Spirit. Najlepsze opowieści

Wydawnictwo: Egmont Polska
The Best of The Spirit
komiksy
Snoopy

Spirit - jeden z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich bohaterów komiksowych. Pierwsze zeszyty z jego przygodami zaczęły się ukazywać w 1940 roku. Początkowo były to historyjki kryminalne, które dość szybko przeobraziły się w niezwykle zróżnicowane gatunkowo opowieści. Oprócz klasycznych fabuł z terrorystami, sabotażystami, nazistami czy szalonymi naukowcami pojawiały się na łamach komiksu historie komediowe, romanse, opowieści grozy i science fiction, a także epizody nawiązujące do ważnych wydarzeń i parodiujące znane postaci. Pojawiały się teksty w całości rymowane lub adaptacje znanych opowiadań czy bajek.

Zbiór historii o zamaskowanym bohaterze i pogromcy bandytów, zwalczającym przestępczość w mieście Central City, stał się najbardziej znanym cyklem kryminalno-przygodowym (z elementami fantastyki) w amerykańskim komiksie XX wieku. Jego przygody były publikowane przez 20 gazet, a tygodniowy nakład komiksowego dodatku dochodził do 5 milionów egzemplarzy.

Twórcą postaci Ducha jest mistrz powieści graficznej, Will Eisner, którego nazwisko jest synonimem najważniejszej amerykańskiej nagrody komiksowej. Spirit stał się komiksem przełomowym w pojmowaniu historii obrazkowych przez mainstream - dzięki temu cyklowi zaczęto je uznawać za nowoczesne dziedziny sztuki.

W albumie zebrano NAJLEPSZE z opowieści o Spiricie! Wstęp do komiksu napisał znakomity twórca komiksowy i pisarz Neil Gaiman (Sandman, Amerykańscy bogowie), który przyznaje, że twórczość Willa Eisnera była dla niego jedną z największych inspiracji w życiu.

źródło opisu: http://www.egmont.pl/

źródło okładki: http://www.egmont.pl/

NNN | 2015-04-24
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

Przyznaję, że do tytułu podchodziłem z rezerwą. Ta zaś wzięła się stąd, że inne komiksy z lat 40. ubiegłego wieku były dla mnie zbyt łopatologiczne i uwłaczające inteligencji czytelnika. Nie będę się tutaj w tej kwestii nadmiernie rozwodził, powiem tylko, że kto czytał wczesne Batmany, ten pewnie wie o co mi chodzi.

Na szczęście Will Eisner nie zawodzi. I choć nie wszystkie historie tutaj zawarte porywają, to dla kogoś, kto lubuje się w późniejszej twórczości tego świetnego rysownika i scenarzysty, powinien po "Spirita" sięgnąć. Ciekawe pomysły, ewoluująca kreska, a przede wszystkim porywające plansze tytułowe - to główne atuty tego albumu. Nie wspominając o tym, że to kawał historii całego gatunku.

Darth Dream | 2014-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2014

Pierwszy raz miałem przyjemność czytać komiks z lat 40.-tych XX wieku. Jest na tyle dobry, że rozbudził we mnie chęć sięgnięcia po inne tytuły z tamtego okresu, choć nie sądzę, by były na tym poziomie co "Spirit". Tomik "Najlepsze opowieści" zawiera wybrane historie z lat 1940-1950, przy czym skupia się głównie na drugiej połówce dekady, bo w tym okresie Will Eisner, twórca postaci, na stałe pracował przy serii jako rysownik i scenarzysta. Poszczególne komiksy są króciutkie, zaledwie 7-8 stron. Jestem zwolennikiem epickich, rozbudowanych na wiele odcinków fabuł, ale muszę przyznać, że kunszt scenarzysty sprawia, że te 7 stron jakościowo przebija niejeden współczesny 24-stronicowy komiks. Historie są świetnie napisane, a postacie wyraziste. Każda strona, każdy panel jest maksymalnie wykorzystany; jest dużo dialogów, które razem z sugestywnymi obrazkami przekazują tyle treści ile się da w możliwie jak najmniejszej ilości paneli, podczas gdy w dzisiejszych komiksach bohaterowie często...

Apfelbaum | 2017-05-17
Na półkach: Przeczytane, 2017 rok
Przeczytana: 17 maja 2017

Niestety nie robi na mnie wrażenie ten komiks. Najlepsze opowieści, to drobne głównie graficzne pomysły, ale jako historyjki dość słabe. Doceniam rysunki, rozwiązania wizualne, ale poza tym głównie się nudziłem.

dawojc | 2017-04-19
siwytm | 2014-09-29
Przeczytana: 23 września 2014
DagmaraF | 2014-09-21
Klasyka komiksu: Ósma czara

W 1994 roku Krzysztof Owedyk, znany bardziej jako Prosiak, wydaje „Ósmą czarę”, którą dziś śmiało możemy określić pierwszą polską powieścią graficzną (tzw. graphic novel), choć wówczas mało kto w Polsce w ogóle znał ten termin.