu, choć nie sądzę, by były na tym poziomie co "Spirit". Tomik "Najlepsze opowieści" zawiera wybrane historie z lat 1940-1950, przy czym skupia się głównie na drugiej połówce dekady, bo w tym okresie Will Eisner, twórca postaci, na stałe pracował przy serii jako rysownik i scenarzysta. Poszczególne komiksy są króciutkie, zaledwie 7-8 stron. Jestem zwolennikiem epickich, rozbudowanych na wiele odcinków fabuł, ale muszę przyznać, że kunszt scenarzysty sprawia, że te 7 stron jakościowo przebija niejeden współczesny 24-stronicowy komiks. Historie są świetnie napisane, a postacie wyraziste. Każda strona, każdy panel jest maksymalnie wykorzystany; jest dużo dialogów, które razem z sugestywnymi obrazkami przekazują tyle treści ile się da w możliwie jak najmniejszej ilości paneli, podczas gdy w dzisiejszych komiksach bohaterowie często...

Paweł Panfil | 2015-09-29
Przeczytana: 07 kwietnia 2014
Mikołaj Pa | 2014-02-02
Na półkach: Przeczytane, Mamto
Klasyka komiksu: Ósma czara

W 1994 roku Krzysztof Owedyk, znany bardziej jako Prosiak, wydaje „Ósmą czarę”, którą dziś śmiało możemy określić pierwszą polską powieścią graficzną (tzw. graphic novel), choć wówczas mało kto w Polsce w ogóle znał ten termin.