Życie w obrazkach. Opowieści autobiograficzne

Wydawnictwo: Egmont Polska
Life, In Pictures
komiksy
Snoopy

Intymny autoportret i kronika kariery człowieka, dzięki któremu komiks stał się sztuką. Will Eisner zaczął rysować komiksy w czasach wielkiego kryzysu. Stworzył ponad dwadzieścia powieści graficznych, dziesiątki książek instruktażowych i setki publikowanych co tydzień historii komiksowych, w tym serię Spirit, która ukazywała się najdłużej. Na każdym etapie swojej ponad siedemdziesięcioletniej kariery Eisner wytyczał nowe granice wybranemu przez siebie medium, nadając komiksowi status prawdziwej sztuki, sobie zaś - miano jednego z wielkich amerykańskich gawędziarzy XX wieku. W ostatnich latach życia zebrał najbardziej osobiste historie i wydał je w tomie Życie w obrazkach.

Trzy powieści graficzne i dwie krótsze historie, ułożone w takiej kolejności, w jakiej powstawały, tworzą dzieło zbliżone do autobiografii. Tom rozpoczyna Zmierzch w Mieście Słońca, oda do wspomnień i tęsknoty, wywołanych przejściem Eisnera na emeryturę w roku 1985 i przeprowadzką na Florydę.

Marzyciel, stworzony w roku 1986, to rodzaj powieści z kluczem, opisującej wczesne lata branży komiksowej przed II wojną światową. Historia własnej rodziny, a także rodziny żony Ann, ukazana jest w dwóch powieściach graficznych, W środek burzy i Cel gry, przedstawiających zarazem historię Żydów w Ameryce.

Ostatnia opowieść w tomie, Dzień, w którym zostałem profesjonalistą, mówi najwięcej o tożsamości artystycznej autora.

Will Eisner, twórca postaci Wonder Mana i komiksu Spirit, autor Umowy z Bogiem, pionier powieści graficznej, wielka legenda sztuki komiksowej dwudziestego wieku.

źródło opisu: http://www.egmont.pl/

źródło okładki: http://www.egmont.pl/

Przemek Skoczyński | 2017-12-27
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 27 grudnia 2017

Eisner był geniuszem, a zamieszczona tu historia pt. "Cel gry" to arcydzieło komiksu. Nikt tak jak on nie potrafił scharakteryzować czasów, o których opowiadał, z takim smakiem.

Salir | 2018-01-02
juras83 | 2017-12-29